Курсова робота

Але періодично проблемами збереження та зміцнення здоров'я потрібно займатися спеціально. У найкращий спосіб це досягається на курорті природ­ними І преформованими (штучно створеними) фізичними факто­рами
Курсова робота

Скачати 265.21 Kb.

Дата конвертації 21.04.2016 Розмір 265.21 Kb.

КУРСОВА РОБОТА

з туризму

Організація шкільного оздоровчого туру під час зимових канікул

ЗМІСТ

Вступ

Збереженням здоров’я, зміцненням, підтриманням, нарощу­ванням життєвого тонусу потрібно займатися постійно. Зрозуміло, що людина щодня повинна, наприклад, займатися ранковою гім­настикою, бувати достатньо часу на свіжому повітрі, уникати шкід­ливих звичок, дотримуватися принципів раціонального збалан­сованого харчування та інших гігієнічних вимог. Але періодично проблемами збереження та зміцнення здоров’я потрібно займатися спеціально. У найкращий спосіб це досягається на курорті природ­ними і преформованими (штучно створеними) фізичними факто­рами.

Місцевість визнається курортом, якщо там є лікувальні фактори — клімат, лікувальні міне­ральні води, грязі чи інше, за допомогою яких можна оздоровлювати людей. Найбільш цінними в усьому світі вважаються бальнеологічні курорти. Це ті, основним лікувальним фактором яких є мінеральні води. А серед них перше місце належить тим бальнеологічним курортам, де є питні мінеральні води.

На більшості курортів лікує природа, завдяки чому вже саме перебування в лікувальній місцевості, навіть без спеціальних процедур, зміцнює тілесне й психічне здоров’я, покращує само­почуття, викликає бадьорість, оптимізм. Перебуваючи серед пре­красної природи на південно-західних схилах Карпат, в тиші, подалі від мирської суєти, людина починає дивитися на світ ніби іншими очима, стає доброзичливою, утихомиреною.

Одним із таких оазисів здоров’я є відомий в Україні і за її межа­ми курорт Поляна, а його окрасою — традиційно гастроентерологічні, а тепер вже багатопрофільні санаторії «Сонячне Закарпаття» та «Поляна».

Метою курсової роботи стало вивчення наступних питань – природних оздоровчих ресурсів в Закарпатській області, особливостей проведення оздоровлення дітей на курорті „Поляна”, організації дитячого оздоровчого туру на курорт „Поляна”.

Курсова робота складається з наступних розділів: розділу 1 „Природні оздоровчі ресурси в Закарпатській області”, розділу 2 „Особливості проведення оздоровлення дітей на курорті „Поляна”, розділу 3 „Організація дитячого оздоровчого туру на курорт „Поляна”.

Розділ 1. Природні оздоровчі ресурси в Закарпатській області

Надзвичайно багате Закарпаття на лікувальні мінеральні води. Всього враховано близько 400 виходів на поверхню (природні джерела та свердловини) мінеральних вод різного хімічного складу. Практично є всі відомі бальнеологічні групи вод за винятком радонових. Загальний дебіт мінеральних вод Закарпаття складає не менше половини запасів всього Карпатського регіону України. Тобто, мінеральних вод в Закарпатті не менше, ніж у Львівській, Івано-Франківській, Чернівецькій областях разом .

Найбільшою цінністю є вуглекислі гідрокарбонатні та гідрокар-бонатно-хлоридні натрієві мінеральні води. Є близько 30 родовищ мінеральних вод, фізико-хімічні, лікувальні властивості та дебіти котрих достатньо вивчені, визнані перспективними для курортного будівництва. На базі цих родовищ одночасно можна б оздоровлювати 20-30 тис. чол. На жаль, потенціал використовується недостатньо. В області є лише сім невеликих санаторіїв, які належать Закарпатському відділенню ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» («Сонячне Закарпаття», «Поляна», «Квітка полонини» в Свалявському районі, «Карпати», «Синяк» — в Мукачівському, «Шаян» — в Хустському та «Верховина» в Міжгірському), три відомчі санаторії («Перлина Карпат», Кооператор», «Гірська Тиса») та близько 30 санаторіїв-профілакторіїв. Недостатньо використовується й туристичний потенціал області. Необхідно відзначити, що останні три-чотири роки на території Поляни ведеться інтенсивне будівництво, особливо в «Сонячному Закарпатті» та навколо нього. Було б добре, якби скоріше освоювалися й інші родовища цілющих мінеральних вод. Бажаючих оздоровлюватися на бальнеологічних курортах з кожним роком стає все більше. І це дає підстави для оптимістичних прогнозів [5, с.4-5].

В роки існування СРСР з централізованих фондів на розвиток курортів та туристських баз для Закарпатської області виділялося дуже мало коштів — за деякими даними близько 0,2% від загально­українських. Очевидно, це мотивувалося близькістю кордону з потенційними противниками — державами НАТО. Після набуття Україною незалежності область поступово демілітаризується. Ліквідовано військовий аеродром у Мукачеві, стараннями всієї України, зокрема, й Верховної Ради УРСР припинено спорудження горезвісної Пістрялівської радіолокаційної станції, ліквідована ще одна РЛС на вершині гори Стой (на Схід від санаторію), котру добре видно зі Сваляви і з деяких точок в околицях Поляни.

Можна сподіватися, що з покращенням економічної ситуації в миролюбній, без’ядерній, позаблоковій, демократичній Україні розвиток об’єктів для рекреації буде прискорено. Для цього в Закарпатській області є достатній природний, науковий і кадровий потенціал.

Карпати відносять до тих 200 регіонів планети Земля, котрі позитивно впливають на екологію всієї планети і вважаються найбільш цінними з метою збереження біологічного різномаїття. Досить сказати, що вченим відома 481 рослина, котрі в природних умовах зустрічаються виключно в Карпатах.

Казково красива природа Поляни цілющими властивостями підсилює дію унікальних питних мінеральних вод, котрі справед­ливо вважають основними лікувальними факторами. Різноманіття та багатство природи зумовлено тим, що Поляна знаходиться на межі гірської та передгірської зон, оточена порівняно легко доступ­ними горами, до вершин котрих може дістатися середньо фізично підготовлена людина, бо висота гір в околицях не перевищує 1 тис. м [10].

Починаючи від спальних корпусів санаторію «Сонячне Закар­паття» Вулканічний (Вігорлат-Гутинський) хребет суцільно на десят­ки кілометрів вкритий лісом. Це зумовлює дивовижно чисте, про­зоре, насичене фітонцидами й легкими аероіонами цілюще повітря. Кабінетні процедури діють на людину кілька хвилин або годин, а природа зцілює недужого без перерви, кожну хвилину перебування на відкритому повітрі. Важливо, що цю процедуру практично не­можливо передозувати. Треба наголосити, що зцілює саме природа, а не сидіння чи лежання на курорті… біля телевізора. Гален писав: «Природа — кращий з лікарів. Вона зцілює 3/4 своїх пацієнтів…».

На площі близько 7 тис. га, котрі охороняє Полянське лісництво, ростуть 60 листяних та 20 хвойних порід дерев та кущів. Інтродуковано або акліматизовано близько 30 видів порід дерев і кущів, котрі раніше не зустрічалися в зоні курорту.

Окрасою курорту є рекреаційний лісосадопарк, створений Полянським лісництвом на горі Лиса. Він займає площу 157 га і тягнеться від північно-східної околиці Поляни до «Сонячного Закар­паття». Лісосадопарк красивий і корисний для здоров’я в будь-яку пору року, бо й зимою він дає цілюще повітря, лікуючу тишу, від­криває прекрасні, милуючі погляд ландшафти.

Щодо санаторію «Поляна», то відпочиваючі в ньому можуть щодня піднятися на вершину гори Кичери, звідки відкриваються, без перебільшення, фантастичні краєвиди. Можна побачити дві полонини — Боржаву на сході (г.Стой — 1681 м) та Руну на заході, Вулканічний хребет, «Сонячне Закарпаття». Сфотографуватися на вершині Кичери, коли добре видно полонини та Вулканічний хребет, Уклинський та Оленівський перевали — пам’ять на все життя. Треба сказати, що ландшафти курорту Поляна не тільки не поступаються тим, які бачать відпочиваючі Кисловодська, піднімаючись до т.з. «Храму повітря», на Мале чи Велике Сідло, але перевершують за красою краєвиди кавказького курорту. Для відпочиваючих в Кисло­водську такі походи — своєрідний ритуал. Завдяки вмілій популяри­зації серед рекреантів теренкурних маршрутів Кисловодска, на цьому курорті важко уявити відпочиваючого, котрий би хоч кілька разів не піднімався на ці, варті уваги, природні «об’єкти». Щодо Поляни, то лише дехто з відпочиваючих користується нагодою насолодитися чарівними краєвидами, подихати цілющим повітрям, потренувати серцево-судинну, дихальну систему, дістати заряд бадьорості та оптимізму [5, с.5-7]. Ця прогулянка займе не більше двох годин, але враження та бадьорість триватимуть дуже довго. Хто раз не полінився, той обов’язково повторить незабутню прогулянку. Одна з причин того, що не всі рекреанти курорту в повній мірі вико­ристовують для оздоровлення природні фактори, в тому, що культ­масові працівники недостатньо проводять роботу для популяризації околиць. А популяризувати є що навіть без того, щоб придумувати легенди. Подивіться на перевал Уклин і уявіть, як через нього пере­ходили предки мадярів, котрі «віднайшли» на Дунаї свою батьків­щину, як під час першої світової війни до Уклину пробилися з боями російські солдати генерала Брусілова, а в роки другої світової через нього пройшли воїни Червоної Армії.

В лютому-березні, коли природа тільки пробуджується, тери­торії лісопарків впритул до спальних корпусів суцільно вкриваються ранньо квітучими ефемероїдними рослинами. Вони, ніби відчу­ваючи, що невдовзі листя дерев припинить потік сонячних променів, спішать порадувати людей своїм цвітінням. Такі значні площі, вкриті «підсніжниками», серед котрих домінує шафран Гейфеля, назавжди залишаються в пам’яті.

Треба знати, що природа ефективно лікує лише при правиль­ному користуванні її дарами. На відкритому повітрі на людину діє цілий комплекс факторів, які потенціюють один одного. Фізико-хімічні властивості повітря не ідентичні в різних місцях навіть на території санаторіїв та околицях. Далі від корпусів оздоровниць повітря значно чистіше, а в міру підіймання в гори кількість фітон­цидів, озону, легких аероіонів помітно збільшується. Якщо в 1 см куб. міського повітря міститься всього 50 пар аероіонів, то в горах -5 тис., а поблизу водоспадів близько 200 тис.

Багато рослин вибірково споживають із грунту деякі мікроеле­менти і у вигляді металоорганічних сполук виділяють їх в атмосферу. Вони стимулюють, нормалізують різні системи організму. Доведено, Що в 80 % людей із безсонням, підвищеною збудливістю, порушен­нями артеріального тиску вдихання летких речовин дубового лісу влітку або повітря зимового хвойного лісу протягом 1,5 год. значно покращує самопочуття. Навпаки, перебування в листяному пере­зволоженому лісі при високій температурі повітря може погіршити самопочуття.

За основним лікувальним фактором — мінеральною водою — Поляну відносять у класифікації до бальнеологічних курортів. Але, враховуючи сприятливі кліматичні умови, він є бальнеокліматичним [11].

У Поляні помірно-континентальний клімат. Зима м’яка, літо неспекотне, осінь тепла, тиха й сонячна. Середньорічна температура повітря 10° С (для порівняння: в Моршині 7,6° С). Сонячного сяйва в Закарпатті близько 2 тис. год. на рік, як на курорті Сочі. А це на 200-300 год. більше, ніж в сусідніх Львівській та Івано-Франківській областях. Кількість опадів від 600 до 1300 мм на рік, найбільше в грудні. Максимальна температура повітря в липні (30° С), міні­мальна (-25° С) в січні. Як правило, крайні температури тривають лише кілька днів. Середньорічна відносна вологість повітря 82%. Вітри бувають дуже рідко і швидкість їх незначна (3-4 м/сек.). Атмосферний тиск 715-756 мм рт.ст. Сніговий покрив звичайно тримається з листопада до кінця лютого, а на північних схилах гір інколи до початку березня. Сонячні ванни на відкритому повітрі можна приймати з 15 квітня до 15 жовтня, але загартовані люди приймають сонячні ванни, катаючись на лижах, навіть в лютому або січні. В будь-якому районі Закарпаття можна проводити кліматолікування. За даними Г.Л.Проць навіть в місцевостях з відносно несприятливими кліматичними умовами (Плай) протягом року спостерігалося тільки 6 днів з дискомфортним типом погоди. Про повідомлення Гідрометцентру з Києва закарпатці жар­тують, що із столиці для території за Карпатами «на завтра пообі­цяють те, що було вчора». Чому настільки неточно? Бо в гірських умовах передбачити циркуляцію атмосфери непросто. Щодо Поля­ни, то часто буває, що над навколишніми горами йде дощ, а на ку­рорті сухо або й сонячно. Дощові хмари неохоче відриваються від гірських вершин. За чотири дні перебування в горах Рахівщини не вдалося зробити ні одного якісного фотознімка, бо постійно лив Дощ. Проїхавши близько 20 км, побачив яскраве сонце. Трохи далі від високих гір всі ці дні дощу не було. Якщо ви чуєте, що в горах вітер до 25 м/сек, памятайте, що це на висоті 1-2 тис.м, і пригадайте, Що «Сонячне Закарпаття» лише на 340 м вище рівня моря. Таких вітрів у нас просто не може бути, бо село оточене горами висотою 500-1000 м.

Людині при зміні кліматичних умов необхідний деякий запас міцності здоров’я для адаптації. Клімат Поляни не потребує значних витрат резервів, котрих у хворих і без того недостатньо. І в цьому перевага Поляни перед багатьма іншими курортами.

Варто нагадати, що ризик «простудних» захворювань весною більший, ніж восени. Причин цьому декілька. Восени організм біологічно вже готується до низьких температур, весною — навпаки. Восени в продуктах ще достатньо вітамінів, після зими — значно менше. Після літа організм ще не відчуває світлового та ультра­фіолетового голодування, що спостерігається в кінці зими та ран­ньою весною. Восени тепловтрати випромінюванням з тіла значно менші, ніж весною, оскільки після літа земля ще тепла, а весною ще не встигла прогрітися, хоч температура повітря вже може бути цілком комфортною [10].

У «Поляні» й «Сонячному Закарпатті» створені умови для використання сприятливого лікувального клімату — кліматотерапії. Є аеросолярії, басейн з природнім нагрівом води, штучне озеро з протічною водою площею 0,5 га («Сонячне Закарпаття»), поряд із санаторіями протікають річки Велика і Мала Пиня. Дозує клімато-лікувальні процедури лікар, а контролює їх виконання середній медперсонал. Основними кліматотерапевтичними процедурами є сонячні й повітряні ванни, купання. Треба дотримуватися лікарських рекомендацій, щоб не передозувати могутні фактори природи. Надмірні старання можуть викликати небажані реакції. В аеро­солярії є таблиці дозування загальних сонячних ванн сумарної раді­ації та повітряних лікувальних ванн. Таким чином, можна проводити самоконтроль. Дехто з відпочиваючих приймає кліматолікування за межами санаторіїв — в рекреаційному лісосадопаркові, на верхній точці теренкурних маршрутів або в інших приємних затишних куточках на околицях оздоровниць. Потрібно і там дотримуватися призначених доз. Нижче наведено таблиці дозування кліматолікувальних процедур. Таблиця розрахована для рівня моря, а Поляна знаходиться вище на 340 м. Між тим, інтенсивність ультрафіолетової частини сонячної радіації на кожні 100 м висоти збільшується на 4%. Тобто, в умовах Поляни інтенсивність ультрафіолетового опро­мінення від Сонця приблизно на 12% більша, ніж на рівні моря. Якщо врахувати практично прозоре, без пилу і диму повітря курорту, то в атмосфері поглинання майже немає. Тому будьте обережні, щоб бажання якомога скоріше засмагнути не стало причиною несприят­ливої реакції від передозування.

Розділ 2. Особливості проведення оздоровлення дітей на курорті „Поляна”

2.1. Загальні відодмості про курорт

Поляна — бальнеологічний курорт, на котрому функціонують два санаторії — «Сонячне Закарпаття» та «Поляна». Перший з них упродовж десятків років був базовим гастроентерологічним сана­торієм для об’єднання «Закарпаткурорт». Щодо «Поляни», то це найстаріший із діючих санаторіїв області, вік якого перевищує 130 років.

«Сонячне Закарпаття» функціонує з 25 лютого 1965 р. спочатку на 260 ліжок, а після рекон­струкцій в 1973 і 1977 рр. кількість місць доведена до 550. В 1989 р. вступив до ладу третій спальний корпус на 100 ліжок. Але упродовж 90-х років і на початку XXI сторіччя кількість місць в санаторії почала зменшуватися за рахунок покращання рівня комфортності. З 1994 р. розпочато реконструкцію першого спального корпусу, в 1998 р. — другого. Практично реконструкцію закінчено. Вже в XXI ст. на території санаторію з’явилися нові спальні корпуси. Але будує їх не ЗАТ «Укрпрофоздоровниця», а інші організації, пред­ставники котрих оцінили рекреаційні можливості курорту. Прове­дено капітальний ремонт в санаторії «Поляна», а один з корпусів суттєво реконструюється — над двома поверхами надбудовано ще один [5, с.8-9].

Багато рекреантів оздоровлювалися на курорті Поляна не один, а багато разів. В «Сонячному Закарпатті», наприклад, більше поло­вини рекреантів вже поправляли здоров’я в цьому санаторії. Багато таких і в «Поляні».

Санаторії розташовані на висоті 340 м вище рівня моря між По­лонинським і Вулканічним (Вігорлат-Гутинським) хребтами Карпат.

Коли засоби інформації повідомляють про стихійні лиха, біль­шість людей помилково вважає, що це стосується всієї області. Це не так. Навіть при повенях в 1998 і 2001 рр. спальні корпуси

• санаторіїв були в повній безпеці, бо вони розташовані на верхніх

• ярусах немалої території оздоровниць, куди навіть при катастро­фічних катаклізмах повеневі води не можуть досягти.

На відміну від санаторіїв, котрі виникали стихійно безпосередньо в місцях витоку на поверхню джерел мінеральної води, для будівництва «Сонячного Закарпаття» місце підбирали ретельно, тому оздоровниця розташована майже ідеально. Збудовано санаторій на північно-східних схилах Вулканічного хребта, на правому березі річки Велика Пиня, в урочищі Тихий. Це дійсно спокійне й тихе , місце, облюбоване в свій час австрійським графом Шенборном-Бухгеймом для мисливського будинку. Відстань від санаторію до » центру села Поляна — 1,7 км, до найближчих сільських будинків близько 0,5 км, до річки та автодороги Свалява-Перечин-Ужгород 300-400 м. По цій дорозі їздять автобуси із Сваляви до Ужгорода, , Перечина, сіл Оленьово, Родникова Гута, Порошково. Відстань від санаторію до районного центру і залізничної станції Свалява 11 км, ( до Мукачева — 36, до Ужгороду — 75, до Львова — 198, до Києва — . близько 750 км. Через Поляну проходить стара автодорога Мукачево-Львів, але міжобласні автобуси та транзитні вантажні перевезення здійснюються новою дорогою поблизу Сваляви. Завдяки цьому Поляна стала тихішою, екологічно чистішою і повністю відповідає терміну курорт. До речі, статус курорту Поляні надано Постановою І Ради Міністрів Української РСР № 490 від 12 жовтня 1982 р.

Щодо санаторію «Поляна», то він розташований майже в центрі села, над родовищем мінеральної води «Поляна купель», на лівому березі річки Мала Пиня, поблизу зупинки автобусів, котрі їздять із Сваляви до Воловця та інших населених пунктів цього району.

До санаторіїв найбільш зручно їхати залізницею до станції Свалява, а звідти автобусом. Автостанція знаходиться поблизу залізничного вокзалу. Прибулих на лікування біля залізничного вокзалу зустрічає автобус або маршрутні таксі, котрі послідовно доїзжають до санаторіїв «Кришталеве джерело», «Квітка полонини», «Поляна», «Сонячне Закарпаття». До Сваляви можна доїжджати також автобусами із Львова, Тернополя, Луцька, Трускавця, Івано-Франківська, що їдуть через Стрий в Ужгород, Мукачево, Іршаву, Виноградово.

Спальні номери одно-двомісні та номери із двох кімнат на двох чоловік — «Люкс». В усіх номерах є санвузли. В кожному корпусі є міжміські телефони. В одномісних і номерах «Люкс» є холодиль­ники, телевізори. Практично в усіх спальних номерах є телевізори, а де їх нема, бажаючі можуть взяти телевізор у прокат. Забезпечено прийом програм кількох каналів українського, російського та євро­пейського телебачення. Власники мобільних телефонів мають на­дійний зв’язок (UMS).

На території є пошта, в Поляні — дві аптеки, в «Сонячному Закарпатті» — аптечні кіоски. Є магазини, їдальні, кілька кафе, ресторани, бари, газетні кіоски, функціонують базари. Платні авто­стоянки охороняє спеціалізована служба, яка надійно забезпечує громадський порядок і безпеку на території оздоровниць.

2.2. Особливості проведення відпочинку

Як правило, першу половину кожного з шести робочих днів відпочиваючі приймають лікувально-профілактичні процедури. У неділю потрібно відпочити від лікування. Це можна зробити по різному в залежності від уподобань, пори року, погоди, настрою, компанії, коштів. Найпростіше — скористатися пропозиціями культ­масових працівників і провести відпочинок організовано. Але дехто віддає преревагу індивідуальному відпочинку. У санаторії, в сусідніх селах Поляна і Яківське, є різноманітні можливості для проведення вільного часу [5, с.10].

Щонеділі організуються нетривалі прогулянки територією санаторіїв, теренкурними маршрутами, в гори або в сусідній сана­торій, їх проводять культмасові працівники, які мають досвід екс­курсійної роботи, добре знають історію краю.

За бажанням відпочиваючих, у вихідні дні організуються авто­бусні екскурсії за межі Поляни — в санаторії «Карпати», «Синяк», «Квітка полонини», в Мукачево, в Ужгород. До введення візового режиму багато власників закордонних паспортів їздили на екскурсії в сусідню Угорщину.

Можна відпочити з користю для здоров’я й індивідуальної в залежності від сезону або погоди піти в рекреаційний лісосадопарк подихати іонізованим цілющим повітрям, помилуватися природою, насолодитися краєвидами, поласувати суницею, малиною, ожиною, плодами аронії, яблуками, грушами, лісовими, волоськими чи маньчжурськими горіхами, тригранними буковими горішками, плодами каштана європейського (їстивного), заглибитися в лісову частину лісосадопарку і зайнятися «тихим полюванням» за грибами. В теплу пору року це найбільш популярний активний відпочинок, бо санаторії майже з усіх боків оточені лісом. Можна відпочити й зовсім екзотично — відправитися в гори верхи на породистому скакуні.

Взимку активно відпочивають на лижах, санках чи ковзанах або просто прогулюючись пішки. Для любителів катання на лижах є достатньо можливостей — лижні підіймачі є в Поляні, і в «Соняч­ному Закарпатті», а для гірськолижників високого класу можна реко­мендувати поїздки на Воловеччину чи Міжгірщину, де є лижні траси з підйомниками, які відповідають олімпійським стандартам. Можна проїхатися на турбазу «Форель» (17 км) або в санаторій «Синяк» (близько ЗО км), де сніговий покрив з’являється скоріше і тримається довше, ніж у Поляні.

До послуг любителів фізкультури спортивні майданчики для гри у волейбол, настільний теніс, бадмінтон. В «Сонячному Закар­патті» є футбольне поле, тенісні корти, басейн з природним нагрівом води, озеро, річка. Хто вважає, що з курорту треба повертатися обов’язково засмаглим, набувають бронзового відтінку в кабінеті ультрафіолетового опромінення. Взимку, звичайно, бо вже з сере­дини квітня і до половини жовтня досить сонячного проміння. У «Сонячному Закарпатті» цілодобово відкритий біліардний клуб.

Якщо у когось урочиста подія і звичка святкувати її в ресторані, кафе чи барі, все це є в санаторіях або неподалік. Але не забудьте проконсультуватися з лікарем, аби не зашкодити здоров’ю, не звести нанівець попередні і майбутні оздоровчі потуги. Лікарі вважають, що краще зрадити нездоровим традиціям, вибрати більш цікаву й корисну для здоров’я альтернативу.

Щовечора в клубах санаторіїв демонструються кінофільми або проводяться вечори відпочинку, часто виступають професійні та самодіяльні артисти. Для шанувальників літератури є бібліотеки. Хто віддає перевагу не світським, а духовним цінностям, можуть піти до церкви. В селі Поляна є православна церква, молитовний будинок християн віри євангельської, в сусідньому селі Павлово-греко-католицька церква. Вчені стверджують, що люди, які регу­лярно відвідують церкву, як правило, мають більш міцне тілесне здоров’я, психічно більш врівноважені і живуть довше. Очевидно, це зумовлено більш аскетичним способом життя, зокрема, дотри­манням постів, а також психологічним розвантаженням під час молитов.

2.3. Спеціалізація оздоровлення в санаторіях

Санаторії спеціалізовані для лікування хворих з хронічними захворюваннями органів травлення. Формально перелік захво­рювань такий же, як і для інших гастроентерологічних оздоровниць, але є деякі особливості. В офіційному переліку захворювань вказано, що приймаються хворі поза фазою загострення. У «Сонячному Закарпатті» та в «Поляні» без застосування медикаментів ефективно лікуються хворі на виразкову хворобу шлунку, дванадцятипалої кишки, ерозивні гастрити (дуоденіти) при наявності виразок, ерозій, якщо відсутні виразний больовий синдром і ускладнення, що вимагають хірургічного втручання [10].

Хірурги радять якнайскорішу санаторну реабілітацію після операцій з приводу гастроентерологічних захворювань — резекції шлунку, ушивання перфоративної виразки, ваготомії, холецистектомії. Досвід курортологів підтверджує доцільність таких реко­мендацій. Тому вказані в офіційних показах терміни, коли дозво­ляється їхати на курорт після оперативних втручань, не можуть вважатися догмою. При задовільному загальному стані хворий може приїжджати й скоріше.

Якщо хворий має підвищений артеріальний тиск крові (вище І ст.) або схильність до гіпертонічних кризів, вони повинні бути обе­режними, регулярно приймати гіпотензивні препарати, уникати алкогольних, харчових, кавових «зигзагів», бо в більшості з них при систематичному або й епізодичному, але надмірному вживанні міне­ральної води тиск ще більше підвищується і це заважає провести повноцінне лікування.

Хоч «Сонячне Закарпаття» й «Поляна» — санаторії для дорослих, лікарі мають досвід оздоровлення дітей та підлітків, в тому числі й тих, котрі проживають на територіях, забруднених радіонуклідами після аварії на Чорнобильській атомній електростанції.

Медичні покази для відбору хворих на лікування.

1. Рефлюкс-езофагіт різних форм легкого та середнього сту­пеню поза фазою загострення.

2. Хронічний гастрит із секреторною недостатністю, а також із збереженою та підвищеною секреторною функцією поза фазою загострення. Хронічний гастродуоденіт з порушенням секреторної та моторно-евакуаторної функції шлунку.

3. Функціональні розлади шлунку з порушенням секреції або моторної активності («невиразкова диспепсія»).

4. Виразкова хвороба шлунку та дванадцятипалої кишки в фазі ремісії або згасаючого загострення, без моторної недостатності шлунку, без схильності до кровотеч, пенетрації, підозри на мож­ливість злоякісного переродження.

5. Хвороби оперованого шлунку з приводу виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки з наявністю демпінг-синдрому, гіпоглікемічного синдрому легкого й середнього ступеню, гастриту культі, панкреатиту, гепатиту, холециститу, ентероколіту, коліту, не раніше ніж через два місяці, при зміцнілому післяопераційному рубці та задовільному загальному стані.

6. Хронічні ентероколіти й коліти різноманітної етіології, лег­кого й середнього ступеню, окрім стенозуючих, виразкових, тубер­кульозних, бактеріальних і паразитарних форм, поза фазою заго­стрення. Дискинезії з явищами кишкового стазу або діареєю поза фазою загострення, «синдром подразненої товстої кишки».

7. Хронічні хвороби печінки і жовчних шляхів різноманітної етіології: гепатити, холецистити, ангіохоліти в неактивній фазі, без схильності до частих загострень, без явищ жовтяниці і при нор­мальній ШЗЕ. Залишкові явища після перенесеної хвороби Боткіна в неактивній фазі або в фазі згасаючого загострення. Дискинезія жовчного міхура та жовчних шляхів; спазми сфінктера Одді.

8. Жовчно-кам’яна хвороба, не ускладнена інфекцією або час­тими загостреннями і така, що не вимагає хірургічного втручання.

9. Стан післяо перативного втручання на жовчних шляхах не раніше ніж через 3-4 місяці після операції (уточнення див. вище).

10. Панкреатит хронічний, рецидивуючий (крім туберкульоз­ного) без схильності до частих загострень.

10. Сечові діатези (урат- та оксалатурія).

11. Цукровий діабет інсуліннезалежний (П-го типу) легкого й середнього ступеню важкості без ускладнень, в стадії компенсації.

Розділ 3. Організація дитячого оздоровчого туру на курорт „Поляна”

3.1. Параметри маршруту

Пункт Відстань, км Спосіб долання (вид транспорту) Час перебування в дорозі (год.) Київ-Свалява 820 Поїзд (купе) 13 Свалява – Курорт „Поляна” 20 Автобус Mersedes Princes 40 хвилин Курорт „Поляна” — Свалява 20 Автобус Mersedes Princes 40 хвилин Свалява-Київ 820 Поїзд (купе) 13 Усього 1680

27 годин 20 хвилин

Усього відстань маршруту становить – 1680 км.

Час перебування у дорозі – 27 годин і 20 хвилин. Із них:

— у поїзді – 26 годин;

— у автобусі Mersedes Princes – 1 година 20 хвилин.

3.2. Основні показники маршруту. Законодавчі вимоги щодо перевезення груп дітей
Тривалість маршруту (діб) 15

Кількість туристичних груп 1

Кількість туристів в групі 40

Всього туристів по маршруту 40

Всього людино/днів обслуговування 15

Вартість путівки ___ грн. для дитини.

На виконання Указу Президента України від 20 травня 2004 року за №570/2004 «Про заходи щодо посилення безпеки пасажирських перевезень автомобільним транспортом», з метою забезпечення безпеки перевезень організованих груп дітей на оздоровлення в табори відпочинку та інші оздоровчі заклади, а також проведення туристичних та екскурсійних подорожей (поїздок) був затверджений Порядок взаємодії з питань забезпечення перевезення організованих груп дітей на оздоровлення в табори відпочинку та інші оздоровчі заклади, а також проведення туристичних та екскурсійних подорожей (поїздок).

Цей Порядок визначає процедуру взаємодії центральних та регіональних органів виконавчої влади при організації перевезення організованих груп дітей на оздоровлення в табори відпочинку та інші оздоровчі заклади, а також проведення туристичних та екскурсійних подорожей (поїздок) з метою забезпечення їх безпеки під час здійснення цих поїздок.

У відповідності до цього Порядку під час підготовки перевезень організованих груп дітей у табори відпочинку та інші оздоровчі заклади, а також проведення туристичних та екскурсійних подорожей (поїздок) органи Міністерства освіти і науки України та Міністерства України у справах сім’ї, дітей та молоді повідомляють відповідні підрозділи Державтоінспекції МВС України з метою вжиття заходів щодо посилення нагляду за рухом на маршрутах перевезень та вирішення питання про супроводження колон автобусів спеціальними транспортними засобами.

Перевезення організованих груп дітей здійснюється пасажирськими перевізниками в порядку, визначеному Правилами надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 1997 року №176 (із змінами і доповненнями), за умови, коли є у перевізника ліцензія.

Замовник транспортних послуг не пізніше ніж за 15 днів повідомляє пасажирського перевізника щодо здійснення перевезення організованих груп дітей.

Видачу дозволів на перевезення організованих груп дітей на відпочинок у міжобласному і в міжнародному сполученні автотранспортні управління погоджують з Міністерством транспорту України.

Перевезення дітей дозволяється тільки в автобусах середньої та великої місткості, які пройшли передрейсовий технічний огляд, і здійснюється тільки у світлу пору доби та за сприятливих умов.

Замовник транспортних послуг і пасажирські перевізники:

— визначають маршрут перевезення організованих груп дітей, як правило такий, яким уже здійснюються регулярні автобусні перевезення;

— встановлюють зупинки автобуса:

 • технічні — одна на перші 50 кілометрів і не менше однієї — на кожні наступні 100 кілометрів маршруту;
 • для відпочинку — на 5 хвилин через кожну годину руху і на 30 хвилин — через кожні 5 годин руху (допускається поєднання 30-хвилинного відпочинку з перервою на обід);
 • для приймання їжі — через 3 — 5 годин руху;
 • для ночівлі;

— складають схему маршруту;

— складають розклад руху автобуса.

Замовник транспортних послуг:

— до початку перевезення складає список дітей у трьох примірниках (для пасажирського перевізника, замовника транспортних послуг і керівника групи);

— допускає до поїздки дітей, які зазначені у списках і не мають протипоказань для далеких переїздів за станом здоров’я;

— призначає на кожну групу з десяти дітей керівника, відповідального за супроводження їх під час поїздки, а на групу з тридцяти дітей — медичного працівника та проводить інструктаж про правила поведінки і техніки безпеки;

— керівник групи проводить бесіду з дітьми, ознайомлює їх з правилами поведінки і техніки безпеки під час поїздки.

Супроводження автобусів з організованими групами дітей здійснюється тільки територією обслуговування, у світлу пору доби і за сприятливих погодних умов, з увімкненими спеціальними світловими сигнальними пристроями із світловим сигналом синього кольору, а в разі необхідності — звуковим сигнальним пристроєм.

3.3. Програма оздоровчого туру

1 день 18:10 Відбуття із ж/д станції м. Києва

2 день 8:30 Приїзд у Сваляву 9:00 Виїзд на курорт „Поляна” 9:40 Прибуття. Розміщення у номерах 14:00 Обід. Вільний час 19:00 Вечеря. Вільний час

3-14 день 9:00 Сніданок 10:00 Лікувальні процедури 14:00 Обід 15:00 Лікувальні процедури. Вільний час 19:00 Вечеря. Вільний час

15 день 9:00 Сніданок. Вільний час 14:00 Обід. Вільний час 17:00 Виїзд в Сваляву. 18:30 Виїзд в Київ

16 день 8:50 Прибуття в Київ

3.4. Калькуляція туру
У вартість туру включено транспорт, вартість путівки на 13 днів із трьохразовим харчуванням, лікувальні процедури, послуги керівників групи, проживання, страховка.

У вартість не включено: проїзні білети із Києва до Чопа і назад.

1. Розрахунок загальних витрат на групу.

А) Транспортні витрати автобуса Mersedes Princes розраховуються на групу.

Довжина маршруту близько 40 км.

Вартість транспорту – 300 євро. На групу або 7 євро на людину.

Б) Послуги керівників группи (3 чоловіка).

По 1000 грн. Тобто на 3 чоловік – 3000 грн. або по 75 грн.

В) Путівка 120 грн на дитину за день (включено проживання, харчування, лікування). 13 днів – 1460 грн.

Г) Страховка вартість 5 євро на людину.

Калькуляція витрат на одну людину

Стаття витрат

На дитину Транспорт 45 Вартість путівки 1460 Страховка 90 Послуги керівника групи 90 Всього 1685

На суму прямих витрат нарахуємо прибуток фірми 30% — 505.5 грн.

Тобто вартість туру складає 2190.5 грн., а із ПДВ – 2628.6 грн.

ВИСНОВКИ

Турбота про здоров’я дітей є одним з основних показників ставлення держави до проблем підростаючого покоління.

Разом з тим саме стан справ у цій сфері викликає занепокоєння. Упродовж останніх років в Україні зберігається тенденція до погіршення стану здоров’я дітей, зумовлена негативними факторами соціально-економічного, екологічного та психоемоційного характеру. Вплив постійно діючих факторів ризику, в тому числі стресові перевантаження, зокрема у шкільному віці, призводить до порушення механізму саморегуляції фізіологічних функцій і сприяє розвитку у дітей хронічних захворювань.

Залишається високим рівень інвалідності серед дітей, що є одним з найбільш несприятливих явищ у комплексі характеристик стану здоров’я та соціального благополуччя населення. Не вдається уникнути тенденції до зростання кількості дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.

Конвенцією ООН про права дитини, ратифікованою Верховною Радою України, проголошено, що діти мають не тільки особливі потреби, а й громадські, політичні, соціальні, культурні та економічні права. Одним із найважливіших стратегічних завдань нашої держави в забезпеченні соціального захисту дитинства є реалізація їх права на оздоровлення та відпочинок.

Особливістю оздоровлення дітей на курорті „Поляна” є те, що взимку активно відпочивають на лижах, санках чи ковзанах або просто прогулюючись пішки. Для любителів катання на лижах є достатньо можливостей — лижні підіймачі є в Поляні, і в «Соняч­ному Закарпатті», а для гірськолижників високого класу можна реко­мендувати поїздки на Воловеччину чи Міжгірщину, де є лижні траси з підйомниками, які відповідають олімпійським стандартам. Можна проїхатися на турбазу «Форель» (17 км) або в санаторій «Синяк» (близько 30 км), де сніговий покрив з’являється скоріше і тримається довше, ніж у Поляні.

Треба знати, що природа ефективно лікує лише при правиль­ному користуванні її дарами. На відкритому повітрі на людину діє цілий комплекс факторів, які потенціюють один одного. Фізико-хімічні властивості повітря не ідентичні в різних місцях навіть на території санаторіїв та околицях. Далі від корпусів оздоровниць повітря значно чистіше, а в міру підіймання в гори кількість фітон­цидів, озону, легких аероіонів помітно збільшується.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

 1. Постанова Кабінету Міністрів України „Про затвердження Державної програми відпочинку та оздоровлення дітей на період до 2008 року” від 16 січня 2003 p. № 33.
 2. Наказ Міністерства транспорту України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства України у справах сім’ї та молоді „Про затвердження Порядку взаємодії з питань забезпечення перевезення організованих груп дітей на оздоровлення в табори відпочинку та інші оздоровчі заклади, а також проведення туристичних та екскурсійних подорожей (поїздок)” від 27 липня 2004 року за №672/831/623/120.
 3. Ваганенко Л. Е. Організація туристської роботи // Збірник тез республіканської науково-практичної конференції. — Київ, 2000.
 4. Гуляєв В. Г. Організація транспортних перевезень. — М., 2000.
 5. Завадяк М.І., Марусанич Б.М., Немеш І.І. Курорт „Поляна” – оазис здоров’я. – Ужгород, 2004.
 6. Любіцева О.О. Методика розробки турів. — К., 2003.
 7. Мацала В.Ц. Рекреаційно-туристичний комплекс України. – Л., 1997.
 8. Мінеральні води Закарпаття. Питне лікувальне використання / За ред. М.В.Лободи, Л.П.Киртич.- Ужгород, 1997.
 9. Піскун А.С. Стратегія розвитку туристичної індустрії та громадського харчування. – К., 2000.
 10. Реабілітація дітей з прилеглих до Чорнобильської АЕС районів в оздоровниці «Сонячне Закарпаття» / В.І.Гергель, І.І.Немеш, В.І.Шманько, О.І.Кондор, В.М.Телепанич, С.Б.Фекийшгазі, Н.С.Шманько. М.В.Немеш, Ю.Б.Кислова // Наук. вісн. Ужгород, ун-ту. Сер.: Медицина. Вил. 6. -Ужгород, 1998.- С. 45-49.
 11. Середюк Н.М. Сучасні принципи внутрішнього застосування міне­ральних вод (з позицій рецептор-опосередкованої концепції) // Оздоровчі ресурси Карпат і прилеглих регіонів: Матеріали конф. з міжнар. участю (Чернівці, 5-6 жовтня 1999 р.).- Чернівці, 1999.- С. 15-16.

Додаток 1. Мапа географічного розташування курорту „Поляна”

База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка
Інформація Автореферат Анализ Диплом Додаток Доклад Задача Закон Занятие Звіт Инструкция

Рейтинг
( Пока оценок нет )
Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий