Урок природознавства у 2 класі

Тема. Я перша квіточка весни… ( Які трав’янисті рослини першими зацвітають навесні)
Урок природознавства у 2 класі

Скачати 90.76 Kb.

Дата конвертації 15.04.2016 Розмір 90.76 Kb. Урок природознавства у 2 класі

за підручником І.В Грущинської, — К:

Видавничий дім «Освіта», 2012

Учитель початкових класів

Терещенко В.В.

Шандриголівської ЗОШ І-ІІІ ступенів

Краснолиманської міської ради

Донецької області

Тема. Я перша квіточка весни… ( Які трав’янисті рослини першими зацвітають навесні)

Мета: познайомити учнів з першоцвітами, навчати розпізнавати першоцвіти їх; розвивати спостережливість, уважність; вихову­вати бережливе ставлення до перших квіток свого краю та любов до природи, гордість за її розмаїття.

Обладнання: фотографії першоцвітів, малюнки дітей, презентація «Першоцвіти», картки з надписами «Що?», «Де?», «Коли?», поробки для викладки «Першоцвіт своїми руками», загадки та прислів’я про першоцвіти, заздалегідь підготовлені учнями.

Тип уроку: комбінований

Девіз уроку: «Жити щасливо і жити в злагоді з природою – одне й те саме” (Сенека)

Хід уроку

І. Етап організації

Щойно пролунав дзвінок

Починаємо… (урок)

ІІ. Етап актуалізації набутих знань

  1. Перевірка домашнього завдання (фронтально)
  • Назвіть весняні явища в житті рослин.
  • Що означає розвиток бруньок?
  • Що таке сокохід?
  • Як можна визначити, що час сокоходу у дерев вже настав?
  1. Хвилинка спостереження.
  • Час сокоходу приходить разом з настанням потепління. І це приємно для кожного. Адже далі і далі буде ще тепліше і тепліше.
  • А який сьогодні стан неба? Чи говорить він про те, що весна вже крокує вулицями нашого села?
  • Холодно чи тепло було вранці?
  • Чи були опади? Якщо так, то які саме?
  • Розкажіть про свій весняний настрій, про передчуття весняних розваг та ігор на галявинах та у садках, де багато чого цікавого…

Слухання вірша

Навесні один із найранніших,

З’явився і сказав «Привіт!».

Пахучий, гарний, ніжний, пишний,

Вгадали що це?.. Першоцвіт!

  • Про які квіти говориться у вірші?

ІІІ. Етап повідомлення теми та мети уроку

  • Недарма ми заговорили про першоцвіти. Саме про ці рослини сьогодні ми поговоримо на уроці і з’ясуємо, які місця у природі полюбляють першоцвіти та чи занесені весняні рослини до Червоної книги і які.

ІV. Етап вивчення нового матеріалу.

  1. Робота з матеріалом на дошці.
  • Зверніть увагу на дошку. До дошки прикріплені написи «Що?», «Де?», «Коли?». Це своєрідна загадка сьогоднішнього уроку. Це три питання, на які ми з вами знайдемо відповіді наприкінці уроку.
  1. Робота за підручником (с. 104-105)
  • Пригадайте, які квіточки першими зацвітають у нашому краї? (відповіді дітей)
  • А чи є у період їхнього цвітіння листочки на деревах?
  • Молодці! Саме тому рослини, які квітнуть до розпускання листочків на березі та черемсі, належать до ранньоквітучих. Прочитайте і запам’ятайте це.
  1. Самостійне читання пам’ятки на стор. 104

    

  1. Перегляд презентації «Першоцвіти»

Розповідь вчителя.

Рання весна – це коли природа починає просинатися від довгого зимового сну. День становиться більшим, а сонечко пригріває сильніше. Зявляються проталини у сніговій ковдрі, через які несміливо витикаються перші провісники зеленого царства рослин – ранні весняні квіти. Вони ніби оголошують своєю появою, що вже прийшла весна, прикрашаючи землю різнокольоровим забарвленням, а повітря наповнюють запахом весни… Все навкруги ніби одягається у весняне забарвлення: квіти білі, блакитні, мов чисте небо, фіолетові бузкові та жовті, мов сонечко. Саме в цю пору можна спостерігати різнобарв’я нашого рідного краю. І це не весь перелік величі матінки-природи. Є ще багато квітів-першоцвітів, які у нашій місцевості не зустрічаються.
Слайд 1.

Підсні́жник білосні́жний, підсні́жник звича́йний, про́лісок білосні́жний, місцева назва козульки — багаторічна цибулинна рослина. Назва походить від грецьких слів, які в перекладі означають «молочно-квітковий» (колір квітів цієї рослини нагадує молоко). Підсніжник звичайний зростає у листяних лісах і чагарниках.

Слайд 2.

Проліска дволиста або пролісок. Це квіточка, яка утворює небо під ногами. Проліска дволиста росте у листяних лісах, по чагарниках. Любить тінь. Цвіте у березні — квітні.

Слайд 3.

Ряст (10 — 30 см заввишки) закінчує цвітіння до облистнення деревних порід. Цвіте ряст у березні — квітні. Забарвлення квіток — від білих і кремових — до пурпурово-фіолетових і бузкових. Найчастіше можна побачити в дібровах, росте і серед чагарників. Для свого розвитку потребує багато світла, з’являється рано навесні, коли дерева ще безлисті.

Слайд 4.

Сон-трава. Багаторічна трав’яниста рослина заввишки 10-40 см. Цвіте у квітні-травні. Росте у соснових лісах, узліссях, на луках. Але в нашій місцевості вона не зустрічається.

Слайд 5.

Гусяча цибулька. Це рослина з світло-жовтими квіточками, без запаху, але з нектаром, що приваблює бджілок. Рослина зустрічається, переважно, на відкритих місцях – галявинах, узліссях, прогалинах.

Слайд 6.

Горицвіт весняний. Ці весняні квіти жовтого кольору, завдовжки 10-40 см, а розцвітають вони в квітні-травні. Відомо 20 видів горицвіту. В Україні росте 5 видів. Горицвіт весняний — лікарська рослина.

Слайд 7.

Конвалія — трав’яниста багаторічна рослина. Квітки правильні, округло-дзвоникоподібні, білі, шестизубчасті. Росте конвалія в лісах. Тіньовитривала рослина. Цвіте в травні. Конвалії отруйні. Худоба, наївшись їх, гине.

Слайд 8.

Підбіл звичайний, мати-й-мачуха — багаторічна трав’яниста рослина, 40-25 см заввишки з повзучим, товстим кореневищем. Навесні утворюються тільки квітконосні безлисті опушені пагони з численними дрібними лускоподібними листочками. Квітки жовті. Нижня час­тина її листка біла, вкрита ніжними пухнастими волосинками. На дотик вона здається м’якою й теплою, це мати. Верхня частина листка рослини — жор­стка й холодна, це мачуха. От і назвали рослинку: мати-й-мачуха. Росте підбіл на глинистих схилах, у ярах, по берегах річок і озер, на окраїнах вільхових боліт. Тіньовитривала рослина. Цвіте в березні — квітні. Лікарська рослина.

Слайд 9.

Крокус (Crocus), або шафран – декоративна рослина ранньовесняного або пізньоосінного періоду цвітіння; із 80 видів більшість крокусів цвіте навесні.

Крокус віддає перевагу сонячним місцям, але можуть рости і на напівтінистих, і на тіньових ділянках. У нашій місцевості у дикій природі не росте.

Слайд 10.

Гіацинт – це рослина, яка привезена до нас здалеку, але знайшла своїх шанувальників тут завдяки своїм прекрасним квітам. Думки квітникарів розходяться: одні вважають, що існує більше 30 видів цієї квітки, інші ж наполягають на різноманітності сортів в межах одного і того ж виду. Найбільш поширений в наших широтах — так званий гіацинт східний. Він же був адаптований в якості кімнатної рослини. У дикій природі у нас його теж нема.

  1. Пам’ятка друга природи.

Слайд 11

Всі ці квіти потребують нашого захисту. Не знищуйте квіти! Зірвана квітка у вазі – полонянка, яка ніколи вже не розквітне. Нам необхідно зробити так, щоб лісові квіти тішили око, серце і душу всіх поколінь. Давайте про це будемо дбати. Збережемо первоцвіти!

Держава теж дбає про цих красунь. Більшість з них занесені до Червоної книги. До Червоної книги України занесено деякі види підсніжників, сон-трава, горицвіт весняний та багато інших. Ці рослини підлягають суворій охороні. Згідно Положення про Червону книгу України їх не можна зривати.

Частина першоцвітів до Червоної книги не занесені. Це проліски, рясти та інші. Поки що ці рослини не є рідкісними. Але масове зривання їх може привести до того, що і ці види опиняться на межі зникнення. Тож давайте не будемо матінку-природу розлучати з її дітками і залишимо наступним поколінням шматочок цього дива.

  1. Читання «звернення» Природи до учнів

Дерева, трави та всі квіти

З тобою по-дружньому на «Ти»

Ти ж навіть з кущиком трави

Будь ласка, будь завжди на «Ви»

  • Які місця для росту люблять першоцвіти? Де вони ростуть?
  1. Загадки про першоцвіти. (Учні читають заздалегідь підготовлені загадки)
  2. Гра «Найуважніший» (в групах)

Хто назве найбільше назв весняних рослин?

  1. Фізкультхвилинка «У весняному лісі»

(Діти імітують рухи)

Сяє сонечко ясне

Ллє проміннячко ясне

А метелик так зрадів

Вмить піднявсь і полетів

Подивився вліво, вправо

Вгору, вниз

Всміхнувсь яскраво

Озирнувся, нахилився

Підстрибнув, піднявши крильця

І до сонця полетів

Тут ми зайчика зустріли (стрибають)

І з медведиком дружили (увалкувано рухаються)

І з лисичкой веселились (рухаються, імітуючи хитру лисичку)

А із жабкою втомились (стрибають навприсядки)

І мов лебеді злетіли

За парти всі, мов бджілки сіли. (імітують крильця, дзижчать)
V. Етап узагальнення і систематизації набутих знань.

1. Фотозагадка «Упізнайте весняну рослину».

Учні повинні вказати назву кожної запропонованої квітки

І група (підсніжник, конвалія, горицвіт)

ІІ група (пролісок, сон-трава, конвалія)

ІІІ група (ряст, підсніжник, мати-й-мачуха)

  • Весняними рослинами можна лише милуватися, але не зривати їх для букетів!
  1. Гра «Знайди першоцвіт» (робота в парах)

Серед невеликої кількості зображень квітів учням необхідно вибрати квіти, які квітнуть найпершими.

  1. Міні-конференція «Я перша квіточка весни»
  • Уявіть себе квіточками. Розкажіть про себе.(Робота в групах)

Кожній групі дається назва будь-якої квітки-першоцвіту (витягують, серед запропонованих, конверт із зображенням), про яку вони готують розповідь, описуючи її. Під час відповіді розказують про квітку як про себе.

  1. Перегляд викладки поробок «Першоцвіт своїми руками»

VІ. Етап підбиття підсумків. Рефлексія.

  • Які квіти приносять весну?
  • Чому їх називають першоцвітами?
  • Коли розпочинається цвітіння першоцвітів.
  • Чому рослину мати-й-мачуха так дивно назвали?
  • Багато хто збирає навесні букети весняних рослин. Чи добре це? (Ні)
  • Чому не слід рвати квіти?
  • Які квіти занесені до Червоної книги?
  • А тепер ми повернемося до наших загадкових питань і перевіримо

себе. Чи можемо після ознайомлення з матеріалами уроку відповісти на них?

«Що?» — першоцвіти

«Де?» — у лісах, на галявинах, біля річок, на глинястих схилах.

«Коли?» — навесні.

Оцінювання. («Оціни роботу на уроці сусіда по парті»).

Учні виставляють оцінки за урок олівцем у щоденники. Вчитель потім корегує і пояснює причину корекції(за наявності)

VІ. Етап завдання для опрацювання вдома.

С.104-105.

Міні-проект

— Створити плакат на захист перших весняних квітів «Збережемо першоцвіти». (І група)

— Виготовити аплікацію «Першоцвіт своїми руками» (ІІ група)

— Запитати у батьків, де найбільше росте першоцвітів на території нашого села (ІІІ група)

  • Ви сьогодні добре попрацювали, тому на згадку про цей урок, я хочу вам

подарувати брошури «Легенди про першоцвіти» щоб ви могли дізнатися все, що стосується цих дивних квіточок.

  • Урок закінчено.

База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка
Інформація Автореферат Анализ Диплом Додаток Доклад Задача Закон Занятие Звіт Инструкция

Рейтинг
( Пока оценок нет )
Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий