В. Г. Мартиненко, ст викл

Розглянуті питання біології, фенології, методи моніторингу небезпечного шкідника кінського каштану – каштанової мінуючої молі, нового для України інвазійного виду молей – пістрянок
В. Г. Мартиненко, ст викл

Скачати 20.55 Kb.

Дата конвертації 15.04.2016 Розмір 20.55 Kb. УДК 595.783 (477)
В.Г. Мартиненко , ст. викл.

Кіровоградський національний технічний університет

Каштанова мінуюча міль в Україні

Розглянуті питання біології, фенології, методи моніторингу небезпечного шкідника кінського каштану – каштанової мінуючої молі, нового для України інвазійного виду молей – пістрянок.

каштан кінський, інвазійний вид, фенологія, Cameraria ohridella
Каштанова мінуюча міль Cameraria ohridella Deschka (Lepidoptera, Gracillaridae) пошкоджує кінський каштан звичайний Aesculus hippocastanum (Sapindales, Sapindaceae), який зростає в лісах на Балканах, але більш відомий як декоративна культура для озеленення населених пунктів. Гусінь каштанової молі, живлячись спочатку соком клітин верхнього епідермісу, а потім паренхімою листя, утворює в них характерні за кольором і формою «міни»- пустотілі порожнини, які заповнені екскрементами.

1-загальний вигляд листя каштана з мінами різних віків; 2,3-міна 1 віку; 4- міна 2 віку; 5-міна 3 віку;6-міна 4 віку; 7-міна 5 віку;8-екзувій лялечки після народження імаго

Фото мін гусіні С. оhridella різних віків на листі

___________

© В.Г. Мартиненко, 2010

В середині або в кінці літа за відсутності хлорофілу листя вихає і опадає, що може призвести до повторного «осіннього квітнення каштанів». Часткова або повна втрата листя зменшує інтенсивність фотосинтезу і погіршує загальний фізіологічний стан дерева. Розвиток молодого листя і повторне квітнення впливають на фізіологічні механізми стійкості каштанів і в першу чергу на морозостійкість, що негативно позначається на здатності дерев добре переносити зиму. Засоленість і сухість грунту, загазованість і інші негативні чинники, які властиві урбанізованим ландшафтам, підсилюють шкоду, яку спричиняє каштанова міль. Формування стійких вогнищ шкідника з високою щільністю популяції в урбанізованих ландшафтах при відсутності рекомендованих в даному випадку профілактичних заходів може призвести до щорічної 100% дефоліації каштанів, що в свою чергу послаблює дерева і може призвести до їх загибелі, як це відзначалося в Чехії і Угорщині.

Проблема захисту кінського каштану від C.ohridella актуальна в наш час практично в усіх країнах Європи, в межах яких цей вид інтенсивно розмножується відтоді як був вперше виявлений в 1984 році в околицях оз. Охрид (Македонія). В Україні каштанова мінуюча міль була вперше ідентифікована в 2002 році. До цього часу вона широко розповсюджується по західному регіону країни (Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська), де вже сформувалися вогнища з високим вмістом шкідника. Експансія відбулася з території Угорщини. Східна межа ареалу каштанової молі в 1998 році проходила по Закарпаттю. Знаходження вогнищ каштанової мінуючої молі в центральних регіонах країни розцінювали як антропогенну інвазію. У 2003 році шкідник був виявлений в Чернівцях, на межі з Молдовою.

Рассмотрены биология, фенология, методы мониторинга опарного вредителя конского каштана – каштановой минирующей моли, нового для Украины инвазионного вида молей-пестрянок.
Одержано 09.12.09

База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка
Інформація Автореферат Анализ Диплом Додаток Доклад Задача Закон Занятие Звіт Инструкция

Рейтинг
( Пока оценок нет )
Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий