Перелік теоретичних питань

Екстемпоральні лікарські засоби. Визначення, класифікація, випробування згідно дфу
Перелік теоретичних питань

Скачати 96.5 Kb.

Дата конвертації 18.04.2016 Розмір 96.5 Kb.

Національний фармацевтичний університет

Кафедра технології ліків

Завдання для підготовки

до контрольної роботи з дисципліни

Аптечна технологія ліків”

Харків 2014

ПЕРЕЛІК ТЕОРЕТИЧНИХ ПИТАНЬ

ДО КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ
ЗАГАЛЬНІ ПИТАННЯ

 1. Екстемпоральні лікарські засоби. Визначення, класифікація, випробування згідно ДФУ.
 2. Визначення технології ліків як наукової дисципліни, її завдання та основні напрямки розвитку.
 3. Чинні нормативні документи, що регламентують приготування, контроль якості, зберігання та відпуск екстемпоральних лікарських засобів.
 4. Документація при приготуванні ліків в умовах аптек, її види та завдання.

ПОРОШКИ

 1. Порошки. Визначення, класифікація, вимоги ДФУ до них. Технологія складних порошків.
 2. Технологія порошків з отруйними, наркотичними, сильнодіючими речовинами, оформлення їх до відпуску. Тритурацiї, їх призначення, зберігання та оформлення.
 3. Технологія порошків з важкоподрібнюваними речовинами та екстрактами.
 4. Технологія порошків з барвними і пахучими речовинами.

ГОМОГЕННІ РІДКІ ЛІКАРСЬКІ ФОРМИ

 1. Водні розчини. Особливі випадки приготування водних розчинів (розчини Люголю, фурациліну, етакридину лактату, калію перманганату, осарсолу, кальцію глюконату, кислоти борної).
 2. Концентровані розчини. Визначення, вимоги ДФУ до них, технологія.
 3. Технологія мікстур з використанням сухих лікарських речовин, концентрованих розчинів, настойок, екстрактів, сиропів.
 4. Стандартні фармакопейні рідини. Визначення, номенклатура, способи прописування в рецептах.
 5. Неводні розчинники (спирт етиловий, гліцерин, рослинні олії, масло вазелінове). Класифікація, вимоги ДФУ до них. Технологія спиртових та олійних розчинів.
 6. Краплі. Визначення, класифікація. Технологія водних та неводних крапель.

ГЕТЕРОГЕННІ РІДКІ ЛІКАРСЬКІ ФОРМИ

 1. Високомолекулярні сполуки (ВМС). Визначення, класифікація, застосування ВМС у фармації.
 2. Технологія розчинів ВМС (пепсину, крохмалю, желатину метилцелюлози).
 3. Колоїдні розчини. Визначення. Чинники, які впливають на стійкість колоїдних розчинів. Технологія колоїдних розчинів (протарголу, коларголу та іхтіолу).
 4. Суспензії. Визначення, класифікація, вимоги ДФУ до них. Випадки утворення суспензій.
 5. Чинники, які впливають на стійкість суспензій. Закон Стокса. Правило Дерягіна.
 6. Методи приготування суспензій. Технологія суспензій з гідрофільними речовинами.
 7. Технологія суспензій з гідрофобними лікарськими речовинами. Стабілізатори та механізм їх дії.
 8. Олійні емульсії. Визначення, класифікація, вимоги ДФУ до них. Способи приготування.
 9. Введення лікарських речовин з різними фiзико-хiмiчними властивостями в емульсії. Особливості введення фенiлсалiцилату.

ЕКСТРАКЦІЙНІ ПРЕПАРАТИ АПТЕЧНОГО ПРИГОТУВАННЯ

 1. Настої та відвари. Визначення. Чинники, що впливають на повноту та швидкість екстракції діючих речовин з лікарської рослинної сировини.
 2. Технологія водних витягів із сировини, яка містить дубильні речовини, антраглікозиди, алкалоїди, серцеві глікозиди, ефірні олії, сапоніни. Введення лікарських речовин до настоїв та відварів.
 3. Стандартизовані екстракти-концентрати. Визначення, класифікація. Технологія водних витягів із екстрактiв-концентратiв різного агрегатного стану.
 4. Технологія водних витягів iз сировини, що містить слизи (корінь алтеї, насіння льону).

М’ЯКІ ЛІКАРСЬКІ ФОРМИ. СУПОЗИТОРІЇ

 1. Лініменти. Визначення, класифікація, вимоги ДФУ до них. Технологія гомогенних та гетерогенних лініментів.
 2. Мазеві основи. Класифікація, вимоги ДФУ до них. Характеристика гідрофобних мазевих основ (вазелін, вазелінова олія, парафін).
 3. Характеристика гідрофільних та дифільних мазевих основ (бентоніт, поліетиленоксидна основа, основа Кутумової, ланолін, віск).
 4. Мазі. Визначення, класифікація, вимоги ДФУ до них. Технологія гомогенних мазей.
 5. Технологія емульсійних мазей. Введення лікарських речовин залежно від прописаних кількостей.
 6. Технологія суспензійних мазей. Введення лікарських речовин залежно від прописаних кількостей. Пасти, правила їх приготування.
 7. Лікарські засоби для вагінального та ректального застосування. Визначення, класифікація, вимоги ДФУ до них.
 8. Характеристика супозиторних основ (масло какао, бутирол, вітепсол, ПЕО-основа, желатино-гліцеринова, мильно-гліцеринова).
 9. Технологічні стадії приготування супозиторіїв методом викачування. Введення лікарських речовин залежно від прописаних кількостей та фізико-хімічних властивостей.
 10. Технологічні стадії приготування супозиторіїв методом виливання та пресування в аптечних умовах. Введення лікарських речовин залежно від прописаних кількостей та фізико-хімічних властивостей.

СТЕРИЛЬНІ ТА АСЕПТИЧНІ ЛІКАРСЬКІ ФОРМИ.
ФАРМАЦЕВТИЧНІ НЕСУМІСНОСТІ.

 1. Лікарські засоби для парентерального застосування. Визначення, класифікація, вимоги ДФУ до них.
 2. Вимоги належної аптечної практики до приготування стерильних лікарських засобів (підготовка повітря, персоналу, одягу, обладнання, приміщень).
 3. Вимоги до лікарських та допоміжних речовин, які використовуються для приготування ін’єкційних розчинів.
 4. Розчини для ін’єкцій. Визначення, класифікація, вимоги ДФУ до них. Технологічні стадії приготування розчинів для ін’єкцій, постадійний контроль.
 5. Методи стерилізації. Апаратура, що використовується при проведенні фізичних методів стерилізації.
 6. Стабілізація розчинів для ін’єкцій. Принципи підбору стабілізаторів (на прикладі розчинів новокаїну, кофеїн-бензоату натрію, кислоти аскорбінової, глюкози).
 7. Інфузійні розчини. Визначення, класифікація, вимоги ДФУ до них (ізотонічність, ізоіонічність, ізогідричність, осмолярність).
 8. Очні краплі. Визначення, вимоги ДФУ до них. Технологія очних крапель в залежності від розчинності інгредієнтів.
 9. Характеристика стабілізаторів, консервантів та пролонгаторів, що використовуються в технології очних крапель (мертіолат, полівініловий спирт, метилцелюлоза, бензалконію хлорид, спирт бензиловий, нипагін, нипазол).
 10. Очні м’які лікарські засоби. Визначення, класифікація, вимоги ДФУ до них. Основи, що використовуються для приготування очних мазей.
 11. Лікарські форми з антибіотиками. Технологія різних лікарських форм з антибіотиками.
 12. Лікарські форми для новонароджених та дітей до 1 року. Вимоги до них, особливості технології.
 13. Фармацевтичні несумісності. Визначення, класифікація. Права та обов’язки провізора по відношенню до рецептів, що містять несумісні прописи.
Додаток 1

ЗРАЗОК ВІДПОВІДІ НА ТЕОРЕТИЧНЕ ПИТАННЯ
КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ

10. Концентровані розчини. Визначення, вимоги ДФУ до них, технологія.

  Концентровані розчини – це вихідні розчини лікарських речовин у значно більшій концентрації, ніж ці речовини прописують у рецептах, у розрахунку на відповідне розведення до зазначеної концентрації. Їх звичайно називають «концентратами».
  Концентровані розчини готують в асептичних умовахіз використанням свіжопрокип’яченої води очищеної. Усі допоміжні матеріали та посуд, що використовують для приготування і зберігання концентрованих розчинів, повинні бути стерильними.

  Концентровані розчини звичайно не готують у концентраціях, близьких до гранічних, оскільки при зниженні температури розчини можливе випадіння осаду розчиненої речовини.

  Концентровані розчини готують масо-об’ємним способом із використанням мірного посуду. Необхідну кількість води розраховують, використовуючи значення густини розчину або коефіцієнту збільшення об’єму (КЗО).

  Концентровані розчини обов’язково підлягають органолептичному (візуальному), фізичному та хімічному контролю. Залежно від результату кількісного визначення, концентрований розчин розводять або додають вихідну речовину до потрібної концентрації. Після доведення розчину до потрібної концентрації повторно проводять кількісне визначення, після чого розчин фільтрують.

  Відхилення, допустимі у масі окремих інгредієнтів в концентрованих розчинах, звичайно складають не більше ± 5% від зазначеної концентрації.

  На етикетці штангласа з концентрованим розчином зазначають: назву та концентрацію розчину; дату приготування; номер серії; номер аналізу; прізвище та підпис особи, яка приготувала розчин; прізвище та підпис особи, яка провела контроль якості розчину; термін придатності.

Зберігають концентровані розчини у щільно закупорених контейнерах (штангласах) із безбарвного або забарвленого скла, у захищеному від світла місці, при кімнатній температурі або у холодильнику.

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ

 1. Вимоги до приготування нестерильних лікарських засобів в умовах аптек: Методичні рекомендації/ Під ред. акад. АНТКУ проф. О.І.Тихонова і проф. Т.Г.Ярних // Київ, МОЗ України. – 2005. – 98 с.
 2. Вимоги до приготування стерильних та асептичних лікарських засобів в умовах аптек: Методичні рекомендації. / Під ред. акад. АНТКУ проф. О.І.Тихонова і проф. Т.Г.Ярних // Київ, МОЗ України. – 2005. – 76 с.
 3. Тихонов А.И., Ярных Т.Г. Технология лекарств / А. И. Тихонов, Т.Г. Ярных; под ред. А.И. Тихонова. – Перераб. и допол. – Х.: Изд-во «Оригинал», 2006. – 703 с.
 4. Тихонов О.І., Ярних Т.Г. Аптечна технологія ліків: підручник для фармацевтичних вузів і факультетів / О.І. Тихонов, Т.Г. Ярних; за ред. О.І. Тихонова. – Вінниця: Вид-во «Нова Книга», 2004. – 640 с.
 5. Технологія ліків. Навчально-методичний посібник: Навч. посіб для студ. вищ. навч. закл. / О.І. Тихонов, П.А. Логвін, С.О. Тихонова, О.В. Мазулін, Т.Г. Ярних та ін..; За ред. О.І. Тихонова. – Х.: НФаУ; Оригінал, 2009.– 432. с.
 6. Учебное пособие по аптечной технологии лекарств / А.И. Тихонов, Т.Г. Ярных, А.П. Гудзенко и др.; под ред. А.И. Тихонова. – Х.: Основа, 1998. – 336 с.
 7. Справочные материалы для подготовки к лицензионному екзамену «Крок-2» по аптечной технологии лекарств: практ. пособие для студ. спец. «Фармация»/ Т.Г. Ярных, Н.В. Хохленкова, Н.Ф. Орловецкая и др.. – Х.: НФаУ, 2011.– 26 с.
 8. Сборник тестов по аптечной технологии лекарств: Специальности «Фармация» и «Клиническая фармация»: Учеб.пособ. для студ. вузов /Под ред. А.И.Тихонова и Т.Г.Ярных. – Х.: Изд-во НФаУ; Оригинал, 2008. – 270 с.
 1. Закон України «Про лікарські засоби» № 123/96-ВР від 04.04.96 р.
 2. Державна фармакопея України / Державне підприємство «Науково-експертний фармакопейний центр». – 1-е вид. – Х.: РІРЕГ, 2001. – 556 с.
 3. Державна фармакопея України / Державне підприємство «Науково-експертний фармакопейний центр». – 1-е вид. – Допов. 1. – Х.: РІРЕГ, 2004. – 494 с.
 4. Державна фармакопея України / Державне підприємство «Науково-експертний фармакопейний центр». – 1-е вид. – Допов. 2. – Х.: РІРЕГ, 2008. – 620 с.
 5. Державна фармакопея України / Державне підприємство «Український науковий фармакопейний центр якості лікарських засобів». – 1-е вид. – Доповнення 3. – Харків: Державне підприємство «Український науковий фармакопейний центр якості лікарських засобів», 2009. – 280 с.
 6. Державна фармакопея України / Державне підприємство «Український науковий фармакопейний центр якості лікарських засобів». – 1-е вид. – Доповнення 4. 2011. – 540 с.
 7. Наказ МОЗ України № 812 від 17.10.2012 р. «Правила виробництва (виготовлення) та контролю якості лікарських засобів в аптеках».
 8. Наказ МОЗ України № 197 від 07.09.93 р. «Про затвердження Інструкції по приготуванню в аптеках лікарських форм з рідким дисперсійним середовищем».
 9. Наказ МОЗ України № 360 від 19.07.2006 р. «Про затвердження Правил виписування рецептів та вимог-замовлень на лікарські засоби і вироби медичного призначення, порядку відпуску лікарських засобів і виробів медичного призначення з аптек та їх структурних підрозділів, інструкції про порядок зберігання, обліку та знищення рецептурних бланків та вимог замовлень».
 10. Асептичні лікарські форми: Екстемпоральна рецептура: метод. рек. / О.І. Тихонов, Л.В. Бондарева, Т.Г. Ярних та ін.; за ред. О.І. Тихонова і Т.Г. Ярних. – Х.: Вид-во НФаУ; Оригінал, 2005. – 184 с.
 11. М’які лікарські форми: Екстемпоральна рецептура: метод. рек. / О.І. Тихонов, Т.Г. Ярних, О.В. Лукієнко та ін.; за ред. О.І. Тихонова. – Х.: Вид-во НФаУ; Золоті сторінки, 2003. – 127 с.
 12. Рідкі лікарські форми: Екстемпоральна рецептура: метод. рек. / О.І. Тихонов, Т.Г. Ярних, Н.Ф.Орловецька та ін.; за ред. О.І. Тихонова, Т.Г. Ярних. – Х.: Вид-во НФаУ; Оригінал, 2005. – 160 с.
 13. Тверді лікарські форми: Екстемпоральна рецептура: метод. рек. / О.І. Тихонов, Т.Г. Ярних, С.В. Гриценко та ін.; за ред. О.І. Тихонова. – Х.: Вид-во НФаУ; Золоті сторінки, 2003. – 176 с.

Інформаційні ресурси

 1. Сайт кафедри технології ліків: http://tl.nuph.edu.ua

вкладка «Спеціальність Фармація» Заочна форма навчання Дисципліна «Аптечна технологія ліків» містить:

   1. Методичні рекомендації до контрольної роботи, підсумкового модульного контролю та Державної атестації з аптечної технології ліків;
   2. Методичні рекомендації для самопідготовки студентів заочного відділення;
   3. Методичні рекомендації до виконання курсових робіт
   4. Лекційний матеріал з АТЛ
   5. Навчальні відеоматеріали
   6. Тематичні плани лекцій та лабораторних занять

   1. Учбовий портал http://www.pharmel.kharkiv.edu/ – центр дистанційних технологій НФаУ.

   Вкладка «Кафедра технології ліків» дисципліна «Аптечна технологія ліків»

    • тестування за темами;
    • електронний навчальний посібник для самостійної роботи студентів;
    • лекції (презентації) з АТЛ.
    1. Електронний архів бібліотеки НФаУ . http://dspase.ukrfa.kharkіv.ua.

    База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
    звернутися до адміністрації

        Головна сторінка
    Інформація Автореферат Анализ Диплом Додаток Доклад Задача Закон Занятие Звіт Инструкция

Рейтинг
( Пока оценок нет )
Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий