Учитель зарубіжної літератури Плугівської зош І-ІІІ ст

Тема уроку: Образи Івана Терешка І джулії. Протиставлення сили дружби й кохання світу насильства
Учитель зарубіжної літератури Плугівської зош І-ІІІ ст

Скачати 79.35 Kb.

Дата конвертації 21.04.2016 Розмір 79.35 Kb.

учитель

зарубіжної літератури

Плугівської ЗОШ І-ІІІ ст.

Прокопюк Г. В.

УРОК 2

ТЕМА УРОКУ: Образи Івана Терешка і Джулії. Протиставлення сили дружби й кохання світу насильства (за повістю В. Бикова «Альпійська балада»).

МЕТА УРОКУ:

  • продовжити роботу над сюжетом повісті; дати характеристику головних героїв; дослідити тему протиставлення сили дружби і кохання світу насильства;
  • розвивати критичне мислення;
  • удосконалювати вміння виразного читання, виділення головного, коментування ключових епізодів;
  • сприяти вихованню в учнів кращих людських якостей – вірності, наполегливості, мужності, стійкості, жертовності.

ОБЛАДНАННЯ: текст повісті, ілюстрації до твору, роздатковий матеріал.

КЛЮЧОВІ ПОНЯТТЯ (теорія літератури):: антитеза, цитата, символ.

ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ:

  • Характеризуватиме образи персонажів твору;
  • Вдосконалить вміння виявляти ключові риси і загальнолюдські моральні цінності;
  • Висловлюватиме особисте ставлення до героїв твору.

ТИП УРОКУ: урок вивчення нового матеріалу

ЕПІГРАФ: У чому сенс життя? Служити іншим і робити добро.

/Арістотель/

Залишатися людиною, незважаючи ні на що….

/А. Камю/

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Перевірка домашнього завдання:

1.1 Евристична бесіда.

  • Коли і де відбуваються події в повісті? (В середині Другої світової війни, в Австрії, в таборі військовополонених біля Альп).
  • Як організовувалася втеча полонених із заводу?
  • Що стало останньою краплею для бунту Івана?
  • Ким виявилася випадкова попутниця героя?

1.2 «Чи уважний ти читач?» (встановити хронологічну послідовність).

І варіант ІІ варіант

  1. План втечі.
  2. Знайомство з Джулією.
  3. Ранок у лісі.
  4. Жереб.
  5. Зневажливий погляд полоненої.
  6. Сон Івана.
  7. Втеча.
  8. Зустріч з гефтлінгом.

(Ключ: 1; 4; 5; 7; 2; 6; 3; 8.)

  1. Розповідь Івана про себе.
  2. Німець-утікач привів із собою німців.
  3. Історія Джулії
  4. Любов Івана та Джулії
  5. Пастка
  6. Зараження крові
  7. Смерть Івана
  8. Врятоване життя.

(Ключ:11; 9; 12; 10; 14; 13; 16; 15.)

    1. 2-3 учні зачитують план;

1.4 Творче завдання

  • Опишіть думки й почуття головних героїв на початку твору.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

  1. Слово вчителя

Добро і зло, радість і сум, зустріч і розлука, біле і чорне, життя і смерть, війна і мир… Ці слова-антоніми супроводжують нас усе життя, вони заставляють нас задумуватися над сенсом нашого життя.

Сьогодні ми з вами будемо говорити про такі актуальні проблеми, даючи характеристику головним героям твору В.Бикова. А ще ми повинні дати відповідь на проблемне запитання:

«Хто він, Іван Терешко – переможець чи переможений? У чому він вбачав сенс свого життя? »

  1. Оголошення теми та мети уроку

ІV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.

  1. Завдання: «Знайди відповідність»

І. Втеча із військового заводу, погоня, переслідування ворога, долання перешкод.

ІІ. Історія кохання Івана та Джулії.

ІІІ. Жахіття полону, порятунок дівчини.

А. Героїко-реалістичне начало

Б. Романтичне начало

В. Пригодницьке начало.

(Ключ: 1-В; 2-Б; 3-А.)

2. Бесіда:

  • Пригадаємо, про що твір В.Бикова «Альпійська балада»?
  • Яка головна думка твору? (очікувана відповідь: уславлення сили духу, осуд війни, насильства, утвердження сили кохання).

3.Слово вчителя

Критик Лазарєв визнає цікавою історію втечі і переслідування німцями втікачів, але йому рішуче не по душі любовний сюжет повісті: «Для чого потрібна в повісті ця історі короткого, несподіваного, зародженого наперекір життєвим обставинам, всім смертям на зло – кохання?». Чи погоджуєтесь ви з думкою критика?

(Використовуючи прийом «Обери позицію», учні висловлюють свої думки.)

4.Характеристика образів повісті

Учні складають (заповнюють) паспорт-характеристику головних героїв

Ключ:

1 Прізвище та імя Іван Терешко Джулія Новеллі 2 Вік 25 р

3 Національність Білорус Італійка 4

с.Терешки, бідна селянська родина, батько помер із голоду Неаполь, батько – хазяїн фірми, багач 5 Рід занять Рядовий солдат, військовополонений, звик до важкої селянської праці; реально оцінює свою державу Військовополонені, живе ілюзією про комунізм 6

Скромний; вірний; не мав дівчини; на нікого не розраховує Тендітна, ніжна, батько хотів видати заміж за багача, втекла з Маріо, можливо кохала

Риси характеру Милосердний, вразливий, сильний духом, терплячий, витривалий, міцної статури Оптимістична, завзята, смілива, відчайдушна, рішуча

Мрії Мирне життя №

п/п Прізвище та ім’я

1 Вік

2 Національність

3 Місце народження

4 Рід занять

5 Зовнішність

6 Риси характеру

7 Риси характеру

8 Мрії

п/п Прізвище та ім’я

1 Вік

2 Національність

3 Місце народження

4 Рід занять

5 Зовнішність

6 Риси характеру

7 Риси характеру

8 Мрії

5. Слово вчителя

У цих двох людей, яких звела війна зародилось кохання. Чи було воно несподіваним? (очікувана відповідь: Ні, воно зародилось поступово) .

Прослідкуємо його шлях.

6. Групова робота

Одна група складає ланцюжок змін в душі Івана,

Злість – байдужість – приязнь – страх втратити – щось незнайоме защеміло в грудях – нове почуття – людське диво.

а друга – вислів Пауло Коельо

ОДИН ЩАСЛИВИЙ ДЕНЬ – ЦЕ МАЙЖЕ ДИВО.

Продовження бесіди

  • Як нове почуття змінило Івана?
  • Давайте спробуємо виключити із сюжету твору лінію кохання? Що це змінить в характеристиці Івана?
  • Чи погоджуєтеся ви із своїми попередніми відповідями?

7. Підсумок вчителя:

Між Іваном та Джулією зародилося глибоке почуття, яке не вибирає часу і умов для своєї появи. Воно дає віру в свої сили, надію, воно окрилює людину (звертаємося до епіграфа, слів Арістотеля, пояснюємо його).

Зачитуємо інші вислови та пояснюємо їх:

  1. Кохання – це все, що у нас є, і це єдиний спосіб допомогти іншій людині (Фрост)
  2. Хто не знав бідності, любові і війни, той не жив повноцінним життям (О’Генрі)
  3. Життя окремої людини має сенс лише тоді, коли вона допомагає зробити життя інших людей красивішим і шляхетним (Ейнштейн).

V Етап контрольно-оцінювальний

  1. Підсумок уроку
  2. Творче завдання: «Роздуми Джованні».

Із роботи учениці: «За декілька хвилин в думках Джованні пробігали картини з життя попередніх поколінь. Він думав про своїх батьків, про їх важке життя в час війни, про трагічну загибель свого батька. Образ батька був для нього величним. Він став взірцем мужності і відваги. Джованні не вистарчало батьківської турботи і любові, тому його метою є поїздка на рідну землю батька, щоб відчути атмосферу, в якій той виростав. Думки про пережите поневіряння рідних надавали йому сили і мужності до боротьби за щасливе майбутнє. Як журналіст, він мріяв багато зробити щоб бути гідним сином свого батька і матері, людей, які подарували йому найцінніше – мир та життя…»

  1. Мікрофон «Враження від уроку»
  • Урок дав мені…
  • Я відчув, що…
  • Після уроку я зрозумів…

База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка
Інформація Автореферат Анализ Диплом Додаток Доклад Задача Закон Занятие Звіт Инструкция

Рейтинг
( Пока оценок нет )
Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий