Урок з біології «Роль вітамінів, гормонів І факторів росту в життєдіяльності живих організмів»

Тема: Роль вітамінів, гормонів і факторів росту в життєдіяльності живих організмів
Урок з біології «Роль вітамінів, гормонів І факторів росту в життєдіяльності живих організмів»

Скачати 170.97 Kb.

Дата конвертації 18.04.2016 Розмір 170.97 Kb.

УРОК З БІОЛОГІЇ

«Роль вітамінів, гормонів і факторів росту в життєдіяльності живих організмів».

Підготувала і провела:

вчитель біології МВЗШ№1

Мігуля О.А.
Тема: Роль вітамінів, гормонів і факторів росту в життєдіяльності живих організмів.

Цілі уроку: розглянути роль вітамінів, гормонів і факторів росту в життє діяльності живих організмів; проаналізувати причини виникнення проблем за нестачі чи надлишку в організмі цих сполук.

Обладнання та матеріали: слайди презентації « Вітаміни», «Гормони»

Хід уроку.

 1. Організаційний етап.
 2. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів.

Для розминки я пропоную вам 2 заданння: перше по опорній схемі згадати та скласти розповідь і відповісти на запитання.

Обмін речовин

Пластичний обмін Енергетичний обмін

Яка роль обміну речовин в організмі та процесах життєдіяльності?

Друге завдання – це відповіді на питання:

 • Як використовують харчові речовини , які потрапили до клітини?
 • Тканини, пересаджені від одного організму до другого часто отторгаются, а білки їжі засвоюються і слугують будівельним матеріалом в клітинах любої людини. Чому?
 • При відгодовуванні тварин використовують корм, багатий вуглеводами, проте, не дивлячись на відсутність жирів у тварин утворився товстий шар підшкіряного жиру. Чому?
 1. Вивчення нового матеріалу.

З термінів і понять, розміщених на дошці заповніть схему, щоб утворився логічний ланцюг.

Терміни:

 • біологічні каталізатори
 • гіповітаміноз
 • авітаміноз
 • гіпервітаміноз
 • продукти

Слайд 1-2

— Якої ланки не достає в цій схемі? На думку вас можуть наштовхнути слова підказки.

—  Правильно. Це слово вітаміни.

— Ви напевно здогадались, що розмова зараз піде про вітаміни.

Тільки білками, жирами, вуглеводами будь-який живий організм не може обмежитися. Йому необхідні вітаміни, які виконують роль каталізаторів ( разом з ферментами) в процесі обміну речовин. Без них багато важливих і корисних процесів просто не відбувається. Людині необхідно на добу лише 200 мг різних вітамінів, а їх відсутність може мати важкі наслідки для здоров’я. З вітамінами зв’язано багато досліджень. Ось одне з них. В 1881 році російський лікар М. І. Лунін провів досліди над двома групами мишей. Одних він годував натуральним молоком, інших – штучною сумішу з білків, жирів, вуглеводів, мінеральних солей та води в тих же пропорціях, що і в натуральному молоці. Але тварини другої групи загинули.

— Як пояснити результати цього досліда?

— Чому миші, вигодовані штучною їжею загинули?

Лунін вирішив, що є такі незамінні речовини в складі молока, знаходяться в дуже малій кількості, які необхідні для підтримки життя. Пізніше ці речовини назвали вітамінами. Правда, потім виявилося, що не всі вітаміни містять азот, але назва закріпилась.

— Запишіть визначення вітамінів.

Вітаміни – це біологічно активні речовини, які містяться в продуктах харчування в невеликій кількості, але необхідні організму.

Вітаміни позначаються буквами латинського алфавіту А, В, С, D і цифрами, які визначають порядок відкриття вітамінів даної групи – В1, В2, В12 та інші.

Вітамін С є сильним відновником і легко перетворюється в свою дегідроформу, вона бере участь в утворенні дентина, хряща, посилює процес усмоктування заліза в кишечнику. Міститься в шипшині, чорній смородині, клюкві, лимоні, апельсинах.

Якщо організм тривалий час не одержує вітаміна С, розвивається ЦИНГА — хвороба, відома мандрівникам і мореплавателям. При цій хворобі з’являється кровоточивість ясен, виразки на слизових оболонках роту, розхитуються і випадають зуби. Кості стають крихкими, виникають болі в суглобах. Наступає недокрів’я, та різко знижується опір організму до інфекційних захворювань.

Вітамін В 1 впливає на процеси обміну вуглеводів. Він необхідний для нормальної діяльності тих органів, де найбільше інтенсивний обмін вуглеводів: нервовій системі, серцю, м’язам. Вітамін В1 міститься в неочищених зернах злаків, насінні бобових рослин, в яїчному жовткі. При відсутності в їжі вітаміна В1 виникає тяжка хвороба БЕРІ-БЕРІ. Раніше вона була розповсюджена на деяких тихоокеанських островах, де основу харчуваня складав очищений рис. В ньому нема вітаміну В1. У захворівших людей розладжувалась діяльність нервової системи: починались судоми, розвивався параліч. Ця хвороба частіше закінчувалася смертю.

Вітамін D міститься в рибячому жирі , печінці, жовткі курячого яйця і в багатьох інших продуктах. При нестачі в їжі вітаміна D у дітей розвивається РАХІТ. При рахіті склад солей в костях, виявляється зниженим, тому зріст дитини уповільнюється. Скелет формується неправильно. У хворих рахітом дітей викревлені ноги, голова та живіт збільшенні.

Кращі джерела вітаміна А — рибячий жир та печінка, вершкове масло, яїчні жовтки, вершки та цільне молоко.

Симптоми недостачі вітаміна А:

 1. Підвищена чутливість зубной емалі
 2. Сльозоточивість на холоді очей
 3. Скупчення корок та слизі в кутах очей, відчуття «піска» в очах, почервоніння повік
 4. «курина сліпота»

Джерела вітаміну Е

Рослині масла; насіння яблук, горіхи (мигдаль, арахіс), турнепс, зелені листові овочі, злакові, бобові, яїчний жовток, печінка, молоко, вівсянка, соя, пшениця і її проростки.

 • бере участь в синтезі гормонів;
 • підтримує імунітет;
 • володіє антиконцерогеним ефектом;

ВИСНОВОК

 • Вітаміни – необходні компоненти їжі:
 • Вітаміни повині обов’язково поступати в організм;
 • При недостачі або надлишку вітамінів в організмі виникають порушення обміну речовин, а відсутність вітамінів веде до виникнення хвороб;

Всі процеси в організмі людини регулються і контролюься нервовою системою і залозами ендокринної системи (гуморальна регуляція).

Гуморальна регуляци – це регуляція, здійснюється за допомогою біологічно активних речовин – гормонів. Гормони – це біологічно активні речовини, які в дуже малих концентраціях здатні значною мірою впливати на тканини і органи, а також організм взагалі. Ендокрина система людини представлена різними видами залоз, які діляться на 3 групи:

 • Залози внутрішньої секреції
 • Залози зовнішньої секреції
 • Залози змішаної секреції.

Їх об’єднує те, що вони виробляють секрети. І так залози внутрішньої секреції не мають вивідних протоків і виділяємий секрет потрапляє одразу в кров. Залози зовнішньої секреції виділяють секрети, які по спеціальним протокам виділяються не в кров, а в які -небудь порожнини тіла ( ротову,шлунок, кишечник), або в зовнішню середу ( піт).

– А зараз самостійно подивіться діяльність залоз змішаної секреції і поясніть їхню дію.

Залози внутрішньої секреції: гіпофіз – знаходиться в гіпофіз ній ямці турецького сідла під проміжним мозком. Маса -0,5 г.

Епіфіз – знаходиться в прокольній борозні великих півкуль. Маса -0,25 г.

Щитовидна залоза – знаходиться в передньому відділу шиї . Маса -30-50 г.

Надниркові залози – знаходяться на верхніх кінцях нирок. Маса -10-20 г.

Підшлункова залоза – знаходиться під шлунком. Маса -100-120 г.

Залози зовнішньої секреції: печінка, підшлункова залоза, слинні та слізні залози.

Залози змішаної секреції: печінка, підшлункова та статеві залози.

І так ми познайомилися з ендокринною системою.

 1. Гіпофіз.

Гіпофіз – важлива залоза в системеі внутрішньої секреції. Він зв’язаний з центральною нервовою системою. Виділяє соматотропні гормони (гормони росту), стимулюючі роботу рибосом, хоча гіпофіз виділяє ще багато інших гормонів, регулюючих роботу інших залоз внутрішньої секреції. Гіпофізарні гіганти і карлики зберігають нормальні розумові здібності, на відміну від

кретинів, які страждають з дитинства недостачою гормонів щитовидної залози .

Слайди 3-12

 1. Щитовидная залоза і її гормони.

Вперше щитовидну залозу thyreoidea від грец. Thyreos- щит, dea- описав римський лікар Гален в класичному трактаті «Про частини людського тіла». В дійсності щитовидна залоза мало схожа на щит. Назву свою вона одержала завдяки зовнішній схожості розміщеному по сусідству щитовидним хрящем гортані. А залоза нагадує метелика з розгорнутими крилами,з’єднаними між собою вузьким перешийком. Гормони цієї залози, які також називають гормонами активності, впливають на тривалість життя, так як на думку багатьох спеціалістів, є консервантами молодості. В науці є така думка: якщо кількість гормонів щитовидної залози знаходиться в нормі, то людина тривалий час зберігає фізичну та творчу активність.

Основний гормон щитовидної залози – тироксин і трийодотиронін – 65% складається з йоду. А йодовмісні гормони регулюють важливі процеси, які проходять в організмі: здійснюють вплив на розумовий та фізичний розвиток людини. Довготривала та стійка нестача гормонів щитовидної залози, спровоковані нестачею йоду викликає саме розповсюджене на Уралі захворювання щитовидної залози — гіпотіреоз. Підступництво цієї хвороби заклечається в тому, що тривалий час хвороба має слабо виражені симптоми, які розцінюються як результат перевтоми. Постійна слабкість та почуття втомленості зранку. Цей стан супроводжується головними, м’язовими та суглобними болями. Крім фізичного гальмування може проявитися і розумова, яка виражається в постійній забудькуватості. Знижується зір та слух. У дітей, в раціоні яких мало йоду, може розвинутися нездатність до навчання, що призводить до зниження інтелекту. Причому на різних стадіях розвитку людини це по-різному виявляється на стані здоров’я.

Самі страшні наслідки, викликанні порушенням щитовидної залози, спровоковані недостачею йоду, це народження дітей з затримкою психічного та фізичного розвитку, тобто кретинізм.

 1. Надниркові залози.

Історична довідка – Юлій Цезар нічого не знав про гормони, але як досвідчений полководець, в найкращих воїнських частинах зоставляв тільки тих солдат, які при вигляді ворога червоніли, а не блідніли. І робив правильно.

 • Отримаєте знання про надниркові залози, спробуєте пояснити цей факт з наукової точки зору. В природі кішка побачивши свого злісного ворога – собаку: шипить, вигинає спину дугою, шерсть на її потилиці стає дибом. В цей момент в її кров викидається гормон – адреналін – це гормон тривоги, страху. Собака, яка зустрілася з кішкою – ричіть, гавкає, гониться за нею. В її кров в цей момент також виділяється гормон, але не гормон тривоги, а гормон агресії – норадреналін. Два цих гормони виробляються розміщеними на верхніх кінцях нирок парними залозами – наднирковими.

У кожної людини своя реакція на небезпеку: хтось виділяє більше гормону тривоги – адреналіну, а хтось, в цій же ситуації, гормону агресії – норадреналіну.

Якщо перед боєм на ринзі, бійкою суперники затівають словесну перепалку вони безумовно намагаються таким чином посилити в себе виділення агресивного гормону норадреналіну і подавати, тим самим, почуття страху.

Біологи виявили, що потенційного вожака в зграї тварин можна визначити по кількості адреналіну і норадреналіну, виробляємих в крові при навантаженнях і небезпеках. У людини перевагу випрацюваного гормону можна визначити за зовнішнім виглядом:

Норадреналін – розширює кровоносні судини – людина червоніє

Адреналін – зузює кровоносні судини – людина блідніє.

 1. Підшлункова залоза — залоза змішаної секреції. Важливу роль в регуляції обміну речовин відіграє гормон інсулін. Присутність інсуліну необхідно для надходження глюкози в кишечник і клітини м’язів та печінки. Інші органічні речовини не завжди можуть замінити глюкозу. В результаті окислення стає неповним , в крові з’являються шкідливі речовини, які отруюють організм. З’являється захворювання, відоме як «цукровий діабет». Оскільки цукор не може утилізуватися в організмі без інсуліну, він виділяється з сечею. Хворий втрачає багато рідини, йому постійно хочеться пити. Цікава історія відкриття цукрового діабету: лікарі звернули увагу на те, що сеча діабетиків приваблювала мух. Подальше дослідження ї складу виявило вміст глюкози, яке в нормі відсутнє.

Слайд 13-16

5. Статеві залози сім’яники та яєчники.

Виробляють: сім’яники – андрогени, яєчники – естрогени.

Впливають на розвиток статевих ознак, на підготовку і функціювання репродуктивної системи і обмінні процеси.

Фактори росту – це клас невеликих природних пептидів та білків, що беруть участь у сигнальних системах організму еукаріотів, зв’язуючись із рецепторами на поверхні клітин, з метою стимулювання їх росту ті диференціації. Термін «фактори росту» часто використовують рівноцінно з термінами « гормони». Проте, на відміну від гормонів, фактори росту секретуються локально та мають обмежену область дії, тоді як гормони переносяться кровотоком і мають ефект на дуже віддалені тканини організму. Крім того, гормони не обов’язково мають пептидну природу.

 1. Закріплення вивченого матеріалу.

А зараз я пропоную виконати невеличке практичне завдання. Подивіться будь – ласка на репродукції. Впізнаєте їх?

Сотні років не перестає викликати чарівність людей портрет молодої жінки «Джоконди», своєю загадковою посмішкою написаною Леонардо де Вінчі, великого художника епохи Відродження. У Леонардо дуже мало закінчених картин. Мона Ліза або Джаконда – щасливе виключення. Емігрував до Франції, Леонардо взяв з собою цей портрет і не розлучався до кінця свого життя. Після смерті Леонардо портрет перейшов до короля Франції Франциску 1 і був розміщений в Луврі, де зберігається до цих пір. Також знаменита і репродукція Пауля Рубенса «Портрет Сусанни Фоурмент».

Як ви гадаєте, чому ці знамениті портрети знаходяться на нашому уроці?

Слайд 17

1.Практичне завдання: Прочитайте симптоми двох захворювань щитовидної залози і визначте яким захворюванням страждала «Джоконда» Леонардо де Вінчі, а яким «Сусанна Фоурмент» Пітера Паулі Рубенса.

 • Гіпертіреоз
 • Втрата ваги
 • Задуха
 • Підвищення температури тіла
 • Роздратованність
 • Пачеокість (екзофтальм)
 • Утома
 • Гаряча та волога шкіра
 • Великий вузол в області щитовидної залози
 • Почуття тривожності
 • Бесоння
 • Сильне серцебиття

 • Гіпотіреоз
 • Загрубіння голосу
 • Дипресія
 • Одутловатість тіла
 • Тремтіння
 • Утворення рубців (потовщень) на нігтях
 • Зниження пам’яті
 • Випадіння волосся (особливо помітно в області бровей)
 • Сухість шкіри
 • Почуття тривожності
 • Послаблення зору

2. Про подібних знайомі говорять – не людина, а комок нервів. Заводиться з півоберта! Запізнюєтесь на зустріч з ним на 5 хвилин — посвариться з вами на все життя, пригостите пересоленим супом – кине в вас тарілкою. На місці йому не сидиться; ходить із угла в угол, весь час щось смикає в тремтячих руках. Одягнутий легко, пальто і куртка нараспашку. Їсть багато і тим не менш худне. У нього великі пропасно блискучі очі навикоті, частий пульс. Скаржиться на бесоння, слабкість.
(гипертиреоз — базедова хвороба)

3. Рефлексія. «Вітамінне доміно

Віт. С

Анемія

недокрів.

Віт. В1

Віт.D

Бері- бері

Рахіт

Рибячий жир

Куряча сліпота

Віт.А

 1. Домашнє завдання: & 13

База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка
Інформація Автореферат Анализ Диплом Додаток Доклад Задача Закон Занятие Звіт Инструкция

Рейтинг
( Пока оценок нет )
Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий