Методичні матеріали з питань попередження тютюнової залежності

Доведено, що 25 хвороб, які призводять до передчасної смерті, пов’язані з курінням…
Методичні матеріали з питань попередження тютюнової залежності

Скачати 86.11 Kb.

Дата конвертації 21.04.2016 Розмір 86.11 Kb. Методичні матеріали з питань попередження тютюнової залежності

Мода на куріння давно пройшла, а звичка залишилася…

Згідно зі статистикою, Україна займає перше місце за

кількістю чоловік, які курять. Загальна кількість курців

досягає 19 млн. осіб, що складає 40% людей, вік яких більше 15 років. Доведено, що 25 % хвороб, які призводять до передчасної смерті, пов’язані з курінням…

Історики стверджують, що тютюновий кущ родом з Американського континенту. Він відноситься до того ж сімейства, що і картопля та перець. Вважається, що тютюн вирощували ще у VI столітті до нашої ери. Історики стверджують, що уже в І столітті до нашої ери індійці в Центральній Америці курили тютюн на релігійних церемоніях. В давній цивілізації тютюновому диму приписувалася магічна лікувальна сила, а вдихання його прирівнювалося до спілкування з богами. Тютюнові листи накладали на рани як знеболюючий засіб. Вважалося, що жувальний тютюн знімає зубний біль.

Легенда індійського племені гуронів розказує про те, що коли земля була пуста, а люди голодували Великий дух послав жінку, щоб спасти людство. Вона йшла по світу і всюди, де її права рука доторкнулася землі виросла картопля, а там де її ліва рука — кукурудза. І коли світ став багатим і плодючим, вона сіла відпочити. Коли вона встала, то на тому місці виріс тютюн.

Основною причиною швидкого розповсюдження популярності тютюну стали його неправдиві лікувальні властивості. В 1560 році французький посол в Португалії Жан Ніко відправив тютюнове сім’я королеві Франції Катерині Медичі та рекомендував їх як засіб від мігрені. Згодом його нюхальна мода поширилася по всій Франції. На честь Ніко рослина згодом отримана свою латинську назву нікотин. Серед аристократів було дуже багато ярих прихильників. Жодна церемонія не проходила без вживання тютюну у дуже великих кількостях. Із російських царів любителем тютюну був тільки Петро І.

Але у тютюну були і свої опоненти. У 1610 році король Іспанії Філіп ІІІ видав указ, який обмежував вирощування тютюну. В 1610 році Френсіс Бекон відзначив, що лишитися звички курити не дуже просто. У цьому ж році в Японії також видали цій ряд указів про забобону вирощування та вживання тютюнового диму. У Туреччині курців наказували фізично, проводили принизливі заходи і навіть виносили їм смертельний вирок.

В Росії патріарх відніс тютюнопаління та нюхання тютюну до категорії смертних гріхів. Цар Михайло Романов в 1634 році видав указ, відповідно до якого вперше знайденого курця очікувало покарання у вигляді 60 ударів палками, а при повторній зустрічі цієї шкідливої звички виривали ніздрі, а потім засилали в віддалені землі.

В наркології найчастіше куріння визначають як “малу наркоманію”, тому що в даній проблемі присутній абстинентний синдром або “синдром відміни” (це група симптомів, яка виникає в разі припинення куріння). Це виникає внаслідок психологічної і до якоїсь міри, фізичної залежності, що і характеризує наркотичну залежність. Але існує інша точка зору – причина тютюнопаління – це звичка, ритуал – зайняті руки, зробити “перекур” для того, щоб відпочити (хоча це хибна уява про відпочинок).

Тютюнопаління — одне з найбільш поширених видів побутової токсикоманії, сама найпоширеніша у всьому світі шкідлива звичка. Залежність від тютюну внесено в Міжнародну класифікацію хвороб. Нікотин є своєрідним стимулятором нервової системи, що має патологічний вплив на організм особливо у розвитку ракових хвороб.

Здійснюється паління — вдиханням різних тліючих рослинних продуктів. Тютюновий дим містить канцерогенні речовини. Він містить нікотин, чадний газ, аміак, синильну кислоту, ціанистий водень, ацетон і значну кількість речовин, які спричиняють утворення злоякісних пухлин. Палінням спричинені 30% усіх смертей від онкологічних захворювань. Воно зумовлює розвиток раку органів дихання, включаючи порожнину рота і верхніх дихальних шляхів, стравоходу, підшлункової залози. Доза нікотину 60 мг — смертельна, в одній сигареті в середньому 0,5 мг.

За даними ВООЗ в світі понад 1,1 млрд. людей, що мають цю шкідливу звичку. Розвинені країни 76% тютюну експортують. При цьому вирощують дуже дешевий та неякісний тютюн. Сигарети із цього тютюну завозять в Україну та інші слаборозвинуті країни.

Проблема тютюнопаління вкрай актуальна для України. Україна входить до групи із 11 країн Європи з найбільшим рівнем поширеності цієї шкідливої, для здоров’я, звички. У нашій країні в 2003 році нараховувалося більше 9,9 млн. курців — третина всього працездатного населення України.

За даними 2000 року в м. Києві палять 650 тисяч чоловіків і 150 тисяч жінок. За даними експертів щорічно ці цифри зростають у середньому на 7-8%.

Найбільший відсоток осіб, що палять, припадає на вікові групи 20-29 років (60% чоловіків і 19% жінок) та 30-39 років (57% і 22% відповідно). Жителі нашої країни випалюють на рік приблизно 234 млрд. сигарет. Кількість випалених сигарет на рік 1 пересічного курця складала у 2001 році більше 4300 сигарет, у 2002 4400 сигарет, у 2003 році-4500 сигарет.

Вченими доведено спільні риси між наркотичною та нікотиновою залежністю. Коли припиняється введення нікотину у організм то розвивається абстинентний синдром відміни, який характеризується як роздратованість, стан збудження, порушується концентрація уваги та зниження працездатності, тривога почуття голоду, збільшення маси тіла, порушення сну.

Тютюнопаління значно впливає на якість життя:

 • діти, які починають курити з 8-10 річного віку, не доживуть до межі середньої тривалості життя в середньому на 6-8 років;
 • 35-річна жінка, що палить, проживе на 5 років менше за ту, яка не має такої звички;
 • 35-річний курець проживе на 7 років менше, ніж чоловік, який не палить.

Із кожних 100 курців 53 намагається кинути палити, але лише 13 це вдається. Викурюючи пачку сигарет на день рівноцінно щорічному випиванню кавової чашки нікотину.

Вченими доведено спільні риси між наркотичною та нікотиновою залежністю. Коли припиняється введення нікотину у організм то розвивається абстинентний синдром відміни, який характеризується як роздратованість, стан збудження, порушується концентрація уваги та зниження працездатності, тривога почуття голоду, збільшення маси тіла, порушення сну.

Німецький професор Танненберг підрахував, що у наш час смертельний випадок на мільйон чоловік виникає у результаті: авіакатастрофи – один раз на 50 років, від вживання алкоголю — раз на 4-5 днів, від автокатастрофи – раз на 2-3 дні, від паління — кожні 2-3 години.

Із кожних 100 курців 53 намагається кинути палити, але лише 13 це вдається. Викурюючи пачку сигарет на день рівноцінно щорічному випиванню кавової чашки нікотину.

Нікотинова залежність має три стадії:

 • перша стадія епізодичне паління не більше 5 сигарет на день, що викликає незначні зміни у діяльності нервової системи;
 • друга стадія — постійне паління від 5 до 15 сигарет на день, при цьому виникає незначна фізична залежність та при припиненні паління розвивається стан, важкий як фізично так і психічно, його знімає паління чергової сигарети;
 • третя стадія-постійне викурювання від однієї до півтори пачки на день, виробляється звичка палити натщесерце, відразу після їжі або серед ночі, звикання дуже сильне. Припинення паління викликає тяжкий стан, виражені зміни у нервовій системі і внутрішніх органах. Токсичне руйнування організму.

Тому треба пам’ятати, що тютюнопаління – це проблема, з якою може впоратися кожний!

Синдром відміни або, так званий, нікотиновий голод займає 2-3 хвилини. Зазвичай через 3-5 днів його вже немає. Але людина завжди може себе контролювати – тому що вона не тварина.

Курець повинен запитати себе: “Я тягнусь до сигарети, тому що мені хочеться вдихнути сигаретний дим або це просто звичка?”. За звичай відповідь: “За звичкою”.

Точка зору, що сигарета заспокоює або стимулює – помилкова. Сигарета сама по собі до препарату з судиннозвужуючим ефектом і має багато наслідків. В першу чергу це постійний вплив на судини мозку, серця. До відповідного віку курець потрапляє до групи ризику померти від серцево-судинних хвороб. Але після 50 років людина реально опиняється у групі ризику. І як би не було захищена сигарета: фільтром, рівнем нікотину, але канцерогени і смоли в ній присутні.

Дорослі закурюють або з помилкового ствердження, що сигарета знімає стрес, або через наслідування. Впливовим фактором може стати оточуюче середовище, в якому всі курять. У похилому віці мало хто починає курити. Підлітки – категорія, яка хоче все спробувати, тому більшість курців зрілого віку розпочали свій ритуал, коли були юними. Вони більш схильні до копіювання один одного.

Зазвичай люди курять до певного віку. За кордоном все більше людей кидають курити, коли підходить вік групи ризику. Тобто, кинути курити реально будь-кому.

Курець повинен знати: курити це реальна загроза померти від інсульту або інфаркту та онкологічних захворювань. Людина і так живе в неблагополучному середовищі, де багато канцерогенів і шкідливих речовин. Ще додавати собі отрути і активно стимулювати ріст атипових клітин – це злочин проти самого себе!

Існує помилкова точка зору і міф, що кинувши курити, погладшаєш або важко будеш переносити відмову від сигарет. Сигарета взагалі не допомагає спалювати жири. Куріння не допомагає при стресах. Напруження можна зняти, якщо віджатися від підлоги 10 разів або присісти 50 разів – і це набагато ефективніше ніж сигарети. Альтернативний варіант – пробіжка. Але для цього необхідно докласти зусилля, а закурити набагато простіше.

Для того, щоб кинути курити потрібна мотивація і велике бажання, сила волі тут ні до чого. Тобто, і слабка людина може з успіхом відмовитися від цієї шкідливої звички.

У всіх курців на 100 % присутній бронхіт курців. Тому, якщо курці хочуть бути здоровими і займатися спортом, то з сигаретою у них нічого не вийде. Нікотин все одно потрапляє в організм і впливає на судини.

Серцево-судинні захворювання займають перше місце у світі по смертності – інсульти та інфаркти. Наступні – канцерогени і смоли, які потрапляючи до організму, призводить до зміні клітин і появи атипових ракових клітин, які продукують пухлини.

Якщо людина перемогла сигаретну звичку, то вже через 3-6 місяців буде почувати себе значно краще фізично, не буде кашляти, стане легше дихати.

В перші дні після відмови від куріння ставлять голки, які змінюють запах диму на неприємний з металевим присмаком. Можна також в цей час замінити сигарету на антинікотиновий пластир або спробувати антинікотинову жуйку.
Треба пам’ятати: тютюнокуріння – звичка, ритуал з якими може справитися кожна людина.
Що потрібно для того, щоб кинути курити?

Поставити собі мету і створити тверде переконання “Я хочу кинути курити!”, замінити звичний жест із сигаретою будь-чим: цукерками, жуйками… При цьому кожний раз, коли виникне бажання покурити, задавати собі питання: “Я дійсно цього хочу? ”. Згодом бажання зникне. Для того щоб кинути курити потрібно здійснити наступні кроки:

Перший крок – визначити мотивацію, час коли кидати.

Звичка курити і запах – неприємні, і оточуючі просять кинути курити, вдома для оточуючих – це зайва незручність. Тоді відбувається усвідомлення, що сигарета тобі шкодить, заважає. Ти вирішуєш кинути курити і визначаєш відповідний день.

Другий крок – сам процес.

Протягом шести годин ти утримуєшся від куріння. І головне, кидати потрібно різко. Поступове зменшення кількості сигарет призводить до того, що людина продовжує курити. Це стосується і алкоголю, і наркотиків. Або кидаєш курити, або продовжуєш.

Мотивація – це бажання кинути курити:

 1. Відчути себе вільним. Тютюнокуріння – це хоча маленька, але несвобода, а людина повинна у всьому бути вільною.
 2. Відчувати себе здоровіше!
 3. Підвищувати самооцінку. Зайвий раз довести собі, що “Я зможу”, “У мене все вийде”, “У мене є характер”.
 4. Реально усвідомити, що курінням ти собі робиш шкоду, причому велике.

Треба пам’ятати, сигарети нічого не вирішують. Ще в часи СССР були придумані постійні “перекури”, щоби перепочити, але зробити паузу можна і по іншому: без сигарет, просто поспілкуватися і передихнути свіжим повітрям. Поняття – міф “перекур” підтримується і до цього часу. Слід звернути увагу на те, що багато хто курить для того, щоб приховати своє глупство, незнання і невміння підтримати бесіду без сигарети з причини комплексів, особливо у молодому віці. Сигарета – ілюзія того, що ти приймаєш участь у житті і маєш відношення до бесіди.

Потрібно усвідомити, що тютюнокуріння – не залежність, а ритуал і дурна звичка. Так званий, “смоктальний рефлекс”, який ми підтримуємо, і це соска. Тому настав час доросліти.

Тому, хто вирішив кинути курити, спочатку можна запропонувати замінники – голкорефлексотерапію, пластири. А тим, хто просто звик тримати соску в роті, сказати собі: Я кинув курити! Все, достатньо!”.
Використана література:

 1. Красовський К. С., Андреєва Т. І Тютюн та здоров’я,. Київ, 2004р.
 2. Ковтуник І. М., Гончарук В. Я., Стельмащук А. М. Тютюн. Вирощування. Переробка. Кам’янець — Подільський, Абетка. 2001р.
 3. Красовський К. С. — Легка брехня або як тютюнова індустрія обманює споживачів легких сигарет. Київ, 2001 р.
 4. Соловей. А. М. Гомберг М. А. – Тютюнопаління та патологія шкіри. Москва, 1998р.
 5. Андреєва Т. І. Смерть у колисці. Як її уникнути. Київ, 2003р.

База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка
Інформація Автореферат Анализ Диплом Додаток Доклад Задача Закон Занятие Звіт Инструкция

Рейтинг
( Пока оценок нет )
Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий