Управління освіти виконкому Новомосковської міської ради

Обладнання: фліпт-чарт, комп’ютерна презентація, відеоролік про снід, пісня Ф. Меркурі, пісня О. Білозір «Свіча», червоні стрічки, паперові долоньки, відеофільм організації help в м. Новомосковську, плакати, дитячі малюнки
Управління освіти виконкому Новомосковської міської ради

Скачати 113.96 Kb.

Дата конвертації 22.04.2016 Розмір 113.96 Kb.

Управління освіти

виконкому Новомосковської міської ради.

Середня загальноосвітня школа №1

Загальноосвітній навчальний заклад І – ІІІ ступенів.

вул. Червоноармійська, 7,

м. Новомосковськ,

Дніпропетровська область,

51200, тел. 7 – 10 – 82.

Виховна година

Вчитель хімії

Вершиніна Ірина

Володимирівна

спеціаліст вищої категорії,

старший вчитель

м. Новомосковськ

Мета: — поглибити знання учнів про ВІЛ і СНІД;

— формувати усвідомлення того, що тільки власний досвід життя, поведінка та вчинки гарантують запобігання ризику інфікування ВІЛ;

— звернути увагу на соціальні та морально-етичні проблеми ВІЛ та СНІДу;

— пропагувати серед підлітків здоровий спосіб життя;

Тип: усний журнал

Обладнання: фліпт-чарт, комп’ютерна презентація, відеоролік про СНІД, пісня Ф. Меркурі, пісня О. Білозір «Свіча», червоні стрічки, паперові долоньки, відеофільм організації HELP в м. Новомосковську, плакати, дитячі малюнки.
Пісня О. Білозір «Свіча»

Фрагмент відеофільму організації HELP в м. Новомосковську.

1 сторінка ВСТУП

Соціологічні опитування виявляють низький рівень знань щодо проблеми ВІЛ/СНІДу серед молоді. Приблизно 20% опитаних вважають, що ВІЛ передається під час поцілунку, через укуси комах. Вірять, що можна заразитися в разі спільного використання з інфікованою людиною зубної щітки, рушника, мила. Вважають, що можуть захистити себе, використовуючи не тільки презервативи, але й інші методи контрацепції. Деякі думають, що ВІЛ-інфекція виліковна.

Мета нашої виховної години полягає в тому, щоб довести до вас достовірну інформацію про ВІЛ-інфекцію та СНІД, поглибити ваші знання про способи передачі й профілактики захворювання.

«Хто попереджений, той захищений», — саме так говорить французьке прислів’я. Сьогоднішня акція — це попередження всім про болючу рану суспільства — СНІД.

2 сторінка ТРОХИ З ІСТОРІЇ

 • Перші випадки захворювання на СНІД було діагностовано в 1981 р. у США. Спочатку хвороба видавалася вельми загадковою. У Франції, як тільки з’явилися перші повідомлення про таємничу хворобу, сформували групу дослідників під керівництвом ученого-вірусолога Люка Монтеньє для її вивчення.
 • Протягом двох років (починаючи з 1981 р.) було з’ясовано загальну картину хвороби, виявлено її збудника — вірус імунодефіциту людини (ВІЛ), розроблено методи, за допомогою яких знаходять вірус хвороби в організмі людини, встановлено механізм негативної дії вірусу на організм.
 • Вперше ВІЛ був виділений та індефікований у 1983 р. французькими вченими на чолі з Монтеньє в Пастерівському інституті в Парижі. Водночас про факт відкриття вірусу, котрий спричиняє СНІД, повідомили американські вчені з Національного інституту здоров’я на чолі з Робертом Гало.
 • Таким чином, успіхи у вивченні ВІЛ та СНІД насправді великі, але невідомого в дослідженні цієї проблеми ще багато.
 • ВІЛ — це вірус імунодефіциту людини, який розвивається та розмножується в організмі людини і призводить до повної втрати захисних сил організму та розвитку СНІД.

3 сторінка ЯКА РІЗНИЦЯ МІЖ ВІЛ ТА СНІД

«Мікрофон»

 • розшифрувати абревіатуру ВІЛ, СНІД. (записані на фліпт-чарті)
 • пояснити, що означають написані слова:

В — «Вірус» — збудник захворювання.

І — «Імунодефіциту» — відсутність захисної реакції системи організму, яка забезпечує захист від мікроорганізмів, що спричиняють хворобу.

Л — «Людини»
С — «Синдром» — ряд симптомів, що вказують на наявність якоїсь хвороби чи стану

Н — «Набутого» — такого, що набутий протягом життя, а не від народження.

І — «Імунного» — стосується імунної системи, яка забезпечує захист людини від мікроорганізмів, що спричиняють хворобу.

Д — «Дефіцит» — в даному випадку відсутність захисної реакції імунної системи людини на наявність в організмі шкідливих бактерій.

4 сторінка ВІЛ ТА ІМУНІТЕТ

(перегляд відеоролику)

5 сторінка СТАТИСТИКА

На сьогодні ситуацію у світі характеризують як пандемію ВІЛ-інфекції. За даними програми ООН-СНІД, число інфікованих у світі перевищило 433 млн людей. Щорічно у світі реєструється 5 млн ВІЛ-інфікованих, помирає з млн. людей. Щодня у світі заражається ВІЛ 16 тис. людей. За даними фонду ООН, кожні 14 секунд у світі вірусом імунодефіциту людини заражається одна людина у віці від 15 до 24 років.

Нині Україна посідає перше місце по кількості ВІЛ-інфікованих серед країн Східної Європи. Серед молоді перше місце з усіх причин смертності – СНІД.

За весь період реєстрації ВІЛ-інфекції/СНІДу в Україні вмерло 11 822 людини, з них 233 дітей.

Фрагмент відеофільму організації HELP: статистика в м. Новомосковську.

На фоні пісні Ф. Меркурі діти розповідають про видатних людей, які померли від СНІДу.

6 сторінка ОЗНАКИ ХВОРОБИ (лікар-лаборант)

ВІЛ-інфекція розвивається поступово, після зараження людина тривалий час може не відчувати ознак хвороби. Цей період може тривати до 10 років і більше й закінчується СНІДом, який дотепер залишається невиліковною хворобою. Установити ВІЛ можна через один-три місяці після проникнення вірусу до організму людини з допомогою спеціального аналізу крові, який виявляє антитіла до вірусу.

Ознаки:

 • постійна втома;
 • підвищена температура, озноб, сильне нічне пітніння;
 • зменшення ваги;
 • опухлість лімфатичних вузлів, що триває понад два місяці;
 • поява плоских та випуклих виразок рожевого кольору на поверхні шкіри чи під шкірою;
 • постійна діарея;
 • постійний сухий кашель, що супроводжується задишкою.

7 сторінка ШЛЯХИ ПЕРЕДАЧІ

(показ слайдів, а учні називають шляхи зараження)

ВІЛ живе лише в організмі людини. Потрапляючи в повітря, він швидко гине. Єдиним місцем, де вірус добре «почувається” і має спроможність рухатися, є біорідини людини: кров, сперма, вагінальні виділення, материнське молоко. Вірус може знаходитися і в інших рідинах: сечі, слині, поті, але його концентрація в них дуже низька. Від концентрації вірусу залежить і об’єм рідини, що повинен попасти в кров іншої людини для того, щоб відбулося зараження. Наприклад, необхідна для зараження кількість вірусу міститься в краплині крові, яка поміщається на кінці швейної голки. Об’єм слини з такою ж кількістю вірусу складає 4 літри.

У результаті вивчення декількох тисяч хворих у світі, установлено, що вірус СНІДу передається:

 • у разі статевого контакту із хворим або зараженим вірусом СНІДу;
 • у результаті використання для ін’єкцій нестерильних шприців;
 • при переливанні інфікованої крові;
 • від вагітної жінки, інфікованої ВІЛ, новонародженій дитині;
 • заразитися можливо під час манікюру, педикюру – за цих процедур часто бувають поранення;
 • татуювання чи криваві ритуали.

Вірус імунодефіциту людини сам по собі дуже нестійкий. Він швидко гине під впливом простих дезінфікуючих засобів: спирту, марганцівки, хлораміну, високої температури, під час кип’ятіння гине миттєво. Але якщо потрапляє в організм, знищити його вже не можливо. Захворювання розвивається повільно, але впевнено.
8 сторінка ЯК УБЕЗПЕЧИТИ СЕБЕ ВІД СНІДУ
1. Лист дівчинки хворої на СНІД

Ми ще живі, але нас уже нема

Шановна редакціє, пишу вам, тому що ви ще не залишили таких як я. Прошу мій лист надрукувати. Мені край потрібно, щоб його прочитали дівчата та хлопці. Хочу їм сказати, щоб подумали й зрозуміли. Я й інші з мого оточення багато чого раніше не розуміли.

Мені 18 років. Звати Ольга. Прізвище не повідомляю. Ось уже 2 роки, як я хвора СНІДом. У лікарні я не одна, тут у мене такі ж подруги й друзі. Тепер на все дивлюся інакше, чім раніше.

Навіщо ви, дорослі, нас, власних дітей, під «танк» кинули? Ми були ще дітьми, а ви вже отримали за нас гроші. ВИ, ви винні у наших хворобах і наших смертях!

Четверо моїх друзів, учорашніх школярів, померли. У моргах лежать молоді. Ми вже хоронимо один одного. Чому ви нас не попереджали з вашим «безпечним сексом»! Нам хочеться жити! Краще б нам працювати, вчитися, ніж помирати, а СНІД та сифіліс стали у молоді, щось на кшталт нежиті.

У нас не буде кохання, не буде сім’ї, ми не народимо дітей. Ви розумієте, що відбувається з нами, поколінням, котре прийшло після вас?!

Ми ще живі, але нас уже нема. Нас залишили без дитинства й відібрали наше майбутнє.

Як би я була вдячна тому, хто вирвав би мене з рук цигарку, хто витяг мене з під «танка», коли можна було спасти.

Допоможіть тім, хто небайдужий до цієї проблеми, зупиніть те, що відбувається навколо. Допоможіть зупинити. Допоможіть прийняти закони й заборонити порнолітературу, фільми, наркотики, горілку. Ми гинемо…

Хто там на «танку»? – «Вільні» від сорому й відповідальності?!

А ми під ними… нас проїхали. Все!

Ольга Р.
2. «Дискусія»

— хто винен, ваша думка?

— чи можете сказати «Ні», коли це потрібно?

— політика не лікувати, а попереджувати.

3. Висновки:

 • уникати випадкових статевих зв’язків
 • зменшити число статевих партнерів
 • застосування презерватива
 • не користуватися випадковими шприцами для ін’єкцій
 • не використовувати багаторазово голки
 • за будь-яких підозр звертатися до лікаря

Важливо пам’ятати, що від вашої поведінки залежить запобігання СНУДу!

Боротьба проти СНІДу – це соціальна проблема, яка має поведінковий характер і залежить від профілактичних заходів.

9 сторінка ПЕРЕВІР СЕБЕ

1. Рольова гра «ВІЛ-СНІД – очима наших громадян»

Дійові особи: громадянка 1, мати двох дітей, які навчаються в 6-му та 9-му класах; громадянка 2, яка багато чула про ВІЛ-СНІД; громадянин, що впевнений, що знає все про ВІЛ-СНІД.

Громадянка 1: Як важко бути сучасними батьками. Постійно кудись поспішаєш, ніколи й поспілкуватися з дітьми. А вчора прислухалася до їхньої розмови і здивувалася: вони обговорювали СНІД.

Громадянка 2: Що ж тут дивного, я чула у школі проводять уроки з вивчення проблем СНІДу.

Громадянка 1: Чи можуть ці уроки вберегтися від страшної хвороби?

Громадянка 2: Вберегтися справді важко. Я чула, що СНІД передається через рукостискання, під час користування громадським транспортом, туалетом та басейном. А ще – через укуси комарів та інших комах.

Громадянка 1: Якщо це правда, то порятунку від цієї хвороби немає?

Громадянин: Чого ви такі перелякані? Нехай бояться наркомани, гомосексуалісти та ті, кого називають працівниками секс-бізнесу. Я точно знаю, іншим СНІД не страшний.

Громадянка 1: Хто знає, що може утнути СНІД? Якщо хвороба невиліковна, вихід один – профілактика.

Спробуйте прокоментувати побачене.

2. Вікторина

1) У чому суть руйнівної дії ВІЛ на організм?

а) руйнує згортаючи систему крові;

б) викликає дисбактеріоз;

в)викликає руйнування кісткової тканини;

г) руйнує імунну систему людини

2) Контакт із якими рідинами організму найнебезпечніший у розумінні інфікування ВІЛ?

а) слина;

б) кров;

в) сперма;

г) сльози;

д) сеча;

3) Укажіть шляхи передачі ВІЛ-інфекції:

а) незахищений сексуальний контакт;

б) користування загальним посудом;

в) повітряно-крапельний шлях;

г) переливання крові й використання загальних нестерильних шприців;

д) від матері до дитини (вагітність, пологи);

4) Як людина може довідатися, що в неї ВІЛ?

а) якщо вона піклується про своє здоров’я, вона відчує це в перші години;

б) здавши кров на аналіз на антитіла до ВІЛ;

в) відчує нездужання;

г) здавши мазки й бактеріологічні посіви в лікаря-венеролога;

5) З якого моменту після інфікування людина може заразити інших?

а) після закінчення періоду «вікна»;

б) коли розів’ється СНІД;

в) відразу, з моменту свого зараження;

г) на останній стадії СНІДу;

6) Вірус імунодефіциту може довго зберігати дієздатність:

а) перебуваючи у воді;

б) перебуваючи в повітрі;

в) перебуваючи в крові, грудному молоці;

г) перебуваючи в піхвових виділеннях;
10 сторінка

1 ГРУДНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ СОЛІДАРНОСТІ З ВІЛ ПОЗИТИВНИМИ ЛЮДЬМИ

ЧЕРВОНА СТРІЧКА
1988 р. — 1 грудня оголошено Всесвітнім днем боротьби зі СНІДом. Зареєстровано першу смерть від СНІДу в Україні.
Жоден захід в області СНІДу зараз не обходиться без «червоної стрічки» — шматочка шовкової стрічки, складеної в особливий спосіб. Червона стрічка — міжнародний символ боротьби зі СНІДом, який використовують як логотип і ВООЗ, і агентства ООН і незлічена кількість добродійних фондів.

Американському художнику Франку Муру було призначено увійти до історії як «творцеві червоної стрічки». Саме так його згадували в некрологах, коли він помер в 2002 році в результаті лімфоми — раку, пов’язаного зі СНІДом. Треба відзначити, що до цього він жив з ВІЛ-інфекцією більше 20 років. Те, що головною справою його життя всі до цих пір вважають шматочок шовкової стрічки, може видатися досить дивним.

Своє «відкриття» Франк Мур зробив, працюючи в асоціації художників «Візуальний СНІД», яка об’єднала в 1980-х роках ВІЛ-позитивних людей мистецтва, і продовжує успішно діяти і понині. Захворювання наносило сильну утрату культурі — вже багато талановитих художників, музикантів і інших людей мистецтва померли від СНІДу. Активісти вирішили привернути увагу саме до цього факту, щоб хоч якось «розворушити» суспільство.

Ідея Мура була проста, і, як будь-яка геніальна думка, вона вже давно «витала в повітрі». Справа була в 1991 році, і Мур звернув увагу на те, що сусідня сім’я носила жовті стрічки — на знак надії, що їх дочка-військовослужбовець благополучно повернеться з Персидської затоки. Стрічки складалися так, що нагадували перевернену букву «V» — символ перемоги. Для природженого активіста, Франка Мура, боротьба зі СНІДом теж була війною, хай і «внутрішньою» — битвою, якій не видно кінця, а втрати все продовжуються. «Стрічка може бути метафорою і для СНІДу теж», — вирішив він.

Був вибраний червоний колір — колір крові, однієї з рідин людського тіла, в якій міститься вірус, але так само і символ «кровного братерства», і пристрасті, яка завжди рухала Муром. Художники з «Візуального СНІДу» на якийсь час залишили мольберти, зосередившись на складанні стрічок — їх робили сотні і сотні тисяч, оскільки проект потрібно було зробити популярним в найкоротші терміни.

Справжнє визнання проект отримав тільки під час церемонії вручення нагород «Tony Awards» в 2000 році. Всіх номінантів і учасників переконали надіти червоні стрічки. У прес-релізі проекту йшлося: «Червона стрічка (перевернене «V») стане символом нашого співчуття, підтримки і надії на майбутнє без СНІДУ. Найбільша надія, яка пов’язана з цим проектом, — це те, що до 1-го грудня, Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом, ці стрічки носитимуть у всьому світі». З тих пір стрічки стали просто частиною дрес-коду на Оскарі і подібних «тусовках». Художники добилися бажаної мети — СНІД почав, хай і неявно бути присутнім в центрі суспільної уваги. Проста стрічка порушила «обітницю мовчання» відносно епідемії.
11 сторінка ПІДТРИМКА ХВОРИХ

 1. «Коло побажань» На паперових долоньках написати слова підтримки ВІЛ-інфікованим

Ніхто не застрахований від зараження. Але люди кажуть: «Береженого – Бог береже”. Тому здоровий спосіб життя, дотримання гігієнічних і морально-етичних норм поведінки є першою і основною гарантією від зараження СНІДом.

Отож, ця проблема — це проблема кожного!

Який вихід? Здоровий спосіб життя!

2. Танок
А хто відповідає за спосіб вашого життя? За ваше майбутнє?

Висновки, які ви зробите особисто для себе, — це ваше майбутнє: успішне, довге, блискуче, чи коротке та непримітне…

Ми не повинні бути байдужими до власного життя та життя інших людей. Яким же повинно бути наше майбутнє? Чи є в ньому місце для СНІДу? (Діти роблять висновок.)

3. Діти співають пісню «Бережи любов»

Цінуй життя – зупини СНІД!

База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка
Інформація Автореферат Анализ Диплом Додаток Доклад Задача Закон Занятие Звіт Инструкция

Рейтинг
( Пока оценок нет )
Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий