Мій вибір життя без цигарки

Буц Людмила Вікторівна, викладач біології професійно педагогічного коледжу Глухівського національного педагогічного університету імені Олександра Довженка
Мій вибір життя без цигарки

Скачати 99.54 Kb.

Дата конвертації 21.04.2016 Розмір 99.54 Kb. Тема: Мій вибір – життя без цигарки

Автор: Буц Людмила Вікторівна, викладач біології професійно – педагогічного коледжу Глухівського національного педагогічного університету імені Олександра Довженка.

Мета: розширити знання студентів про негативний вплив куріння на здоров’я; формувати розуміння необхідності здорового способу життя, відповідальність за власне здоров’я і здоров’я рідних; виховувати силу волі, наполегливість.

Обладнання: презентація, відео фрагменти, афоризми та вислови: «Люди не помирають. Вони вбивають себе самі» (Сенека); «Здоров’я – дорожче за золото»(В.Шекспір); «Людина керує звичкою, а не навпаки»; «Від паління тупієш, воно добре тільки для ледачих» ( Гете)

Форма проведення: усний журнал

План проведення

  1. Вступне слово педагога.
  2. Чому молодь починає курити?
  3. Міфи про куріння.
  4. Тютюн – тільки факти (хімічний склад цигарок).
  5. Вплив тютюну на організм ( відео фрагмент).
  6. Профілактика куріння серед молоді.

1.Вступне слово вчителя

Вірш

Ми увійшли в нове століття,

Ми на порозі нового життя.

Але чому навколо нас страхіття,

Із кожним днем ідемо в небуття?

Чому ніхто не мріє про майбутнє,

Не прагне жити без куріння й наркоти?

І пляшку десь закинути, забути

Ніхто не хоче, скільки не проси.

Малий хлопчина,років сім, не більше,

Іде по вулиці з цигаркою в зубах.

Не знаєш, що йому від того буде гірше.

Шкідливій звичці він: «Так!»

Наркотики увесь безмежний світ заполонили

Дівчата й хлопці, попадаючи під вплив,

Страждають, помирають молодими,

А вороття нема, хоч як цього хотів.

Горілки пляшка часто прикрашає стіл,

І алкоголь панує в організмі.

Але є такі, що звикли жить, і п’ють без міри

Бо твердо мовили «Ні!» не маю сил.

Найголовніше у житті здоров’я

То ж думай про майбутнє ти.

Не дай перемогти курінню і алкоголю

І обійтись без наркоти.

Поглянь у чисте і безхмарне небо,

Яскраве сонце світить з висоти

Шкідлива звичкам вірити не треба,

Лиш про здоров’я думай ти.

Яке життя коротке і прикрасне!

Цінуй його і бережи щомить.

Здоров’я хай в тобі не гасне,

І радість весело в душі бринить.

Кожній людині у житті доводиться вибирати, адже, зрештою, має на це право. Можливо і вам доводилося коли-небудь робити вибір: що вдягти на вечiрку, iз ким зустрічати Новий рік, залишати навчання у музичній школі чи далі його продовжувати тощо. Для того, щоб зробити правильний вибір, людина повинна усвідомити: хто вона є, ким хотіла б стати в житті, що слід зробити, щоб досягти цього. Тоді людина може зробити свій власний вибір і щодо доцільності чи недоцільності куріння. Паління стало характерним для нашого суспільства, ми постійно стикаємося з цим явищем. Або палить сама людина, або  вона змушена перебувати серед тих, хто палить.  Тому і актуальна тема сьогоднішнього спілкування.

  1. Чому молодь починає курити?

Більшість людей починає курити в молоді роки. І тютюнові компанії намагаються усіма доступними способами привернути увагу підлітків та молоді. Адже чим більший попит, тим більша пропозиція.

Але чому молоді люди починають курити

За даними дослідження більшість з них пояснюють це такими причинами:

— «Мої друзі курять»;

—  «Мені просто хотілося спробувати»;

—  «Мені здалося, що це круто»;

—  «Мої батьки курять».

  Вчені стверджують, що найголовнішою причиною є вплив оточення. Так, близько 70% підлітків зазначають, що почали курити через друзів, які подавали їм поганий приклад.

  Однак, незважаючи на це, тютюнові компанії все одно намагаються залучити до куріння все більше молоді, пропагуючи його в кіно, рекламі та ЗМІ. Вони розуміють, що кількість курців щоденно зменшується – вони просто помирають. Відповідно, тютюнові компанії просто змушені йти на все, щоб змусити споживачів купляти їхню продукцію.

  Значна популяризація сигарет відбувається за допомогою ЗМІ. Підлітки бачать, як герої їхніх улюблених фільмів та телепередач курять, та прагнуть наслідувати їх. За даними одного канадського дослідження, ті підлітки, котрим подобалися герої, що курять, в більшості випадків мають позитивне ставлення до куріння взагалі.  

   Ще одним важелем впливу є реклама, що адресована підліткам. Зазвичай перед тим, як створювати рекламу якогось з продуктів, компанія довго вивчає його потенційну аудиторію, досліджує, що саме вони прагнуть почути та побачити.

Для підтвердження своїх слів наводимо декілька прикладів тактичних прийомів тютюнових компаній, що спрямовані на молодь:

— Популяризація куріння в мультиплікаційних фільмах;

—  Виготовлення речей з символікою марок сигарет;

—  Перекладання вини за куріння на саму молодь, яка нібито має вибір, курити їй чи ні;

— Створення позитивного «крутого» образу навколо куріння, яке, нібито, допомагає здаватися дорослішим та розумнішим;

—  Позиціонування куріння як прерогативи дорослих, до якої цілком природно прагнутиме молодь.

  Але молодь не повинна піддаватися цьому впливові. Аура позитивності куріння є доволі крихкою, їй важко встояти перед аргументами про шкоду, яке воно завдає людському організмові. Тож потрібно лише думати своєю головою. 

  1. Міфи та факти про куріння

Це факт:

1. Як тільки людина закурює цигарку, нікотин через легені потрапляє в кров і вже через 8 секунд починає впливати на головний мозок

2. Нікотин посилює серцебиття, звужує кровоносні судини і підвищує артеріальний тиск.

3. Нікотин потрапляє в організм плоду при курінні вагітної жінки і порушує його розвиток, чадний газ уповільнює розвиток плоду.

4. Нікотин негативно пливає на статеву сферу чоловіка (викликає імпотенцію) і на репродуктивну систему чоловіка та жінки, викликаючи утруднення запліднення.

5. Кількість серцевих скорочень у того, що не курить, за добу на 15000-20000 більше, ніж у людини, що курить. При цьому таке серце перекачує за день на 1,5 тони крові більше, ніж у тих, хто не курить. А це значить, що навантаження на серце зростає. Це призводить до скорочення часу життєдіяльності серця.

6. Разом з нікотином у легені потрапляє смола, яка подібна до речовини для покриття доріг (гудрон). Вона осідає на легенях. Можна сказати, що курець їсть дьоготь ложками. Якщо людина викурює пачку цигарок у день, за рік вона «їсть» 700 грамів дьогтю.

7. Разом з нікотином через легені потрапляє чадний газ (СО). Він зменшує надходження кисню в усі частини тіла. Через брак кисню тіло втомлюється.

Декілька міфів (хибних тверджень) та фактів про куріння.
Кажуть…
Куріння допомагає заспокоїтись.
Насправді: тільки тимчасово, і після куріння, проблеми, які викликали стурбованість, не вирішалися, а навпаки, час був згаяний.
Кажуть…
Якщо курити менше пачки цигарок в день, це не шкодить здоров’ю.
Насправді: не існує безпечного рівня куріння. Будь-яка цигарка шкідлива і може спровокувати розвиток захворювання. Небезпечна цигарка та, яка не підпалена.
Кажуть…
Цигарка робить дівчину більш привабливою.
Насправді: жінки-фотомоделі роблять привабливими цигарки, які вона рекламує, а не навпаки.

Кажуть…
Треба курити дорогі якісні цигарки – це небезпечно.
Насправді: у дорогих, так званих «якісних» цигарках, міститься стільки ж канцерогенів (речовини, які провокують рак), як і у звичайних цигарках.
Кажуть…
Пасивне (примусове) куріння більш шкідливе, ніж звичайне, тому, що краще курити, ніж знаходитися у накуреному приміщені.
Насправді: ризик для пасивного курця складає не більше 30% ризику для курця, тому що активний курець вдихає і навколишній дим, і дим безпосередньо від цигарок.

  1. Тютюн – тільки факти.

Хімічний склад цигарок
Цигарковий дим є неоднорідною (гетерогенною) сумішшю, яка складається в середньому з 60% різних газів і 40% мікроскопічних дьогтьових крапель (аерозолів). Загалом, дим цигарок містить в собі понад 4000 хімічних речовин. Відомо, що 43 з них викликають онкологічні захворювання. Серед них:
Свинець. Цей метал використовують при виготовленні акумуляторів, дротів та друкарських сплавів. Свинець дуже токсичний. При попаданні в організм викликає втому, слабкість, біль у животі та м’язах. А також руйнує клітини головного мозку і сповільнює ріст.
Формальдегід. В кожному шкільному кабінеті анатомії містяться так звані „заспиртовані” екземпляри тварин. Для того, щоб зберегти цих тварин від гниття, їх поміщають у спеціальну речовину, яка складається з формальдегіду та етилового спирту. Саме формальдегід запобігає їхньому руйнуванню. Ця речовина є дуже токсичною. Попадаючи в людський організм разом з тютюновим димом, формальдегід сприяє розвитку ракових клітин, також вражає легені, серце і систему травлення.
Бензин. Таку речовину, як бензин, знають усі. Але не всі знають, що бензин міститься в тютюнові та цигарковому димі. При попаданні в організм ця речовина спричиняє отруєння і негативно діє на центральну нервову систему, вбиваючи її.
Синильна кислота. Всі клітини людського організму мають потребу в кисні. Але найбільше його потребують нервові клітини.Проникаючи в кров, синильна кислота знижує здатність клітин сприймати кисень. Через це настає кисневе голодування. Першими страждають нервові клітини. При великій дозі синильної кислоти, слідом за порушенням роботи центральної нервової системи, настає її параліч, припиняється дихання, а потім зупиняється і серце. Звичайно, вміст синильної кислоти в димі сигарет надзвичайно малий: у денному «раціоні» середнього курця її в 40 разів менше смертельної дози. Проте, хронічне отруєння нервової системи цією отрутою, безумовно, позначається на її роботі.
Чадний газ. Оксид вуглецю, або чадний газ, — це безбарвна газоподібна речовина, що присутня у високих концентраціях в сигаретному димі. Його спроможність з’єднуватися з гемоглобіном крові у 200 разів вища, ніж у кисню, тому при курінні чадний газ починає його заміщати. У зв’язку з цим знижується спроможність крові переносити кисень, що позначається на функціонуванні всіх тканин організму. Мозок і м’язи (включаючи серцевий) не можуть діяти у повну силу без достатнього надходження кисню, і для того, щоб компенсувати його зниження, серце і легені змушені працювати з більшим навантаженням, що викликає проблеми з кровообігом. Оксид вуглецю також ушкоджує стінки артерій і збільшує ризик звуження коронарних судин, що призводить до серцевих нападів. Також чадний газ негативно впливає на роботу легень та печінки.
Миш’як. Для того, щоб вбити нерв у хворому зубі, лікарі-стоматологи використовують миш’як — сильну отруту. Назва походить від слова „миша”. Це пов’язано з тим, що в давнину цією речовиною травили гризунів. Миш’як є і в сигаретах. Саме через це у курців горять губи та смердить з рота.
Смола. Смола є найбільш небезпечною з хімічних речовин у сигаретах. Хоч люди в основному курять через вплив нікотину на мозок, вони помирають, головним чином, через вплив смоли.Тютюновий дим потрапляє до рота у вигляді концентрованого аерозолю. В міру охолодження він конденсується й утворює смолу, що осідає в дихальних шляхах. Смола є речовиною, що викликає рак і захворювання легенів. Смола викликає параліч очисного процесу в легенях і ушкоджує альвеолярні мішечки. Вона знижує ефективність імунної системи.Частина смоли у курця виділяється при кашлі з мокротинням, а частина проникає в тканини слизуватих оболонок, надаючи їм темний колір. Підраховано, що у людини, яка скурює в день пачку цигарок, за рік часу через легені проходить близько кілограма смоли.
Нікотин. Ніхто не заперечить, що наркотик — це зло. Героїн, амфетамін, екстазі, ЛСД, „план”. І це далеко не повний перелік нелегальних наркотиків. Але існує один легальний наркотик, який доступний кожному. Це — тютюн. Фізична та психологічна залежність від нікотину розвивається набагато швидше, ніж від алкоголю.
5. Вплив тютюну на організм людини (відео фрагмент)
6. Профілактика куріння серед молоді

Наш сьогоднішній захід спрямований на профілактику куріння серед підлітків. У всіх країнах світу ведеться боротьба із тютюнопалінням, в тому числі і в Україні. Я хочу показати деякі із соціальних реклам проти тютюнопаління… (Відеоролики та зображення проти куріння)

Вірш

Не пробував курити — не кури!

Не пробував курити — не кури! 

Тих, хто не курить люди поважають. 
А тим, хто курить завжди говори — 
Нехай здоровим буть тобі не заважають.

Цигарка — ворог для твоїх думок, 

Зруйнує все в тобі — і навіть мрії. 
Вона призводить до тяжких хвороб 
І на майбутнє не дає надії.

Сам не кури і друзів відмовляй, 

Нехай вони забудуть згубну звичку. 
І все життя ти просто пам’ятай — 
Прекрасне не в цигарці й запальничці.
Проблеми пов’язані з палінням, стосуються кожного, навіть якщо ви не палите. Самим сильним фактором боротьби з негативними наслідками куріння є рішуча відмова від паління.
Запам’ятайте! Бажання курити триває лише 3-5 хвилин. Стримайте себе, поки воно не мине.

База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка
Інформація Автореферат Анализ Диплом Додаток Доклад Задача Закон Занятие Звіт Инструкция

Рейтинг
( Пока оценок нет )
Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий