Усний журнал для батьків «Загартовування»

Комунальний комбінований дошкільний навчальний заклад №232 м. Кривого Рогу, Дніпропетровської області, вища освіта, педагогічний стаж роботи 15 років
Усний журнал для батьків «Загартовування»

Скачати 130.86 Kb.

Дата конвертації 16.04.2016 Розмір 130.86 Kb. Анкетні дані автора

• ПІБ: Шершун Олена Костянтинівна

• Комунальний комбінований дошкільний навчальний заклад № 232 м. Кривого Рогу, Дніпропетровської області, вища освіта, педагогічний стаж роботи 15 років.

• Контактні дані:

50106 Дніпропетровська область місто Кривий Ріг, вулиця Електрозаводська, буд.16, кв.17, тел. 0684054083

Основна частина

• Назва роботи: Здоров’язбережувальна компетентність разом з батьками: загартування.

• Анотація. Загартування – це ефективний спосіб підвищення стійкості організму до дії природних чинників у межах фізіологічного стресу. Пропонований усний журнал розкриває роль загартування у зміцненні здоров’я, показує важливість особистого прикладу батьків у загартуванні. Дає уявлення про цілющі властивості води, сонця і повітря, їх роль у загартуванні організму людини.

• Опис безпосередньої роботи

Усний журнал для батьків «Загартовування».

Мета: розширити знання про вплив загартовування на організм, про заходи і засоби загартовування; дати поради щодо цього.

Сторінка № 1.

Фізіологічні основи загартування.

В основі загартування лежить здатність організму відповідно реагувати на ті чи інші зовнішні подразники: температурні, світлові, механічні, хімічні та ін. При багаторазовому повторенні подразників відбувається поступове пристосування, тобто відбір найбільш вигідних для організму реакцій. На основі цього він звикає до різноманітних змін навколишнього середовища — холоду, спеки, вологості і т. д.

У житті постійно утворюється велика кількість умовних рефлексів, корисних для організму. Значення їх зрозуміле: вони сприяють підготовці організму до впливу зовнішнього середовища.

Вплив загартування на організм.

У процесі загартування поліпшується здатність до регуляції тепла. Систематичне загартування допомагає організму боротися із захворюваннями, особливо із застудними.

Загартування впливає на загальний стан здоров’я та поведінку дитини.

Основні принципи загартування.

При загартуванні взагалі, а у дитячому віці особливо, необхідно керуватися певними принципами, зокрема такими, як поступовість, систематичність, врахування індивідуальних особливостей дитини.

Загартування дає тоді позитивний результат, коли воно проводиться у певній послідовності, якщо встановлено чітке дозування й систематичне повторення гартувальних процедур.

Неабияке значення має зацікавленість дітей. Методичні прийоми для підвищення інтересу до гартувальних процедур можуть бути різноманітні: від спостереження за спортсменами під час тренувань з акцентуацією уваги на їхній силі, бадьорості, здорової до підтримки і похвали дитини, яка любить вмиватися холодною водою.

Надзвичайно важливу роль відіграє лікарсько-педагогічний контроль і облік роботи із загартування. Правильно налагоджені, вони дають змогу судити про дотримання основних вимог та принципів, а також вибрати найдоцільніші способи загартування, час, місце, тривалість їх проведення.

Заходи і засоби загартування.

Розрізняють загальні й спеціальні гартувальні заходи. До загальних належать: дотримання режиму дня, раціональне харчування, щоденні прогулянки, сон на свіжому повітрі, відповідний одяг, повітряний і температурний режими.

Спеціальними гартувальними заходами вважають суворо дозовані ультрафіолетові опромінювання, гімнастичні вправи, повітряні й водні процедури, плавання.

Повітря діє на організм своєю температурою, вологістю, швидкістю руху його потоків. Швидкість руху повітря діє як на теплорегуляцію організму, так і на тепловідчуття.

Вода. З давніх-давен людям відома цілюща дія води. Ще стародавні греки вважали, що вода змиває всі душевні страждання. В основі дії водних процедур на організм лежить поєднання різних за інтенсивністю температурних, механічних і хімічних подразників. У відповідь на них в організмі виникає ряд реакцій, що оздоровлююче впливають па багато органів і систем.

Сонце. Життя існує на Землі завдяки сонячній енергії. Земні рослини засвоюють енергію сонця, синтезують різні органічні речовини. Ще Гіппократ (V ст. до н. е.) говорив про гартувальну і цілющу силу сонячних променів. Правильне застосування їх є дуже корисним. У помірних дозах вони сприятливо діють на обмінні процеси в організмі, поліпшують дихання і кровообіг, підвищують тонус центральної нервової системи, активізують діяльність залоз внутрішньої секреції.

Земля. Ходіння босоніж як засіб загартування організму, зміцнення здоров’я відомий здавна. У Стародавній Греції ходіння босоніж було своєрідним культом і рекомендувалося носити взуття лише з 18 років. Фізіологи доводять, що ступні належать до найбільш рефлексогенних зон людського організму. Ноги — це своєрідний розподільний щит, на якому є 72 тис. нервових закінчень, що ведуть до різних органів та систем. Ось чому ходіння босоніж — це своєрідний точковий масаж, який тонізує організм і підтримує його в робочому стані.

На шкірі стоп значно більше, ніж на будь-яких інших ділянках поверхні тіла, так званих терморегуляторів, що реагують на тепло і холод. Ступні ніг рефлекторно пов’язані з носовою порожниною і горлом. Переохолодження стоп викликає нежить, хвороби горла.

Сторінка № 2.

«Запитання-відповідь» (поради спеціалістів)

Орієнтовні запитання та відповіді:

 • Які основні фактори загартовування?

/Основними факторами загартовування є повітря, вода і сонце. Спеціальними загартовуючи ми процедурами є повітряні ванни. При цьому підвищується поглинання організмом кисню, змінюються умови теплообміну, покращується діяльність нервової системи, дитина краще їсть, спить. Ефективним природним засобом загартовування є вода. Водяні процедури бувають місцеві (обтирання, обливання); загальні — душ, ванна, купання у водоймах. Загартування сонцем — найбільш сильнодіючий загартовуючий засіб. Оптимальне використовування сонячних променів покращує загальний стан організму, склад крові, посилює обмін речовин/.

В чому секрет закалювання?

/Виявляється, якщо постійно, систематично і послідовно на протязі тривалого часу використовувати зміну температури, то організм до цього звикає і перестає «боятися» застуди/.

 • Як впливає прогулянка на здоров’я дитини?

/Одним із способів загартування повітрям є прогулянка. На прогулянці малюк не повинен бути скований у рухах, які не тільки збільшують споживання кисню, але й зміцнюють фізично. Фізіологічний вплив свіжого повітря впливає на покращання обміну речовин, емоційного стану. Корисніше грати в ранковий час, коли в повітрі багато ультрафіолетових променів/.

 • Як потрібно одягати дитину на прогулянку, щоб не зашкодити його здоров’ю?

/ Надміру закутана дитина не здатна рухатися, а якщо їй і вдається впоратися з вантажем одягу, то вона швидко перегрівається. Теплий одяг, висока температура повітря, де тренують організм. Незагартовані діти при найменшому зниженні температури мерзнуть, легко переохолоджуються і, звичайно, хворіють. Призначення одягу — зберігати тіло від надмірного переохолодження. Тіло має бути в прохолодному середовищі. Так здоровіше /.

Чим загрожує дитині малорухомість?

/Діти ростуть у русі — це їхній нормальний стан; стримування рухів викликає м’язову слабкість, порушення обмінних процесів/.

 • Які дихальні вправи можна виконати з дітьми на прогулянці?

Міні-тренінг.

«Король вітрів».

Мета: формувати в дітей валеологічні знання.

Завдання: тренувати навички правильного носового дихання, зміцнювати м’язи обличчя.

Правила гри: діти розпочинають змагання на сигнал вихователя.

Матеріал: паперові вертушки або кульки на нитці.

Хід гри

Ведучий розповідає: «Зібралися якось вітри зусібіч світу й засперечався, хто з них найдужчий. Дачі влаштували змагання: який же вітер з-поміж та дме найсильніше?» Діти по двоє дмуть на вертушку (перемагає той, чия вертушка довше крутиться; або той, чия підвішена на нитці кулька підлетить найвище (три спроби). Ведучий застерігає: коли дмухаєш, повітря вдихується через ніс і різко видихається через рот.

З кожної команди обирають найвправнішого, й ці діти змагаються між собою. Переможець стає «королем вітрів».

«Совонька-сова».

Мета: формувати в дітей практичні вміння та навички, які сприяють зміцненню дихальної системи.

Завдання: розвивати корекцію руху рук з дихальними рухами груднини, сприяти поліпшенню функцій дихання.

Правила гри: виграє той, хто жодного разу не помилиться.

Хід гри

Діти сидять півколом біля ведучого. На сигнал «День!» повільно повертають голову правобіч-лівобіч. На сигнал «Ніч!» дивляться вперед і змахують руками — «крилами». Опускаючи їх донизу, протяжне, без напруги, промовляють: «У-у-ф-ф». Гра повторюється 2-4 рази.

«Чия кулька далі».

Мета: формувати в дітей дбайливе ставлення до власного здоров’я.

Завдання: зміцнювати коловий м’яз рота, тренувати правильне носове дихання, коли губи спокійно зімкнуті.

Правила гри: перемагає той, чия кулька за три спроби відкотиться якнайдалі.

Ігровий матеріал: стіл, дві пінг-понгові кульки різного кольору, два кубики (ґудзики) відповідних кольорів.

Хід гри

Діти розподіляються на пари, й кожен обирає свою пінг-понгову кульку з-поміж тих, що лежать на простеленій на столі стрічці. За командою вихователя, діти вдихають повітря через ніс і з ротовим видихом дмуть на свою кульку. На місці, де вона зупиниться, ставлять збоку кубик або кладуть ґудзик відповідного кольору.

Сторінка № 3. Радить лікар.

Ходіння босоніж — найефективніший засіб загартування дошкільнят.

Ходіння босоніж як засіб загартування організму, зміцнення здоров’я відомий з давніх- давен. На жаль, дорослі часто забороняють дітям ходити босоніж. Наші предки були загартованіші від нас. Вони з малку вибігали надвір в одних сорочках, без шапки, босоніж навіть у люті морози.

У стародавній Греції «босоходіння» було своєрідним культом. У ті часи діти мали право носити взуття лише з 18 років. Ходіння босоніж — це ефективний засіб профілактики і лікування багатьох хвороб.

Фізіологи доводять, що підошви ніг належать до найбільших рефлексогенних зон людського організму. Ноги — це своєрідний розподільний щит, на якому є 72000 нервових закінчень. Через нього можна «підключитися» до будь-якої частини тіла: до головного мозку, легень, верхніх дихальних шляхів, печінки, нирок та ін. Ось чому ходіння босоніж — це своєрідний точковий масаж, який тонізує організм і підтримує його в робочому стані.

Взуття створює для ніг постійний комфортний мікроклімат. Це призводить до того, що холодові рецептори, розташовані на стопах, відразу ж реагують навіть на найменше охолодження. Підошви ніг лефректорно пов’язані з носоглоткою. При охолоджені стоп настає спазм носоглотки, що призводить до зниження температури слизових оболонок верхніх дихальних шляхів. У наслідок цього в дитини, яка промочила ноги, з’являються нежить і катаральні явища. Цьому можна запобігти загартовуючись змалку ходінням босоніж.

Тепер учені обговорюють гіпотезу про шкоду статичної електрики для людини. Звільнитися від зайвих електричних зарядів теж дає змогу ходіння босоніж. Цей спосіб загартовування дитини запобігає також плоскостопості, яка трапляється більш ніж у 40% дітей.

Як і всі види фізичних тренувань, загартовування босоніж має бути поступовим і систематичним. Починати слід з ходьби по килиму або килимовій доріжці в теплій кімнаті,

потім по дерев’яній підлозі. Дуже зручні і особливо корисні для цього гумові килимки з шиповим рефленням.

Райкову гімнастику краще починати з ходьби саме по такому килимку. Це найкращий тонізуючий засіб. Корисно поєднувати цей вид загартовування з щоденними ваннами для ніг, поступово знижуючи температуру води.

Босоходіння не лише загартовує і створює захист від застуди, але й підвищує та стабілізує психоемоційний стан дитини, що у свою чергу, добре впливає на серцево-судинну та нервову системи.

Сторінка № 4. Проблемні ситуації.

1.

У розпорядку дня дошкільного закладу є різні форми фізкультурно-оздоровчої роботи. Це і ранкова гімнастика, і заняття з фізкультури, рухливі ігри, загартувальні процедури з коригуючими вправами та ін.

Завдання.

 • Проаналізуйте руховий режим дитини вдома. Визначте, скільки часу дитина рухається.
 • Подумайте про шляхи підвищення рухової активності.

2.

У родині росте квола, бліда дитина, яка часто застуджується. Батько намагається заохотити до занять спортом, залучити до ранкової гімнастики, загартовування. Мама виступає категорично проти: «Не чіпай дитини», — говорить вона. — Бачиш, яка вона слабенька.

Завдання.

 1. Дайте оцінку позиціям батька і матері.
 2. Як би ви діяли в подібній ситуації?

3.

Дитина не любить холодної води й не любить умиватися.

Завдання.

Якими будуть ваші дії?

4.

У родині двоє дітей. Старша дівчинка займається спортом. Молодша прагне у всьому наслідувати старшу.

Завдання.

Як у вашій сім’ї приклад старших впливає на залучення до занять спортом молодших?

5.

У ранці вихідного дня батько звертається до семирічного сина: «Вставай! Час робити ранкову гімнастику!» Сам у цей час продовжує лежати на дивані.

Завдання.

 1. Дайте оцінку цій ситуації.
 2. Чи виникають у вашій родині аналогічні ситуації?
 3. Який вплив на дитину матиме така поведінка батька?

Сторінка № 5. Давайте пограємось.

Вихователь знайомить батьків із знаряддями для загартування дітей у корегуючому залі доріжка здоров’я, до якої входить ребриста дошка. Ємкість з піском мілкими камінцями, гумові килимки з ґудзиками, тренажер для стопи. Радить батькам використовувати запропоноване приладдя дома.

Сторінка № 6. Читаємо разом з дітьми.

Запропонувати батькам художню літературу, в якій йдеться про здоровий спосіб життя.

Г.Демченко «Наберу з криниці чистої водиці».

П.Осадчук «Вранці».

П.Кізко «Сонце теж купається».

К.Чуковський «Мийдодір».

Т.Лисенко «Мікроби».

М.Богуславський «Ліки від застуди».

Брати Грімм «Жива вода».

І.Глєбова «Про тебе».

М.Стельмах «Сонце стукає в віконце».

Словацька народна казка «У сонечка в гостях».

«Казка про Сонечко».

Прислів’я та приказки.

 • Лікар лікує, а природа зцілює.
 • Сонце, повітря і вода — наші кращі друзі.
 • Коли сонечко пригріває, то й трава зеленіє.
 • Сонце гріє, сонце сяє, вся природа воскресає.

Де повітря, там і життя.

 • Вода все очищає.
 • Травнева роса — краща від вівса.
 • Без води не шукай здоров’я.
 • Здорова, як вода.
 • Будь здоровий, як вода, гарний, як весна, багатий, як земля, щедрий, як осінь.
 • Тримай голову в холоді, ноги в теплі — проживеш довгий вік на землі.
 • Тримай ноги в теплі, голову в холоді, живіт у голоді — не будеш хворіти, будеш довго жити.

Заклички, загадки.
Сторінка № 7. Конкурс.

Завдання 1. «Назви прислів’я».

Кожна команда називає прислів’я про здоров’я.

Народна мудрість про здоров’я.

 • «Найбільше багатство — здоров’я».
 • «Тримай ноги в теплі, голову в холоді, живіт у голоді — не будеш хворіти, будеш довго жити».
 • «Тримай голову в холоді, ноги в теплі — проживеш довгий вік на землі».
 • «Здоровому все здорово».
 • «Кого болять кості, той не думає йти в гості».
 • «Як нема сили, то й світ немилий».

Поганому животу й пироги шкодять.

 • На похиле дерево й кози скачуть.
 • Здоров’я маємо — не дбаємо, а втративши — плачемо.
 • Як на душі, так і на тілі.
 • Весела думка — половина здоров’ я.
 • Бережи одяг, доки новий, а здоров’я, доки молодий.
 • Без здоров’я нема щастя.

Завдання 2. «Інсценівки-імпровізації» (пантоміма).

Команди по черзі показують інсценівку, та відгадують яка саме ситуація була розіграна. Запропоновані ситуації: «Ранкова гімнастика», «Корегуюча гімнастика (вправи для стопи)».

Завдання 3. «Малюнок сім’ї».

Запропонувати конкурсантам намалювати сюжет до вірша:

Щоби взимку не хворіти,

Треба гартуватися:

Загоряти на сонечку

І в річці купатися,

І холодною водою

Вранці умиватися.

Після того рушничком

Гарно розтиратися.

Починають малювати діти, а дорослі доповнюють малюнок.

Підсумок.

Ми ще раз пригадали основні принципи загартування. Сподіваюся, що ви прислухаєтеся до наших порад і будете використовувати їх у своїй практиці.

Дякуємо вам за участь.
Висновки. Під час проведення активних форм роботи спеціалісти надають батькам практичні поради та рекомендації щодо загартування, переконують у необхідності запропонованих заходів. Це спонукає батьків навчати дітей самостійно проводити за гартувальні процедури, розвивати прагнення до спільної оздоровчої діяльності дорослих та дітей . У наслідок, суттєво знижується рівень захворюваності у дітей. Формується здоров’язбережувальна компетентність і батьків, і дітей.
Посилання на використані джерела:

Базовий компонент дошкільної освіти/Науковий керівник А.М.Богуш, дійсний член НАПН України, проф., д-р пед..наук.

Лохвицька Л.В., Андрющенко Т.К. До здоров’я дітей – через освіту дорослих.Технологія взаємодії дошкільних навчальних закладів з родинами (навчальний методичний посібник).- Тернопіль: Мандрівець, 2012

Лохвицька Л.В., Андрющенко Т.К. Виховання здорової дитини в сучасній сім’ї: Сім’я — берегиня здоров’я дитини (навчальний методичний посібник).- Тернопіль: Мандрівець, 2010

Лисак О., Хміль І. Здоров’я дитини в садку та родині .: Редакції газет з дошкільної та початкової освіти, 2012

Педагогические ситуации в семейном воспитании дошкольников: книга для воспитателя детского сада.- М.:Просвещение, 1990

База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка
Інформація Автореферат Анализ Диплом Додаток Доклад Задача Закон Занятие Звіт Инструкция

Рейтинг
( Пока оценок нет )
Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий