ЛЕКЦІЯ №12

Стеноз гортані – це звуження просвіту гортані, яке призводить до порушення дихання через неї. Стеноз гортані не є самостійною нозологічною одиницею. Цей патологічний стан може бути проявом різних захворювань гортані
Лекція №12 структурні особливості І функції гортані. Ларингіти. Гострий ларинготрахеїт у дітей. Стеноз гортані

Скачати 39.62 Kb.

Дата конвертації 15.04.2016 Розмір 39.62 Kb.

ЛЕКЦІЯ №12

СТРУКТУРНІ ОСОБЛИВОСТІ І ФУНКЦІЇ ГОРТАНІ. ЛАРИНГІТИ. ГОСТРИЙ ЛАРИНГОТРАХЕЇТ У ДІТЕЙ. СТЕНОЗ ГОРТАНІ.

Стеноз гортані – це звуження просвіту гортані, яке призводить до порушення дихання через неї. Стеноз гортані не є самостійною нозологічною одиницею. Цей патологічний стан може бути проявом різних захворювань гортані.

Стеноз гортані поділяється на гострий і хронічний. Ці поняття визначають часом, протягом якого стеноз розвинувся. Гострий стеноз розвивається протягом декількох секунд, хвилин, годин, днів. Попадання стороннього тіла в просвіт гортані викликає стеноз гортані миттєво. У зв”язку з цим у літературі можна зустріти такий термін, як “блискавичний стеноз гортані”.

Хронічний стеноз гортані розвивається протягом декількох тижнів, місяців, років.

Причини гострого стенозу гортані.

 1. Набряк.
 2. Травма.
 3. Сторонні тіла гортані і великі сторонні тіла входу у стравохід.
 4. Гострий ларинготрахеїт у дітей.
 5. Дифтерія гортані.
 6. Ларингоспазм. Можливий рефлекторний спазм голосової щілини при дії отруйних речовин (наприклад хлору).

Трахеотомія – це операція, що має на меті утворення тимчасового або стійкого співустя порожнини трахеї з навколишнім середовищем.

В екстренних випадках, коли немає часу провести трахеостомію, проводиться конікотомія або крікоконікотомія, тобто розсікається конічна зв”язка або одночасно з нею і дужка персневого хряща..

Конікотомія хоча й переслідує мету, що аналогічна трахеостомії, але не може називатися різновидом останньої, тому що проводиться у межах гортані, а не на трахеї. Трахеостомія, конікотомія та крікоконікотомія об”єднані в одну групу операцій горлосічення.

Покази до трахеотомії:

1 група: щоб усунути причину, що призводить до непрохідності верхнього відділу дихального тракту: стороннє тіло, параліч та спазм голосових складок, набряк, пухлини, інфекційні гранульоми та ін. Це класичні показання до трахеотомії, з яких і почалась історія цієї операції. Перша успішна трахеостомія була проведена французьким лікарем Арманом Труссо (учень Бретонно) дитині з дифтерією гортані. Його ім”я й зараз нерозривно пов”язане з трахеостомією. Сучасні лікарі під час такої операції широко використовують трахеорозширювач Труссо. Ним же запропонована конструкція трахеоканюлі, яка використовується і зараз. Вона складається з 2-х трубок – зовнішньої та внутрішньої.

2 група: для туалету (лаважу) нижніх дихальних шляхів.

3 група: для тривалої штучної вентиляції легень.

Причини гострого ларингіту.

Батеріальна флора (кокова) також може бути причною гострого запалення слизової оболонки гортані. Вона може бути самостійною причиною захворювання, або в асоціації з респіраторними вірусами.

Реалізації вірусно-бактеріальної інфекції у вигляді гострого ларингіту сприяють такі фактори: 1) термічні, — як місцеві (приймання дуже горячої або холодної їжі), тк і загальні (охоодження ніг); 2) зловживання горілчаними напоями та тютюном; 3) перенавантаження голосового апарату; 4) вплив пилу, газів та інших професійних шкідливих факторів.

Діагноз ставиться на основі даних ларингоскопії. При гострому ларингіті слизова оболонка гортані гіперемована, набряґкла, голосові складки рожеві або навіть яскраво-червоні, потовщені, у просвіті гортані густий секрет, що має вигляд слизово-гнійних тяжів.

Лікування.

У випадкеу, коли гострий ларингіт виникає на фоні гострого інфекційного захворювання, хворому призначають домашній ліжковий режим, видається листок тимчасової непрацездатності. У всіх інших випадках лікування проводиться у поліклініці без звільнення від роботи.

Гострий стенозуючий ларинготрахеїт є поширеним захворюванням у дітей, що розвивається як прояв гострих респираторних вірусних інфекцій (ГРВІ), супроводжується обструкцією гортані, трахеї та бронхів, у зв”язку з чим є небезпечним для життя дитини.

Етіологія. Гострий стенозуючий ларинготрахеїт має подвійну природу: 1) як клінічний прояв безпосередньо вірусної інфекції; 2) як ускладнення ГРВІ, що викликане вторинною бактеріальною мікрофлорою.

Гострий стенозуючий ларинготрахеїт розвивається у дітей раннього віку здебільш від 6 місяців до 3 років. До 4 місяців це захворювання практично не виникає, у віковій групі від 4 до 6 місяців відомі поодинокі випадки. Дуже високою є захворюваність протягом другого року життя. Хлопчики хворіють майже у тричі частіше за дівчат.

Клініка. Для гострого стенозуючого ларинготрахеобронхіту характерними є три ведучих симптоми: 1) зміна голосу; 2) грубий “лаючий кашель”; 3) стенотичне дихання.

Класифікація.

 1. Вид гострої респіраторної вірусної інфекції:
 1. Грип, парагрип, аденовірусна інфекція, респіраторно-синтиціальна інфекція;
 2. ГРВІ – встановлюється, якщо неможливо провести клінічну розшифровку або відсутня експрес-діагностика.
 1. Форма та клінічний варіант:

Первинна форма. Рецидивуюча форма.

1 варіант – раптовий початок за відсутності інших симптомів ГРВІ.

2 варіант – раптовий початок на фоні ГРВІ.

3 варіант – поступове наростання симптомів на фоні ГРВІ.

 1. Перебіг:
 1. безперервний;
 2. хвильоподібний.
 1. Стадія стеноза гортані:
 1. компенсована;
 2. неповної компенсації;
 3. декомпенсована;
 4. термінальна.

Зав. кафедри оториноларингології

д-р. мед. наук, професор В.І. Попович

База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка
Інформація Автореферат Анализ Диплом Додаток Доклад Задача Закон Занятие Звіт Инструкция

Рейтинг
( Пока оценок нет )
Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий