«Збережемо життя ялинці!» Педагогічний керівник: вихователь Сірук Л. М. м т. (097) 3034977 київ 2014 Мета проекту

Ресурси: папір, відео- або фотознімальна апаратура, комп'ютерна техніка, Інтернет ресурс, фарба для принтера, клей (скотч), ватман, фломастери, канцелярське приладдя
«Збережемо життя ялинці!» Педагогічний керівник: вихователь Сірук Л. М. м т. (097) 3034977 київ 2014 Мета проекту

Скачати 193.97 Kb.

Дата конвертації 21.04.2016 Розмір 193.97 Kb. МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

КИЇВСЬКА МІСЬКА РАДА

ГІМНАЗІЯ-ІНТЕРНАТ №13 СОЛОМ’ЯНСЬКОГО РАЙОНУ М.КИЄВА

КОЛЕКТИВНИЙ ЕКОЛОГІЧНИЙ ПРОЕКТ

класних колективів 2-4 класів

«Збережемо життя ялинці!»

Педагогічний керівник:

вихователь

Сірук Л.М.

м.т. (097) 3034977

КИЇВ — 2014

Мета проекту: привернути увагу учасників навчально-виховного процесу гімназії-інтернату №13 м. Києва до проблеми охорони природи через збереження зимових красунь – ялинок та до проблеми знищення хвойних насаджень у     передноворічний період; формувати у школярів екологічну культуру, бережливе ставлення до ялинок; залучення учнів до практичної діяльності з раціонального використання природних ресурсів; переконати учнів, батьків відмовитися від передноворічного винищення хвойних дерев та показати шкідливі наслідки передноворічного вирубування хвойних дерев.

Завдання проекту:

 • провести інформаційно-агітаційну кампанію: розповсюдження  листівок  та методичних матеріалів « Збережемо зимову красуню – ялинку»;
 • дослідити проблему використання ялинок у Новорічні свята в місті;
 • провести заходи по збереженню ялинок та обмеження їх вирубування в Новорічні свята;
 • провести з учнями соціологічне дослідження ;
 • навчитися співпрацювати з державними та недержавними організаціями, та установами.

Виконавці проекту: учні 2-4-х класів, батьки, педагоги, громадськість.

Термін роботи над проектом: 2013-2014 навчальний рік.

Ресурси: папір, відео- або фотознімальна апаратура, комп’ютерна техніка, Інтернет ресурс, фарба для принтера, клей (скотч), ватман, фломастери, канцелярське приладдя.

План реалізації проекту:

  1. Анотація проекту «Збережемо життя ялинці!».
  2. Виготовлення та розповсюдження агітматеріалів, звернень до учнів гімназії.
  3. Опис проблеми.
  4. Проведення тематичних радіолінійок, екологічних акцій, заходів.
  5. Конкурс на кращий вірш, плакат, малюнок, оповідання, казку про ялинку.
  6. Виготовлення штучних ялинок з вторсировини, паперу….
  7. Проведення виставки виготовлених учнями ялинок під час свята «Миколая».
  8. Підведення підсумків, нагородження переможців.
  1. Анотація колективного екологічного проекту «Збережемо життя ялинці!»

  Ну, який же Новий рік без ялинки – пухнастої духмяної супутниці зимового торжества? Головним атрибутом новорічних свят є ялинка. Саме в цей час активізують свою діяльність браконьєри або ті, хто хоче підзаробити.

  Адже кожна сім’я традиційно прикрашає свою оселю ялинкою чи сосною. Після Новорічних свят кожний з нас бачить знайому картину: на смітниках валяються десятки ялинок, які нещодавно прикрашали оселі, біля яких радісно метушились дітлахи. Але чи замислювався кожен з нас скільки це буде коштувати нашій природі? Хто з нас підраховував, скільки тисяч ялинок знищують заради традиції, скільки гектарів землі залишається без ялинок-красунь, скільки кисню ми відбираємо в себе? Якщо ми вирубаємо великі гарні ялинки, маленькі за рік великими не виростуть. А як же наша планета без зелених легенів.?

  Тому подумаємо над тим, як зустріти Новий рік, не рубаючи ялинки, а скориставшись лише кількома її гілочками або штучними замінниками. Цікаво, що в європейських країнах штучна ялинка дешевше «живої» , тому що виростити ялинку — це не проста справа і вимагає багато часу.

  1. Виготовлення та розповсюдження агітматеріалів, звернень до учнів гімназії.

  Проведення звернень до учнів гімназії-інтернату №13

  Збережемо зимову красуню – ялинку!

  Збережемо ліс для майбутніх поколінь. Адже ліс – безцінний дар природи. Він є надійним захисником полів, лугів, пом’якшує клімат, поліпшує водний режим, захищає від суховіїв та пилових буревіїв, водойми оберігає від замулювання та пересихання.

  Ліс – величезна фабрика цілющого повітря. Це легені наших міст і сіл.

  Ліс – прикрашає землю, годує і зодягає людину, дає їй тепло і будівельний матеріал для житла. Але, на жаль, великих збитків лісам завдає недбале ставлення людини до лісових насаджень, особливо в переддень Новорічних свят. Кожна людина хоче мати найкращу і найбільшу ялинку.

  Люди! Подумайте! Лише одна ялинка очищає повітря, яким дихає людина цілий рік. То чи варто її рубати, а потім після свята викинути? Краще прикрасьте свій дім штучною ялинкою, композицією, зробленою власноруч.

  Бережіть, не рубайте ялинки!

  Учнівська рада

  1. Опис проблеми

  Коли ялинки плачуть…

  «Новий рік – казкове свято, під час якого здійснюються всі бажання» – так кажуть батьки дітям, в новорічну ніч. На наступний день діти знаходять подарунки під ялинкою, а через два тижні ялинку викидають на смітник. Коли я була маленька і мені казали загадати бажання в новорічну ніч я думала: “А про що мріє ялинка у лісі на Новий рік?”. Тоді мені здавалось, що вона мріє стояти «красунею» в моїй кімнаті. Тепер я розумію, якби ялинка могла мріяти, вона, напевне, мріяла б про те, щоб не бути зрубаною сокирою браконьєра під наступний Новий рік.

  Звичайно святкування Нового року мусить бути. Діти мають вдихати аромат хвої, проводити свято у новорічних костюмах, радіти приходу Діда  Мороза і Снігурочки, зривати солодощі з пахучих зелених гілок ялинки, милуватися мерехтінням кольорових гірлянд. Але потрібно врахувати і те, щоб діти наших дітей не задихнулися без «легень України» і тому варто придбати нехай не штучну, а бодай зрубану лісниками, промарковану ялинку. Тоді є надія, що замість неї посадять іншу і молоді зелені насадження не зникнуть.

     Але що ж ми можемо зробити, спитаєте ви? Вже зараз ми зобов’язані радикально змінити своє ставлення до лісів і подумати над тим, як зберегти і примножити наше лісове багатство.

  Запам’ятайте:

  Ялинка — не головне, можна придумати цілий ряд виробів з гілок сосни, поєднавши їх з новорічними прикрасами, варто лише використовувати фантазію. Таким чином ми подбаємо про природу.

  Можна прикрасити будинок оригінальним ялинковим букетом, не рубаючи все дерево. Новорічні композиції прекрасно вписуються в сучасний інтер’єр. Вони прикрашають новорічні столи, підносяться як подарунки. Їх можна поставити на обідній чи книжковий стіл, сервант, книжкову полицю, телевізор.

  Основу таких композицій складають красиво вигнуті гілки хвойних рослин. Можна використовувати різні природні матеріали — спили дерев, шматки кори, гриби, включати в композицію живі квіти, плоди, ялинкові іграшки, свічки.

  Головна мета — показати людям за допомогою композицій казковий новорічний світ, дати їм можливість хоч на мить піднятися над буденністю помріяти про щось хороше і світле.

  Маючи свій будинок та двір, можна виростити свою власну ялинку чи сосну і прикрашати її на новорічні свята. Останнім часом за кордоном з’явилася нова послуга — продаж ялинок в горщиках. Живу ялинку навесні можна висадити в ґрунт.

  Пам’ятайте:

  Рубка дерев призводить до непоправних наслідків. Потрібно садити дерева, а не рубати. Цим ми очистимо повітря, дбати про воду, землю, її красу. Так, ялинки, як і інші дерева, треба берегти!

  Отож, ми звертаємось до вас: Не знищуйте живих ялинок! Бережіть ліс!

  1. Проведення тематичних радіолінійок, екологічних акцій, заходів.
  1. Походження звичаю:

  Ялинка — прикрашене дерево ялини, ялиці або сосни, вшанування якого походить з поганських часів та культу «вічнозеленого дерева». У християнські часи — символ та неодмінний атрибут Різдва.

  Звичай ставити в хатах ялинки прийшов в Україну із західноєвропейських країн, а згодом — і з Росії. Ще в ХХ столітті в більшості сіл не прикрашали ялинок чи сосонок. Масового розповсюдження це набуло після Другої світової війни.

  Поклоніння вічнозеленому хвойному дереву існувало у багатьох давніх культурах. З XIV сторіччя «дерево добра і зла» стало частиною святкової містерії про Адама і Єву — сценки, які розігрували у Святвечір. У Біблії є кілька посилань, якими можна тлумачити визнання ялинки особливим деревом.

  Наприклад, Книга Ісаї (60, 13):

  «Слава Ливану прийде до тебе;

  кипарис, явір разом із сосною,

  щоб прикрасити місце моєї святині…»

  Існує версія, що традиція встановлювати ялинку походить від племені гунів. За їхнім повір’ям в перший день Нового року на землю сходив бог Йерлу, на честь якого і встановлювалось священне дерево. Після розгрому частина гунів оселилася в Баварії, звідки і пішла традиція.

  Сучасна традиція швидко стала популярною у франко-німецькому Ельзасі в 1605 році, де ялинку прикрашали виробами з паперу та яблуками (ілюзія на райське дерево): «На Різдво в тутешніх будинках встановлюють ялинки, а на їх гілки вішають троянди з кольорового паперу, яблука, печиво, шматочки цукру і мішуру».

  Великим прихильником прикрашання ялинок був Мартін Лютер, який підтримував святкування Різдва у спокійній домашній атмосфері.

  1. Поширення в Європі та на Україні:

  Католицька Церква пізніше схвалила таку традицію, ялинки почали урочисто вбирати у Центральній, Північній Європі, а з XIX століття — у Франції та Англії.

  В Україні ялинка з’явилась у XVII сторіччі за наказом російського імператора Петра «Знатними і проїжджими вулицями, біля воріт і будинків, учинити деякі прикраси з древ і гілок соснових і ялинкових, чинити стрілянину з невеликих гармат і рушниць, пускати ракети і запалювати вогні. А людям убогим кожному хоча б по дереву чи гілці на воротах поставити». У 1830-х роках ялинки встановлювались лише в будинках петербурзьких німців, проте до кінця XIX століття ця традиція вже була поширена на всій території Російської імперії. Спочатку її ставили тільки у містах — в селах головним залишався давній український «Дідух». В 1916 році в розпал Першої світової війни Святійший Правлячий Синод закликав населення не ставити новорічні ялинки, як традицію, запозичену в німців. За два роки, в 1918, вже радянська влада заборонила традицію встановлення різдвяного дерева, оголосивши її буржуазною традицією, тісно пов’язаною з християнською релігією.

  В 1935 році ялинку остаточно підтримала радянська влада, щоб поєднати російські та українські звичаї. Поволі ялинка стала символом не стільки Різдва, скільки Нового року — зовсім не релігійного свята.

  1. Історія Нового року:

  Всі ми знаємо, що Новорічне свято приходить у наш дім разом із красунею ялинкою, з Дідом Морозом і подарунками. І на цьому святі веселяться всі, невесело лише одній ялинці, яку зрубали в лісі і принесли додому, щоб на декілька днів створити святкову атмосферу.

  Та Новий рік святкували не завжди взимку. Святкування у древніх народів зазвичай співпадало з початком відродження природи і в основному було приурочене березню місяцю. Римляни приносили жертву богу Янусу і починали в цей день важливі свята. Також вітали всіх близьких та рідних та підносили подарунки. Спочатку дарували плоди, обклеєні позолотою, фініками і винними ягодами, потім мідними монетами і навіть цінними подарунками.

  У Франції Новий рік до 755 року починався 25 грудня. Потім його перенесли на 1 березня, потім на той день, коли святкувати Пасху. Тільки 1654 року нарешті було встановлено указом короля Карла IX вважати за початок року 1 січня. У Германії Новий рік першого січня почали святкувати в другій половині 16 століття, а в Англії з 18 століття. У Росії, з часу введення християнства також починали літочислення або з березня, або з дня Паски.

  У перші сторіччя християнства у наших предків Новий рік починався 1 вересня. Головну роль на святі відігравав сніп з колосків жита — «дідух», прикрашений сухими і свіжими квітами. Цей стародавній звичай символізував життєву силу (назва «жито» походить від слова «життя»), новий врожай і пам’ять роду.

  У 1699 році цар Петро І Указом «Про святкування Нового року» повелів «роки обчислювати, як на заході, з 1 січня. І прикрашати домівки сосновими і ялиновими гілками». Ці зелені в будь яку пору року гілки символізували безсмертя, вічну молодість, сміливість і гідність.

  1. Це потрібно знати:

  Гектар лісу протягом року очищає 18 млн. кубічних метрів повітря, збираючи близько 36 т пилу. Тільки одне листяне дерево – бук, «виробляє» за годину 1 кг 700 г кисню, а це є потребою на 1 день для 64 чоловік.

  Доволі багато росте в зоні мішаних лісів та лісостепу сосон, які є першим джерелом лісової аптеки. Сосни затримують велику кількість пилу з повітря. З хвої виготовляють ліки для лікування легеневих захворювань.

  З однієї сосни за рік збирають 2 –4 кг смоли, близько 10 кг хвої, з якої виробляють вітамін С та інші лікарські речовини, необхідні людському організму .

  * Дерево, що витримує найбільші морози, — даурська модрина. Воно росте навіть у Якутії, де температура повітря взимку опускається до – 65 градусів морозу. Не шкодить модрині і спека до + 35 градусів.

  Голки у ялини і сосни оновлюються поступово, через 33-35 років.

  Хвойні дерева є довгожителі: ялини і сосни живуть до 600 років.

  Шишки сосни можуть передбачати погоду. Якщо на вулиці сухо, то вони розкриваються, а якщо волого – закриваються.

  Вік молодої ялини можна визначити за допомогою маленьких гілочок, які ростуть на стовбурі кільцем, утворюючи «поверх». Щороку на дереві з’являється один новий поверх. Підрахуйте «поверхи» ялинки від гори до низу. А коли таким способом доберетесь до землі, то до отриманої суми необхідно додати 2. Два роки – це час, необхідний для утворення самого паростка

  Єдині птахи, що виводять пташенят узимку у найсильніші морози, — шишкарі. Пояснюється це тим, що основною їжею цих птахів є насіння шишок, які дозрівають на початку зими . тому і з’являється пташенята у шишкарів узимку – в самий розпал дозрівання ялинового насіння.

  «Зелені легені» планети

  Серед рослинного світу найбільшої турботи потребують ліси. Адже ми знаємо, що ліси – це «зелені легені» планети, вони є головними очисниками забрудненого повітря.

  За даними ООН, щорічно на планеті вирубують понад 3 млрд. кубічних метрів лісу. З порушенням кількості лісів вітри розгуляються і виникне значна кількість ураганів, в горах почнуться зсуви ґрунтів від довгих і затяжних дощів, сніги з гір лавинами будуть сходити в річки, а там гірські води спричинятимуть великі повені. Тому у 1992 році в Ріо-де-Жанейро на Всесвітньому екологічному форумі було прийнято угоду щодо використання лісів. В цій угоді говорилося про те, що всі люди планети повинні взяти участь в «озелененні світу» та збереженні лісів.

  1. Екологічна загроза:

  На сьогодні великою проблемою стало масове неконтрольоване вирубування дерев напередодні свят. Попри намагання держави контролювати ситуацію правоохоронними органами, в Україні є багато браконьєрів, що вирубують молоді ялини, відпилюють верхівки живих ялин (після чого дерева не можуть дати повноцінне потомство) та валять великі дерева, щоб відпиляти верхівку. Окрім цього, складно контролювати і лісників, що здійснюють вирубку ялин офіційно, — вони мають спокусу вирубувати більше дерев від запланованого. Це призводить до надмірного зниження популяції та негативного впливу на генетику хвойних лісів і лісонасаджень, оскільки для продажу обирають найкрасивіші дерева. Відтак багато громадських організацій екологічної спрямованості популяризують використання замінників вирубаних ялинок.

  У кінці 2008 року УГКЦ підтримала природозахисні організації та закликала не купувати справжню ялинку, а користуватися штучною чи виростити і прикрасити ялинку перед власним будинком.

  1. Охорона ялинок:

  Держкомлігосп України у передноворічний період запроваджує посилені заходи охорони та збереження хвойних лісових насаджень, ялинкових селекційних плантацій і ділянок особливо цінних хвойних порід .

  Організовуються спеціальні рейдові бригади із працівників лісової охорони, представників МВС та Мінприроди. В їх обов’язки входить затримка крадіїв та складання протоколів на нелегальних заготівельників ялинок.

  За самовільні рубки накладається адміністративний штраф у розмірі від 5 до 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (85-170 грн.), а також відшкодування заподіяної лісу шкоди. Розмір шкоди вираховується відповідно до товщини стовбура нелегально зрубаного дерева і може сягати від 173 до 1607 гривень.

  Бережіть ліси, користуйтесь штучними ялинками!

  1. Театралізована вистава учнів 3 класу

  «Збережи ялинку»

  Зустрілися перед Новим роком Котик та Песик.

  Песик. А чи знаєш ти , Котику, що скоро свято?

  Котик. Знаю, що наближається Новий рік.

  Песик. Я чув, що до цього свята обов’язково потрібна ялинка.

  Котик. Так, Нового року без ялинки не немає. Та де ми її візьмемо?

  Песик. Я бачив у лісі таку красуню! Пишну, зелену.

  Котик. Ходімо швидше до лісу, зрубаємо ялинку, принесемо додому.

  Песик. Прикрасимо цукерками, печивом. (Замріяно). А на верхівку повісимо велику кісточку

  Котик. Що ти! Що ти! На ялинку вішають тільки іграшки. (Показує іграшку). Ось такі.

  Песик. Бери сокиру і пилку. Ходімо швиденько. (Заходять до лісу, весело співаючи).

  Нам до лісу треба йти,

  Щоб ялинку там знайти.

  Виберем струнку, зелену

  І додому принесемо.

  (Виходять на галявину, де ростуть ялинки).

  Песик. Дивись, ось яка красуня! (Підбігає до ялинки).

  Котик. А ця ще краща! (Підходить до іншої).

  Песик. Важко вибрати. Зрубаємо ось цю.(Підходить до однієї з ялинок, дістає сокиру. Котик тримає пилку. Песик хоче рубати, та на галявину вискакує Зайчик).

  Зайчик. Стійте! Не рубайте!

  Песик. Чому не можна рубати?

  Котик. Розумієш, Зайчику, нам дуже потрібна ялинка.

  Песик. Ми її прикрасимо печивом, цукерками, іграшками.

  Котик. Без ялинки ніякого свята не буде.

  (Зайчик закрив мордочку лапками, плаче).

  Зайчик. Ой, нещасні звірі всі!

  Песик. Зайчику, не плач, заспокойся. Подивись, скільки в лісі ялинок. А ми зрубаємо одну — однісіньку, найменшеньку.

  Зайчик. Та не можна ж рубати! Ялинка – окраса лісу. Подивіться, яка цікава в неї хвоя – чотиригранна. А шишки! Довгасті, спочатку зелені, а потім – бурі, блискучі.

  (Звірі розглядають шишку)

  Песик. А й справді, яка красива шишка! Схожа на рибку.

  Котик. І на їжачка.

  Песик. А ще на цукерку.

  Котик. І на тістечко.

  Зайчик. Взимку у наші ліси прилітають шишкарики. Вони живляться насінням шишок.

  Песик. Бачив я цих пташок. У них дзьоб схожий на щипці.

  Котик. Таким дзьобом легко виймати насіння з шишок.

  Зайчик. А зрубаєте ялинку – шишкарики будуть голодні. А ще знаєте, треба 12 років, щоб ялинка виросла. Тоді й можна рубати, але не всі підряд. Лісники ходять

  лісом і визначають яку. Лісоруби ялинку зрубають, відправлять на завод. З деревини зроблять музичні інструменти, фанеру, папір, клейонку, шовк. А на вирубках посадять молоді деревця. Нехай підростають!

  Песик. Коли так, не буду ялинку рубати. Нехай росте!

  Котик. А що ми вдома скажемо? Як Новий рік зустрінемо?

  Зайчик. Я подарую вам гілочку. Вона буде нагадувати про ліс. Її можна прикрасити. Треба тільки подумати, як.

  Песик. Я поставлю гілочку у воду, повішу на неї найкрасивішу іграшку.

  Котик. А я прикрашу сріблястим дощиком.

  Песик. Спасибі, Зайчику, за науку.

  Котик. До побачення! Щасливо вам зустріти Новий рік!

  Песик. Не рубай ялинку!

  Бережи ялинку!

  Хай пташки співають

  В її вітах дзвінко.

  Котик. Хай маленька білка

  Тут гризе горішки,

  А вухастий зайчик

  Відпочине трішки.

  Всі. Не рубай ялинку!

  Бережи ялинку!

  1. Конкурс на кращий вірш, плакат, малюнок, оповідання, казку про ялинку.

  Чому плаче ялинка?

  Зима настала, сонечко не гріє,

  Та все навкруг у лісі весело біліє.

  Берізки коси інеєм прибрали,

  Дубки у шапках білих невпізнанні стали.

  І на ялинці біла вата,

  Навкруг перина пухова лежить,

  Одна ялинка сумною стоїть.

  А білочка весела по гілках стрибає,

  «Чому сумуєш?», – у ялиночки питає.

  Усі дерева вже давно без одягу стоять,

  А в тебе шубочка: пухнаста, запашна, зелена;

  Зернятка в шишечках твоїх такі смачні.

  «Причини сумувать нема!», – здається так мені.

  Крім того, тебе і сестер твоїх

  Беруть на свята й карнавали.

  Тебе шанують, прикрашають,

  Навкруг тебе – танцюють і співають,

  Сміються, веселяться, на тебе поглядають…

  На ті слова ялинка сумно додала: —

  «А потім нас усіх на смітник викидають…!»

  Чому ж мені не сумувать,

  Не повернутися мені у ліс назад.

  Щороку на потіху людям

  Порубано нас так багато,

  І це лише для того,

  Щоб весело провести свято.

  Враз білочка сумною стала,

  І з болем, сумом так сказала: —

  «Пробач, ялинко, я не знала!»

  А як же я? Де жити буду я і вся моя рідня!

  Не буде шишок, повітря чистого не буде,

  О, Боже, схаменіться люди!

  Хай діти дихають на повні груди,

  Подумайте про нас усіх,

  Не зрубуйте ялинок для своїх потіх.

  Ялинки Богом створені для всіх,

  Подбайте про дітей своїх.

  І не лише на мить:

  Подбайте, щоб для кожної дитини

  Були здоровими «Легені України».

  Сірук Л.М., вихователь гімназії-інтернату №13

  1. Виготовлення штучних ялинок з вторсировини, паперу….
  1. Проведення виставки виготовлених учнями ялинок під час свята «Миколая»

  Презентація виставки виготовлених учнями штучних ялинок відбулася 19 грудня під час святкування Дня святого Миколая. На урочистому святі був присутній голова Солом’янської районної в місті Києві державної адміністрації Максим Луцький.

  1. Підведення підсумків, нагородження переможців.

  У номінації «Краще новорічне панно» переможцями стали учні 3 класу, які разом з батьками та керівником проекту «Збережемо життя ялинці!» виготовили панно на тему:

  «Не рубай ялину, бо хороша я.

  Не погань красу, дуже прошу я

  Виростіть ялинку самі!

  1. Приготуйте квіткові горщики, землю, шнурочки, поліетиленові мішечки, камінці й насіння ялини.

  1. У кожен горщик покладіть по дві насінини, які присипте п’ятисантиметровим шаром землі.
  2. Горщик накрийте поліетиленовим мішечком і обв’яжіть шнурочком, щоб земля залишалася вологою.

  База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
  звернутися до адміністрації

      Головна сторінка
  Інформація Автореферат Анализ Диплом Додаток Доклад Задача Закон Занятие Звіт Инструкция

Рейтинг
( Пока оценок нет )
Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий