Косметика: друг чи ворог…

Обладнання: малюнки, цитати про красу, ватмани, стікери, олівці, набори косметики для різних вікових груп
Косметика: друг чи ворог…

Скачати 139.53 Kb.

Дата конвертації 18.04.2016 Розмір 139.53 Kb. Тема: Косметика: друг чи ворог…

Мета: сформувати і розвинути поняття підлітків про косметику і здоров’я, про функцію шкіри, косметичні проблеми підлітків, навчити їх аналізувати значення чинників, що впливають на здоров’я шкіри, волосся, нігтів; навчити доглядати за шкірою, правильно обирати косметичні засоби і користуватися ними, розглянути ставлення учнів до своєї зовнішності, виховувати почуття відповідальності за своє здоров’я; формувати соціальну та здоров’язберігаючу компетенцію.

Форма проведення: виховна година з елементами рольової гри.

Обладнання: малюнки, цитати про красу, ватмани, стікери, олівці, набори косметики для різних вікових груп.

Ролі учнів: історики, лікар-косметолог, лікар-дерматолог.

Хід виховної години

І.Організаційний момент.

ІІ. Повідомлення теми заходу. «Косметика: друг чи ворог… »

ІІІ. Основна частина
Немає негарних жінок, є тільки жінки, які не знають, як зробити себе гарними. 
Ж. де Лабрюйєр 
 У жінки є тільки одна можливість бути красивою, але бути привабливою є сто тисяч можливостей.
Ш Монтеск’є

У кожного своє поняття про жіночу привабливість; краса — це щось більше непорушне й не залежне від смаків і суджень.

Ж. де Лабрюйєр

Ніяка зовнішня принадність не може бути повною, якщо вона не оживлена внутрішньою красою.

 В.Гюго

Слово вчителя:

Існує легенда про одного мудреця, який, лежачи на смертному одрі, скликав своїх дочок і сказав їм: « Я бідний і нічого не можу залишити вам у спадок, окрім однієї доброї поради: будьте розумними, якщо зможете, будьте добрими, якщо захочете, але красивими будьте завжди «.

Краса — це одна з найбільших таємниць природи, і прагнення до неї — одна з найсильніших властивостей людської натури. Наполегливо, постійно мріяли люди про красу, прагнули до неї. І впродовж століть, починаючи з незапам’ятних, стародавніх часів і до наших днів, естетичні вимоги народів насамперед зводилися до краси самої людини, і в усі епохи людство прагнуло цю красу примножити. Недарма стародавні народи наділяли своїх богів вічною юністю: з нею вони пов’язували ідею невмирущої, вічної фізичної краси. Але, так як і юність далеко не завжди гарантувала зовнішню красу, то у людей і виникало прагнення бути, або хоча б здаватися красивішими, прикрасити себе, заповнити природний пробіл, посилити і яскравіше проявити те, що було нею відпущено не дуже щедро. Ось із цієї самої спраги краси і юності, з цієї природної боротьби з невблаганним і нещадним часом і народилося особливе мистецтво — косметика.

Давайте зараз разом спробуємо встановити, що вам відомо про косметику,косметичні засоби, її слабкі та сильні сторони за методом SWOT-аналізу.

Завдання: Клас ділиться на чотири групи за порами року( І група – літо, ІІ група — осінь, ІІІ група – зима, ІV група – весна). У кожній групі обирається спікер. На дошці заготовка:

Strengths Weaknesses Opportunities Threats

Кожна група отримує завдання відповідно до букви:

 • сильні (Strengths) сторони косметичних засобів
 • слабкі (Weaknesses) сторони косметичних засобів
 • можливості (Opportunities), що відкриваються при користуванні косметикою,
 • небезпека (Threats), пов’язана з користуванням косметичними засобами.

Групи працюють 2-3 хвилини. Свої думки учасники групи записують на стіках, які після обговорення наклеюють у таблицю, а спікер захищає думки групи.
Слово вчитель: Відкіля воно взялося, ось це мистецтво – прикрашати своє обличчя? З чого почався макіяж? Скільки йому років? Чим користалися наші далекі предки (якщо, взагалі, користувалися) для зміни своєї зовнішності? Хіба не цікаво? По-моєму дуже цікаво…

Виступи істориків:

Історик 1:

Слово «косметика» походить від грецького слова, що означає «мистецтво прикрашати». «Космет» — так називали рабинь, які прикрашали тіло і обличчя жінок Стародавнього Риму.

Застосовувати косметичні засоби почали ще в далекій глибині століть. Спочатку це було пов’язане, очевидно, з культовими обрядами і мало функціональний характер. За допомогою косметики виділяли вождя, воїна із одноплемінників, лякали ворогів. (мал..1)

Звичай використовувати косметичні засоби виник у південних країнах. В умовах жаркого, сухого і вологого клімату частіше з’являлися захворювання шкіри, які потребували застосування різних засобів, зокрема мазей і умивань, з профілактичними і лікувальними властивостями.

Історик 2:

Батьківщиною косметики вважають Стародавній Схід, де мистецтво прикрашати обличчя і тіло досягло особливо високого розвитку. У всіх країнах стародавнього світу цінували південноаравійські пахощі й притирання, а фарбування волосся хною та басмою збереглося до наших днів. Мистецтвом виготовлення косметичних засобів володіли в основному жерці, які займались прикрашанням божества, бальзамуванням померлих. Рецепти різних ліків і бальзамін зберігались у глибокій таємниці. (мал..2)

Великими майстрами у цій галузі були жерці Стародавнього Єгипту. Саме Стародавній Єгипет вважається колискою косметики, де косметичні засоби були відомі ще 5000 років тому. У гробницях стародавніх поховань виявлені посудини з мазями, різними пахощами, що містять ладан, мирру, рожеву і лавандову олію.

Винайдені ними тисячоліття тому косметичні засоби використовують і при виготовленні сучасної косметики. Широко застосовували у Стародавньому Єгипті і декоративну косметику, яка мала в деяких випадках профілактичне значення. Наприклад, підфарбовували очі не лише жінки, а й чоловіки, що запобігало запаленню повік від спекотливого сонця і сухого вітру. Фарбували також волосся, нігті на руках і ногах. Це виявлено при дослідженні мумій, що збереглись, в яких нігті були пофарбовані в оранжевий колір, а в деяких випадках навіть позолочені, їдкий сік деяких ірисів (півникових) застосовували як рум’яна (подразнення шкіри цим соком викликало почервоніння, яке зберігалось тривалий час). (мал.3)

За кольором нігтів можна було визначити соціальну приналежність. Тільки верховній знаті дозволялося фарбувати нігті різними відтінками червоного кольору, іншим — тільки блідими відтінками. Досвід єгиптян перейняли і стародавні греки.

Римляни та греки були тонкими знавцями косметики і гігієни. Вони широко практикували часті купання, ванни, масаж. Після миття шкіру натирали різноманітними духмяними оліями, вивезеними з країн Сходу або виготовленими з місцевої сировини (лимонна олія, апельсинова, бергамотна). Вперше в Греції почали застосовувати олію з апельсинових квітів (флердоранжеву).

Неможливо уявити гречанку, яка б вважала свій туалет завершеним, не освіживши злегка обличчя косметичними засобами. Тримаючи в руках відполіроване бронзове люстерко з гарною фігурною ручкою, вона рум’янилась, підфарбовувала губи, підводила брови, відтіняла повіки, фарбувала вії, напахчувалась. Парфуми жінки зберігали у витончених посудинах-лекіфах, які іноді були справжніми витворами мистецтва.

Римські жінки також у великій кількості застосовували різні косметичні засоби та есенції, за допомогою яких освітлювали волосся, вживали духмяні олії, пудру.

Історик 3:

У Стародавньому Китаї дітям було прийнято фарбувати щічки червоною фарбою у вигляді яблучка. Фарбу для нігтів готували з воску, яєчних білків, желатину. 600 років тому китаянки фарбували нігті золотою або срібною фарбою, у часи династії Мін — вже чорною або червоною, а ще пізніше почали надягати на пальці золоті або срібні наконечники у формі довгих нігтів. Воїни підводили собі брови тушшю, надаючи їм більш люту форму, щоб лякати ворогів. Японки застосовували помаду з деревного воску, масла, насіння камелій, мускусу, камфори. Серед знаті було прийнято повністю збривати брови. (мал..5)

У Стародавній Індії косметику використовували незалежно від віку і статі. На малюнок, що наноситься на обличчя, впливала кастова і релігійна приналежність, а також рід занять. Жінки сильно сурмили брови і очі, використовуючи кіптяву і туш, ставили собі красиву плямочку на лобі між бровами — «тілака», прикріплювали до середини плямочки камінчик (сучасні стрази) бінді. Велике значення надавалося ароматам. Курили мирру, смолу тропічних рослин, ладан, який особливо цінувався. Його називали «божественним», «фіміамом богів». Приємні і різкуваті запахи відганяли злих духів. Жіночі зачіски так само обкурювали, використовуючи димок від горішків кокоса, кориці, гвоздики. У свята було прийнято офарблювати долоні рук і підошви ніг кольоровою крейдою, кольоровими глинами. (мал..6)

Історик 4:

У Середні віки в Європі бліда шкіра стала ознакою багатства, а косметикою, що додає рум’янець, користувалися виключно жінки легкої поведінки. І тому розвиток косметики загальмувався. Церква переслідувала тих, хто намагався доглядати за своїм «грішним тілом».

Але в епоху Відродження вона знову набула широкого поширення, хоча мала скоріше декоративний, ніж лікувальний характер. І тільки з середини XVIII в. косметика стала розвиватися як сучасна наука.

У Давній Русі для догляду за шкірою обличчя і тіла використовували в основному натуральні засоби – трави, тваринні жири. Звичай застосовувати пахощі, притирання виник у VII – VIII ст. завдяки розвитку торговельних зв’язків Русі з Візантією.

З прийняттям християнства Київською Руссю і розширенням візантійського впливу пахощі та косметичні засоби стали ширше застосовувати спочатку з релігійною метою, а потім і в побуті. (мал..7)

У XVI – XVII ст. з країн Західної Європи на Русь проникають вироби косметики і парфумерії, які в основному використовувала аристократична верхівка.

У простого народу основне місце займав гігієнічний догляд за шкірою, утримання її в чистоті. З найдавніших часів відомі бані із своєрідним масажем березовим віником, використанням духмяних трав. За відсутності бань милися й парились у печах. Мило застосовували лише багаті, інші користувалися лугом (настоєм попелу). Для освіження тіла робили масажі з мазями, виготовленими на травах, особливо поширений був так званий «холодець» — настій чи дистилят з м’яти.

На Україні для миття голови використовували любисток, м’яту, руту, а у воду для умивання клали ягоди калини, щоб обличчя було рум’яним. Водою із снігу, який випав у березні, виводили веснянки. Для пом’якшення шкіри обличчя застосовували підручні засоби: кисле молоко, сметану, хлібний квас, розсіл з солоних огірків, толокно, свіже молоко, яєчний жовток, рослинні соки (з свіжих огірків та ін.), мед, тваринні, рослинні жири тощо.

Особливо було поширене виготовлюване в аптеках «дів’є молоко» — настій бензойної кислоти або росного ладану. Ним змащували шкіру і додавали у воду для вмивання. Пізніше стали популярними білила («помада для обличчя»), які наносили на обличчя тоненьким шаром. Як рум’яна застосовували пофарбований у червоний колір папір. Ним натирали вологі щоки. Але найчастіше користувались з цією метою бодягою, яка зумовлювала подразнення закладених у шкірі обличчя нервових закінчень, приплив крові та легкий гарний рум’янець. Волосся змащували маслиновою, реп’яховою оліями.

Кінець XVIII і особливо середина XIX ст. стали поворотною точкою в історії вітчизняної косметики та миловаріння. Наприкінці XVIII ст. у Москві було відкрито першу парфюмерно-косметичну фабрику, а в середині XIX ст. у Росії вже діяло кілька таких фабрик. В основному їх обслуговували іноземні спеціалісти, фабрики працювали майже повністю на природній сировині. На них виробляли, головним чином, лише косметичні засоби: помаду для волосся, пудру, помаду для обличчя, туалетне мило.

Слово вчителя:

Навряд чи ми можемо уявити сучасне життя без косметики. І це стосується не тільки жінок, які люблять використовувати декоративну косметику для створення безлічі яскравих образів. Косметика — це і мило, шампуні, зубні пасти, словом, все те, що кожна сучасна людина використовує з ранніх років життя. Необхідність ретельно доглядати за своїм тілом з’явилася на зорі цивілізації, і ця потреба відокремлює розвинену людину від представників первісних спільнот. Мало хто знає, що корінь грецького «косметика» походить від слова «космос» і перекладається як впорядкований, гармонійний стан, протилежність безладному хаосу. Тому, використовуючи косметику, ми приводимо своє тіло в порядок і даруємо йому гармонію.

Розібратися у світі косметики та косметичних засобів нам допоможе лікар-косметолог.

Виступ «лікаря-косметолога»:

Косметологія з’явилася багато років тому і вперше виникла на світ як майстерність догляду за тілом людини, завдяки якому можна підкреслити природну красу і зберігати її, використовуючи для цього різні способи і засоби. Сучасна косметологія як частина медицини перш за все займається розробкою гігієнічних заходів по догляду за шкірою, волоссям, порожниною рота, вивчає засоби і методи усунення різних косметичних недоліків. 

Призначення косметики — надати шкірі обличчя, рукам, тілу, зубам, волоссю та нігтям гарного вигляду, запобігати їхньому захворюванню, зменшити ефект старіння, застосовуючи спеціальні косметичні вироби.
Існує цілий ряд класифікацій косметичних препаратів. Одна з них поділяє їх на такі основні групи:
1) засоби з догляду за шкірою обличчя, тіла, рук і ніг;
2) засоби з догляду за порожниною рота (зубні порошки, зубні пасти, еліксири);
3) декоративна косметика: губні помади, пудра, туш, лаки для нігтів, косметичні олівці;
4) засоби з догляду за волоссям: шампуні, бальзами, кондиціонери та ополоскувачі, засоби для укладки, завивки та фарбування волосся;
5) інші косметичні засоби — дезодоранти, пінні препарати для ванн, для прийняття душу;
6) туалетні мила.

За призначенням косметичні вироби поділяються на гігієнічні та лікувально-профілактичні.

Гігієнічна та лікувальна косметики найбільш розповсюджені і включають усі групи раніше наведеної класифікації.
Завдання від косметолога:

Із запропонованого переліку косметичних засобів обрати необхідні засоби з догляду за шкірою обличчя. По одному представнику із кожної з груп, кожний учень повинен аргументувати свій вибір.

Після виступів. Учні разом із лікарем-косметологом складають правила підбору косметичних засобів:

 1. Купувати косметичні засоби лише у аптеках чи спеціалізованих магазинах.
 2. Підбирати косметику відповідно до віку та типу шкіри, волосся.
 3. Перевіряти термін придатності.
 4. Вивчити інструкцію (склад та особливості застосування).

Слово вчителя: Є такий вислів, шкіра-це дзеркало здоров’я. Так, якщо шкіра занадто бліда, а під очима темні круги, можна запідозрити низький гемоглобін. Жовтувато – сіра шкіра у заядлих курців і т.п. Бліда шкіра буде і в тих, хто мало буває на свіжому повітрі, тощо. На запитання, а від чого ж в основному залежить стан шкіри, нам дасть відповідь «лікар-дерматолог».

«Лікардерматолог». Добрий стан шкіри залежить від нормальної роботи всіх органів і систем організму людини, а також від способу її життя:

 • дотримання особистої гігієни;
 • раціональне харчування;
 • достатнє перебування на свіжому повітрі;
 • заняття спортом;
 • загартовування;
 • повноцінний сон;
 • відсутність шкідливих звичок.

Косметичними засобами потрібно користуватися як дівчатам, так і хлопцям. Всі підлітки повинні виконувати процедури по очищенню та живленню шкіри.

Щоб ваша шкіра завжди випромінювала здоров’я і свіжість потрібно вранці та ввечері виконувати три кроки щоденного догляду за шкірою обличчя:

Перший крок — очищення. Змиваємо пил, бруд, надлишок шкіряного сала за допомогою мила, косметичного молочка (протирає обличчя «пацієнта»). Підліткам краще користуватися дитячим милом.

Другий крок — тонізування. За допомогою тоніка завершується процес очищення. Поліпшується кровообіг, звужуються пори.(протирає тоніком обличчя «пацієнта»

Третій крок — зволожування. За допомогою лосьйонів, емульсій, кремів створюється захисний бар’єр, який уповільнює втрату шкірної вологи та забезпечує довготривалий контроль рівня жирності шкіри. Не слід накладати на шкіру багато крему. Його потрібно спочатку розтерти на руки, а потім руками протерти обличчя. Зайвий крем знімають серветкою.

Гра «ТАК чи НІ»

 1. Перш ніж користуватись косметичними засобами потрібно перевірити чи не викличе він у тебе алергію – так.
 2. Помадою, кремом, духами можна користуватись без обмеження віку — ні.
 3. Обов’язково потрібно звертати увагу на дату виготовлення косметичного засобу – так.
 4. Можна користуватись будь-яким кремом не залежно від типу шкіри – ні.
 5. Уважно читати правила застосовування косметичного засобу – так.
 6. Враховувати індивідуальні особливості організму – так
 7. Правильно, що косметика — це лише засоби прикрашати обличчя – ні.
 8. При нанесені крему на обличчя потрібно враховувати лінії шкіри – так.
 9. Косметика допомагає попередити недоліки і захворювання шкіри – так.
 10. Чи потрібно експериментувати з косметичними засобами – ні.

І останнє запитання: Косметика: друг чи ворог? Учні аргументують свої відповіді.
Слова вчителя: Молодці! Запам’ятайте, що в кожному віці, як і в кожної пори року, є своя привабливість. Тому не потрібно захоплюватись декоративною косметикою, ховати свою неповторну красу молодості за гримом.

Сучасна жінка має величезний вибір косметичних засобів. Підтримувати красу сьогодні не становить великої праці, все залежить від ваших бажань і можливостей. Але ніяка зовнішня краса не порівняється з красою внутрішньої. Будьте щасливі і кохані і ви будете красиві, не залежно від того скільки вам років.

Додатки

мал..1 Вождь племені

Баночка для зберігання косметичної мазі, Греція.

мал. 5 Японка

мал.. 6 Індіанка

мал..7 Жіноча краса часів Київської Русі

База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка
Інформація Автореферат Анализ Диплом Додаток Доклад Задача Закон Занятие Звіт Инструкция

Рейтинг
( Пока оценок нет )
Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий