Лекція Групова психотерапія

Класичний етап розвитку групової психотерапії: теорія групової динаміки К. Левіна, клієнт центрована психотерапія К. Роджерса, психодрама Я. Морено
Лекція Групова психотерапія

Скачати 149.27 Kb.

Дата конвертації 15.04.2016 Розмір 149.27 Kb. Лекція 4. Групова психотерапія.
1. Поняття та етапи розвитку групової психотерапії.

2. Попередники: Аристотель, Ф. Месмер, Г. Лебон, В. Мак — Дугалл, З. Фрейд.

3. Класичний етап розвитку групової психотерапії: теорія групової динаміки К. Левіна, клієнт — центрована психотерапія К. Роджерса, психодрама Я. Морено.
1.Групова психотерапія — психотерапевтичний метод, який цілеспрямовано використовує групову динаміку в лікувальних цілях. Групова динаміка — сукупність взаємовідносин і взаємодій, що виникають між членами групи, включаючи групового психотерапевта.

У якості самостійного методу групова психотерапія виступає в тому сенсі, що розглядає клієнта в соціально — психологічному плані, в контексті його взаємин і взаємодій з іншими людьми, фокусуючись при цьому не тільки на індивідуальній проблематиці людини, а й на сукупності його реальних взаємин з навколишнім світом . Група виступає моделлю реального світу, де її учасники проявляють ті ж емоційні реакції, моделі поведінки, конфлікти, відносини, установки, що і в житті.

Історія розвитку групової психотерапії.

2. Попередники: (Арістотель, Фридрих Месмер, Густав Лебон, Вільям Мак — Дугалл, З. Фрейд). Аристотель називав людину «суспільною твариною» і розглядав його потреба в спілкуванні з собі подібними як джерело його сили.

Попередником групової психотерапії можна вважати Фрідріха Антона Месмера (нім. Friedrich Anton Mesmer; Франц Месмер; народився 23 травня 1734-помер 5 березня 1815) Фрідріх Антон Месмер — народився в Швабії, єврейський австрійський лікар, творець вчення про «тваринний магнетизм» («месмеризм »). У 1776 році прийшов до висновку, що магнітотерапія сприятливо діє на пацієнта, але не завдяки самому магніту, а в результаті дії таємничої сили — флюїду, що виходить від магнетизера. Ця сила, названа ним «тваринним магнетизмом», може накопичуватися і передаватися іншим з метою усунення хвороб. Під впливом цих ідей Месмер розробив психотерапевтичний прийом лікування, який був названий ним «Бакеу» (від фр. Baque — чан). Суть його в тому, що кілька пацієнтів розташовується навколо дерев’яного чана з водою, в кришку якого через спеціальні отвори вставлені намагнічені залізні стрижні. В умовах групового сеансу пацієнти торкалися до них і один до одного, створюючи ланцюг, за якою «циркулював флюїд». Магнетизер при цьому повинен був торкнутися чана, передаючи через нього цілющу енергію всім пацієнтам одночасно. Месмер вважав, що в стані магнетичного сну або трансу деякі люди можуть передбачати майбутнє і прозрівати далеке минуле, здатні бачити внутрішні органи свої та інших людей, розпізнавати хвороби, визначати засоби лікування і т. п. При цьому механізм лікування мав, на його думку, суто фізіологічне, але не психологічний зміст. Він ввів термін «раппорт», що означає фізичний контакт, завдяки якому відбувалася передача «флюїду». Вважається, що одним з механізмів, завдяки якому Месмер все ж добивався успіху в лікуванні своїх пацієнтів, якраз і полягав в ефекті їх групової взаємодії.

Наукові дослідження впливу групи на людину почалися в рамках соціальної психології з 1895 р.. коли французький соціальний психолог Густав Лебон ввів поняття «групової свідомості». У ті часи досліджувалися великі групи людей і психологія натовпу. Люди, стаючи частиною натовпу, починають відчувати на собі її гіпнотичний вплив: їх поведінка під вплив групової свідомості стає ірраціональним, інстинктивним, некерованим, непередбачуваним і агресивним. У натовпі розум, контроль, воля і людські функції слабшають, поведінка стає несвідомим, регресує, примітивним, нецивілізованим, жорстоким і варварським.

Г. Лебон пов’язував ці явища з трьома факторами: у групі люди починають відчувати свою силу і непереможність, у групі відбувається ефект емоційного зараження, в групі людина стає особливо вселяється.

Англійський психолог Вільям Мак — Дугалл в 1920 р. опублікував роботу «Групова свідомість», в якій прийшов до тих самих висновків, що і Г. Лебон, що в групі людина виявляє крайню збудливість, імпульсивність, грубі пристрасті, відсутність відповідальності та самоповаги. Але разом з тим, вказав на позитивні моменти групового впливу: групу можна організувати (організація групи може служити противагою деградації), для цього вона повинна мати ясні спільні цілі і завдання.

З. Фрейда цікавив вплив групи на поведінку індивіда. У 20-ті роки ХХ ст. він звернувся до питань соціальної психології в роботах «Тотем і табу», «Масова психологія і аналіз людського Я». Він вважав, що всі соціальні зв’язки включають в себе елемент еротики, неврози — притулок в якому людина ховається від суспільства, а соціальні вимоги безпосередньо впливають на виникнення неврозів. Соціальні відносини людини за своєю природою — прообраз едіпальной конфлікту, а у всіх людей є вроджене «стадне почуття». З. Фрейд розглядав дві штучно створені маси людей: церкву і армію, де є володар з необмеженою владою і люблячий рівною любов’ю всіх членів групи. Саме ілюзія цієї любові з’єднує людей в групу. Група за своєю природою надзвичайно довірлива, схильна до різних крайнощів, не має критичними здібностями, схильна до впливу, поважає силу, доброту розглядає як слабкість, бажає бути керованою і примушує сильною особистістю, перед якою хоче відчувати страх. І, нарешті, група ніколи не шукає правди, їй потрібні ілюзії. У членів групи виникає лібідозная залежність від керівника і один від одного. На основі либидозной залежності члени групи ідентифікуються один з одним і з лідером. Індивід регресує і відмовляється від власної індивідуальності в ім’я інтересів групи.

Відомо, що терапевтичні можливості групової взаємодії використовував в 1905 р. амер. лікар — хірург Джозеф Пратт, який лікував в Бостоні незаможних хворих на туберкульоз колективними бесідами. Далі практичний розвиток групової психотерапії було здійснено в «Психологічних середовищах» З. Фрейда 1902 р., Віденському психоаналітичному суспільстві 1908р. У 1919 р. Едвард Лейзелл у Вашингтоні в психіатричній лікарні створив групу хворих шизофренією. А. Адлер в 1919 р. у Відні створив інститут дитячої психопрофілактики. У 1949 р. Олександр Вольф застосував методи психоаналізу в групі, ввів альтернативне групові збори без психоаналітика на самоврядуванні групи. У 1935 р. в США Вільямом Вільсоном (біржовий маклер, сам колишній алкоголік) організовано рух «Анонімних алкоголіків». В даний час існують суспільства анонімних наркоманів, гравців, боржників, самогубців, ненажер, жертв насильства, жертв інцесту і пр. У 1949 р. Ендрю Солтер заклав основи поведінкової групової психотерапії в форматі тренінгів умінь. У 50-ті р. Арнольд Лазарус і Ганс Айзенк ввели термін «поведінкова психотерапія». У 1984 р. ньому. психолог М. Форверг розробив CПТ — рольові ігри з моментами драматизації, виступаючі імітацією проблемних ситуацій ділового спілкування.

У Росії в 20 — і роки Бірман і Чалисов розробили методику проведення зборів хворих неврозами, Дружинін і Іткина застосовували в лікуванні групову та індивідуальну психотерапію. Бехтерєв в 1911 р. проводив групову раціональну та гіпносуггестівной психотерапію хворим на алкоголізм. У 30 — ті роки А. Макаренко зробив колективну психокоррекцию підлітків.
3. Класичний етап розвитку групової психотерапії. Засновники групової психотерапії: Якоб Морено, Курт Левін, Карл Роджерс.

Якоб Морено — в 20 — ті роки ХХ ст. ввів термін «групова психотерапія», творець психодрами, працював з бездомними жителями Відня, безпритульними дітьми, емігрантами, повіями, а після еміграції в США в 1927 р. заснував в Нью — Йорку терапевтичний театр. Метод Морено включає в себе: соціометрію (теоретичну модель суспільства, тест на вимірювання міжособистісних відносин у групі) та групову психотерапію методом психодрами, в якому клієнти по черзі виступають в якості акторів і глядачів, причому їх ролі спрямовані на моделювання особистісно-значущих ситуацій.

Ідея групової психотерапії природно випливає з філософії Зустрічі. Якщо зустрітися з Богом (знайти свою спонтанність) вона може, лише зустрівшись з іншими людьми, то очевидно, що психотерапія (як спосіб Зустрічі) в групі ефективніша, ніж психотерапія один на один. Ця форма роботи, широко поширена сьогодні, на початку минулого століття була революційною. Завданням групової психотерапії є створення психотерапевтичного співтовариства, або перетворення існуючого співтовариства з його формальної ієрархією, в психотерапевтичний, засноване на теле-відносинах. Це завдання можна вирішити, використовуючи психодраму, засновану на соціометрії

— Курт Левін — засновник теорії групової динаміки, в 1946 р. створив Т-групи — тренінгові групи для аналізу неадекватного взаємодії з людьми, розглядав психічні розлади як результат і прояв порушених відносин з іншими людьми. У групі бачив інструмент корекції в процесі соціального навчання, мета груп — підвищення особистої ефективності. У груповій психотерапії основним інструментом психотерапевтичного впливу виступає група пацієнтів. У будь-якій групі людей, які спілкуються тривалий час і досить близько виникає групова динаміка — розвиток або рух групи в часі, обумовлене взаємодією і взаєминами членів групи між собою, яке формує цілі, норми, ролі, структуру групи, лідерів, ігри та сценарії. Використання групової динаміки спрямоване на те, щоб кожен учасник мав можливість проявити себе, а також на створення в групі системи ефективного зворотного зв’язку, що дозволяє пацієнту адекватніше і глибше зрозуміти самого себе, побачити власні неадекватні відносини й установки, емоційні та поведінкові стереотипи, які проявляються в міжособистісному взаємодії, і змінити їх в атмосфері доброзичливості та взаємної прийняття.

Вперше термін «групова динаміка» був використаний К. Левіним в 1939 р. у статті «Експерименти в соціальному просторі». За визначенням К. Левіна групова динаміка — є взаємодія сил тяжіння і відштовхування, що діють в групі. Це теорія про сили, структуру і процеси, що діють в групі.

Основні елементи групової динаміки по К. Левіну: цілі групи, норми групи, структура групи і лідерство, згуртованість групи, фази розвитку групи.

 1. Групові цілі визначають напрям руху групи, завдання та шляхи їх досягнення, планований результат. Цілі і завдання психотерапевтичної групи: розкриття, аналіз, усвідомлення, переробка психологічних проблем членів групи, їх міжособистісних і внутрішньоособистісних конфліктів, корекція неадекватних установок, емоційних і поведінкових реакцій на основі використання міжособистісної взаємодії в групі. Особистісні зміни відбуваються в трьох площинах:

1). Когнітивний рівень — усвідомлення зв’язку «особистість-ситуація-проблема (хвороба)», усвідомлення самого себе і свого минулого.
2). Емоційний рівень — отримання емоційної підтримки, формування позитивного ставлення до себе, безпосереднє переживання нового емоційного досвіду в групі, усвідомленням власних емоцій і реакцій, вербалізація, прийняття та вираження почуттів, ре-переживання травматичного досвіду і його переробка.
3). Поведінковий рівень — формування нових стратегій поведінки, освоєння нових ролей, оволодіння копінг-стратегіями і саморегуляцією своєї поведінки.

Цілями психотерапевтичної групи можуть бути: розвиток комунікативних навичок (СПТ), особистісний ріст (групи зустрічей), досягнення катарсису через повторне проживання ситуації у рольовій грі і досягнення нової щаблі інтеграції особистості (психодрама), досягнення справжності (екзистенціальна психотерапія), автентичності (гештальт- терапія), самоактуалізації (КЦТ). Проблема може полягати в розбіжності цілей групи з особистими цілями її учасників.

 1. Норми групи — прийняті в групі правила поведінки.

Групові норми визначають те, яка поведінка в групі є прийнятним, а яке не схвалюється. Група строго контролює виконання норм і реагує на їх порушення. Універсальними нормами є: конфіденційність, саморозкриття, чесність, щирість, почуття.

 1. Структура групи та лідерство.

Психотерапевтична група є одночасно і формальної і неформальної. Різні члени групи займають різні позиції в ієрархії популярності та авторитету. У групі завжди виникає емоційний (активізує почуття та емоції членів групи) та інструментальний лідер (сприяє досягненню групових цілей), а також боротьба за лідерство, яка пов’язана з проблемами залежності, підпорядкування та суперництва. Психотерапевт — формальний лідер, ставлення до нього у групі змінюється на різних етапах групового процесу. У відносинах з психотерапевтом і лідером члени групи виявляють свої амбівалентні установки, залежність і незалежність, самостійність і інфантильність.

 Структуру групи визначать ролі. Кожен член групи несвідомо чи свідомо прагне грати свою роль в групі, яка відображає його потреби, мотиви, бажання і проблеми. Існує п’ять основних ролей в групі: лідер (спонукає активність групи, надає їй впевненість), експерт (знає і досвідчена людина, до якого прислухається група), пасивні (мовчки спостерігають, ідентифікуються з лідером), «козел відпущення» (група на нього « зливає »негативні емоції), опозиціонер (бореться з лідером або терапевтом). Типові стереотипні невротичні ролі: спокусник, монополіст, жертва, мученик, мораліст, квазітерапевт (вибиває стілець з під терапевта), агресор, провокатор, захисник, скиглій, улюбленець, блазень. Завданням групи є усвідомлення учасниками своїх ролей, застосування їх у життя, того, до якого положенню в групі вони прагнуть, чи приносить це їм задоволення і розширення репертуару рольової поведінки. У групі виникають коаліції і підгрупи, необхідно з’ясувати їх мету, «проти кого дружимо?».

 1. Згуртованість групи — привабливість групи для її членів, потреба членів групи належати групі і брати участь в ній, співробітництво при вирішенні спільних завдань, ступінь вазаімоподдержкі, прийняття, взаємодопомоги, емоційне тяжіння членів групи один до одного. Групова згуртованість виникає не відразу, а в результаті спільної діяльності і спільно пережитого емоційного досвіду. Групова згуртованість є фактором психотерапевтичного впливу і аналогом відносин терапевт-клієнт в індивідуальній психотерапії.

Групова напруга виникає в групі обов’язково в зв’язку з розбіжністю очікувань учасників групи і реальною груповою ситуацією, у зв’язку з розбіжністю особистих і групових прагнень, цілей, позицій, бажань, у зв’язку зі зверненням до хворобливих проблем і переживань. Групова згуртованість і групова напруга виконують у групі протилежні функції: ГС — стабілізуючий фактор, створює безпечну ситуацію і підтримку, ГН — спонукає фактор, викликає незадоволення і бажання змін. У групі необхідно підтримувати динамічну рівновагу між ними. Напруга може бути наслідком внутрішньогрупових конфліктів, незадоволених бажань і фантазій, придушення почуттів і потреб членів групи. Усвідомлення і вербалізація цих моментів знімає напругу. Занадто висока і тривалий групове напруга може розвалити групу, створюючи ворожу, холодну атмосферу. Якщо групове напруга відсутня, то група перестає працювати, виникає нудьга, немає негативних емоцій, які створюють динаміку.

 1. Фази розвитку групи. Групова динаміка — сукупність внутрішньогрупових соціально-психологічних процесів і явищ, що характеризують весь цикл життєдіяльності групи та її етапи: утворення, функціонування, розвиток, стагнацію, регрес і розпад. Фази розвитку психотерапевтичної групи визначаються змінами в типах взаємин і взаємодій у групі.
       1. Адаптаційна фаза: навчання групи, орієнтація і залежність, адаптація до нових людей, відповідальність переноситься на терапевта, нерозуміння значення власної активності, члени групи чекають інструкцій і вказівок. Це інфантильна фаза. На цьому етапі відсутні загальні проблеми, учасники підтримують розмови «ні про що», уникають почуттів і переживань. Терапевт займає пасивну позицію для того, щоб група дозріла. Директивність терапевта на цій фазі веде до втрати спонтанності та ініціативності групи. Пасивність терапевта викликає напругу і занепокоєння в групі і провокує тривогу. Найхарактерніша риса першої фази — висока напруга. На цій фазі може виникнути псевдосплоченность групи у трьох варіантах:

а) псевдоемоційна підтримка: «ми хороші, усі козли»;

б) псевдонауковість: учасники групи розумничають, обговорюють концепції, дають поради;

в) псевдоконфронтація: знаходять «козла відпущення», якого всі починають лікувати і виховувати.

Всі три варіанти є непродуктивними, та скоро розчаровують групу, стає видно іх захисний характер. Напруга зростає, але група отримує перший спільний досвід аналізу ситуації. Поведінка членів групи на цій фазі пасивна, залежна, напружена.

 1. Активна фаза Характеризується боротьбою, конфліктами і протестами. Поведінка учасників групи стає активною, афективно зарядженою, з прихованою або явною агресією стосовно ведучого. Починається боротьба за лідерство, за місце і роль у групі, виникають внутрішньогрупові конфлікти, зростає опір. Відмінна риса цієї фази — підвищення агресії до терапевта, яка може ховатися за великою кількістю питань, розумування, сумнівів в результаті і компетенції, звинувачень у безвідповідальності або байдужості. Напад може відбуватися й на фігуру, яка заміщає ведучого. Головною темою обговорення на цій фазі повинні бути почуття, які члени групи відчувають до терапевта, їх відкрите вираження та обговорення, а також аналіз ситуації в групі. Добре якщо відбудеться відкрита конфронтація групи з терапевтом, по суті це є конфронтація з власними почуттями, плюс створюється згуртованість групи. Така конфронтація може послужити основою для аналізу наступних проблем: пошуку підтримки та уваги, залежність, самостійність, підпорядкування, суперництво з авторитетами, відповідальності. Завершенням цієї фази є відкрите вираження почуттів до терапевта і аналіз їх причин, якщо цього не відбувається, то групова активність блокується.
 2. Фаза структурування групи, розвитку і співпраці. Фаза розвитку згуртованості, група проявляє активність, самостійність, бере на себе відповідальність. Згуртованість створюється спільною діяльністю з вирішення кризових ситуацій і через спільні переживання. Виникає відчуття приналежності до групи, виробляється групова культура, виникає емоційна підтримка і співчуття, щирість, спонтанність самовираження завдяки почуттю безпеки і прийняття.
 3. Фаза активноі роботи групи. Група стає робочим колективом, зрілої соціальною системою. Налагоджується позитивний зворотний зв’язок, спокійно приймаються негативні емоції. Ця фаза спрямована на вирішення конкретних терапевтичних завдань. Це робоча фаза і повина обіймати 70 -80% часу роботи групи.

Карл Роджерс (1906 — 1987) — засновник клієнт-центрованої терапії та групи зустрічей (впериє проведені в Чикаго в 1946 р. з ветеранами другої світової війни), завдання — усвідомлення і полегшення вираження власних почуттів. Модель своїй терапії вважав способом життя. Группоцентрованна психотерапія, її риси:

— Модель зростання: для росту рослини необхідні певні умови, для людини теж; всередині людини є вроджене прагнення до зростання і самоактуалізації, завдання терапії — сприяти розкриттю цієї здатності через створення певних умов;

— Створення особливого мікроклімату в групі: емпатії, конгруентності, безумовного прийняття:

— Довірливість стосунків;

— Спільність переживань;

— Забезпечення підтримки;

— Розширення досвіду;

— Свобода самовираження і саморозкриття;

— Свобода вибору;

— Члени групи як терапевти;

— Терапевт — фасилітатор.

Тенденції та фази розвитку групового процесу:

1. Кружляння на місці. Група в замішанні через того, що терапевт використовує недеректівное управління, не бере на себе ініціативу і відповідальність, надає групі свободу дій. Ознаки: незручне мовчання, ввічливе поверхневе спілкування, світська розмова, фрустрація, фрази не впопад, ще немає зворотного зв’язку, немає єдності, панує нерозуміння.

2. Опір особистісному самовираження і дослідженню самого себе. Йде демонстрація свого публічного Я і соціальних ролей. Емоції пригнічені, нічого не зачіпає особисто, ніхто не розкривається. Члени групи живуть ізольовано один від одного.

3. Опис минулих почуттів. Розмова про минулі проблеми і переживання.

4. Вираз негативних почуттів до ведучого й членам групи. Перший вираз справжніх почуттів «тут і зараз». Причина — позитивні почуття висловлювати важче, ніж негативні, їх більше, вони на поверхні і вони більш безпечні. Освідчення в коханні таїть в собі небезпеку — бути відкинутим, а людина не вміє від цього захищатися.

5. Дослідження і вираз особистісно значущого матеріалу. Подорож до центру Я. Це — сигнал того, що група стала «своєю», виникло довіру. Відбувається це після того як висловлюються і приймаються негативні почуття. Саморозкриття, яке не всі члени групи можуть прийняти.

6. Вираз у групі безпосередніх почуттів один до одного (позитивних і негативних). Йдуть проекції і перенесення, всі ці почуття досліджуються.

7. Розвиток цілющої здатності в групі. Поява спонтанної і природної здатності відгукуватися на біль і страждання інших людей. З’являється завдяки процесу занурення в себе, всередині кожної людини є здатність до емпатії.

8. Прийняття самого себе і початок змін. Не можна змінитися, не сприймаючи себе повністю таким, який є насправді.

9. Ломка фасадів, масок, захистів. Група стає нетерпимою до фальші, скритності, «ввічливості» і «такту», хоче справжніх почуттів та емоцій, щирості і природності.

10. Отримання зворотного зв’язку. Критика звичних ролей. Улюбленець публіки отримує невдоволення своїм перебільшеним дружелюбністю, турботлива мама відкидається разом з турботою і т. п.

11. Конфронтація. Виявляється між підгрупами, в парах, угрупованнях, до одного члену групи. Це необхідно для ломки стереотипів.

12. Допомога за межами групи. Передзвонюються, спілкуються, ходять в гості.

13. Глибоке спілкування. Виникає більш тісний контакт, ніж в реальному житті і співпереживання чужого болю як свого. Це один з факторів зцілення.

14. Вираз позитивних почуттів і близькість. Близькість виникає в результаті автентичності відносин, це повна довіра іншій людині. Близькість — другий фактор зцілення.

15. Поведінкові зміни в групі. Змінюються жести, пози, інтонація голосу, вираз обличчя, з’являється більше емоцій, спонтанності, жвавості, безпосередності, тепла. Потім змінюється поведінка в групі, а потім і в житті.

.

Література:

 1. Бурлачук Л. Ф., Кочарян А. С., Жидко М. Е. Психотерапия: Учебник для вузов. – СПб.: Питер, 2003. – 472 с.
 2. Левин К. Динамическая психология: Избранные труды / Под общ. ред. Д. А. Леонтьева и Е. Ю. Патяевой; [сост., пер. с нем. и англ. яз. и науч. ред. Д. А. Деонтьева, Е. Ю. Патяевой]. — М.: Смысл, 2001.
 3. Морено, Я. Л. Психодрама / Пер. с англ. Г. Пимочкиной, Е. Рачковой. — Москва: Апрель Пресс: ЭКСМО-Пресс, 2001.
 4. Роджерс К. Взгляд на психотерапию. Становление человека. М.: Прогресс, 1994.
 5. Старшенбаум Г. В. Психотерапия в группе. – М.: Изд-во Института психотерапии, 2005. – 320с.
 6. Шерток Л., де Соссюр Р. Рождение психоаналитика. От Месмера до Фрейда. – М.: Прогресс, 1991. — 288 с.

База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка
Інформація Автореферат Анализ Диплом Додаток Доклад Задача Закон Занятие Звіт Инструкция

Рейтинг
( Пока оценок нет )
Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий