Урок основ здоров’я у 6 класі Тема розділу «Соціальна складова здоров’я» Тема уроку : Формування корисних і шкідливих звичок Мета

«звичка»; навчити розпізнавати різницю між корисними та шкідливими звичками; сприяти усвідомленню учнями необхідності формування корисних звичок; навчити школярів оцінювати ситуації ризику, приймати відповідальні рішення
Урок основ здоров’я у 6 класі Тема розділу «Соціальна складова здоров’я» Тема уроку : Формування корисних і шкідливих звичок Мета

Скачати 101.82 Kb.

Дата конвертації 22.04.2016 Розмір 101.82 Kb. Урок основ здоров’я у 6 класі

Тема розділу «Соціальна складова здоров’я»

Тема уроку : Формування корисних і шкідливих звичок
Мета :

 • ознайомити учнів із поняттям «звичка»; навчити розпізнавати різницю між корисними та шкідливими звичками; сприяти усвідомленню учнями необхідності формування корисних звичок; навчити школярів оцінювати ситуації ризику, приймати відповідальні рішення; формувати вміння порівнювати і формулювати висновки;
 • розвивати логічне мислення на прикладах впливу корисних та шкідливих звичок на здоров’я та спосіб життя людини;
 • виховувати силу волі для формування корисних звичок та подолання шкідливих; виховувати позитивне ставлення до здорового способу життя та свідоме ставлення до власних вчинків, свого здоров’я та здоров’я інших людей як найвищої цінності.

Учні повинні:

Знати:

 • різницю між корисними та шкідливими звичками;
 • вплив корисних, шкідливих звичок на здоров’я.

Уміти:

 • наводити приклади впливу шкідливих звичок підлітків на здоров’я;
 • сказати «Ні» і відмовитися від пропозиції випити,закурити тощо.

Розуміти:

 • необхідність формування корисних звичок;
 • наслідки корисних та шкідливих звичок;
 • можливості людини без шкідливих звичок.

Основні терміни: звичка, корисні та шкідливі звички,чинник ризику.
Вид уроку – тренінг.
Тип уроку – комбінований.
Обладнання: підручники, дошка, мультимедійна дошка, м’яка іграшка «Здоровчик», прислів’я, кросворди, стікери 4 кольорів, презентація вчителя до уроку,стікери «Ніжки»двох кольорів, «Скринька очікувань» для очікувань,мікрофон,плакати «Країна здоров’я», «Складові здоров’я», «Піраміда».
Хід уроку:
І. Організаційний момент.Привітання.

Вчитель: Добрий день!Я дуже рада бачити вас усіх красивими,бадьорими,здоровими.
ІІ. Знайомство: «Здоров’я для мене – це….»(учні по колу,передаючи м’яку іграшку « Здоровчика», продовжують речення).
ІІІ. Повідомлення теми : Корисні та шкідливі звички ( Слайд 1).
IV. Очікування: учні на різнокольорових стікерах записують свої очікування выд уроку,завдання на уроці,чого хотіли б навчитися, у чому розібратись, що нового дізнатись і прикріплюють їх по черзі до «Скриньки очікувань».

Формулюємо мету :

Учні формулюють,вчитель підсумовує ( Слайд 2).

V. Правила роботи. Учні згадують правила,за якими працюємо на уроках основ здоров’я (Слайд 3).
VІ. Актуалізація опорних знань.

— Вчитель: У кожного з вас багато мрій,бажань,планів на майбутнє. Щодня ви пізнаєте нове,цікаве, відкриваєте для себе світ. Як ви гадаєте без чого людина не може повноцінно розвиватись, відчути красу життя? ( без здоров’я).

-Робота в групах: розв’язання кросворду(звучить тихо музика).Презентація груп.Перевірка розв’ язання кросворду(Cлайд 4).
-Вчитель:Як ви гадаєте, якій галузі життя людини були присвячені питання? (спорту). А яка це складова здоров’я?(фізична).

 • Я не випадково взяла спорт, бо він зміцнює здоров’я людини і в гімназії зараз відкрились і йдуть Малі Олімпійські ігри.

VІІ. Нова тема.

— Вчитель:Пригадайте, які ще складові має здоров’я?(Плакат «Складові здоров’я»)

-Чи буде повноцінним здоров’я без будь-якої складової здоров’я?

-Яке місце посідає соціальна складова в житті людини?

-Відомий німецький філософ Шопенгауер ( 1788-1860) писав : «Здоров’я настільки переважає всі блага життя, що воістину здоровий злидар щасливіший за хворого короля»(Слайд 5).

-І дійсно,чим би ми не займалися у житті,а здоров’я власне і здоров’я близьких завжди буде на І місці.А щоб зберегти здоров’я змолоду,треба виробити у себе звичку до здорового способу життя.
-Мозковий штурм « Звички –це….»

-Вчитель підсумовує відповіді учнів: Звички- це дії і вчинки, виконання яких стало потребою людини.Це дії, які закріпилися в нашій поведінці внаслідок багаторазового повторення. (Слайд 6).

— Вчитель: А які бувають звички? ( корисні та шкідливі).

-Поясніть прислів’я: « Посієш вчинок – пожнеш звичку,посієш звичку – пожнеш характер,посієш характер – пожнеш долю»( Слайд 7).

— Робота в парах: Які ви знаєте корисні звички? (на клейких стікерах «Ніжках» рожевого кольору учні пишуть корисні звички,які знають,тихо звучить музика.Потім оголошуючи відповідь,клеють на стежку плакату «Країна здоров’я» ).

-Вчитель підсумовує: Корисних звичок багато.Важливими звичками, які сприяють зміцненню здоров’я дівчат і хлопців, є пунктуальність,охайність, ввічливість, заняття спортом,виконання ранкової гімнастики, дотримання правил особистої гігієни,складання речей,допомога батькам,говорити правду, гуляти на свіжому повітрі.

Вичищені звечора черевики, вчасний телефонний дзвінок,ранкова зарядка,виконане прохання батька чи матері – теж початок формування корисних звичок.Вони допомагають дотримуватися розпорядку дня, не втомлюватися, не дратуватися через прикрі дрібниці,радувати рідних і друзів,добре вчитися, зберігати здоров’я.Корисні звички саме тому так і називаються,бо приносять людині користь.

Важливо набувати корисних звичок з дитинства.Тоді шкідливі звички просто не сформуються. Ті, хто досягли успіху в житті,цілеспрямовано виробляли свої корисні навички з дитинства.

Знаменитий український футболіст Олег Блохін спочатку з допомогою батьків,а потім і самостійно регулярно робив ранкову гімнастику, загартовувався, виробляв у собі організованість,відповідальність.Його було визнано кращим футболістом Європи, він отримав у 1975році нагороду- «Золотий м’яч».Тепер Олег Володимирович – відомий тренер.
-Вчитель: А які вам відомі шкідливі звички? (робота в парах)На стіках «Ніжках» блакитного кольору учні пишуть і клеють на стежку,оголошуючи відповідь.
— Вчитель підсумовує: Шкідливи звичками є гризти ногті,сьорбати,розкидати речі,сидіти довго за телевізором та комп’ютером, неорганізованість, брехливість, переїдання,недотримання режиму дня та правил харчування, куріння, вживання алкоголю,наркотиків .

Навіть міцна від народження людина під впливом шкідливих звичок поступово втрачає здоров’я.Шкідливі звички поволі знищують захисні сили організму й навіть можуть призвести до серйозних захворювань.

Здавалось б, дрібниця – викинута порожня пляшка біля урни,вчасно не повернута другові книжка,маленька брехня батькам. Та непомітно такі вчинки стають звичками. На жаль, шкідливими.Адже неохайність, безвідповідальність, нечесність характеризують людину, на яку не можна покластися в житті. Ніхто не хоче мати безвідповідального,нечесного, неохайного друга.

-Вчитель:Давайте подивимося, яка стежка приведе нас до здорового способу життя у Країні здоров’я.Тож , давайте зробимо висновок (учні дають відповідь).

-Вчитель підводить підсумок: Так, треба боротися зі шкідливими звичками.

Є звички – квіти,звички – як дуби,є гарні звички,звички є погані. Вони сильніші за людей,а люди їх раби схиляють голови,наче каторжани.

— Що ж робити, щоб не бути рабом своїх звичок? А чи можна подолати шкідливу звичку і виробити навички здорового способу життя? Що для цього треба робити? (учні дають відповідь).
-Вчитель підсумовує: виховувати силу волі; формувати в собі корисні звички; дбати про своє здоров’я ; боротися зі шкідливими звичками(Слайд 8).

VIIІ.Руханка «Полювання на лева»

Учасники стають в коло один за одним.Вчитель промовляє слова, які супроводжуються певними рухами,а всі повторюють за ним.

« Ми йдемо полювати на лева!(впевнений хід по колу).

Не боїмося ми нікого!(заперечувальні рухи руками).

Ой, а що це? Це болото! Чав! Чав! Чав!(хід,високо піднімаючи коліна).

Ой, а це що? Це море! Буль! Буль! Буль!(імітація плавання).

Ой, а це що? Це поле! Туп! Туп! Туп!(гучне тупотіння)

Ой, а це що? Такий великий! (показують, який)

Такий пухнастий! (показують,ніби погладжуючи)

Ой, так це ж лев!(показують,як злякалися.Далі рухи повторюються у швидкому темпі)

Побігли додому! Через поле! Туп! Туп! Туп!

Через море! Буль! Буль! Буль!

Через болото! Чав! Чав! Чав!

Прибігли додому!(присіли) Двері зачинили!(обхопили себе руками) Які ми молодці! (Показують мімікою)

Ой, які ми сміливі, ми не злякалися лева»

— Вчитель: Що це ми робили в кінці руханки? (хвалилися).

 • А чи гарна це звичка – хвалитися завжди, вихваляти себе?

ІХ.Закріплення нової теми.

-Вчитель: А чи любите ви читати? Наведіть будь-ласка приклади з казок, творів, які ви читали, де б герої мали шкідливі звички і які саме
(Буратіно – брудні руки за столом. Пеппі – Довга Панчоха – неохайна).

 • Назвіть приклади, де б герої мали корисні звички і які саме .

-Гра «Шкідливо – корисно» (колективна гра : якщо корисна звичка – аплодуємо,якщо шкідлива – не аплодуємо)

— Вітатися під час зустрічі з людьми;

— допомагати меншим та слабшим;

— перебігати дорогу на червоне світло пішохідного світлофора;

— виконувати ранкову зарядку;

— говорити неправду;

— дотримуватися режиму дня;

— доглядати за своїми речами;

— палити цигарки;

— вживати алкоголь;

— правильно харчуватись;

— гризти ручки,олівці;

— складати портфель поспіхом вранці;

— бути пунктуальним;

— гуляти на свіжому повітрі;

— вживати свіжі фрукти й овочі;

— робити компліменти іншим людям;

— посміхатись.

-Вчитель: Діти,а як ви вважаєте, соціальне оточення, умови,в яких живе людина впливають на формування звичок? Як саме?(сімейні традиції, виховання, приклад батьків,підтримка друзів,гігієна і затишок оселі,реклама )

-Але головним чином ,все ж таки від кого залежить формування звичок у людини ? (від неї самої, наскільки вона сама хоче подолати шкідливу звичку).

-Вчитель: Діти,зараз я вам пропоную переглянути притчу «Все в твоїх руках» ( Відео).(Якщо нема відео, то може бути текстовий варіант).

Притча

Колись давно у древньому Китаї жив дуже розумний,але дуже пихатий мандарин (знатний вельможа).

Весь день його складався з примірок багатого вбрання та розмов з підданими про свій розум…Так минали дні за днями, роки за роками…Аж ось пройшов по всій країні поголос, що неподалік від кордону з’явився мудрець,розумніший за всіх на світі.Дійшов той поголос і до нашого мандарина.Дуже розлютився він : хто може називати якогось там ченця найрозумнішою людиною у світі?Але виду про своє обурення не подав, а запросив мудреця до себе у палац. Сам же задумав обдурити ченця : «Я візьму в руки метелика,сховаю його за спиною і запитаю, що в мене руках – живе чи мертве.І якщо ченець скаже, що живе – я задушу метелика, а якщо мертве – я випущу його…»

І ось настав день зустрічі. У пишній залі зібралось багато людей, всім хотілось послухати словесний поєдинок найрозумніших людей у світі.Мандарин сидів на високому троні, тримав за спиною метелика і з нетерпінням чекав приходу ченця.Аж ось двері відчинилися, і до зали ввійшов невеличкий худорлявий чоловік.Він підійшов до мандарина, привітався і сказав,що готовий відповісти на будь – яке його запитання.І тоді, зло всміхаючись, мандарин проказав: «Скажи-но мені,що я тримаю в руках – живе чи мертве?» Мудрець трохи подумав, усміхнувся і відповів: «УСЕ В ТВОЇХ РУКАХ!» Збентежений мандарин випустив метелика з рук, і той полетів на волю,радісно тріпочучи своїми яскравими крильцями.
— Вчитель : — Що ви зрозуміли?

— Який висновок ви можете зробити, переглянувши цей сюжет?

— Отже, тільки від нас самих залежить наше життя :як ми піклуватимемось про своє здоров’я, які звички формуватимемо в собі , як спілкуватимемося з іншими людьми і т. д. Наше життя в наших руках.)
-Робота в групах: скласти з частин прислів’я та вислови (Аристотеля,Конфуція)

— Звичка – друга натура.

— Побороти дурні звички легше сьогодні, ніж завтра.

— Не кажи не вмію, а кажи навчуся.

— Хто стримує свій язичок, в того голова не болить(Слайд 9).

-Гра «Піраміда способу життя».

Завдання : розставте імена людей,спосіб життя яких описаний, по місцях (від1до4) на плакаті «Піраміда» за мірою збільшення ризику захворювань.Обгрунтуйте свою відповідь.

Опис (Слайд 10):

Андрій: учень 9-го класу,тренується у футбольній команді,відвідує тренажерний зал, не курить, інколи вживає алкоголь,харчується різноманітно,хоча перевагу віддає м’ясним продуктам.

Іван: працює на заводі, багато курить,зловживає алкоголем,не має сили волі,улюблений відпочинок – дивитися телевізор,харчується нерегулярно, його мати часто вживає алкоголь.

Сергій : студент, займається кікбоксінгом, не курить, не вживає алкоголь, має гарну фігуру, грає на гітарі,має багато друзів,харчується регулярно, склад їжі збалансований.

Світлана: має надлишок ваги; рідко вживає алкоголь; вважає себе некрасивою, тому комплексує; любить побути на самоті; до їжі невибаглива.

Х. Рефлексія.

-Вправа «Відкритий мікрофон».Учні висловлюють свою думку,передаючи один одному мікрофон : «Цей урок навчив мене..», «Найбільше мені сподобалось..», «На уроці я…», «Сьогодні я зрозумів..», « З цього уроку я можу зробити висновок…» ( Слайд11).
ХІ.Підсумок уроку, оцінювання роботи учнів на уроці.

— Вчитель оцінює діяльність учнів на уроці, ставить відповідні оцінки, дякує всім учням за роботу на уроці.

— Вчитель: Бути здоровим – значить бути веселим, життєрадісним, щасливим. І вам,діти, необхідно зробити правильний вибір, щоб жити цікаво,активно,вміти правильно організувати своє дозвілля,відмовитись від шкідливих звичок.

Китайський філософ Лао – цзи сказав: «Той, хто може подолати іншого, — сильний, а той, хто може подолати себе,- могутній».(Слайд 12)

Тож, почніть долати вже сьогодні свої шкідливі звички, а набувайте і виховуйте в собі все більше корисних звичок.І незабаром ви побачите,що у вас з’явилося більше друзів, успішнішим стало навчання, з’явилися нові корисні справи, життя стало яскравішим і цікавішим.

ХІІ.Домашнє завдання :

— Прочитати параграф 7, відповісти на запитання на ст.56,записати свої шкідливі звички й скласти план боротьби з ними (можно з допомогою батьків).

 • Творче завдання на вибір( за бажанням): намалювати малюнок «Звички людей»; скласти вірш або оповідання, або казку про звички людей та їх вплив на здоров’я. (Слайд 13)

ХІІІ.Прощання. Оплесками подякуємо один одному за урок. Подаруйте один одному посмішку.(Слайд 14)

Література

1.Безпалько О.,Савич Ж. Спілкуємось та діємо: Навч.- метод. Посіб.- К.:Навч.книга, 2002, – с.49.

2.Бойченко Т. Валеологія – мистецтво бути здоровим // Здоров’я та фізична культура.- 2005.- №2.- с.1-4.

3.Волкова І.В. Становлення шкіл сприяння здоров’ю / І.В.Волкоіва, О.Є.Марінушкіна, Л.Д.Покроєва,З.В.Рябова.- Х.: ХОНМІБО,2007.-40 с.

4.Воронцова Т.В.,Пономаренко В.С. Основи здоров’я. 5 клас: Посібник для вчителя. -К. : Алатон, 2005,- с.74, 81.

5.Інтерактивні технології навчання : Теорія,практика, досвід :метод.посіб./

Авт.-укл. О.Пометун, Л.Пироженко.- К.: А.П.Н., 2002.-136 с.

База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка
Інформація Автореферат Анализ Диплом Додаток Доклад Задача Закон Занятие Звіт Инструкция

Рейтинг
( Пока оценок нет )
Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий