Верстатник деревообробних верстатів Характер роботи

З давніх давен деревина широко використовується в будівництві. Із деревини будують будинки, виготовляють вікна, двері, паркет, меблі Популярність деревини обумовлена, в першу чергу, її високими споживчими якостями: екологічністю
Верстатник деревообробних верстатів Характер роботи

Скачати 145.83 Kb.

Дата конвертації 14.04.2016 Розмір 145.83 Kb.

Верстатник деревообробних верстатів Характер роботи

З давніх давен деревина широко використовується в будівництві. Із деревини будують будинки, виготовляють вікна, двері, паркет, меблі…. Популярність деревини обумовлена, в першу чергу, її високими споживчими якостями: екологічністю, механічною міцністю, низькою теплопровідністю, легкістю в обробці.

Сучасні досягнення у галузі деревообробки дають змогу виготовляти все нові і нові вироби з деревини. На сучасному етапі застосовуються нові верстати для обробки деревини та лінії по збиранню столярно-будівельних конструкцій. А для виконання цих робіт необхідні висококваліфіковані робітники за спеціальністю „Верстатник деревообробних верстатів ”.

Верстатник деревообробних верстатів займається спеціалізованою обробкою деревини. Верстатники деревообробних верстатів виконують поздовжній та поперечний розкрій пиломатеріалів з деревини м’яких та твердолистяних порід на однопильних верстатах, випилювати деталі з деревини за розміткою на стрічкопиляльних верстатах, розкроювати деревину та заготовки під кутом та по шаблону на круглопиляльних верстатах; виконувати свердління отворів у деталях на одношпиндельних свердлильних верстатах з механічною подачею; вибирати пази в деталях на свердлильно-пазувальних верстатах, налагоджувати ці верстати. Виконувати стругання в кут крайки та пласті брускових деталей на фугувальних та рейсмусових верстатах, фрезерувальні роботи на фрезерних верстатах. Виконувати точіння деталей середньої складності.

Умови праці

Сучасна деревообробка є високомеханізованим та високопродуктивним і в той же час небезпечним і шкідливим виробництвом.

Небезпека і шкідливість деревообробки пояснюється наявністю двох груп специфічних особливостей:

 • Перша група особливостей пов’язана із специфікою матеріалів, що обробляються та застосовуються;
 • Друга група особливостей пов’язана із специфікою конструкції технологічного обладнання та режимами їх роботи;

Верстати обладнані захисними пристроями: кожухами, коробками, екранами, а також механізмами, що різко зупиняють обертальні механізми та двигуни. Обладнуються системою подачі заготовок, щоб руки робітника були далі від різальних органів. Мають належне освітлення та вентиляцію.

Налагодження верстатів виконують спеціальні робітники, верстатник повинен мати основні поняття про налагодження, щоб він міг визначити, а іноді й ліквідувати причини дефектів обробки, які пов’язані з неправильним налагодженням верстатів. Якщо налагоджують верстати спеціальні робітники, то настроювання входить тільки в обов’язки верстатника. Перед обробкою кожної нової заготовки він повинен настроїти верстат. Настроювання полягає в тому, щоб встановити у визначеному положенні упорні і напрямні елементи верстата, різальні інструменти і пристрої.

Верстатники працюють у різних умовах: на будівельному майданчику, на деревообробних підприємствах. Вони працюють з інструментами і механізмами, які мають різальні органи, швидкообертаючі частини. При роботі використовують захисні засоби: навушники протизвукові, захисні окуляри, робочий одяг, взуття.
Ринок праці
Верстатники працюють у сфері виробництва, будівництва, обслуговування, комунальному та сільському господарстві, приватному секторі.

Представники даної професії затребувані при комплексній механізації і автоматизації технологічного процесу деревообробного виробництва, а також при впровадженні обладнання з програмним керуванням.

Освітня підготовка

Повинен знати:

 • будову верстатів, які обслуговує;
 • породи, види та дефекти обробки деревини,
 • правила заточування дерево ріжучого інструменту;
 • припуски та допуски на обробку;
 • правила встановлення різального інструменту;
 • як застосувати шаблони при обробці матеріалу;
 • призначення контрольно-вимірювальних інструментів;
 • технічні умови на продукцію, деталі, що обробляються;
 • способи розкрою плитних матерыалів;
 • вимоги до якості обробки.

Медичні обмеження
Протипоказано освоювати професію верстатника особам:

 • із захворюванням органів дихання, слуху;
 • порушенням опорно-рухового апарату;
 • із захворюванням нервової системи;
 • хворим на бронхіальну астму;
 • з нестійкою увагою;
 • недостатньо швидкими та неточними реакціями

Вимоги до індивідуально –психологічних особливостей
Верстатник повинен мати:

 • добре розвинені м’язові відчуття;
 • точний окомір;
 • просторову уяву;
 • точне відчуття кольорів та відтінків;
 • розвинену вольову організацію;
 • врівноважений характер;
 • повинен бути рішучим;
 • самостійним, акуратним, зібраним і відповідальним;
 • добре креслити і малювати.

Перспективи розвитку

Перспективи розвитку верстатника деревообробних верстатів, як спеціаліста, пов’язані із самовдосконаленням, необхідністю розширення знань у галузі техніки, технології, що сприяє престижу фахівця, одержанню більш високого рівня кваліфікації, обрання на більш відповідальну посаду, матеріальним винагородам. Перспективи росту пов’язані також з розвитком приватного сектора і економіки держави. Верстатники належать до категорії працівників, що мають навички роботи з деревиною, роботою на верстатах, автоматичних лініях тощо.
Споріднені професії

Професія верстатник деревообробних верстатів — столярє вдалим поєднанням родинних професій, представляючи унікального співробітника, що займається як безпосередньою підготовкою лісоматеріалу до подальшого використання;його обробітку, так і майстра з конструювання і збирання столярно – будівельних виробів за заздалегідь розробленим ескізом.

Робота верстатника, як правило пов’язана з механічною обробкою деревини і перетворенням необробленої деревини в деталі та заготовки для столярних виробів. А столяр займається виготовленням та конструюванням дверей, вікон, арок, сходів та інших виробів з масиву деревини з можливим застосуванням фанерування, шпонування та ламінування.

Світлини навчально – виробничого процесу

Столяр

Історія виникнення професії

Виробництво виробів з деревини – одне з найдавніших. Перші меблі з’явились за часів переходу людей до осілого способу життя і розвитку землеробства.

Ще в давньому Єгипті за 5 тисяч років до нашої ери вироби з деревини складали невід’ємну частину побуту. У гробницях фараонів і знатних єгиптян до наших днів збереглися дерев’яні вироби, що свідчать про високий рівень техніки обробки деревини у той час.

Найбільш старішим зразкам меблів, що збереглись з часів Давнього Єгипту і Месопотамії, декілька тисяч років.

Зображення різних предметів зустрічаються вперше на староєгипетських пам’ятниках, що відносяться до Нового Царства. Присутні зображення столярів, писарів, живописців, камнетесів, черевичників, а також зображення ремісничих інструментів.

Професія столяр – одна з найдавніших професій в світі, а обробка дерева одне з перших ремесел, яким оволоділа людина.

Дивовижна професія столяра!

А чи доводилося вам спостерігати за його роботою. Це таки справжнє диво! Адже на ваших очах дерево оживає, набирає потрібної форми, готове служити людям довго і надійно.

Дехто вважає, що стати столяром не дуже важко. Мовляв, береш рубанок чи стамеску і через деякий час у твоїх руках з’являється потрібний виріб. Для її опанування необхідна певна професійна підготовка. Вона передбачає вивчення столярної справи, деревообробних верстатів, пристроїв, інструментів, основних операцій обробки деревини, матеріалознавства, електротехніки, основ інформатики, охорони праці. Під час навчання робітники одержують навички виготовлення столярних, виробів, їх установки на будівництві, врізання та кріплення скла, застосування пластмас, синтетичних смол, клеїв, читання креслень. Але це лише перший крок, який стає для подальшого удосконалення майстерності.

У сучасних умовах з поширенням індивідуального житлового будівництва виріс попит на оригінальні високоякісні столярні вироби. Праця столяра стала більш творчою: застосовуються нові технології, сучасні допоміжні матеріали.

Столяр – робітник, який здійснює всі види обробки деревини:

 • пиляння, стругання, довбання, свердління;
 • розмічає та розкроює пиломатеріали;
 • вирізує заготовки;
 • оздоблює, ґрунтує, шпаклює, шліфує;
 • збирає і монтує столярні вироби;
 • здійснює лакування;
 • Виконує склярські роботи;

У наш час більшість столярних виробів виготовляється в заводських умовах за допомогою деревообробних верстатів. Праця столяра значно полегшилася завдяки використанню механізованого та електрифікованого інструменту. Але і зараз під час виконання столярних робіт використовуються такі інструменти, як долото, напилки, викрутки, стамески, рубанки, свердла, рулетка, рівень, циркуль тощо.

Умови праці

Умови праці столяра можуть бути різноманітні в залежності від виду виконуваних робіт. Якщо столяр бере участь у виготовленні виробу, то, як правило, він працює в приміщенні — у майстерні чи в цеху. Столяр з виготовлення столярних виробів працює на різних місцях, однак його традиційним робочим місцем є столярний верстак, оскільки на багатьох стадіях процесу виготовлення виробів застосовується висококваліфікована ручна праця.

Столяр закріплює дерев’яні заготовки, робить розмітку й обробку виробу по наявному кресленню. Виконує способи обробки деревини: пиляння, обробка, збирання виробу . Кожна з цих операцій може виконуватися як вручну за допомогою традиційних інструментів (пилки, рубанка, фуганка, долота, свердла, стамески), так і на спеціальних верстатах (тоді в обов’язки столяра входить контроль за роботою верстата і якістю одержуваного виробу), у залежності від розмірів і специфіки виробництва. У випадку якщо роботою столяра є монтаж виробів (вбудованих меблів, вікон, дверей і ін.), робочим місцем столяра є ті об’єкти, на яких виконується монтаж. Отже, весь необхідний для монтажу інструмент повинний бути в столяра із собою.
Ринок праці

Столяри затребувані на фабриках по виробництву меблів, вікон, дверей, будь-яких виробів з дерева, а також у відділах і на підприємствах, що здійснюють монтаж і ремонт дерев’яних виробів. Також професія столяра є невід’ємною в будівництві, при зведенні і реконструкції будинків, а також в організаціях, що займаються ремонтом квартир, будинків і офісів, для виготовлення й установки вікон, дверей, підвіконь, порогів, поруччя і для внутрішньої обробки приміщення (наприклад, прикраса стель, облицювання стін, плінтусів і т.д.). Професія столяра має застосування в машинобудуванні й інших областях, пов’язаних з розробкою і виготовленням техніки. Столяр працює й у модельному цеху, де він виготовляє зменшені макети майбутніх автомобілів чи іншої техніки з дерева.

Згідно статичних даних, у будівництві за професією столяра працює близько 2% працездатного населення. Професійна зайнятість столярів в окремих галузях виробництва складає: в промисловості — 68%, будівництві — 20%, виробничих видах побутового обслуговування — 11%, житлово-комунального господарства — 1%

Потреба у столярах на ринку праці постійна і досить висока. Столяри будівельні, верстатники, мебльовики, червонодеревники без особливих ускладнень вирішують проблему працевлаштування.

Висококваліфіковані столяри мають можливість працевлаштуватися в районах інтенсивного будівництва за межами України (Росія, Чехія, Польща, Ізраїль)

Освітня підготовка

Столяр повинен:

• знати основні породи, властивості та дефекти деревини; способи її обробки, виготовлення, монтажу столярних виробів; види клею та лаків;

• володіти навичками роботи з технічними кресленнями;

• вміти користуватись ручними інструментами, деревообробними верстатами;

• зачищати деталі;

• встановлювати віконні та дверні блоки, вбудовані меблі;

• виготовляти заготовки столярних виробів.

Сьогодні праця столяра затребувана у різних галузях та в промисловості. Тому й логічно що потреба у навчанні робітників столярних спеціальностей на базі Маневицького професійного ліцею виникла майже 30 років тому.

У Маневицькому профліцеї підготовка з професії столяр здійснюється на належній матеріально-технічній базі. Тут обладнано для проведення уроків теоретичного навчання кабінет «технології столярних робіт» та «матеріалознавства», майстерні для ручної та механічної обробки деревини.

Професію столяра можна також здобути на базі Луцького ВПУ -2, Любомльського профліцею, Ковельського ПТУ-5.

Медичні обмеження

Велике значення в його роботі мають:

• точний окомір,

• уважність,

• акуратність та терпіння,

• наявність образної пам’яті,

• естетичний художній смак та творче мислення,

• фізична витривалість

• сила і рухливість кистей рук, тулуба, ніг;

• розвинене відчуття рівноваги;

• просторова уява

• майстерність.

Столяру доводиться тривалий час працювати в незручній позі та у значному шумі. Тому медичними протипоказами до виконання функціональних обов’язків столяра, а також здобуття цієї професії є:

• алергія на деревний пил;

• захворювання опорно-рухового апарату;

• нервово-психічними захворювання;

• хронічна пневмонія

• зниження гостроти зору;

• захворювання дихальної системи, шкіри;

Вимоги до індивідуально – психологічних особливостей

Для оволодіння професією столяра будівельного потрібні глибокі знання з хімії, фізики, математики, креслення, трудового навчання. Професія вимагає доброго здоров’я і фізичного розвитку. До роботи допускаються фізично здорові люди з добре розвинутим просторовим мисленням, щоб по кресленню представляти зовнішній вигляд виробу, етапи його обробки, види з’єднання і т.д.

Столяр повинний мати гарний зір, розвитий окомір, добре розрізняти кольори. Це потрібно для вибору матеріалу, для виготовлення виробу (виключення можливості браку), контролю за точністю виконання і зборки виробу. Також потрібен гарний дотик, тому що робітнику доводиться визначати навмання рівність, гладкість деталей.

Від спеціаліста вимагається сенсомоторна координація, точність рухів, охайність, увага, раціоналізм, розвинена тактильна чутливість, розвинена фантазія, художній смак, творча і художня активність.

Перспективи

Перспективи росту: можливе підвищення розряду, складності доручених фахівцю робіт, підвищення заробітної плати. З робітника, що виконує окремі конкретні операції, починаючий столяр може вирости у фахівця, що планує етапи виготовлення виробу, що розробляє нові способи деревообробки. Можливий кар’єрний ріст: столяр — майстер — начальник групи чи цеху.

При організації столярних робіт у будівництві широко застосовується бригадний спосіб організації праці. Серед бригад, де працюють столяри, є спеціалізовані, до складу яких входять саме столярі, теслярі, і комплексні, до яких входять робітники різних спеціальностей. Існують також комплексні бригади кінцевої продукції, які працюють на будівництві об’єкту з початку до її здачі. Кількість робітників, що входять до бригади, залежить від характеру та обсягу робіт на конкретному об’єкті і може складати 7-35 чоловік. Бригада складається з ланок, в кожній з яких по 3-5 чоловік. Очолює бригаду бригадир, тобто робітник високої кваліфікації, що має організаторські здібності, добре знає технологію столярних робіт, нормування і оплату праці, правила експлуатації обладнання, норми техніки безпеки та виробничої санітарії.

Споріднені професії: тес ляр

Тесляр бере участь в споруді і ремонті житлових будинків, мостів і інших споруд. Тесляр рубає стіни з колод, настилає підлоги, встановлює віконні рами і двері, будівельні риштування, огорожі, висячі крокви, арки і т.п. Виготовляє і збирає пролітні будови балкових мостів, веде підготовку дерев’яних опор ліній зв’язку і електропередачі. Виконує різноманітні операції по роботі з лісоматеріалом: обтесування, пиляння, свердління отворів, з’єднання елементів дерев’яних конструкцій, обробку антисептичними і вогнезахисними розчинами. Використовує ручні і механізовані знаряддя праці (рубанки, теслярські долота,електродрилі, електрорубанки, деревообробні верстати і ін.). Працює в приміщенні і на відкритому повітрі, іноді на висоті, індивідуально або у складі бригади.

Світлини навчально-виробничого процесу

База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка
Інформація Автореферат Анализ Диплом Додаток Доклад Задача Закон Занятие Звіт Инструкция

Рейтинг
( Пока оценок нет )
Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий