Від екології душі – до екології довкілля

Рік вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській аес І пам̓яті жертв Чорнобильської катастрофи
Від екології душі – до екології довкілля

Скачати 0.78 Mb.

Сторінка 1/5 Дата конвертації 18.04.2016 Розмір 0.78 Mb.

  1   2   3   4   5

ДЕПАРТАМЕНТ КУЛЬТУРИ І ТУРИЗМУ

ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

Від екології душі – до екології довкілля
(2016 рік –Рік вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пам̓яті жертв Чорнобильської катастрофи.)

Харків -2016

ББК 20.1(4УКР)я1

В42

Від екології душі – до екології довкілля: (2016 рік – Рік вшанування вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пам̓яті жертв Чорнобильської катастрофи): методико-бібліографічні матеріали /[уклад. С.О. Андрус; ред. Т.В. Смєкалова]; Департамент культури і туризму Харк. обл.держ.адміністрації; ОКЗ «ХАРКІВСЬКА ОБЛАСНА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ЮНАЦТВА». – Харків, 2016. – 55с.

Проблеми дбайливого ставлення до природи, охорони навколишнього середовища, поліпшення екологічної ситуації є досить актуальними для України і всієї планети.

Харківська обласна бібліотека для юнацтва підготувала методико-бібліографічні матеріали, присвячені 30-річниці трагедії на Чорнобильській станції та екологічному вихованню молоді.

Укладач С.О.Андрус

Редактор Т.В. Смєкалова
Відповідальний

за випуск М.В. Жарова

© ОКЗ «ХАРКІВСЬКА ОБЛАСНА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ЮНАЦТВА», 2016

«Хто не любить природи,

той не любить людину,

той не громадянин»

(Альберт Ейнштейн)

Стрімкий розвиток цивілізації в останні десятиріччя ставить перед усіма державами світу потужні екологічні виклики. Разом з тим, екологічна сфера інтегрально пов’язана з економікою, соціальною та науковою галузями. Комплексне запровадження сучасних підходів у сфері збереження довкілля є невід’ємною частиною загальної мети уряду будь-якої країни поліпшити якість життя своїх громадян, забезпечити процвітання майбутніх поколінь. Державна екологічна політика України реалізується з урахуванням реальних чинників у галузі охорони навколишнього природного середовища і стратегічно зорієнтована у контексті міжнародних цілей та зобов’язань. (Стратегія державної екологічної політики України на період до 2020 року http://www.menr.gov.ua/about/strategy)

В сучасному глобалізованому світі питання екології вийшли за межі національних кордонів суверенних держав та набули регіонального та глобального масштабів. Однією з умов сталого економічного і соціального розвитку України в цілому та її регіонів є охорона навколишнього природного середовища, раціональне використання природних ресурсів та збереження екологічної безпеки життєдіяльності населення.

Болем для України, і не лише для неї, залишається чорнобильське лихо, яке сталося 26 квітня 1986 року. Протягом трьох десятиліть після вибуху на ЧАЕС, що зруйнував ядерний реактор, ця аварія і її наслідки ретельно вивчалися.

Президент Петро Порошенко оголосив 2016-й рікРоком вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і памяті жертв Чорнобильської катастрофи. Про це йдеться в Указі № 702/2015 «Про заходи у зв’язку з 30-ми роковинами Чорнобильської катастрофи», який Президент України підписав 14 грудня.

Сьогодні у фахівців є загальне уявлення про те, що відбулося, чому це сталось і які основні наслідки. Однак для більшої частини населення у світі аварія дотепер залишається загадкою – явищем, якого бояться, але мало розуміють. Чорнобильська аварія дотепер вважається самою руйнівною в історії ядерної енергетики. Чи все ми знаємо про вплив цього масивного викиду радіоактивного матеріалу на здоров̕я і навколишнє середовище?

Проблеми дбайливого ставлення до природи, охорони навколишнього середовища, поліпшення екологічної ситуації є досить актуальними для України і всієї планети.

Кожна свідома людина повинна обов’язково мати загальне уявлення про особливості сучасного екологічного стану та про основні напрямки державної політики в галузі охорони довкілля, використання природних ресурсів і забезпечення екологічної безпеки.

Традиційними формами масових заходів в бібліотеках стали книжкові виставки, екологічні вікторини, еколого-краєзнавчі ігри, КВК, брейн-ринги, що дозволяють мобілізувати знання на пошук відповідей і розвивати бажання отримати нові знання з певної теми. А також добре зарекомендували себе нові форми — екологічні квести (http://www.slideshare.net/oksanachernish/ss-41971468), різні акції (місячник екологічних знань «Молодь — Екологія — Майбутнє»), свята.

Екологічні свята для молоді можуть бути різні за тематикою, але всі вони повинні проводитися цікаво, пізнавально, творчо. Традиційно відзначається Всесвітній день охорони навколишнього середовища (День еколога) – 5 червня, Всесвітній метеорологічний день – 23 березня, Міжнародний день Землі – 22 квітня та інші.

Всі ці свята затребувані часом, але якщо ви додасте до них нові, мало-відомі, то робота в цьому напрямку буде набагато успішніше для всіх читачів і особливо для молоді. Пропонуємо звернути увагу на такі дати, що розкриваються в календарі природознавця «В об̓єктиві еколога».
«В об̕ єктиві еколога»

(календар природознавця)

Міжнародні дати і періоди ООН  спеціальні заходи і пам̓ятні дати, які оголошуються Генеральною Асамблеєю з метою залучення уваги до проблем інтернаціонального значення. Існують міжнародні десятиліття, роки, місяці, дні, що присвячені збереженню навколишнього середовища.

  • Міжнародні десятиріччя:

2006 2016рр.Десятиріччя реабілітації та сталого розвитку постраждалих регіонов (третє десятиріччя після аварії на ЧАЕС)

2011 – 2020рр. – Десятиріччя біорізномаїття ООН

2010 – 2020рр. – Десятиріччя ООН, присвячене пустелям та боротьбі з опустелюванням

  • Міжнародні роки
  1. – Міжнародний рік верблюдових

– Міжнародний рік зернобобових

2015 – Міжнародний рік ѓрунтів

  • Міжнародні тижні

19-23 квітня – Глобальний тиждень ѓрунтів

Січень

11 січня –День заповідників і національних парків

Вперше День заповідників і національних парків почав відзначатися в 1997 році за ініціативою Центру охорони дикої природи і Всесвітнього фонду дикої природи. 11 січня був обраний Днем заповідників і національних парків в ознаменування річниці утворення першого державного заповідника Росії Баргузінского заповідника у 1916 році. Всього у світі створено більш як 11 тис. заповідних територій, що мають статус заповідника чи національного парку.

18-25 січня – Великий зимовий облік птахів

Зимовий облік птахів інколи називають ще Різдвяним. Традиція обліку птахів народилася в 1990р. у США, коли редактор орнітологічного журналу Bird-Lore Френк Чепмен запропонував новий спосіб проведення Різдвяного полювання – з біноклем в руках замість зброї. За його закликом вперше 26 людей провели цей святковий день разом з пташками, спостерігаючи та вивчаючи їх, радіючи їх польоту та свободі.

З цього часу «звичка» обліковувати птахів у Різдвяні дні широко поширилася на теренах США, Канади, Латинської Америки, Карибських і деяких Тихоокеанських островів. Сьогодні більше ніж 50 тис. людей обліковують птахів.
Лютий

2 лютого – Всесвітній День

охорони водно-болотних угідь

2 лютого 1971 р. в м. Рамсар (Іран) за сприяння ЮНЕСКО була підписана Конвенція про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення, головним чином як середовище існування водоплавних птахів. Набрала чинності 21 грудня 1975 р. Україна приєдналась до Конвенції у жовтні 1996 р. Конвенцію підписали 156 країн – Договірних сторін Конвенції. Рамсарська конвенція є першою глобальною угодою з охорони та збереження природних ресурсів. Її назва відображає початкову мету угоди зберегти водно-болотні угіддя, як середовище для водоплавних птахів. Поступово мету Конвенції було розширено і зараз вона охоплює всі аспекти збереження та збалансованого використання водно-болотних екосистем, цінних для збереження біологічного різноманіття та забезпечення існування людини.

Святкування повинно висвітлити важливість водно-болотних угідь для людей та потребу їх розумного використання. Цей день існує, зокрема, для того, щоб показати, що водно-болотні угіддя є добре захищеними.

19 лютого – Міжнародний день захисту морських ссавців 

Цей день вважається днем захисту не лише китів, але й усіх морських ссавців та інших живих істот морів та океанів. Святкується з 1986р., коли після 200-річного винищення китів Міжнародна китова комісія (сторінка Комісії — www.iwcoffice.org) ввела заборону на китовий промисел і на торгівлю китовим м’ясом. Щорічно в цей день різноманітні природоохоронні групи проводять акції із захисту китів та інших морських ссавців. Часто екологи об’єднуються і присвячують цей день захисту одного унікального виду, якому загрожує небезпека зникнення. В Україні це свято можна назвати днем захисту дельфінів, адже вони є єдиними представниками морських ссавців, які мешкають у наших солоних водах. Раніше в Чорному морі жив тюлень-чернець, та востаннє його бачили 15 років тому. У Чорному й Азовському морях є три види дельфінів: афаліни, білобочки й азовки. Вага найбільших афалін – досягає 300 кг, а «маленькі» азовки не бувають більше 100 кг. Усі три види занесено до Червоної книги України, а також до Міжнародного Червоного списку. (так 2007 рік був оголошений Міжнародним роком дельфіна; Дельфінів (2007/2008) •

Березень

3 березня – День дикої природи

3 березня 1973 у світі була прийнята Конвенція, що регулює міжнародну торгівлю рідкісними видами флори і фауни, відома як СІТЕС. Під міжнародною охороною сьогодні знаходяться 5600 видів тварин і 30 тисяч рослин. Учасниками Конвенції є 176 держав. 26 грудня 2013 року Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію, якою постановила відзначати 3 березня Днем дикої природи. У резолюції з цього приводу зазначається цінність диких тварин і рослин, особливо тих, які потребують захисту.

14 березня – Всесвітній день дій проти гребель, на захист річок,

води, життя

Всесвітній день дій проти гребель започаткований у 1997 р. за ініціативою громадської організації «Міжнародна мережа річок» (США). Цей день було запропоновано відзначати з метою об’єднання зусиль людей всього світу в боротьбі проти гребель, а також здійснення просвітництва щодо впливу гребель на річкові екосистеми.

У березні 1997 року в Бразилії, в місті Курітіба, відбулася Перша міжнародна конференція проти будівництва крупних гребель, яка встановила щороку 14 березня відзначати день боротьби з греблями на захист Річок, Води і Життя. Конференція призвала всі дії проводити під гаслом: «Хай вода несе життя, а не смерть!» і закликала уряди, міжнародні агентства та інвесторів встановити мораторій на будівництво крупних гребель, поки не буде вироблена міжнародна незалежна експертиза проектів їх зведення, а також компенсований збиток людям і природі.

20 березня, неділя –

Всесвітній день Землі

У багатьох країнах свято відзначається в день весняного рівнодення, який в залежності від календаря випадає на 20-е або 21-е березня.

Це популярне міжнародне свято стало гарною відправною точкою, на хвилі якої у багатьох країнах стали прийматися відповідні закони і державні акти, котрі безпосередньо стосуються вирішенню екологічних проблем та охорони навколишнього середовища.

Є у Дня Землі і свій прапор з зображенням однієї з перших фотографій нашої планети з Космосу. Це знак усвідомлення, що тільки спільними зусиллями можна вирішувати глобальні екологічні та соціальні проблеми на Землі. Тому невипадково, що це свято активно підтримують космонавти. Адже вони першими розповіли світу про те, наскільки прекрасна і беззахисна наша планета, і як вона потребує дбайливого відношенні всіх нас.

Надалі до Дня Землі була приурочена ще одна щорічна подія – голос Дзвонів Миру, який вперше був встановлений в Нью-Йорку, в штаб-квартирі Організації Об’єднаних Націй у 1954-му році. «Хай живе загальний мир у всьому світі», засвідчує напис на цих дзвонах, відлитих із зібраних монет, які пожертвувані дітьми з усіх континентів нашої планети і нагородних знаків – почесних орденів і медалей багатьох країн світу. Дзвін став своєрідним символом нашої глобальної солідарності і став встановлюватися в багатьох великих містах і країнах по всій Землі.

В 2016 році Всесвітній день Землі припадає на 20 березня.

http://www.dilovamova.com/index.php?page=10&holiday=47&year=2016

21 березня – Всесвітній день лісів

Всесвітній день лісів святкується у день весняного рівнодення у Північній півкулі, що за традицією вважається першим днем весни і символом нового життя та нових починань. Звичайно, в Південній півкулі цей день є днем осіннього рівнодення, але у будь-якому випадку даний період є сприятливим для посадки та росту дерев.

Традиція святкування Дня лісу була заснована в 1971 році під час загальних зборів Європейської конфедерації сільського господарства, метою яких було обговорення важливості вміння цінувати значення власних лісових ресурсів. Так і зародилася ідея проголошення Всесвітнього дня лісівництва, яка одразу ж була підтримана Організацією ООН з питань продовольства і сільського господарства. Європейська конфедерація сільського господарства зазначила, що Всесвітній день лісівництва потрібно використовувати для розповсюдження інформації щодо всіх аспектів багатства лісу, представлених з трьох точок зору: виробництво, захист, і відновлення. А 2011 рік світовою спільнотою було оголошено Міжнародним роком лісів.

22 березня – Всесвітній день води (Всесвітній день охорони водних ресурсів)

Вода – це основа життя, чиста вода – основа здоров̓я. Тому так зосереджено було і є суспільство на питанні постачання питної води та санітарії.

(ООН оголошувала десятиріччя:

1981–1990рр. — Міжнародне десятиріччя постачання питної води та санітарії; 2005 – 2015рр. — Міжнародне десятиріччя дій «Вода для життя» та 2003 – Міжнародний рік прісної води). Всесвітній день води бере свій початок від Конференції з довкілля та розвитку, що мала місце у 1992 році в Ріо-де-Жанейро. Основною причиною святкування цього дня є швидке зменшення запасів питної води. Генеральна асамблея ООН оголосила 22 березня Всесвітнім днем водних ресурсів і з 1993 року офіційно на всій планеті стали святкувати Всесвітній день води. Цього дня організація по захисту довкілля звертається до всіх держав, що існують на планеті, із закликом приділяти більше уваги захисту водних ресурсів планети і проводити конкретні дії на національних рівнях.

У червні 1999 року в Лондоні на ІІІ Конференції міністри екології і охорони здоров’я 35 європейських країн, у тому числі й України, підписали Протокол по проблемам води і здоров’я, зобов’язавшись оберігати своїх громадян від захворювань, пов’язаних із забрудненням води, захищати водні ресурси.

Щороку, 22 березня ООН призначає конкретний підрозділ власної організації, який контролюватиме дотримання правил проведення Всесвітнього дня води. Щорічно цього дня піднімається нова проблема, пов’язана із забрудненням водних ресурсів на планеті і звучить заклик до її рішення. Але основні цілі проведення свята залишаються незмінними.

23 березня – Всесвітній метеорологічний день

У 1872 році була заснована міжнародна метеорологічна організація (ММО). 11 жовтня 1947 була відкрита для підписання Конвенція, внаслідок якої утворена Всесвітня метеорологічна організація (ВМО) замість ММО, а 23 березня 1950 Конвенція набула чинності.

За ініціативою Всесвітньої метеорологічної організації, починаючи з 1961 року, світовим співтовариством 23 березня стало відзначатися як Всесвітній метеорологічний день (ВМД) – професійне свято метеорологів всієї планети. Кожен рік ВМО святкує цей день під певним девізом, приділяючи особливу увагу до конкретної та актуальної на даний момент теми.

26 березня – Всесвітня акція «Година Землі»

Година Землі була започаткована в Сіднеї (Австралія) в 2007 році, вже через рік ця подія стала світовою екологічною ініціативою, до якої долучилося більше 100 мільйонів людей у 35 країнах світу, а в 2009 році й Україна, разом з 87 іншими країнами світу, також долучилася до всесвітньої акції. У 2012-му році в цій акції брало участь вже 147 країн і понад 5,4 тис. міст і населених пунктів.

Кожного року «Година Землі» – це більше, ніж година! Ми повинні діяти щодня, роблячи невеликі кроки назустріч майбутньому без зміни клімату.

В 2016 році Година Землі припадає на 26 березня.

Квітень

1 квітня – Міжнародний день птахів

Вже на початку ХХ століття вчені били на сполох через зникнення деяких видів пернатих. Відтак щороку в рамках програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера» проводять низку заходів для захисту птаства, адже якщо ще до середини минулого століття найбільшою бідою було полювання та неконтрольована торгівля, то нині птахи страждають від абсолютно мирного впливу людини на довкілля, наприклад, викиди підприємств в атмосферу.

1 квітня 1906 року була підписана Міжнародна конвенція по охороні птахів. День птахів – це не лише річниця Конвенції, але і час прильоту пернатих із зимівель. За традицією в цей час саме навесні в очікуванні пернатих розвішуються шпаківні, дуплянки та інші «пташині будиночки». Вперше цей день, як масове дитяче свято, став проводитися в Сполучених Штатах Америки.

15 квітня – День екологічних знань

Щороку 15 квітня у світі відзначають День екологічних знань. Свято було засноване 1992 року, коли на Конференції ООН в Ріо-де-Жанейро (Бразилія) було наголошено на важливості екологічної освіти громадян всіх країн для реалізації довгострокових планів розвитку людства.

День відзначається шляхом організації та проведення конференцій і семінарів, круглих столів, присвячених питанням екології.

У нашій країні екологічна просвіта та виховання є одним із пріоритетних напрямків роботи загальноосвітніх установ, тому що від екологічної культури підростаючого покоління залежить майбутнє всієї планети. Вирішити глобальні екологічні проблеми можна тільки спільними зусиллями на загальнодержавному і світовому рівні, але поліпшити екологію місця проживання під силу навіть одній конкретній людині.

16 квітня Український День навколишнього середовища.

День навколишнього середовища відзначається в Україні щорічно у третю суботу квітня з 1998 року згідно з Указом Президента України «Про День довкілля» № 855/98.

Цього дня громадські організації проводять заходи, спрямовані на поліпшення стану навколишнього середовища, очищення водних джерел, озеленення, збереження заповідних об’єктів, поширення екологічних знань.

Спочатку свято було задумано для того, щоб відзначити Стокгольмську конференцію з довкілля, яка стала однією з найважливіших в історії екологічного руху. Цього дня була заснована UNEP (United Nations Environment Network) – Екологічна програма ООН, яка зараз є основним організатором та ідеологом Дня довкілля. В 2016 році Український День навколишнього середовища припадає на 16 квітня.

3-4 тиждень квітня – «Марш парків» – щорічна міжнародна екологічна акція на підтримку заповідної справи

Марш парків є продовженням і якісно новим етапом святкування Днів Дерева і Землі. Це міжнародне свято бере свій початок з сорокових років дев’ятнадцятого століття.

Засновником природоохоронного руху став Дж. Стерлінг Мортон, секретар штату Небраска (США). Мортон запропонував визначити день, присвячений озелененню. Ідея отримала широку підтримку і в перший день жителі штату висадили близько мільйона дерев. Ця акція отримала назву «День дерева». У 1882 році штат Небраска оголосив День дерева офіційним святом штату, який і до цих пір відзначається 22 квітня. З 1970 року зміст святкування Дня дерева було значно розширеним. Пропагувалася не тільки роль озеленення територій, але й охорони рослинного і тваринного світу в цілому. Свято отримало нове значення і разом з тим і нову назву – «Марш парків». З 1995 року до свята, традиційного в США, стали приєднуватися країни Європи та Азії. Так, вже в 1996 році в святкуванні взяло участь більше 120 заповідників, національних парків та інших природоохоронних організацій.

Під час «Маршу парків» відбуваються круглі столи, концерти, фестивалі, конференції, екскурсії тощо. Щорічна міжнародна екологічна акція на підтримку заповідної справи Марш парків святкується з 1995 р. за ініціативою Центру охорони дикої природи (ЦОДП, адреса web-сторінки центру — www.biodiversity.ru ) в Росії, Україні, Білорусії, Вірменії та державах Центральної Азії щорічно.

22 квітня – Міжнародний день Землі.

День Землі покликаний об’єднати людей планети в справі захисту навколишнього середовища.

Щорічно, 22 квітня люди по всій планеті відзначають День Землі. Цей день став загальнолюдським символічним святом любові і турботи за нашу спільну домівку.

22 квітня 1970 року в Нью-Йорку студенти, школярі та їх викладачі вперше організували відзначення національного свята – Дня Землі. Його учасники запропонували звичайним пересічним американцям звернути увагу на екологічні проблеми сьогодення і спробувати спільними зусиллями берегти зелену планету. У 1970 р. День Землі відзначали вже понад 20,0 млн. американців. Вони не тільки висаджували дерева, а й збирали сміття, прибирали і упорядковували парки та сквери.

У 1990 р. День Землі було оголошено Міжнародним. Саме тоді за ініціативою американських природоохоронців із Стенфордського університету 90-ті роки було проголошено «Десятиріччям навколишнього середовища». Дії на підтримку цієї акції набули чинності більш як у 120 країнах світу, а понад 40 країн об’єднали свої зусилля для проведення кампанії по збереженню біологічного різноманіття.

Саме тоді про День Землі вперше почули і в Україні. І тільки в 1992 році День Землі почав відзначатися в Україні як день захисту природи, день акцій з метою привернення уваги громадськості до проблем нашої планети. День Землі щорічно відзначається в 147 країнах. Генеральна Асамблея ООН оголошувала 2008 рік Міжнародним роком планети Земля.

24 квітня – Всесвітній день

захисту лабораторних тварин

24 квітня в календарі екологічних дат відзначений як Всесвітній день захисту лабораторних тварин, який був заснований Міжнародною Асоціацією проти хворобливих експериментів на тваринах (ІнтерНІЧ) в 1979 році і підтриманий ООН. Спочатку він «відзначався» зоозахисних організацій у ряді країн, а сьогодні вже по всьому світу активно розвивається рух проти вівісекції (експериментів і дослідів над лабораторними тваринами), яке підтримують активісти різних громадських і зоозахисних організацій.

Треба сказати, що тварини використовувалися в дослідах з давніх часів, але все ж ці роботи носили епізодичний характер. Поняття «лабораторне тварина» склалося в кінці ХІХ століття в зв̓язку з бурхливим розвитком експериментальної біології і медицини, а з другої половини ХХ століття метод наукового експериментування на тварин оформився як самостійний напрям.

Сьогодні лабораторні тварини використовуються для моделювання патологічних процесів і випробування ліків, косметичних засобів, сигарет, харчових добавок, речовин побутової хімії. Основними замовниками досліджень виступають великі фармацевтичні і косметичні корпорації. Серед найбільш часто використовуваних в дослідах тварин — миші, кролики, мавпи і собаки. Щорічно сотні представників цих видів гинуть в лабораторіях. Крім того, тварин використовують при навчанні майбутніх медичних працівників і ветеринарних лікарів.

26 квітня – Роковини Чорнобильської катастрофи.

Міжнародний день пам̕̕яті жертв радіаційних аварій і катастроф

26 квітня 1986 року Україна пережила найкрупнішу техногенну аварію в світі на Чорнобильській АЕС, яка стала символом найбільшої в історії людства техногенної катастрофи. У вересні 2003 року на саміті СНД тодішній президент України Леонід Кучма запропонував країнам-учасницям Співдружності оголосити 26 квітня Міжнародним днем пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф. Ця пропозиція була підтримана Радою глав держав СНД.

26 квітня в Україні День чорнобильської трагедії. У Білорусі також відзначають День Чорнобильської трагедії. У Росії День пам’яті загиблих у радіаційних аваріях і катастрофах.

Травень

3 травня – День Сонця

Щоб привернути увагу до можливостей використання поновлюваних джерел енергії європейське відділення Міжнародного суспільства сонячної енергії, починаючи з 1994 р., на добровільній основі організовує щорічний День Сонця. Ентузіасти й професіонали, громадські організації й фірми по всій Європі організують різного роду заходу, пов̓язані з демонстрацією можливостей сонячної енергетики. Такі заходи містять у собі: дні відкритих дверей сонячних і енергоеффективних будинків як експериментальних, так і часток, що дозволяє переконатися в реальності й корисності здійснених і здійснюваних проектів; дні відкритих дверей дослідницьких і проектних інститутів, що дозволяє широкій громадськості познайомитися з новітніми досягненнями з перших рук; конкурси, змагання, пробіги сонячних автомобілів, електромобілів; виставки й зустрічі із громадськістю в міських і торгових центрах, зелених зонах і інших громадських місцях тощо.

12 травня – Свято екологічної освіти

Екологічна освіта була висунута ЮНЕСКО і Програмою ООН з охорони довкілля в розряд основних засобів гармонізації взаємодії людини і природи.

Стокгольмська конференція з охорони довкілля в 1972 році прийняла рекомендацію про створення міжнародної програми за освітою в області довкілля. В цілях виживання необхідне переосмислення самої суті взаємин людини, суспільства і природи на основі нових підходів і ідей. Практична реалізація ідей стійкого розвитку пов̓язана із зміною стереотипу культури взаємин людини і природи. По визнанню вітчизняної і світової громадськості центральним чинником у вирішенні проблем взаємин «Людина – Суспільство – Природа» стає екологічна освіта.

Конференція ООН в Ріо-де-Жанейро в 1992 році, що обговорювала проблеми довкілля і розвитку освіти, в своїх документах і рішеннях також підкреслила величезне значення екологічної освіти в реалізації стратегії виживання і стійкого розвитку людства. Вищою і кінцевою метою екологічної освіти (ЕО) і виховання вважається формування ексцентричного типа екологічної свідомості, оскільки лише свідомість визначає поведінкові реакції людини, його вчинки, що виражаються в екологічній культурі.

Цей День відзначається шляхом організації та проведення конференцій і семінарів, круглих столів у навчальних закладах, присвячених питанням екології.

14-15 травня – Всесвітній День

мігруючих птахів

Всесвітній день мігруючих птахів був ініційований Угодою про збереження афроєвразійських мігруючих водно-болотних птахів (AEWA) у співробітництві з Конвенцією про збереження мігруючих видів диких тварин (CMS) у 2006 році як глобальна інформаційно-освітня кампанія, направлена на утворення сприятливих умов для збереження перелітних птахів і їх середи існування у всьому світі.

Відзначається як правило два дні, починаючи з другої суботи травня. До 2006-го року, цей день вже активно відзначався в Північній Америці і був ініціативою 1993-го року, втіленою орнітологами лабораторії Корнелла, Сполучені Штати Америки, але проблеми мігруючих птахів виникли далеко не сьогодні і не там, вже тим більше не в кінці минулого століття. Назріваючі проблеми перелітніх птахів хвилювали прогресивне міжнародне співтовариство ще з початку минулого сторіччя, про що свідчить підписана в 1906-му році Міжнародна конвенція з охорони птахів і наступний за нею «Міжнародний договір про перелітніх птахів», ратифікований ще у 1918-му році.

В 2016 році Всесвітній день мігруючих птахів 14травня

15 травня – Міжнародний день клімату

У зв’язку з оголошенням метеорологами необхідності захисту клімату як ресурсу для добробуту нинішніх та прийдешніх поколінь, – адже клімат, погода, природні катаклізми суттєво впливають на продовольчу, життєву, майнову безпеку, на водні ресурси, відпочинок та збалансований розвиток усіх держав без винятку – стало наріжним каменем для заснування цього свята. Збереження клімату – одна з глобальних проблем, які сьогодні стоять перед людством. Глобальне потепління, природні катаклізми, зміна погодних умов на планеті – все це веде до погіршення клімату Землі і, як наслідок, чинить негативний вплив на продовольчу, життєву і майнову безпеку людей, плачевно позначається на стані природних ресурсів та збалансованому розвитку держав.

22 травня – Міжнародний день

біологічного різноманіття

Ще в листопаді 1988 року Програма ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП) організувала Спеціальну робочу групу експертів з біологічного розмаїття з метою вивчення необхідності розробки міжнародної конвенції про біологічне різноманіття.

З лютого 1991 Спеціальна робоча група стала називатися Міжурядовим комітетом з ведення переговорів. Результатом роботи комітету стало проведення 22 травня 1992 року в Найробі, Кенія, конференції з узгодження тексту Конвенції про біологічне різноманіття. Конвенція набула чинності 29 грудня 1993 року після її ратифікації 30 країнами. На сьогоднішній день її ратифікували 176 країн і Європейське співтовариство.

20 грудня 2000р. Генеральна Асамблея ООН оголосила 22 травня Міжнародним днем біологічного різноманіття. В цей день була прийнята Конвенція про біологічне різноманіття. Раніше цей День відзначався 29 грудня, але у 2000 р. Конференція учасників Конвенції рекомендувала змінити дату для того, щоб привернути більше уваги до цього заходу. 2010 пройшов під знаком Міжнародного року біорізноманіття.

Займаючи 6% площі Європи, Україна володіє близько 35% її біорізноманіття. За цим показником ми випереджаємо майже всі європейські країни, а отже є потужним резервом для відновлення зникаючих видів флори і фауни всієї Європи.

24 травня – Європейський День парків

Європейський День Парків був організований Федерацією ЄВРОПАРК (EUROPARC Federation) – це європейська організація, яка об’єднує природні території, що охороняються, в тридцяти шести європейських країнах. Проведений вперше 24 травня 1999 року, цей день тепер святкується щорічно по всій Європі.

Саме 24 травня 1909 року в Швеції був створений перший з дев’яти Європейських Національних Парків.

Європейський день парків символізує міжнародну солідарність територій, що охороняються. Свято організоване з метою підйому профілю заповідників Європи, а також для того, щоб викликати суспільну підтримку їх роботи.

Червень

5 червня – Всесвітній день

навколишнього середовища (День еколога)

15 грудня 1972 р. Генеральна Асамблея ООН проголосила 5 червня Всесвітнім днем навколишнього середовища, який буде проводитись з метою поглиблення суспільного усвідомлення необхідності зберігати і покращувати довкілля. Обрання цієї дати обґрунтовано тим, що саме в цей день відкрилася Конференція ООН із проблем навколишнього середовища (Стокгольм, 1972), за результатами якої створено Програму ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП). У 2000р. в цей день розпочато програму ООН «Тисячоліття довкілля – приступити до дій». Програма є ще одним нагадуванням людству про його роль в охороні довкілля. Всесвітній день довкілля вважається однією з найважливіших подій екологічного календаря і щороку відзначається 5 червня в більш ніж 100 країнах світу, починаючи з 1973 року.

8 червня – Всесвітній день океанів

У Бразилії, Ріо-де-Жанейро, в 1992 році відбувся Міжнародний самміт, на якому ухвалили рішення про заснування дня, присвяченому Світовому океану. З цього часу свято відзначається всіма, хто має навіть найвіддаленіше відношення до Світового океану. Святкують його не тільки люди, чиї професії пов̓̕язані з океаном і його мешканцями, а й ті, кому просто не байдужий екологічний стан водної оболонки нашої планети. На одному із засідань Генеральної Асамблеї ООН ухвалила рішення про оголошення 1998 рік — Міжнародним роком океану.

У 2008 році Генеральна Асамблея ООН ухвалила, починаючи з 2009 відзначати свято офіційно. Роль Світового океану в регулюванні клімату є системоутворюючою, його води – один з головних поглиначів вуглекислого газу. Проголошенням цього свята ООН підкреслила життєву важливість океанів для планети, а також необхідність турботи про їх благополуччя, збереження органічного світу океанів, екологічну чистоту вод.

17 червня – Всесвітній день боротьби з опустелюванням та посухами

Генеральна Асамблея проголосила 17 червня «Всесвітнім днем боротьби з опустелюванням і засухою» в 1995 році у зв’язку з річницею з дня прийняття Конвенції Організації Об’єднаних Націй по боротьбі з опустелюванням. Державам пропонувалося присвячувати Всесвітній день підвищенню інформованості про необхідність міжнародної співпраці в боротьбі з опустелюванням і наслідками засухи та про хід здійснення Конвенції по боротьбі з опустелюванням. Воно загрожує здоров’ю та джерелам засобів для співіснування більше 1 млрд. людей. Щороку опустелювання і посуха призводять до втрат сільськогосподарської продукції близько $42млрд. США. 2006 рік був оголошений Міжнародним роком пустинь і опустелювання.

27 червня — Всесвітній день рибальства

В цей день у багатьох країнах проводяться змагання з рибної ловлі, різні навчальні семінари. Заходи збирають як рибалок з великим стажем, так і початківців любителів.

Рибальство є однією з найдавніших форм господарської діяльності людства. День рибалки, що відзначається 27-го червня, виникло на території країни, де рибальству завжди приділялася особлива увага. Всесвітній день рибальства, або просто «День рибалки», був встановлений за рішенням Міжнародної конференції з розвитку та регулювання риболовлі, яка в липні 1984-го року проходила у Римі, і став відзначатися на такому рівні з 1985-го року.

Професійне свято рибалок в більшості суверенних держав, які утворилися на пострадянському просторі, відзначається в цей день до нині, а в деяких з них було додатково закріплене у відповідності з сучасним законодавством. Наприклад, в незалежній Україні «День рибалки», закріплений Указом Президента України № 464/95 від 22-го червня 1995 року, відзначається за давньою традицією у другу неділю липня.

Липень

4 липня – Міжнародний день дельфінів – полонених

З огляду на існування по всьому світу дельфінаріїв, ця дата є дійсно актуальною для дельфінів і біорізноманіття. На жаль, до цієї не вельми приємної дати приєднується і Україна. Адже лише в 2009 році на території сухопутної частини України було відкрито шість дельфінаріїв. Не кажучи вже про дельфінарії на узбережжі Чорного і Азовського морів, які, тим не менш, не завжди відповідають біологічним потребам дельфінів.

Дельфінів в дельфінаріях з абсолютною впевненістю можна назвати полоненими. Адже ці дельфіни спеціально чи випадково (під час ловлі риби) виловлені браконьєрами. Отже, розлучені зі своїми стаями. Дельфіни – це високоорганізовані морські ссавці з власною мовою, які групуються у стаї і мають родини. Пораненого дельфіна стая ніколи не кине в морі, існують дельфініхи-акушерки, та навіть представників інших видів дельфіни часто рятують, виносячи на берег. У браконьєрських сітях частина дельфінів гине, частина ріже плавці, через потрапляння води до дихального клапану починається пневмонія, дельфін відчуває шок.

Серпень

6 серпня – День дій за заборону ядерної зброї

6 серпня 1945р. американська авіація піддала атомному бомбардуванню японське місто Хіросіма. Вперше в історії ядерна зброя була застосована проти людей і продемонструвала свою жахливу силу. Колосальних збитків було завдано довкіллю і здоров̓ю громадян. Наслідки бомбардувань відчутні й сьогодні. Ядерна зброя вважається найбільш небезпечною з усіх видів зброї. Крім прямого ураження ударною хвилею, світловим випромінюванням та проникаючою радіацією величезні території на багато років забруднюються радіонуклідами і стають непридатними для нормальної життєдіяльності людини. На сьогоднішній день більшість країн припинили здійснювати ядерні вибухи, проте лабораторні випробовування тривають і надалі.

16 серпня – Міжнародний день безпритульних тварин

Цей день увійшов до міжнародного календаря згідно з пропозицією міжнародного Товариства Прав Тварин (ISAR) США. Проблема безпритульних тварин знайома кожному великому місту, де гостро стоїть питання будівництва притулків для бездомних тварин. Давно доведено, що рівень духовності людини визначається не лише соціальним середовищем, але й характером спілкування зі світом природи. Жорстокість до тварин в дитинстві може перерости у жорстокість до людей.

Вересень

1 вересня – День пам’яті видів, винищених людиною

Ми не побачимо їх вже ніколи, бо вони винищені людиною: моа, тур, квагга, дронт, тарпан, епіорніс, сумчатий вовк, безкрила гагарка, стеллерова корова, мандрівний голуб…. Вони були легковажно знищені і залишили згадку про себе хіба що в природничих музеях світу у вигляді шкур, скелетів та фотографій.

1 вересня було обрано для такої пам’яті, тому що саме цього числа в 1914 році в зоопарку м. Цинцинаті, США, помер останній мандрівний голуб. Історія знищення мандрівного голуба найбільш яскраво показує нам колосальні масштаби нашого марнотратства і необачності. І знищили цей вид птахів не древні дикуни, а, здавалось би цивілізовані, люди ХІХ-ХХ ст.

11 вересня (Друга неделя)

Всесвітній день журавля

Вперше День журавля відзначили в 2002 році в США. Ратуючи за порятунок зникаючого виду американського журавля, вчені-екологи підкладали його яйця в гнізда журавлів інших видів, які вирушали на гніздування у безпечні місця. День, коли на гніздування вирушив цілий виводок врятованих птахів, був оголошений новим екологічним святом, а журавель став символом організацій, що охороняють природу.

Саме свято в різних країнах супроводжується фестивалями, акціями, конкурсами і фотовиставками, присвяченими журавлям, а також екскурсіями на місця осінніх скупчень птахів, де взяти участь в їх підрахунку можуть усі охочі. Всього налічують близько 15 видів журавлів. Деякі їх види занесені до Червоної книги. Колись журавель був промисловою птицею, але зараз він перебуває під охороною закону. Проте, незважаючи на протести міжнародної природоохоронної і орнітологічної громадськості, в деяких країнах (наприклад, в Афганістані і Пакистані) досі збереглися традиції полювання на журавлів.

16 вересня – Міжнародний день

захисту озонового шару

Генеральна Асамблея ООН проголосила 16 вересня Міжнародним днем захисту озонового шару. Цей день відзначається з 1995 р. в пам’ять про день підписання Монреальського протоколу про речовини, що руйнують озоновий шар в 1987 р., враховуючи необхідність збереження озонового шару, який фільтрує сонячне проміння і попереджує шкідливий вплив ультрафіолетового проміння на поверхню Землі, тим самим зберігаючи життя на планеті.

Втрата озонового шару стратосфери, який захищає усе живе на землі від згубної дії ультрафіолетового випромінювання сонця, вважається однією з головних глобальних екологічних проблем, з якими світова спільнота ввійшла у нове тисячоліття.

21 вересня – Міжнародна

ніч кажанів

Датою святкування «Ночі кажанів» було обрано 21 вересня. З 1997 року свято прийнято як загальноєвропейська природоохоронна акція, яку відмічають всі країни, що є сторонами Угоди про збереження кажанів в Європі, EUROBATs (угода діє з 1991 р., ратифікована Верховною Радою України 19.05.1999р).

22 вересня – День без автомобілів

Вперше День без автомобілів відмічався в 1998р. у Франції, коли в ряді міст було припинено автомобільний рух. У наступні роки цю традицію перейняли інші європейські країни та міста, а останніми роками – і деякі неєвропейські країни (наприклад, Канада, США). Як правило, в цей день забороняється пересування на автомобілях, а мешканці використовують альтернативні способи пересування. Часом акція триває більше ніж один день. День без автомобілів в Україні офіційно не відзначається, однак такі акції проходять за ініціативою громадськості чи місцевих органів влади в окремих містах України.

27 вересня – Міжнародний День туризму

Щороку 27 вересня у світі відзначається Міжнародний день туризму. Метою свята, заснованого Генеральною Асамблеєю Організації Об’єднаних Націй 27 вересня 1979 року, є популяризація туризму як рушію регіональної та світової економіки, висвітлення його внеску в екологію світової спільноти, зміцнення дружніх стосунків між державами.

Країни, що ратифікували положення Генеральної Асамблеї ООН про Міжнародний день туризму, зокрема Україна, відзначають свято проведенням різноманітних фестивалів та цікавих заходів. Крім цього свята, Генеральна Асамблея присвячувала та оголошувала роки туризму: (1967 — Рік міжнародного туризму, 2002 — Міжнародний рік екотуризму.)

28 вересня – Міжнародний день

боротьби за заборону МОКС-палива

МОКС-паливо (від англ. MOX – mixed oxides) – змішаний оксид урану та плутонію, один з видів ядерного палива. Ідея проведення Міжнародного дня боротьби за заборону МОКС-палива виникла в Росії, де екологічні організації у 1998 р. закликали громадськість виступити проти використання такого палива для реакторів АЕС, враховуючи високий екологічний ризик його використання. Цей день відзначається в пам’ять про одну з найбільших ядерних катастроф XX століття – вибуху на плутонієвому заводі «Маяк» в м. Челябінськ у 1957 р. Ідею проведення такого дня підтримали більше сотні громадських організацій світу.

29 вересня – Всесвітній день моря

Всесвітній день моря входить до переліку міжнародних днів, що відзначаються під егідою Організації Об̕єднаних Націй. Поява цього свята датована 1978 роком, за рішенням Х сесії Асамблеї Міжнародної морської організації (ІМО), що відбулася у листопаді 1977 року.

Ідея святкування Всесвітнього дня моря виникла як реакція на масштабний вилов риби в морях і океанах нашої планети. Бездумні дії людини наносять непоправну шкоду природі і стають причиною зникнення багатьох рідкісних видів риби.

Величезні нафтові плями, що покривають сотні гектарів морських площ, стають причиною загибелі риби. За статистикою, щорічно в світовий океан в результаті аварій потрапляє більше 20 мільйонів барелів нафти.

Жовтень

  1   2   3   4   5
База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка
Інформація Автореферат Анализ Диплом Додаток Доклад Задача Закон Занятие Звіт Инструкция

Рейтинг
( Пока оценок нет )
Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий