Інформаційно-методичні матеріали до Дня бібліографії м. Новоград Волинський 2 0 1 4 план проведення Дня бібліографії «Рідне довкілля основа нашого здоров’я»

Мета: Формувати у читачів відповідальне ставлення до довкілля і бажання брати участь у природоохоронній діяльності; виховувати екологічну культуру
Інформаційно-методичні матеріали до Дня бібліографії м. Новоград Волинський 2 0 1 4 план проведення Дня бібліографії «Рідне довкілля основа нашого здоров’я»

Скачати 185.61 Kb.

Дата конвертації 15.04.2016 Розмір 185.61 Kb. Відділ культури Новоград-Волинської міської ради

Новоград-Волинська міська централізована бібліотечна система

Центральна міська бібліотека ім. Юрія Ковальського

«РІДНЕ ДОВКІЛЛЯ –

ОСНОВА НАШОГО

ЗДОРОВ’Я»
(Інформаційно-методичні

матеріали до Дня бібліографії)
м. Новоград — Волинський

2 0 1 4
ПЛАН

проведення Дня бібліографії «Рідне довкілля —

основа нашого здоровя»
Мета: Формувати у читачів відповідальне ставлення до довкілля і бажання брати участь у природоохоронній діяльності; виховувати екологічну культуру, дбайливе ставлення до природи рідного краю; привернути увагу громадськості до вивчення та розв’язання проблем екології.

1. Вступна бесіда «Екологія і сучасність»

2. Книжкова виставка «Людина і природа: гармонія чи конфлікт»

3. Інформаційне досьє «День довкілля в Україні»

4. Бібліографічний огляд «Екологія: і здоров’я»

5. Прес — інформація «Глобальні проблеми людства»

6. Виступ агітбригади волонтерів міського Палацу дітей та молоді

«Первоцвіти Житомирщини, занесені в Червону книгу»

7. Вікторина «Чи знаєте ви флору та фауну?»

8. Презентація книги «Екологічні проблеми річки Случ та інших водних плес Житомирської області. Туристсько-рекреаційні зони надслучанського краю.»

9. Рекомендаційний список літератури «Нам з Землею разом жити».

10. Консультації по пошуку потрібної інформації відповідної тематики в

каталогах і картотеках, мережі Інтернет.

Додаткові теми:
• «Земля – наш спільний дім»

• «Україна – наш дім, хай чисто буде в нім»

• «Земля у нас одна і сонце в нас єдине»

• «За чистоту довкілля і людських душ»

• «Черпаю сили з рідної землі»

• «Людина. Екологія. Здоров’я: погляд у майбуття»

• «Без гарячої любові до природи людина не може бути митцем»

• «В долонях Всесвіту – наша Земля»

• «До совісті і розуму людського»

• «Прочитай книгу про природу»

• «В союзі з природою рідного краю»

• «Наше місто – наш дім»

«Екологія і сучасність»

(Вступна бесіда)

«Земля — не рабиня наша, а мати.
Сонце — не вітчим, а рідний батько,
Ліси — наші брати, річки — сестри.
Дощі, вітри, сніги  — добрі гості.
А ми на своїй планеті —
Не тимчасові мешканці,

а мудрі господарі!»

(В.Симоненко)

Наша епоха увійде в історію цивілізації не лише як ера великих досягнень людства, бурхливого розвитку науки, техніки й технологій, освоєння Космосу, а й, на жаль, як доба глобальної екологічної кризи. Найсуттєвіша риса ХХ століття – створення людством низки смертельних загроз своєму розвитку та існуванню. Це наслідок накопичення людством помилок у стосунках з довкіллям, ігнорування ним навіть очевидних сигналів про шкідливість недалекоглядних дій. Йдеться про наближення глобальної екологічної катастрофи через інтенсивне й кількісне зниження природних умов і ресурсів, необхідних і достатніх для існування живого, передусім людини.

Історія «прогресу» людей свідчить про те, що вони не просто «брали» необхідне, а бездумно руйнували довкілля. Розорюючи степи, забруднюючи струмки і ріки, людина безповоротно порушувала рівновагу природних екосистем.

Отруєні «великою хімією» повітря, вода, ґрунти, майже не залишилося місць, де можна дихати на повні груди. Небезпечно забруднено навіть акваторії світового океану. Людина в останні роки впритул наблизилася до повного самознищення, безперервно нарощуючи кількість глобальних загроз своєму існуванню: ядерна війна, «озонова діра», теплове, хімічне й радіаційне забруднення довкілля, стрімке збіднення рослинного і тваринного світу, СНІД тощо.

У кожної людини в житті є щось таке сокровенне, найрідніше, без чого вона не може навіть уявити свого життя. Це рідний батьківський край, де вперше дитиною побачила світ, ясне сонечко, дрібні сльозинки дощу на віконному склі, ріжок молодого місяця між міріадами зір, чисту зелену травичку і тисячі різних квітів, які радували серце своїм розмаїттям. Це та земля, по якій ми зробили свої перші кроки, земля наших батьків, дідів і прадідів, і вона найдорожча за все на світі. Вона єдина, де ми почуваємо себе вдома, затишно і привітно. І, де б людина не жила потім, а зі своїм краєм вона пов’язана невидимою ниточкою, яка не відпускає від себе, живить душу рідним теплом і дає наснагу.

Знати, а тим більше берегти ці нетлінні скарби – наш святий і непорушний обов’язок. Людина, яка не усвідомила цього, не перейнялася любов’ю до природи рано чи пізно просто стане невдячним споживачем.

В Житомирській області здійснюється розгорнута програма охорони природи, збереження та примноження її багатств. Особлива увага звертається на охорону і раціональне використання землі, збереження від забруднення річок і водойм, охорону та відтворення рослинного і тваринного світу, атмосферного повітря.

З метою реалізації державної політики України у галузі охорони довкілля, активізації роботи щодо здійснення природоохоронних заходів у нашому місті п’ятнадцятою сесією шостого скликання 15 лютого 2013 року затверджено «Міську Програму охорони навколишнього природного середовища на 2013 — 2016 роки».

Програму розроблено з метою зменшення негативного впливу на стан навколишнього природного середовища на основі заходів щодо:

— охорони і раціонального використання водних ресурсів;

— запобігання забруднення підземних та поверхневих вод;

— покращення санітарно-екологічного стану водних об’єктів;

— покращення санітарно-екологічного стану природних джерел;

— забезпечення мешканців міста якісною питною водою;

— охорони атмосферного повітря;

— охорони і раціонального використання земельних ресурсів;

— розвиток сфери поводження з відходами;

— заходи спрямовані на екологічну освіту та інформаційне забезпечення.

Програма ставить завдання формування та реалізації ефективної природоохоронної діяльності територіальної громади для поліпшення стану довкілля, забезпечення охорони навколишнього природного середовища.
«День Довкілля в Україні»

( інформаційне досьє)

Хто не знає слів маленького принца, героя Сент-Екзюпері: «Підвівся вранці, умився, опорядився — і відразу ж упорядкував свою планету». А що ж це насправді таке — упорядкувати свою планету — у нас мало кому відомо. Як і про те, що в третю суботу квітня відзначається День Довкілля. Одні джерела стверджують, що засновником цієї пам’ятної дати є Дж. Стерлінг Мортон, що у сорокових роках XIX століття переїхав зі своєю родиною в штат Небраска. На новому місці вони побачили безкрайні прерії із самотніми деревами, що повинні були піти на будівництво будинків і дрова. Мортон і його дружина відразу ж зайнялися посадкою дерев і розгорнули з цього приводу цілу кампанію.

У 1872 році ентузіаст запропонував призначити день, який би громадяни штату присвячували озелененню. Інші ж пов’язують День Довкілля з ім’ям Пола Уінера, який переконав своїх співгромадян з міста Санта-Барбари кинути всі справи і негайно почати ліквідацію наслідків розливу нафти.

З 1970 року основним заняттям тих, хто відзначав цей день, стала пропаганда значимості навколишнього середовища. А з 1972 року Генеральною Асамблеєю ООН засновано День Довкілля. Зараз його ударною працею відзначають жителі близько 170 країн світу. За традицією в цей день усі бажаючі упорядковують і озеленюють свої двори і вулиці. У 1990 році День Довкілля було проголошено міжнародним. Тоді ж ця назва вперше пролунала і в Україні.

В Україні, згідно з Указом Президента, вже одинадцятий рік поспіль в третю суботу квітня відзначається День Довкілля («Про День довкілля» № 855/98).

Всесвітній День Довкілля — це подія з різноманітними акціями по всій Землі. 

Цього дня громадські організації проводять заходи, спрямовані на поліпшення стану навколишнього середовища, очищення водних джерел, озеленення, збереження заповідних об’єктів, поширення екологічних знань. Нерозв’язані екологічні проблеми становлять серйозну небезпеку повноцінному існуванню будь — якої країни. Для України розв’язання екологічних проблем має дуже важливе значення, оскільки забезпечення сталого розвитку держави має супроводжуватися збереженням і відновленням безпечного стану довкілля.

Що найбільше радує і найбільше засмучує сучасну людину? Якщо бути максимально лаконічними і точними, то можна сказати, що найбільшою радістю і цінністю для людини було і залишається її життя, і найбільше засмучує людину загроза втрати цього життя. Сучасний стан людства можна охарактеризувати словом «тривога».

«Глобальні проблеми людства»

(прес — інформація)

Статті екологічної тематики друкуються на сторінках майже всіх популярних журналів і газет.

На сьогодні перед людством стоять такі глобальні проблеми:

· екологічна;

· демографічна;

· проблема бідності і пов’язані з нею інші соціально-економічні проблеми;

· загроза ядерної війни і міжнародний тероризм;

· проблема вичерпності природних ресурсів.

Екологічну проблему можна поставити на перше місце. У чому ж полягає суть цієї проблеми? Очевидно в тому, що людству не вистачило мудрості розумно керувати соціально — екологічною системою, вдосконалити її, про що мріяв Володимир Вернадський. Між людським суспільством та середовищем його існування виникла глобальна соціально — екологічна криза, яка поставила під загрозу подальше існування людства на Землі.

Екологічна проблема — це :

  1. Проблема чистого повітря;

  2. Проблема чистої води;

  3. Проблема потепління або парникового ефекту;

4. Проблема недостатньої кількості лісів.

Наше довкілля, рідна природа чарує нас в усі пори року. Ми, українці, маємо гордитися тим, що доля подарувала нам це диво – чарівну й неповторну красу природи. Та багатства природи небезмежні. Маємо їх дбайливо оберігати, як порядні господарі. Так роблять в усьому світі, бо проблеми екології, охорони природи нині найважливіші, адже природа – це наше життя, наше здоров’я.

Дерева, кущі, лугові, польові й лісові квіти ростуть не для того, щоб

ми їх ламали, топтали, рвали, нищили.

Навіть дикі звірі тихо поводяться в лісі – невже ми виховані гірше за

них? Не лякаймо птахів своїм вереском: вони ж звикли до мелодійного

співу й щебетання.

«Все на землі, все треба берегти —

І птаха й звіра, і оту рослину,

Не чванься тим, що цар природи ти —

Бо врешті, ти його частинка.

Друже мій, люби життя,

Люби людей, природу,

А кривду кинь у забуття,

Як камінь в тиху воду».

(Богдан Лепкий)

Сміття — джерело електроенергії. Одним із головних відновлюваних джерел енергії є біомаса, четвертий за значенням вид палива у світі. Україна має значний потенціал цього джерела, пов’язаний переважно з відходами рослинництва і тваринництва, лісової, деревообробної промисловості, а також твердими побутовими відходами. Сміття дійсно стало монстром цивілізації. Підраховано, що на кожного з нас витрачається 20 т. сировини на рік, щоправда, 97 % від якої йде … у відходи. Питання, куди подіти сміття, стає все більш актуальним. Гості, які приїжджають до нашого міста, відзначають його чистоту та охайність. Це досягається завдяки ініціативам міської влади та небайдужій позиції новоград — волинців. Турбуючись про екологію міста,розпочато централізоване вивезення твердих побутових відходів з приватного сектору, що дало можливість ліквідувати більшу частину стихійних сміттєзвалищ, особливо на берегах річок Случ, Смолка та в лісосмугах.

В останні роки міське сміттєзвалище потребувало негайного переобладнання, оскільки створювало екологічну небезпеку. Тож, завдяки сприянню районної державної адміністрації та Чижівської сільської ради вишукали ділянку під облаштування полігону твердих побутових відходів для потреб міста. Новий полігон твердих побутових відходів, який є найбільшим в області за площею та побудований згідно з сучасними вимогами та стандартів, передбачає утилізацію посортованого сміття.

Екологічна ситуація в нашій області – не з кращих. Це засвідчили проведені перевірки та аналіз дотримання природоохоронного законодавства. Найбільше турбує забруднення води. Тим часом Житомирщина належить до регіону з низьким водозабезпеченням. А тут ще й промислові підприємства «приправляють» воду відходами своєї діяльності. Окрім промислових, у річки потрапляють і господарські стоки, нечистоти з приватного сектора. Наші блакитні артерії перетворюються на смердючі стічні канави. Тож не дивно, що медики фіксують спалахи інфекційних захворювань, у тому числі й небезпечного гепатиту «А».

Зливання нечистот з вигрібних ям приватних садиб просто у річку Случ стало неабиякою проблемою у Новограді – Волинському. Отож, горе – господарям доведеться за таке порушення сплатити штраф у сумі 340 гр. Наразі в місті працює спеціально створена робоча група з числа санітарних працівників, інспекторів благоустрою та фахівців водоканалу.

У розв’язанні цієї важливої для городян проблеми не має бути байдужих, адже чиста вода – запорука нашого повноцінного життя і здоров’я, майбутнього наших дітей і онуків. Природа вже мстить людям за їхнє споживацьке, нехлюйське ставлення до неї. Залучають до цього і небайдужих жителів міста проханням повідомляти про такі випадки забруднення.

В усьому світі поступово зростає усвідомлення того, що, руйнуючи навколишнє середовище, суспільство нищить своє майбутнє. На захист довкілля піднімають свій голос тисячі людей: на різних континентах, різного віку, різної професійної підготовки. Ми прагнемо, щоб в Україні нова екологічна свідомість стала невід’ємною частиною свідомості громадян нашої держави, щоб усі відчували свою причетність до справи збереження довкілля.

Не секрет, що наша екологія дуже страждає від діяльності людини. Багато лиха приніс нам Чорнобиль – велика світового масштабу аварія на АЕС. Ніч 26 квітня 1986 року вразила собою увесь навколишній світ,приголомшила жителів планети страшенним стогоном невідомої раніше біди,трагічні наслідки якої відчуватиме ще не одне наступне покоління. А скільки біди маємо від необдуманого, необґрунтованого використання хімії в народному господарстві. Тож, маємо все робити, щоб залікувати ці рани і господарювати так, щоб подібне не повторилося.

Привітання до Дня довкілля
Сьогодні День довкілля —

День захисту природи.

Отож часу не гаймо,

Берімось за роботу.

 

Можна зробити гуртом так багато

І про здорове довкілля подбати

Нам щедра і чиста земля до снаги

Ти тільки поглянь  гарно як навкруги.

 

Всміхається сонце привітно й ласкаво,

Цей день на планеті хай ясно сія.

Час радісно лине змістовно, цікаво,

Нехай розквітає вся наша земля

 
Кожну квітку я хочу відчути

І стеблину всім серцем своїм,

Щоб в житті найдорожче збагнути

І зробити затишним наш дім.

 

Ми любим ліс і завжди його шкода

Річок розмову чуєм я і ти.

І все це називається природа

Давайте її завжди берегти. 
Захист природи у цілому світі

Це — місія честі, любові, добра

Заради майбутнього треба нам жити

Прекрасне і вічне нехай не вмирає.

 

Сьогодні усе для тебе

Озера, гаї, степи

І жити спішити треба

Гляди не проспи.

             

І щоб на білім світі

Не сталося біди

Шануймо ми природу

Усюди і завжди.

Вікторина «Чи знаєте ви флору та фауну?»
1. Що таке екологія? ( Екологія – це біологічна наука, яка вивчає взаємовідносини між живими істотами і зовнішнім середовищем).

2. Які ви знаєте глобальні екологічні проблеми? (Забруднення повітря, масова вирубка лісів, забруднення води, проблема збереження рослин і тварин).

3. Які рослини, що зустрічаються на Житомирщині, занесені до «Червоної книги» України? ( Береза темна, сон – трава, первоцвіт, анемона дібровна, лілія лісова, меч – трава болотна, вовчі ягоди пахучі та інші).

4. Які тварини, птахи нашого краю занесені до «Червоної книги» України? ( Заєць білий, горностай, борсук, лелека чорний, журавель сірий та інші).

5. Чому на схилах ярів для укріплення пісків садять сосну, а не ялину? ( Корені сосни проникають у грунт глибоко, а у ялини вони поверхневі).

6. Чому у ялини завжди гостра вершина? (Поки живе – росте).

7. Які ви знаєте отруйні рослини, що ростуть в Україні? ( Дурман, вороняче око, чемериця, вовча ягода).

8. У її листі містяться вітаміни С і К, провітамін А, корисні мінеральні солі і білки. Навесні з неї варять борщ. Можна добути й зелену фарбу. У давнину з її волокон виробляли мішковину. Що це за рослина? ( Кропива).

9. Запах квітів якого дерева вбиває мікроби? (Черемхи).

10. Чому рослина мати й мачуха має таку назву? ( Верхня сторона листка холодна, а нижня – тепла).

11. Яку рослину використовують для полоскання горла? ( Календула)

12. Яка лікарська рослина жителями Північної Америки названа «слідом білої людини»? (Подорожник).

13. Який з оленів найбільший в Україні? (Лось).

14. Хто з тварин може поїдати гадюк? (Лисиця, їжак).

15. Які птахи прилітають до нас першими? (Шпаки, зяблики).

16. Пташенята якого птаха не знають рідної матері? (Зозулі).

17. Який найменший птах фауни України? (Корольок).

18.В якому українському заповіднику є поляна нарцисів? (Карпатський заповідник).

19. В якій книзі зібрані всі злочини проти природи? ( Червона книга).
Земля – наш спільний дім.

(Інтерактивна гра до Дня довкілля)

Гра складається із 5-ти турів. У ній можуть брати участь 6-8 учасників. Для проведення гри створюється група підтримки з 15 – 20 осіб.

Кожному учаснику гри ставлять питання, можна зразу і по 2, відповіді можуть оцінюватись за 5-бальною шкалою. У випадку, якщо хтось із учасників не знає відповіді, оцінюється на 1 бал нижче. Після кожного туру журі оголошує результат. Той із учасників, хто набрав найменше балів, вибуває з гри. Таким чином залишаються сильніші. Переможцеві останнього туру присвоюється звання «Ерудит» і вручається головний приз. Інші учасники можуть нагороджуватись заохочувальними призами.

І тур

1-й блок запитань

1. Коли вперше і хто вжив термін екологія?

(У 1866р. німецький вчений Геккель).

2. Чим відрізняються поняття «природа» і «навколишнє середовище»? (Вони подібні, але поняття «природа» значно швидше. Природа – все те, що нас оточує. «Навколишнє середовище» утворилося в результаті тривалої еволюції планети Земля та під впливом людської діяльності – створення міст, заводів, каналів, транспортних магістралей).

3. Що таке антропогенний вплив на довкілля?

(Вплив, зумовлений діяльністю людини).

4. Що таке екологічна безпека? (Захищений стан життєво важливих екологічних інтересів людини).

5. Що таке екологічний моніторинг? (Комплексна система оцінювання, прогнозування, змін стану навколишнього середовища внаслідок антропогенного впливу).

2-й блок запитань

1. Яке значення для жителів планети має озоновий шар? (Він захищає живі організми від ультрафіолетового випромінювання).

2. Що таке «озонова діра»? (Локальна ділянка озоносфери, де густота озонового шару помітно менша звичайного вмісту).

3. Що таке макроклімат? (Клімат великих територій (географічних зон, материків, океанів), який формується під дією кліматоутворювальних чинників планетарного масштабу).

4. Що означає термін «парниковий ефект»? (Підйом температури в нижньому шарі біосфери, пов’язаний з нагромадженням в атмосфері вуглекислого та інших парникових газів, що перешкоджають довгохвильовому випромінюванню з поверхні Землі).

5. Що є основним джерелом забруднення атмосфери? (Газ, пил і різні продукти фіто-, зоо-, та мікробіоценозів).

6. Які міста в Україні найбільшого екологічного забруднення? (Маріуполь, Київ).

7. Як оцінюється стан навколишнього середовища Житомирщини? (Як відносно стабільний).

ІІ тур

1. Що утворює основну масу гідросфери землі? (Води Світового океану — 95,5% за об’ємом).

2. Яка кількість прісної води на нашій планеті? (2% від загальної кількості.1% прісної води містять річки, озера, підземні води).

3. Що вам відомо про раціональне водовикористання у світі? (Одним із таких методів є будівництво водосховищ. Найбільше штучне водосховище у світі – озеро Вальта у Нанні. Деякі країни надлишки річкової води спрямовують у підземні резервуари. Також із методів раціонального водовикористання є очистка і повторне використання води у промисловості).

4. Що вважається найшкідливішим забруднювачем Світового океану? (Нафта і нафтопродукти. Нафтова плівка на поверхні моря пригнічує життєдіяльність морського фітопланктону одного з головних постачальників кисню в атмосферу, губить мальки риб та інші морські організми).

5.Які озера називають морями? (Каспійське, Аральське).

6. Чому незадовільний екологічний стан річки Інгульця, адже на ньому немає великих міст, відсутнє судноплавство? (У річку Інгулець із криворізьких рудних комбінатів потрапляють шкідливі речовини).

7. Який стан сьогодні річок Житомирщини? (За даними Житомирської обласної СЕС спостерігається їх постійне бактеріальне забруднення).

8. Який стан колодязів у сільській місцевості України? (Через бактеріальне і хімічне забруднення грунтових вод 50% колодязів не відповідають санітарним нормам).

ІІІ тур

Назвати якомога більше народних прикмет і повір’їв, пов’язаних з природою.

1. Як є на Введення вода, то буде в мисці молоко.

2 .Іній на великі сніги,а туман на відлигу.

3. Скільки на Введення води, стільки на Юрія трави.

4. У серпні серпи гріють, а вода холодить.

5. Коли на Петра сльота, то буде в літі багато болота.

6. Якщо на Петра дощ один — врожай непоганий, два — добрий, а три — багатий.

7. Ранкове сонце здається надто великим — на дощ.

8. Якщо вода дуже шумить у горах, буде погода.

9. Якщо після дощу стає тепло, чекай продовження дощу.

10. Довгі бруньки-на довгу весну.

11. Якщо вода капає зі стріх, то ще довго буде холодно.

12. Вода — символ здоров’я, використовується у замовляннях і заклинаннях.

13. Воду святять, щоб душу очистити від гріхів.

14. Не можна давати чужим людям із кухля сімейного воду пити, бо мішатимуться в сім’ю сторонні.

15. Вода із «3 криниць», з «7 криниць», з «9 криниць», з «12 криниць» поміжна для корови і для всяких чарів.

16. Не можна приходити до криниці у брудному одязі — оскверниш джерело.

17. Зіпсував воду — не буде честі твоєму роду. 

2-й блок запитань Бібліотечне літо

(Учасникам гри роздають картки з початком прислів’я. Продовження знаходяться на другій половині картки на столі. Потрібно серед усіх найшвидше знайти продовження). Продовжити прислів’я:

1. Що в лісі родиться, то в дворі… (згодиться).

2. Бджоли раді цвіту, люди… (літу).

3. У всякої пташки свої… (замашки).

4. І тварина розумна, дарма, що… (не говорить).

5. І риба співала б.. (коли голос мала).

6. І не роби зла землі… (будеш жити у добрі).

7. Земля – рідна мати,… (треба її доглядати).

8. Ліс і вода-краса (природи).

ІV тур

1. Що таке Червона книга? Міжнародна Червона книга і Червона книга України? (Це книга, до якої заносяться дані про всі види рослин і тварин, які опинилися на межі вимирання. Вони створені у 1948 р. і в 1980 р.)

2. Що ви знаєте про Зелену книгу України? (Така книга створена вперше в світі в 1997 р., є списком рослинних угрупувань держави, що потребують охорони. До її першого видання занесло понад 120 рослинних угрупувань).

3. Що таке Червоний список видів? (Список видів, що потребують охорони на території країн Європи відповідно до Бернської конвенції).

4. Які звірі, що водяться на території України. вважаються хижаками? (Лисиці, вовки. куниці).

V тур

1. Які речовини належать до найнебезпечніших забруднювачів довкілля? (Діоксан азоту, бензол, пестициди, нітрати,полі хлоровані дифеніли, соляна кислота, важкі метали).

2.Які із засобів побутової хімії вважаються найбільш шкідливими для здоров’я людини? (Синтетичні миючі засоби, дезодоранти, зволожувачі повітря , аерозолі , полімери.

3. Поясніть значення слова «екохімія»? (Це наука, яка вивчає процеси, що відбуваються з речовинами в екосфері, наслідки застосування хімічних засобів для живої природи).

4. Кому з «великих» завойовників можна присвоїти звання «головного екологічного злочинця Землі»? (Саддаму Хусейну. Під час війни у Перській Затоці (1991 р.), вояччина Хусейна майже знищила екосистему Кувейту).

Наостанок:

Сьогодні і екологія людини має важливе значення. Велика кількість факторів впливає на здоров’я  людини. Хвороби значно помолодшали. На жаль, хворіють і дорослі, і діти. Тому потрібно вчасно проводити діагностику хвороби, а це може зробити лікар-терапевт, педіатр, уролог чи інший спеціаліст, а вже потім якнайшвидше лікувати. Тому не забувайте про здоровий спосіб життя і будьте

завжди здорові і щасливі.

Список використаної літератури:
Бути господарем у місті // Лесин край. — 2010. — 11 березня.
Галич М.А. Водний фонд Житомирської області / М. А. Галич, В. Я. Невмержицький. — Житомир. — 2003. — 120с.
Орлов О.О. Рідкісні та зникаючі види судинних рослин Житомирської області. Офіційний перелік. Фотодовідник / Під загальною редакцією О. О. Орлова, А. О. Вергелеса. — Житомир — Новоград — Волинський: Вид – во «НОВОград», 2011. — 208с.
Річка Случ – не вигрібна яма! // Час Полісся. – 2013. – 31 жовтня. – с.3
Синельникова М. Людина vs сміття: хто переможе? / М. Синельникова // Новоград – Волинські новини. – 2013. – 18 жовтня. –с.8
Случ: вода гіршає // Лесин край. – 2013. – 24 жовтня. – с.11
Стан води в річці Случ залежить від нас // Лесин край. – 2013. – 5 вересня. – с.11

Таргонський П.Н. Зелений дивосвіт Полісся / П. Н. Таргонський, Г. Й. Бумар. – Новоград – Волинський: «НОВОград», 2007. – 224с.; табл..

Юрчук Н. В якому місті ми хочемо жити? / Н. Юрчук // Новоград – Волинські новини. – 2013. – 18 квітня.

Матеріал підготувала:

Юхимчук С.О., бібліограф ЦМБ
Відповідальна за випуск:

Онищук Л.В., директор МЦБС

База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка
Інформація Автореферат Анализ Диплом Додаток Доклад Задача Закон Занятие Звіт Инструкция

Рейтинг
( Пока оценок нет )
Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий