Година здоров’я Тема. Що необхідно знати про туберкульоз

Мета: розширити і поглибити знання учнів про туберкульоз як небезпечну хворобу, наголосити на дотриманні правил, які допоможуть запобігти захворюванню на туберкульоз
Година здоров’я Тема. Що необхідно знати про туберкульоз

Скачати 87.42 Kb.

Дата конвертації 21.04.2016 Розмір 87.42 Kb. Що необхідно знати про туберкульоз

[Подзаголовок документа]

Година здоров’я

Кричфалушій Тетяна Федорівна, класний керівник 10-Б класу

Кричівської ЗОШ І-ІІІ ступенів

Година здоров’я

Тема. Що необхідно знати про туберкульоз

Мета: розширити і поглибити знання учнів про туберкульоз як небезпечну хворобу, наголосити на дотриманні правил, які допоможуть запобігти захворюванню на туберкульоз.

Метод проведення: лекція з елементами бесіди.
Зміст роботи

І. Вступне слово вчителя.

24 березня — Всесвітній день боротьби з туберкульозом.

Всесвітній день боротьби з туберкульозом відзначається за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я в день, коли німецький мікробіолог Роберт Кох заявив про зроблене ним відкриття збудника туберкульозу.

У 1993 році ВООЗ об’явила туберкульоз національним лихом, а день 24 березня — Всесвітнім днем боротьби з туберкульозом і офіційно рекомендувала стратегію DOTS як нову стратегію боротьби з хворобою.

Основними принципами DOTS є:

 • Політична підтримка.
 • Діагностика методом мікроскопії.
 • Надійна поставка ліків.
 • Контроль за лікуванням.
 • Регулярна оцінка результатів.

DOTS – це стратегія проти епідемії туберкульозу, вона дозволяє виявляти і лікувати хворих, небезпечних для оточуючих. Можна вилікувати 92-95% таких хворих. Впровадження DOTS – це спасіння багатьох людей від смерті, хвороби і страждання, зумовленого ТБ. Принципі стратегії DOTS універсальні для всіх країн. Зараз вона успішно запроваджується у понад 180 країнах світу.

В Україні, згідно з Указом Президента України № 290 від 22 березня 2002 року, також встановлений Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на туберкульоз, який відзначається щорічно теж у 24 березня.

Запитання до учнів:

 • А що вам відомо про цю хворобу? (Відповіді учнів.)

ІІ. Лекція.

План

 1. Мікобактерії та їх властивості.

 2. Джерела інфекції.
 3. Шляхи поширення збудника туберкульозу.
 4. Хто найбільш уразливий до туберкульозу.
 5. Як проявляється захворювання.
 6. Як вчасно виявити туберкульоз.
 7. Як можна запобігти захворюванню на цю хворобу.

На сьогоднішній день в Україні офіційно зареєстровано дві епідемії — туберкульоз і СНІД. За обома хворобами Україна займає перше місце серед країн Європи. Від туберкульозу в країні щодня вмирає 30 людей.

Збудники туберкульозу відрізняються високою стійкістю до впливу різних факторів (фізичних, хімічних, природних). Особливо високо стійкі мікобактерії туберкульозу в висохлому мокротинні хворого на туберкульоз. У вуличному пилу вони зберігаються близько двох тижнів, на сторінках літератури і предметах до 3-х місяців. На пасовищах і в ґрунті, забруднених хворими на туберкульоз тваринами, туберкульозна паличка може зберігатися від декількох місяців до 3-9 років. В умовах низьких температур збудник туберкульозу ще більш стійкий. Навіть в 5-10 % розчині соляної та сіркової кислоти бактерії зберігають життєздатність протягом доби.

Пряме сонячне проміння вбиває мікобактерії туберкульозу влітку за 60 хвилин, взимку — за 2 години; розсіяне сонячне світло — протягом 40-80 діб; ультрафіолетове опромінення — за 2-3 хвилини. При кип’ятінні загибель збудника відбувається за кілька хвилин.

Основне джерело туберкульозу — хворий бактеріовиділювач. Мікобактерії з організму хворого можуть виділятися з харкотинням, повітрям при диханні, сечею, калом, слиною, сльозами; з виразок.

Особливо небезпечним для оточуючих є невилікуваний хворий, який кашляє. Відомо, що хворий з активною відкритою формою туберкульозу виділяє у зовнішнє середовище від 20 млн. до 6 млрд. мікобактерій туберкульозу.

Необхідно знати про те, що у тварин, у тому числі й великої рогатої худоби, туберкульозом уражаються легені, печінка, кишки, сечостатеві органи, кістки, мозок, вим’я. Тварини виділяють збудника із харкотинням, слиною, фекаліями, сечею, заражаючи пасовища, приміщення, де їх утримують.

Джерелом туберкульозної інфекції можуть бути як хворі домашні, так і дикі птахи. Але інфікування від них відбувається не так часто.

Основними шляхами інфікування є повітряний, харчовий, контактний. Найбільш загрозливим при туберкульозі є повітряний шлях зараження і становить до 90% випадків. Під час кашлю, співу, голосної розмови мікобактерії туберкульозу розповсюджуються від хворої людини на відстань від 1-1,5 до 5 м.

Харчовий шлях зараження через забруднення мікобактеріями харчових продуктів та контактний не дуже часті.

Особливо небезпечним є хворий на туберкульоз, який знаходиться у скупчених колективах.

Необхідно пам’ятати про те, що хворий на активний туберкульоз несе загрозу для всіх оточуючих, і дуже важливо при будь-яких ознаках туберкульозу звертатися до лікаря і вимагати цього від своїх близьких.

Більшість інфікованих людей на земній кулі не хворіють на туберкульоз так як їхня імунна система успішно бореться зі збудником. Однак, частина людей мають більшу вірогідність захворіти на туберкульоз, і такі можуть бути серед:

 1. Особи, які були в контакті з хворим на активну форму туберкульозу, що виділяє в навколишнє середовище мікобактерії туберкульозу. Для дітей, особливо маленьких, достатньо короткочасного контакту з хворими на туберкульоз, щоб відбулося зараження.

 1. Діти та підлітки, що страждають хронічними рецидивними захворюваннями, які понижують захисні сили організму: часті простудні захворювання, хвороби носоглотки, легенів, цукровий діабет та ін.

Особи, що вживають алкоголь, наркотики, палять, погано харчуються, перебувають в стресових ситуаціях та несприятливих екологічних умовах.

 1. Особи, які інфіковані вірусом імунодефіциту людини, або ж які вже хворіють на СНІД. У цієї категорії людей перебіг туберкульозу найважчий. 60 % хворих на СНІД помирають саме від туберкульозу.

Як проявляється захворювання?
Туберкульоз може маскуватися під різні хвороби. Однак є декотрі ознаки (симптоми), які дозволяють запідозрити туберкульоз. До них відносяться:

 1. Постійна слабкість.
 2. Підвищена втомлюваність.
 3. Погіршення або відсутність апетиту.
 4. Втрата ваги.
 5. Тривала лихоманка (частіше з невисокими показниками температури тіла — 37,0-37,5°С).
 6. Пітливість.
 7. Тривалий кашель (протягом трьох тижнів і більше, з відходженням харкотиння чи без нього).
 8. Задишка.
 9. Кровохаркання.

При наявності будь-якої ознаки зверніться якомога швидше до лікаря!
Основні методи діагностики туберкульозу:

 • мікробіологічна діагностика;
 • рентгенологічна діагностика;
 • туберкулін діагностика.

Існують два основні методи мікробіологічної діагностики туберкульозу:

 • Мікроскопія мазка мокротиння.
 • Бактеріологічне дослідження мокротиння.

Рентгенологічне дослідження органів грудної клітки є одним із методів діагностики туберкульозу. Найчастіше застосовується рентгенографія органів грудної клітки, що:

 • допомагає діагностувати захворювання, оскільки близько 80-85% хворих страждають на туберкульоз легенів;
 • у більшості випадків виявляє патологію у хворих на туберкульоз легенів;
 • визначає її локалізацію й поширеність, але без урахування результатів інших досліджень не може слугувати надійним методом діагностики, тому що зміни, подібні до туберкульозної патології, можуть бути обумовлені також іншими захворюваннями органів дихання. У наші дні перебіг і картина багатьох хвороб, у т.ч. і туберкульозу, змінилася й уже не існує рентгенологічної картини, абсолютно типової для ТБ;
 • для уточнення характеру процесу, його структури, наявності порожнини розпаду застосовуються додаткові рентгенологічні методи: томографія, комп’ютерна томографія, магнітно-резонансна томографія.

Проба Манту (туберкулінова проба, туберкулінодіагностика) — метод дослідження реакції організму на введення спеціального препарату — туберкуліну.

Що таке туберкулін?

Туберкулін — це суміш із органічних речовин, отриманих з туберкульозних мікобактерій.

Запитання:

 • Для чого вона потрібна проба Манту?

(Для виявлення первинно-інфікованих, тобто тих, у кого вперше виявлений факт зараження туберкульозною паличкою Коха; для підтвердження діагнозу туберкульозу, для відбору дітей для ревакцинації проти туберкульозу…)

 • Як оцінюються результати проби Манту?

(Після введення туберкуліну, на 2-3 день, утворюється специфічне ущільнення шкіри — так звана «папула» (інфільтрат, ущільнення). На вигляд це округла ділянка шкіри, що трохи піднімається над шкірою. При легкому натисканні на неї прозорою лінійкою (або якщо натиснути й відпустити пальцем) вона повинна злегка побіліти. На відміну від простого почервоніння, на дотик (хоча це не завжди можна вловити пальцем), папула відрізняється від навколишньої шкіри своєю консистенцією — вона щільніша. Розмір папули вимірюють при достатньому освітленні прозорою (для того, щоб було видно максимальний діаметр інфільтрату) лінійкою через 72 години після введення туберкуліну. Виміряється тільки розмір ущільнення в міліметрах. Почервоніння навколо ущільнення не є ознакою імунітету до туберкульозу або інфікованості, однак воно реєструється, коли немає папули. Всі особи з позитивною реакцією Манту повинні бути обстежені на туберкульоз іншими методами, незалежно від того, була їм проведена вакцинація БЦЖ чи ні.)

Лікувати туберкульоз складно, тому що він «мутував» і пристосувався до тих препаратів, які на нього раніше впливали. З’явилися мікобактерії туберкульозу, стійкі до лікарських засобів. Це відбувається через несприятливу екологічного середовища і прийому медикаментозних засобів без призначення лікаря. Вчасно виявлений туберкульоз краще піддається лікуванню.

Як можна запобігти захворюванню на туберкульоз:

 1. Відмовитися від шкідливих звичок, які знижують захисні сили організму.
 2. Слідкувати за чистотою і порядком в приміщенні і за його межами.
 3. Не допускати захаращення і скупчення пилу.
 4. Щодня проводити прибирання будинку (квартири) і меблів вологим способом.
 5. Як можна частіше провітрювати приміщення.
 6. Не чистити в кімнаті одяг і взуття.
 7. Завжди мити руки перед їжею.
 8. Дотримуватися режиму харчування.
 9. Не купувати м’ясо, молоко на стихійних ринках.
 10. Вживати тільки кип’ячене молоко.
 11. Дотримуватися режим праці та відпочинку.
 12. Загартовувати свій організм.
 13. Займатися фізкультурою і спортом.
 14. Частіше бувати на свіжому повітрі.
 15. Боротися зі стресами.
 16. Регулярно проходити обстеження.
 17. Бути непримиренним до санітарних недоліків. Не соромитися робити зауваження оточуючим.

Дотримуючись необхідних запобіжних заходів, можна убезпечити себе від небезпеки зараження. Боротьба з туберкульозом буде успішною тільки тоді, коли ми всі разом будемо дотримуватися правил боротьби з підступною хворобою і вимагати виконання їх від оточуючих.

А якщо ви думаєте, що вас це не торкнеться, то ви помиляєтеся. Туберкульоз ще не переможений, він серед нас, і в кожну хвилину на Землі від нього страждають і помирають люди.

Якщо система боротьби з туберкульозом не буде покращена, то за прогнозами фахівців, за період 2000-2020 років у світі буде зареєстровано майже 1 мільярд інфікованих, 200 мільйонів людей захворіють на туберкульоз, а близько 40 мільйонів помре від цього захворювання.
ІІІ. Обговорення.

(Ця частина роботи залежить від компетентності учнів, від віку… Вчитель спрямовує бесіду.)

ІV. Підбиття підсумків. Заключне слово вчителя.

База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка
Інформація Автореферат Анализ Диплом Додаток Доклад Задача Закон Занятие Звіт Инструкция

Рейтинг
( Пока оценок нет )
Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий