- 110 років тому було започатковано Нобелівську премію (1901 р.)
- Для середнього та старшого
- шкільного віку
- НОБЕЛІВСЬКА ПРЕМІЯ
- Нобелівська премія міжнародна премія, названа на честь її засновника шведського інженера-хіміка, винахідника і промисловця Альфреда Бернгарда Нобеля (1833-1896), присуджується з 1901 р.
- Нобелівська премія складається із золотої медалі, на якій вигравійовано зображення А. Нобеля, диплому з відповідним записом і чека на встановлену суму, розмір якої залежить від щорічного прибутку Нобелівського фонду (2000 р. вона становила понад 100 000 дол. США).
- Присудження премій довірено: Королівській АН у Стокгольмі (з фізики, хімії, економіки), Королівському Каролінському медико-хірургічному інституту у Стокгольмі (з фізіології або медицини) і Шведській академії (з літератури). У Норвегії спеціально утворений Нобелівський комітет стортингу (парламенту) присуджує Нобелівську премію за діяльність у зміцненні миру. Участь Норвегії у присудженні премії має історичне підґрунтя: до 1905 р. обидві країни були однією державою (шведсько-норвезька унія).
- Посмертно Нобелівські премії не присуджуються.
- Правом висування кандидатур на здобуття Нобелівської премії користуються тільки особи (не організації), коло яких визначене положенням про кожний вид Нобелівської премії.
- У галузі фізики, хімії, економіки, фізіології або медицини правом висування у разовому порядку наділяються компетентні фахівці, які представляють різні країни (по 6 чол. для кожної галузі науки). Королівська АН і Королівський Каролінський медико-хірургічний інститут конфіденційно обирають таких осіб щорічно для висування кандидатур на майбутній рік.
- Пропозиції до 1 лютого надсилаються у відповідні комітети з Нобелівської премії. Обговорення представлених праць і голосування відбуваються таємно, розбіжності по кандидатурах до протоколів засідань не заносяться. У пресі публікується тільки рішення та його коротке мотивування (по преміях миру мотивування не дається). Рішення про присудження премій оскарженню або скасуванню не підлягає.
- Усі премії, крім премії миру, можуть присуджуватися лише індивідуально і, як правило, тільки раз. Як виняток, Нобелівську премію було присуджено двічі М. Склодовській-Кюрі (1903, 1911), Л. Полінгу (1954, 1962) і Дж. Бардіну (1956, 1972).
- Згідно із заповітом А. Нобеля 1895 р. увесь його капітал (31 млн. шведських крон) було розміщено в акції, облігації та позики, прибуток від яких ділиться на 5 рівних частин і щорічно присуджується у вигляді премій за найважливіші дослідження і відкриття в галузі фізики, хімії, фізіології або медицини, за кращі літературні твори, а також за діяльність у справі зміцнення миру.
- У 1968 р. Національний банк Швеції з нагоди свого 300-ліття заснував ще одну Нобелівську премію за праці в галузі економіки.
Скачати 1 Mb.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 … 13
Централізована бібліотечна система для дітей м. Львова
Відділ інновацій, маркетингу та перспективних технологій
Вебліографічний покажчик
«110 років світового визнання»
(до річниці заснування Нобелівської премії)
Львів – 2011
110 років тому було започатковано Нобелівську премію (1901 р.)
У цьому вебліографічному покажчику міститься інформація про Нобелівську премію, історію її заснування, Нобелівський фонд, Нобелівські комітети, відомості про лауреатів Нобелівської премії в галузі фізики, хімії, медицини і фізіології, економіки, літератури, Нобелівської премії миру. Ви зможете також дізнатися про процедуру присудження Нобелівської премії, про критерії відбору претендентів на премію, про жінок-лауреатів Нобелівської премії, а також про вчених-вихідців з України, які були удостоєні цієї нагороди.
Для середнього та старшого
шкільного віку
НОБЕЛІВСЬКА ПРЕМІЯ
Нобелівська премія міжнародна премія, названа на честь її засновника шведського інженера-хіміка, винахідника і промисловця Альфреда Бернгарда Нобеля (1833-1896), присуджується з 1901 р.
Нобелівська премія складається із золотої медалі, на якій вигравійовано зображення А. Нобеля, диплому з відповідним записом і чека на встановлену суму, розмір якої залежить від щорічного прибутку Нобелівського фонду (2000 р. вона становила понад 100 000 дол. США).
Присудження премій довірено: Королівській АН у Стокгольмі (з фізики, хімії, економіки), Королівському Каролінському медико-хірургічному інституту у Стокгольмі (з фізіології або медицини) і Шведській академії (з літератури). У Норвегії спеціально утворений Нобелівський комітет стортингу (парламенту) присуджує Нобелівську премію за діяльність у зміцненні миру. Участь Норвегії у присудженні премії має історичне підґрунтя: до 1905 р. обидві країни були однією державою (шведсько-норвезька унія).
Посмертно Нобелівські премії не присуджуються.
Правом висування кандидатур на здобуття Нобелівської премії користуються тільки особи (не організації), коло яких визначене положенням про кожний вид Нобелівської премії.
У галузі фізики, хімії, економіки, фізіології або медицини правом висування у разовому порядку наділяються компетентні фахівці, які представляють різні країни (по 6 чол. для кожної галузі науки). Королівська АН і Королівський Каролінський медико-хірургічний інститут конфіденційно обирають таких осіб щорічно для висування кандидатур на майбутній рік.
Пропозиції до 1 лютого надсилаються у відповідні комітети з Нобелівської премії. Обговорення представлених праць і голосування відбуваються таємно, розбіжності по кандидатурах до протоколів засідань не заносяться. У пресі публікується тільки рішення та його коротке мотивування (по преміях миру мотивування не дається). Рішення про присудження премій оскарженню або скасуванню не підлягає.
Нобелівські премії присуджуються незалежно від расової і національної приналежності, статі, віросповідання, можуть присуджува-тися і за праці, виконані раніше, якщо їхнє значення стало очевидним пізніше.
Усі премії, крім премії миру, можуть присуджуватися лише індивідуально і, як правило, тільки раз. Як виняток, Нобелівську премію було присуджено двічі М. Склодовській-Кюрі (1903, 1911), Л. Полінгу (1954, 1962) і Дж. Бардіну (1956, 1972).
Нобелівською премією за наукові заслуги удостоєно ряд видатних учених, у т. ч. радянських: М. М. Семенова (з хімії, 1956), П. О. Черенкова, І. М. Франка, І. Є. Тамма (з фізики, 1958), Л. Д. Ландау (з фізики, 1962), М. Г. Басова і О. М. Прохорова (з фізики, 1964), рад. письменника М. О. Шолохова (1965), Л. В. Канторовича (з економічних наук, 1975), П. Л. Капіцу (з фізики, 1978) та ін.
В ряді випадків рішення про присудження Нобелівської премії, особливо за літературні твори і діяльність по зміцненню миру, були тенденційними й визначалися політичними інтересами реакційних кіл.
Історія Нобелівської премії
Альфред Нобель спочатку в своєму заповіті, складеному 14 березня 1893 р., висловив бажання направити кошти від своїх патентів на будівництво крематоріїв у великих містах, чим, за його думкою, мав займатися стокгольмський Каролінський інститут. Однак ще в 1886 р. Папа Римський визнав кремацію неналежною формою поховання. У 1895 р. Нобель склав інший заповіт, де наказав створити фонд, відсотки з якого будуть видаватися у вигляді премії тим, хто впродовж попереднього року приніс найбільшу користь людству.
Згідно із заповітом А. Нобеля 1895 р. увесь його капітал (31 млн. шведських крон) було розміщено в акції, облігації та позики, прибуток від яких ділиться на 5 рівних частин і щорічно присуджується у вигляді премій за найважливіші дослідження і відкриття в галузі фізики, хімії, фізіології або медицини, за кращі літературні твори, а також за діяльність у справі зміцнення миру.
У 1968 р. Національний банк Швеції з нагоди свого 300-ліття заснував ще одну Нобелівську премію за праці в галузі економіки.
У 1900 р. був створений Нобелівський комітет, який виплачує премії.
Впродовж 1901-2010 рр. Нобелівські премії було присуджено 543 рази. У статуті Нобелівського фонду говориться: «Якщо жодна з робіт на розгляді не має важливості, призовий фонд повинен бути збереженим до наступного року. Якщо, навіть тоді премія не може бути присудженою, сума повинна бути додана до Фонду обмеженого фінансування».
лауреатів
Нобелівської премії
одному лауреату
між двома лауреатами
817 лауреатів та 23 організації були нагороджені Нобелівською премією у період з 1901 р. до 2010 р. З них 67 є лауреатами в галузі економічних наук. Невелике число осіб і організацій було удостоєно більше одного разу, що означає, що 813 осіб і 20 організацій отримали Нобелівську премію загалом.
Були роки, коли Нобелівська премія не присуджувалась. Загальна кількість разів – 50. Більшість з них під час І світової війни (1914-1918) і II світової війни (1939-1945).
Список наймолодших лауреатів Нобелівської премії
Список найстарших лауреатів Нобелівської премії
Нобелівська премія миру була присуджена 23 рази організаціям у 1901-2009 рр. 20 окремих організацій удостоєні Нобелівської премії миру: Служба Верховного комісара Організації Об’єднаних Націй у справах біженців отримала Нобелівську премію миру двічі, в 1954 і 1981 роках, і Міжнародний комітет де ла Круа Руж (Міжнародний Комітет Червоного Хреста) (МКЧХ) був удостоєний премії три рази, в 1917, 1944 і 1963 рр.
Організації, яким було присуджено Нобелівську премію:
2007 – Міжурядова група експертів з питань зміни клімату
2006 – Грамін Банк
2005 – Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ)
2001 – Організація Об’єднаних Націй
1999 – Організація «Лікарі без кордонів «
1997 – Міжнародна кампанія з заборони протипіхотних мін
1995 – Пагуошські конференції з науки та глобальних проблем
1988 – Миротворчі сили Організації Об’єднаних Націй
1985 – Міжнародна організація «Лікарі за запобігання ядерної війни»
1981 – Служба Верховного комісара ООН у справах біженців
1977 – Міжнародна амністія
1969 – Міжнародна організація праці
1965 – Дитяча фундація Організації Об’єднаних Націй
1963 – Міжнародний комітет Червоного Хреста
1963 – Ліга товариств Червоного Хреста
1954 – Служба Верховного комісара ООН у справах біженців
1947 – Рада Друзів на службі суспільству
1947 – Американський комітет Друзів на службі суспільству
1944 – Міжнародний комітет Червоного Хреста
1938 – Нансенівська міжнародна організація у справах біженців
1917 – Міжнародний комітет Червоного Хреста
1910 – Міжнародне бюро миру
1904 – Інститут міжнародного права
Традиції
Урочисті церемонії вручення Нобелівської премії відбуваються у Стокгольмі та Осло 10 грудня, у річницю смерті А. Нобеля (у Швеції ця дата збігається з офіційним днем підняття державного прапора). За традицією шведський король вручає золоті медалі лауреатів Нобелівсь-кої премії, а норвезький король присутній на церемонії.
Кожен лауреат отримує з рук монарха золоту медаль із зображен-ням засновника премії Альфреда Нобеля і диплом. Грошова частина премії переказується лауреатам згідно з їхніми побажаннями.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 … 13
База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації
Інформація Автореферат Анализ Диплом Додаток Доклад Задача Закон Занятие Звіт Инструкция