Туберкульоз (пам’ятка для населення)

Всесвітньої організації охорони здоров'я (вооз), яка в 1993 році проголосила туберкульоз глобальною небезпекою людства. Щорічно в світі на туберкульоз захворює 7-10 млн людей, 2,5 3 млн вмирає, з них 300 тис дітей
Туберкульоз (пам’ятка для населення)

Скачати 73.75 Kb.

Дата конвертації 21.04.2016 Розмір 73.75 Kb. ТУБЕРКУЛЬОЗ

(пам’ятка для населення)
«Ми знаходимося на порозі глобальної кризи в сфері інфекційних захворювань. Жодна країна не може вважати себе застрахованою від них, не має права ігнорувати цю загрозу», було сказано з трибуни Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), яка в 1993 році проголосила туберкульоз глобальною небезпекою людства. Щорічно в світі на туберкульоз захворює 7-10 млн. людей, 2,5 — 3 млн. — вмирає, з них — 300 тис. дітей. 97% померлих — з країн, що розвиваються.

В Україні захворюваність на туберкульоз визначена як епідемія з 1995 року. Збільшується захворюваність на так звані відкриті, або заразні форми туберкульозу, В середньому захворюваність по країні становить майже 70 випадків на 100 тисяч населення, що в багато разів перевищує показники розвинених країн.

В м. Києві за рік реєструється 1000 — 1400 нових випадків захворювання на туберкульоз.
ЩО ТАКЕ ТУБЕРКУЛЬОЗ?

Туберкульоз (ТБ) — це інфекційне захворювання, яке викликається мікобактеріями туберкульозу (МБТ). Збудник туберкульозу був відкритий у 1882 році німецьким вченим Робертом Кохом, тому він ще також називається «паличкою Коха». Свою назву хвороба отримала на початку XIX століття, коли під час розтину, на внутрішніх органах померлих знаходили патологічні зміни у вигляді невеличких горбочків — «tuberculum». Відомі й інші назви цього захворювання — горбковиця, або сухота.

Туберкульоз існує стільки, скільки існує людство. Туберкульозні ураження хребта були знайдені під час досліджень останків людини ще часів кам’яного віку та у єгипетських мумій. Перші відомості про ТБ знаходять у давньоіндійських, вавилонських, давньокитайських рукописах. Санскритська назва туберкульозу — «Раджа-якшмаді» у перекладі означає — «цар хвороб». На початку XX століття академік О.Сперанський висловив думку, що клініка людини не знає іншого захворювання, яке за різноманітністю форм, течії та наслідкам могло б конкурувати з ТБ.

Туберкульоз є найбільш небезпечною і надзвичайно підступною інфекційною хворобою, яка, на жаль. на теперішній час не переможена. Поряд із інфекційною природою, хвороба має соціально-економічні передумови для поширення і несе в собі величезну суспільну шкоду. Захворювання віднесено до категорії соціально-небезпечних хвороб.

ЯК ПОШИРЮЄТЬСЯ ТУБЕРКУЛЬОЗ?

Туберкульоз — повітряно-крапельна, а точніше — повітряно-пилова інфекція. До неї сприйнятливі не тільки люди, а й більше 55 видів свійських та диких тварин та птахів. Зараження збудником ТБ відбувається як від хворих на ТБ людей, так можливе і від великої рогатої худоби, свиней, овець, кіз, коней, кролів, птиці та інших тварин. Немає такого органу людини чи тварини, який би не уражався ТБ, хоча у 95% випадків МБТ попадає в організм людини при вдиханні зараженого повітря. Залежно від того, який орган уражений, МБТ можуть виділятися від хворого на ТБ з харкотинням, калом, сечею, спермою. Людина може заразитися при вживанні заражених продуктів харчування, зокрема сирого молока, або погано провареного м’яса хворих на ТБ тварин. Зараження можливе також при поцілунках, допалюванні чужих цигарок, через книжки, пошкоджену шкіру, посуд.

Мікобактерії туберкульозу дуже стійкі в навколишньому середовищі. В молочних продуктах вони живуть до 240 — 300 днів, в пилу, в тому числі вуличному, до 6 місяців, на сторінках книг — протягом 2-3 місяців. МБТ добре витримують нагрівання до 85°С і охолодження до мінус 200°С. Збудники ТБ зберігаються у річній воді до 5 місяців, у ґрунті -1-2 роки, у приміщеннях при розсіяному світлі — до 1,5 місяців. Прямі сонячні промені вбивають їх через 2-6 годин.

Застерегтися від туберкульозу важко, оскільки інфекція передається повітряно-крапельним шляхом. Краплинки мокротиння (аерозоль), які вміщують МБТ, виділяючись при розмові, кашлі, чханні, залишаються в повітрі до 1,5 годин і можуть розповсюджуватися на відстань 4 метри. Вони також осідають на підлозі, одягу, стінах, меблях та інших предметах і можуть попасти в легені здорової людини разом з повітрям де завгодно.

Імунітет людини та ТУБЕРКУльозна інфекція

Віками людство стикалося із мікобактеріями туберкульозу, що знаходилися у природі та успадкувала резистентність (стійкість) до хвороби.

Людина зазвичай народжується вільною від палички Коха. Щоб захистити новонароджену дитину від туберкульозу їй на третій-п’ятий день життя проводять щеплення протитуберкульозною вакциною БЦЖ (вакцинний вид мікобактерії), яка хоча і не захищає її від зараження і не забезпечує захист від хвороби, але заздалегідь готує організм до зустрічі зі збудником.

Відомо, що хоча майже 80% населення ще до 15-ти річного віку стає інфікованою, тобто має в організмі або вакцинну, або природну туберкульозну паличку, більшість з людей на туберкульоз не хворіє – імунні реакції, що контролюють (обмежують) розмноження збудника туберкульозу, відбуваються непомітно для самопочуття.

Захворювання виникає при порушенні імунітету. Це може статися внаслідок збільшення кількості збудника, коли людина перебуває в тісному контакті з хворим, що виділяє мікобактерії туберкульозу в довкілля. В такому випадку навантаження на імунну систему може виявитися надмірним.

Застудні захворювання, катари верхніх дихальних шляхів, СНІД, негігієнічні умови життя та праці, погане харчування, тощо, значно ослаблюють опірність організму. У цьому разі навіть мізерної кількості збудника, який до того мирно співіснував з організмом, може бути достатньо, щоб виникла тяжка форма туберкульозу.

ЩЕПЛЕННЯ ПРОТИ ТУБЕРКУЛЬОЗУ

Щеплення проти туберкульозу вакциною БЦЖ розпочато з 1921 року. Після затвердження Лігой Націй в 1928р. вакцину БЦЖ почали використовувати повсюди і в 1954 році було щеплено 60 млн чоловік на земній кулі. Вакцинація БЦЖ у Радянському Союзі була розпочата в 1925 році. До 1947 року в Україні було вакциновано понад 650 тисяч дітей.

По чинному в Україні календарю щеплень вакцинації підлягають усі новонароджені, що не мають до цього протипоказань. Вакцинація БЦЖ проводиться на 3-5-у добу життя дитини (не раніше 48-ї години після народження). Діти, які не були щеплені в пологовому стаціонарі, підлягають обов’язковій вакцинації в закладах охорони здоров’я.

Дітям, яким не виповнилося два місяці, щеплення проти туберкульозу проводиться без попередньої проби Манту (внутрішньокожного імунологічного тесту, який показує, чи є в організмі туберкульозна інфекція).

Якщо вакцинація не проведена в пологовому відділенні, після двомісячного віку перед виконанням щеплення БЦЖ дитині слід провести пробу Манту. Щеплення проводиться при негативному результаті проби.

Необхідна для захисту ступень напруги імунітету після вакцинації в перші дні життя зберігається у вакцинованих дітей до 6 років, тому їм проводиться повторне введення вакцини БЦЖ (ревакцинація) у віці 7 років після негативного результату проби Манту.

Що треба знати про симптоми захворювання на ТУБЕРКУЛЬОЗ?

Ранніми проявами ТБ легенів та інших органів є безпричинне схуднення, загальна слабкість, переважно надвечір, зниження працездатності, поступова втрата апетиту, безсоння, нервова вразливість, часто невисока гарячка в надвечірні години, потіння вночі. При туберкульозі легенів з’являється сухий, іноді впертий кашель. Початок туберкульозу легень у дітей може супроводжуватись такими проявами, як в’ялість, байдужість, втрата апетиту, сонливість, блідість, покашлювання. При позалегеневому ТБ з’являються симптоми, притаманні для ураження тих чи інших органів. Наприклад, при туберкульозному перикардиті чи міокардиті можуть бути болі в ділянці серця, серцебиття, при туберкульозі хребта, нирок — болі в попереку, при туберкульозі кісток і суглобів — біль у тому чи іншому суглобі, кульгавість, якщо уражена гортань — охриплість голосу.

Серед хворих на туберкульоз багато людей похилого віку. В них хвороба часто маскується під пневмонію, тяжкий бронхіт, ОРВІ. Людина, що покашлює, може навіть не підозрювати, що серйозно хвора.

При появі одного або декількох з перерахованих симптомів необхідно негайно звернутися до медичної установи для з’ясування їх причини.

Профілактика ТУБЕРКУЛЬОЗУ

Для своєчасного виявлення ТБ необхідно хоча б один раз у два роки, а ще краще — щорічно, проходити флюорографічне обстеження легенів. При цьому підліткам, робітникам із шкідливими умовами праці та особам з груп ризику — обов’язково щорічно. Рентген легенів слід щорічно проходити курцям, а також тим, хто страждає виразковою хворобою, цукровим діабетом і тим, хто переніс будь-яке легеневе захворювання.

Для своєчасного виявлення ТБ у дітей віком до 14 років слід щороку проводити їм пробу Манту, яку ще називають туберкуліновою пробою. На внутрішній поверхні передпліччя дитини внутрішньошкірно тоненькою голкою вводять дві одиниці туберкуліну. Результат проби Манту оцінюють через 72 години шляхом вимірювання інфільтрату (припухлості) у міліметрах. Реакція вважається негативною при повній відсутності інфільтрату або при наявності суто уколочної реакції (0-1мм). Негативна туберкулінова проба (немає почервоніння на місці уколу передпліччя) свідчить про те, що дитина не має в організмі МБТ. Якщо ж інфільтрат розміром 2-4мм, то реакція вважається сумнівною. Таку дитину обстежують у фтизіатра. Позитивною пробу Манту вважають при наявності вираженого інфільтрату діаметром 5мм і більше. Всі діти із позитивною туберкуліновою пробою підлягають диспансерному спостереженню у фтизіатра.

Не кожна позитивна туберкулінова проба вказує на те, що дитина хвора на ТБ. Позитивна проба вказує на те, що дитину треба ретельно обстежити і з’ясувати причини такого результату проби.

Певні прості заходи в повсякденні можуть допомогти не зустрітися з небезпечною хворобою:

— по можливості уникати присутності людей, які чхають, кашляють, мають нездоровий зовнішній вигляд. Якщо хтось кашляє поруч з вами, затримайте дихання і відійдіть метрів на 5 — 10, або ж зовсім покиньте приміщення;

— не купувати на стихійних ринках продукти харчування, особливо молоко, сир, сметану, масло, м’ясо, які можуть бути заражені ТБ.

Найголовніше — зміцнювати свій імунітет. Попередженню хвороби сприяє здоровий спосіб життя, дотримання гігієнічних правил. Важливими умовами, які сприяють застереженню захворювання на туберкульоз є збалансоване харчування (особливо багатою на білки їжею — м’ясні, рибні, молочні продукти), активний і здоровий спосіб життя (заняття спортом, загартування організму, відмова від вживання тютюну, алкоголю, наркотиків), позитивна суспільна поведінка.

Намагайтеся жити у гармонії із собою, із природою та оточуючими людьми! Вчиться піднімати собі настрій, частіше посміхатися, виявляти турботу і повагу до навколишніх!

Все це разом буде чудовим профілактичним засобом не лише від туберкульозу, а й від інших небезпечних хвороб.

Відділення особливо небезпечних інфекцій

відділу досліджень біологічних факторів

ДУ «КМЛЦ ДСЕСУ»

База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка
Інформація Автореферат Анализ Диплом Додаток Доклад Задача Закон Занятие Звіт Инструкция

Рейтинг
( Пока оценок нет )
Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий