Туберкульозу у дітей

Враховуємо, що лікарі не завжди можуть розпізнати туберкульоз вчасно. І одержуємо: діти піддаються високому ризику інфікування й захворювання на туберкульоз
Туберкульозу у дітей

Скачати 69.51 Kb.

Дата конвертації 21.04.2016 Розмір 69.51 Kb. ТУБЕРКУЛЬОЗУ У ДІТЕЙ

Найчастіше хворобу діагностують на пізніх стадіях, коли втручання лікарів уже не може повернути її назад. А тепер ще одна цифра, від якої холоне серце: 70% усіх українських дітей, що досягли 14-літнього віку, інфіковані збудником цієї страшної недуги. Враховуємо, що лікарі не завжди можуть розпізнати туберкульоз вчасно. І одержуємо: діти піддаються високому ризику інфікування й захворювання на туберкульоз.

Щорічно в дитячих фтизіатрів в Україні спостерігаються близько 200 тисяч дітей — переважна більшість — це ті, у кого виявлена латентна туберкульозна інфекція. Вони потребують обстежень, які повинні проводитися в динаміці, профілактичного лікування. Це не завжди туберкульоз, що вже почався. З іншого боку, значна кількість дітей із вираженою туберкуліновою чутливістю має так звані малі форми локального туберкульозу, які доступними методами досліджень лікарям не завжди вдається виявити й, відповідно, вчасно призначити адекватне лікування.

Лікарі констатують: дитячий організм, особливо в агресивних екологічних умовах, має значно більше шансів підхопити інфекцію, ніж дорослий. Такою є фізіологія. Ризик того, що дорослий, інфікований мікобактеріями туберкульозу, занедужає, складає щорічно 0,4%. У той же час з усіх інфікованих дітей хворіють 40%, а діти віком від 1 до 4 років мають шанс занедужати в 23 випадках з 100.

Захворювання до дітей особливо нещадне. Воно стрімко прогресує, «роз’їдаючи» ніжну легеневу тканину. Медики пояснюють це незрілістю імунної системи дитячого організму. Особливо піддані ризику заразитися й не впоратися з інфекцією підлітки — у цей час організм, що росте й перебудовується, «зайнятий» іншим, на підтримку міцного імунітету не вистачає сил. За статистикою, в Україні в кожної третьої захворілої дитини підліткового віку, якій уперше діагностували туберкульоз, розвивається важка заразна форма з розпадом легеневої тканини. Якщо подивитися на «картинку» епідемії в країні, можна сміливо припустити, що ми в забезпеченому всіма благами цивілізації XXI столітті умудрилися «докотитися» до стадії повсюдної вбогості й постійних воєн.

Діти найчастіше заражаються від дорослих, які хворіють на відкриту форму туберкульозу легенів.

Найбільше наражаються на небезпеку зараження діти, батьки яких або особи, які доглядають за дитиною, хворі на туберкульоз і не дотримуються запобіжних засобів.

Якщо такі хворі не закривають рот або ніс хусткою при кашлі, чиханні, іноді при розмові, то вони розбризкують навколо себе велику кількість краплин мокроти, що містять туберкульозні палички. Знаходиться поблизу хворого дитина, вдихаючи разом з повітрям дрібні крапельки мокротиння, може легко заразитися туберкульозом. Але це не єдиний шлях зараження.

Розбризкується мокротиння осідає на предметах, меблів, одягу та на підлозі, засихає і піднімається в повітря разом з пилом. Діти можуть заразитися туберкульозом, вдихаючи заражену пил, а також і тому, що, торкаючись підлоги руками, забруднюють їх пилом, що містить мікробів. Якщо вони беруть потім цими руками їжу, то мікроби можуть потрапити в їхній організм через рот.

Особливо легко можуть заразитися маленькі діти, яким дозволяють повзати по підлозі в кімнаті, де знаходиться туберкульозний хворий, не дотримується правил особистої гігієни.

На туберкульоз можна також заразитися при безпосередньому зіткненні або користуванні речами, на які тим чи іншим шляхом потрапляє харкотиння хворого (носові хустки, білизну, рушник, наволочки, ковдра, посуд хворого).

Особливо великої небезпеки піддається здоров’я дитини, якщо правил безпеки не дотримується хвора на туберкульоз мати.

ЗАПОБІЖНІ ЩЕПЛЕННЯ ПРОТИ ТУБЕРКУЛЬОЗУ

Вчені відкрили можливість зробити організм людини несприйнятливим до деяких заразним захворюванням за допомогою запобіжних щеплень. Доведено, що вбиті або ослаблені мікроби деяких заразних хвороб, так звані вакцини, введені в організм, не викликаючи захворювання, роблять організм несприйнятливим до цього захворювання. Французький учений Кальметта запропонував таку вакцину проти туберкульозу.

Запобіжні щеплення проти туберкульозу (вакцинація) отримали в СРСР широке поширення. Особливо важливо захистити від зараження туберкульозом грудних дітей, тому що їх організм дуже чутливий до цього захворювання.

Радянські вчені довели, що щеплені проти туберкульозу діти хворіють на туберкульоз набагато рідше, ніж ті, яким щеплення не було зроблено. Якщо дитина, якій зроблено щеплення, не дивлячись на це, все ж захворіє, то хвороба зазвичай протікає у нього набагато легше.

Першу запобіжну щеплення проти туберкульозу необхідно робити в перші дні життя дитини. У немовляти вакцина легко всмоктується через кишечник; її дають всередину (через рот). Вакцинація новонароджених зазвичай проводиться в пологовому будинку. Вакцину дають в три прийоми, через день, краще всього на 3-й, 5-й і 7-й день після народження, але можна і пізніше. Якщо дитина не отримала вакцину в пологовому будинку, то щеплення йому можна зробити вдома.

Несприйнятливість, яка виникає в організмі до того чи іншого захворювання після щеплення, не завжди зберігається тривалий час. Всі знають, наприклад, що щеплення проти віспи багатьом людям доводиться повторювати. Це пов’язано з тим, що захисні реакції організму, викликані введенням вакцини, з часом слабшають. Точно так само з щепленнями проти туберкульозу.

Після першої вакцинації стійкість організму до туберкульозу у дитини звичайно слабшає до 2 років. Тому щеплення проти туберкульозу потрібно повторювати, так само як і щеплення проти віспи і ряду інших захворювань.

Повторні щеплення знову посилюють несприйнятливість до туберкульозу. Вони проводяться у дворічному і семирічному віці і в школах — в 4-х, 7-х і 10-х класах.

Кожна мати повинна піклуватися про те, щоб її дітям було вчасно зроблено щеплення проти туберкульозу. Перед тим як зробити дитині повторне щеплення проти туберкульозу в поліклініці, в яслах, у дитячому садку чи школі, лікар перевіряє, чи не заражений дитина на туберкульоз.

Для цієї дитини ретельно досліджують, роблять йому туберкулінові проби.

Деяким дітям лікар перш ніж щепленням виробляє просвічування грудної клітини рентгеновимі променями. Це необхідно робити в тому випадку, якщо лікар підозрює у нього наявність туберкульозного захворювання. Якщо дитина інфікована туберкульозом або хворіє навіть легкою формою туберкульозу, яка проявляється у нього у вигляді незначних ознак (невелике збільшення бронхіальних залоз, маленький вогнище в легенях), то повторне щеплення йому проводити не можна, оскільки вона може загострити наявне у нього захворювання на туберкульоз. Ось чому і треба робити дітям повторні просвічування грудної клітини. Такі невеликі зміни в легенях або бронхіальних залозах у дитини чи підлітка можна виявити тільки при просвічуванні грудної клітини рентгеновимі променями.

Лише після того, як лікар встановить, що дитина не заражений туберкульозом, йому роблять щеплення проти туберкульозу.

Щеплення проти туберкульозу посилює опірність організму дитини по відношенню до туберкульозної палички не відразу, а через деякий час (6-8 тижнів). Якщо організм дитини ослаблений або якщо дитина відразу після вакцинації буде мати тісне спілкування з заразним туберкульозним хворим, то вакцинація може не надати відповідної дії, і така дитина може заразитися і захворіти на туберкульоз.

Тому і після щеплення дитини потрібно дуже ретельно оберігати від зараження туберкульозом і всіма засобами зміцнювати її організм. Особливої уваги та догляду потребує дитина в перші б-8 тижнів після вакцинації, поки в організмі не виробляться захисні речовини. Тільки після цього терміну вакцина надає свою дію. У сім’ях, де є туберкульозні хворі, треба тимчасово ізолювати дитину від зіткнення з хворими. Якщо це зробити неможливо, то лікар диспансеру може допомогти помістити хворого на цей час у санаторій чи лікарню.

РОЗПІЗНАВАННЯ ТУБЕРКУЛЬОЗУ У ДІТЕЙ

Чим раніше виявлений туберкульоз, тим легше його лікувати і тим легше попередити подальший його розвиток. Як же дізнатися, чи заражений дитина на туберкульоз, якщо у більшості дітей зараження відбувається непомітно? Вчені відкрили дуже простий засіб для раннього розпізнавання зараження туберкульозом. Вони запропонували користуватися для цього особливим препаратом — туберкуліном. Туберкулін — це витяжка з убитих туберкульозних паличок. Дослідження показали, що організм, заражений туберкульозом, дуже чутливий до туберкуліну. При введенні невеликої кількості туберкуліну в шкіру людини, зараженого на туберкульоз, у нього на місці введення через добу або двоє утворюється почервоніння і маленька припухлість (запалення). Якщо ж незараженою людині ввести туберкулін в шкіру навіть у великих дозах, ніякого запалення не утворюється. Ось чому для розпізнавання зараження туберкульозом почали широко користуватися так званими туберкулінових проб.

Проби ці абсолютно нешкідливі. Перша проба — реакція Піркета — проводиться так: на ділянку шкіри, промитий ефіром, наносять краплю туберкуліну і в цьому місці роблять поверхневу подряпину, як при щеплення проти віспи. Через дві доби після цього дитини показують лікаря, який визначає, яка реакція вийшла на місці подряпини.

Цю пробу роблять всім дітям і підліткам в дитячих консультаціях, поліклініках, диспансерах, яслах, дитячих садках і школах. Якщо за допомогою туберкулінових проб встановлюється, що дитина не захворів на туберкульоз, то час від часу ці проби треба повторювати, щоб не пропустити моменту зараження. Особливо часто (не рідше 3-4 разів на рік) треба повторювати проби дітям у сім’ях, де є туберкульозні хворі. У таких випадках матері або навколишнього особи повинні акуратно приводити дітей у диспансер, де їм зроблять туберкулінові проби та рентгенологічні дослідження. Мати повинна виконувати всі вказівки лікаря. Якщо мати не уважно ставиться до призначення лікаря, не вимірює дитині температуру в певні, вказані їм годинники, не записує її, то лікарю набагато важче своєчасно виявити почалася хвороба.

Останнім часом у диспансерах та поліклініках встановлюються нові рентгенівські апарати (флюорографи), за допомогою яких можна в короткий термін обстежити велику кількість людей.

База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка
Інформація Автореферат Анализ Диплом Додаток Доклад Задача Закон Занятие Звіт Инструкция

Рейтинг
( Пока оценок нет )
Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий