Урок Значення покритонасінних у природі й житті людини. Практична робота № Розпізнавання видів кімнатних рослин Зимою, коли земля вкрита снігом, а дерева гнуться

Значення покритонасінних у природі й житті людини. Практична робота № Розпізнавання видів кімнатних рослин
Урок Значення покритонасінних у природі й житті людини. Практична робота № Розпізнавання видів кімнатних рослин Зимою, коли земля вкрита снігом, а дерева гнуться

Скачати 71.29 Kb.

Дата конвертації 14.04.2016 Розмір 71.29 Kb. Урок 7.

Значення покритонасінних у природі й житті людини. Практична робота № 4. Розпізнавання видів кімнатних рослин

Зимою, коли земля вкрита снігом,

а дерева гнуться від поривів холодного

вітру, радує око ніжна, зелена гілочка

або квітка, що розпустилася в кімнаті.

В. Чеканова, Т. Якимова

Мета: узагальнити знання учнів про значення і використання квітко­вих рослин у природі, народному господарстві й житті людини; удос­коналювати вміння і навички застосовувати знання на практиці, роботи з додатковою літературою, роздатковим матеріалом; виховувати дбай­ливе ставлення до рослин, спостережливість, увагу, дисциплінованість.

Основні поняття: технічні культури, медоноси, лікарські росли­ни, декоративні рослини.

Обладнання: муляжі овочів, фруктів; кімнатні рослини, гербарій декоративних, медоносних, лікарських рослин; моделі квіток, таблиці.

Тип уроку: узагальнення і систематизації знань, застосування знань, умінь і навичок.

Хід уроку

/. Розминка

Вправа «А у мене вдома є…»

Учні розповідають про рослини, які є у них вдома, про особли­вості їх квіток, формують висновок про значення кімнатних рослин.

//. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Ми вже багато дізналися про квіткові рослини, їх будо­ву, процеси життєдіяльності. Але ще багато для нас невідомо і сьо­годні на уроці ми спробуємо розкрити таємниці кімнатних рослин.

(Повідомлення теми, мети, завдань уроку.)

///. Систематизація знань

Презентація здобутків груп (див. домашнє завдання уроку 6)

Звіт групи 1

Покритонасінні — харчові рослини

Харчовими рослинами називають такі, що є продуктами харчуван­ня для людини. Представниками цієї групи є різноманітні квіткові рос­лини, характерні для певної місцевості. В Україні харчовими рослина­ми є капуста, редька, ріпа, картопля, соняшник, зернові культури (пше­ниця, жито, рис, овес, кукурудза), плодоягідні культури (айва, груша, яблуня, вишня, персик, абрикос, слива, виноград, волоський горіх, мигдаль).

Багато культурних рослин так змінилося, що стали зовсім не схожі на своїх дикорослих родичів, й іноді визначити їх походження буває дуже складно.

Пшениця — дуже давня культурна рослина, її вирощують понад 10 тис. років. З неї виготовляють хліб, макарони, крупи тощо.

У нашій країні поширена капуста; вона багата на вітаміни, міне­ральні солі, речовини, необхідні для існування людини. Важливою про­довольчою культурою є картопля, її часто називають другим хлібом. З неї дістають крохмаль, патоку та інші продукти.

Найважливішою олійною культурою є соняшник. Соняшникову олію споживають, використовують для виготовлення маргарину, з тер­того насіння рослини роблять халву.

Фрукти є смачними й необхідними продуктами харчування. Вони містять велику кількість вітамінів, дубильних речовин, корисних для травлення.

Овочеві рослини — це горох, боби, соя та ін. У них багато білків, що забезпечують ріст і розвиток людини.

Звіт групи 2

Покритонасінні — технічні рослини

Серед квіткових України є рослини, що використовуються як технічні. Це прядильні (льон, конопля, бавовник), завдяки яким люди­на забезпечує себе одягом, предметами побуту (ковдри, килими тощо), меліоративні, які використовуються для поліпшення ґрунтів (люпин, вільха, верба, біла акація тощо).

Важливими технічними культурами є соняшник, цукрові буряки, картопля, з яких виготовляють спирт, лаки, мила, фарби тощо Пелюстки троянд, жасмину, конвалії та інших квітів використову­ють у парфумерній промисловості.

Звіт групи З

Покритонасінні — лікарські рослини

Дикорослі рослини є природним матеріалом для лікарських препа­ратів. У нашій країні більше 45% лікарських засобів виготовляють з рослинної сировини, а серед препаратів, що використовуються для профілактики і лікування серцево-судинних захворювань, захворювань печінки, шлунково-кишкового тракту, три чверті виробляється саме із цих рослин.

Беладона лікарська—протиспазматичний і болезаспокійливий засіб. Валеріана лікарська заспокійливо діє на нервову систему при збу­дженні, безсонні, астмі, мігрені та інших хворобах.

Насіння гарбуза звичайного використовують при гельмінтозах (глис­тах), м’якуш — для поліпшення роботи кишечнику,

Горобина звичайна допомагає при авітамінозах (недостатня кількість вітамінів).

Звіробій звичайний містить гірку екстрактивну речовину, ефірну олію, каротин і вітамін С. Застосовується як протизапальний засіб, для збудження апетиту, зміцнення ясен, компресів при ранах та опіках.

Ромашка без’язичкова відома в народі й у науковій медицині як протиспазматичний, заспокійливий, потогінний і протизапальний засіб.

Шипшина звичайна багата на вітаміни С, А, В2, К, Р. Застосування цієї лікарської рослини дає особливий ефект під час хвороб сечового міхура й нирок.

Цибулю городню вживають як протицинготний засіб (захворюван­ня ясен), при грипі, ангіні тощо.

Звіт групи 4

Покритонасінні — медоносні рослини

Багато бобових — цінні медоноси, як-от біла акація, гледичія, люцерна. Акацію висаджують біля доріг, у парках, лісосмугах, ярах для закріплення схилів. З її квіток виготовляють вишукані парфу­ми. Та, мабуть, чи не найбільше цю рослину поважають бджолярі, адже за погожий день бджоли можуть зібрати з 1 га акацієвих на­саджень до 1 000 кг нектару. Фахівці вважають акацієвий мед од­ним із найкращих. Він прозорий, смачний, має тонкий аромат і цілющі властивості.

Соняшник — теж прекрасний медонос. У його трубчастих квітках містяться нектарники. Постерігайте за бджолами, які збирають дух­мяний нектар та золотистий пилок на соняшникових плантаціях. До 4—6 кг меду може принести літнього дня одна бджолина сім’я із со­няшникового поля.

Бджоли та джмелі охоче відвідують суцвіття кульбаби, у кожному з яких утворюється 12—15 мг нектару.

Звіт групи 5

Покритонасінні — декоративні рослини

Квіти ростуть у всіх куточках нашої планети—від холодної Аркти­ки до жарких тропіків, у лісах і садах, у горах і по берегах морів та річок.

їх красиве, яскраве забарвлення і приємний запах приваблюють не тільки комах, птахів, але й людей.

Квітами людина прикрашає свій побут, малює з них чудові картини. Наприклад, на Гаванських островах з квітів плетуть красиві гірлянди. Коли в дім приходить гість — йому на знак пошани одягають на шию пахучу квіткову гірлянду.
IV. Осмислення об’єктивних зв’язків

Заповнення таблиці 14

Таблиця 14 Практичне значення покритонасінних рослин

Харчові рослини Технічні рослини Лікарські рослини Медоносні _Р_ослини Декоративні рослини

V. Рефлексія

Виконання практичної роботи

Практична робота № 4

Тема. Розпізнавання видів кімнатних рослин.

Мета: навчитися за сукупністю ознак рослини розпізнати її на­лежність до певної родини квіткових рослин.

Обладнання: живі кімнатні рослини (2—3 види) та їх гербарні зраз­ки, лупи, препарувальний набір, таблиці, муляжі, визначники, картки для визначення рослин (див. табл. 6—7 на с. 23—24, 8—9 на с. 32—33, 12 на с. 55).

Інструктивна картка

  1. Розгляньте живі кімнатні рослини. Зверніть увагу на будову квітки, листків, жилкування, характер листкорозташування, особливості бу­дови стебла, тип кореневої системи, плодів.
  2. Результати досліджень занесіть у таблицю 15.

Таблиця 15

Результати досліджень

Види рослин Ознаки рослин Результати спостережень Висновки

  1. Використовуючи визначник або картки для визначення, встановіть, до якої родини належать кімнатні рослини, які ви досліджували.
  2. На підставі проведених досліджень зазначте в таблиці 15 в ко­лонці «Висновки» назву родини та роду досліджених рослин.

VI. Підсумки уроку

Вправа «Час похвали рослині»

Кожен учень починає свій виступ словами: <�сЯ хочу написати оду рослині за…».

VII. Домашнє завдання

  1. Повторити § 48—54 підручника.
  2. Дати відповіді на підсумкові тести на с. 220—221 підручника.
  1. Творче завдання: побудувати діаграму Вена «Порівняльна ха­
    рактеристика класів Дводольні й Однодольні».
  1. За бажанням: знайти відповіді на запитання.

  1. Один учень довгий час поливав кімнатні рослини перевареною водою. З невідомої для нього причини рослини перестали рости, а в деяких навіть пожовкло листя і почався листопад. Поясніть, чому не можна для поливання брати переварену воду.
  2. Спостерігаючи за кімнатними рослинами, учні помітили, що в металевих посудинах вони ростуть гірше, ніж у глиняних горщиках:. Чому металевий посуд шкодить рослинам, а також чому небажано фар­бувати дерев’яні ящики і глиняні горшки, в яких ростуть рослини, олій­ ними фарбами?
  3. Черговий учень полив холодною водою кімнатні рослини. Че­рез деякий час вони зів’яли. Поясніть, чому кімнатні рослини треба поливати теплою водою (особливо взимку).

База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка
Інформація Автореферат Анализ Диплом Додаток Доклад Задача Закон Занятие Звіт Инструкция

Рейтинг
( Пока оценок нет )
Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий