«географія рідного краю»

З метою вивчення річки Вовчі було організовано дослідження головної водної артерії нашого краю. Перед юними екологами ставилося завдання
«географія рідного краю»

Скачати 53.8 Kb.

Дата конвертації 19.04.2016 Розмір 53.8 Kb. Міністерство освіти і науки України

Департамент освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації

Відділ освіти Васильківської райдержадміністрації

Васильківський навчально-виховний комплекс № 1

ім. М.М.Коцюбинського

ПОШУКОВА РОБОТА НА ТЕМУ

«ГЕОГРАФІЯ РІДНОГО КРАЮ»

сел. Васильківка

2013 р.

Пошукову роботу виконали

члени творчого об’єднання учнів «Пошук»

Секція «Екологічна варта»

Керівник – учитель географії Янатьєва Ольга Григорівна

Місце роботи Васильківський навчально-виховний комплекс № 1

ім. М.М. Коцюбинського

Робочий телефон 9-17-09

Список учасників пошукової роботи:

  1. Зуб Ольга — 11-Б клас Васильківський НВК № 1

2. Корнієнко Дмитро – 11-Б клас Васильківський НВК № 1

  1. Помазан Юрій — 11-Б клас Васильківський НВК № 1
  1. Осняч Анна — 11-Б клас Васильківський НВК № 1

З метою вивчення річки Вовчі було організовано дослідження головної водної артерії нашого краю. Перед юними екологами ставилося завдання:

Стаціонарні дослідження

  1. За різними джерелами інформації вивчити річку, як головний водний об’єкт рідного краю.

Практичні дослідження на місцевості

  1. Проводити спостереження за режимом і життям річки, а саме:

а) дослідити в які астрономічні строки починається льодостав на річчі, скресання льоду;

б) яке живлення річки переважає;

в) в яку пору року настає на річці межень;

г) рослинність річки та прибережної зони;

д) тваринний світ річкових вод.

Презентація проекту

  1. Створити і презентувати проект по дослідженню і вивченню водойми Васильківщини.

Важливе значення в житті населення нашого краю відіграє головна водна артерія – річка Вовча. За розмірами річка відноситься до середніх річок – 323 км, а її притоки Верхня Терса і Середня Терса, Гайчур, Мокрі Яли, Солона – до малих річок.

Над річкою туман. Вдалині видніється смт. Васильківка

Вовча бере початок на північному заході Донецького кряжу з джерела поблизу с. Новоселівки Донецької області і впадає в річку Самару на північному заході від м. Павлограду.

Під час спостережень на місцевості, екскурсій вздовж берега річки ми прийшли до висновку, що меандрична течія, почергове розмивання корінного берега, серповидні піщані наноси то справа, то зліва по руслу є характерною рисою нашої рівнинної річки Вовчі, її долинного ландшафту. На місцевості за допомогою математичних розрахунків ми виміряли глибину та ширину річки. Глибина річки місцями 3 – 5 м. Річище звивисте шириною 20 – 30 м.

Долина річки Вовчі переважно трапецієвидна, асиметрична, ширина 5 – 6 км, на окремих ділянках заплава заболочена завширшки від 0,2 до 0,3 км. Під час весняної повені, а це траплялося в 1964р., 1985 р., 1998 р., 2005 р., річка виходила з берегів, затоплюючи річкову заплаву в 1,5 – 2 м висотою. Під час однієї з повеней річка змінила своє русло, виробивши в пухких гірських породах нове русло.

Береги річки в деяких місцях скелясті: це лівий берег поблизу с. Лосівки.

Зліва видно пачки граніту – виходи кристалічного фундаменту Східно-Європейської платформи на денну поверхню

Виходи на денну поверхню залізистих кварцитів

Спостереження дали змогу зробити висновки, що річка Вовча відноситься до групи річок з весняною повінню. Це Східно – Європейський тип річок. Режим річки помірно континентальний: влітку і восени живлення дощове і підземне; взимку, коли опади випадають у вигляді снігу, а річка покрита кригою – тільки підземне; навесні в річку стікають талі снігові води — тобто, живлення річки – мішане. Це і є чинником коливання рівня водності річки: відповідно до сезонів року на річці Вовчі добре виражені: весняна повінь, літня межень, осінні паводки (вони бувають вкрай рідко) і зимова межень.

Зима 2012 р.

Льодостав. Міст через річку в районі с. Іванівки.

Весна 2012 р.

Скресання льоду на річці. Дикі качки плавають в проталинах.

Цілинний степ на берегах річки Вовчі

Річку живлять близько 400 приток – це невеликі повноводні річки, пересихаючі влітку річки переважно довжиною 10 км та балки. Невелика пересихаюча річка Соломчина ліва притока Вовчі. Протікає поблизу села Червона Долина. Річка Соломчина – це заказник місцевого значення Васильківщини. Невеликий струмок впадає в річку з правого берега поблизу побудованої ГЕС на південь від смт. Васильківки. Юні екологи 8-Б класу разом із класним керівником Анною Олександрівною Донець систематично доглядають за його чистотою. Балка Ульянівська — права притока Вовчі.

Юні екологи дбають про чистоту струмка

Ми вивчили швидкість течії на річці і прийшли до висновку, що вона неоднакова, змінюється на всьому протязі від витоку до гирла, в поперечному розрізі від одного берега до другого і від поверхні до дна. Знаючи висоту над рівнем моря витоку та гирла річки Вовчі, було розраховано падіння та похил річки. Похил річки 0,34 м/км. А також розраховано середній багаторічний стік води річки – до 20 куб. м/сек., забезпеченість водними ресурсами до 0,45 тис. куб. м на 1 жителя на рік.

Твердий стік Вовчі складається із зважених у воді та перекочуваних по дну русла часточок грунту, піску, дрібних часточок галечнику, він становить 750 г/м. Від цього залежить колір і помутніння води.

Річкова вода, хоча й малої концентрації, але є розчином, оскільки перед тим, як потрапити в річку, вона проходить довгий шлях чи по поверхні суходолу, чи в грунті, осадових гірських породах.

Дані Васильківської санепідемстанції дозволили нам скласти уявлення про мінералізацію річкової води. Мінералізація води велика: до 5601 мг/л. В складі солей переважає кількість хлору і натрію. Це пояснюється екологічною ситуацією в Дніпропетровській області та хімізацією полів. Вода в річці непридатна для пиття.

Регулювання стоку на річці йде по двох напрямках:

  1. Стік річки Вовчі регулюється 24 водосховищами й численними ставками. В 50-х роках 20 ст. на річці на південь від селища Васильківки було збудовано ГЕС, яка виробляла електроенергію для Васильківського району. Нині ГЕС законсервована, а гребля приймає участь у регулюванні стоку води в річці у весняний період під час повеней.
  2. Регулювання стоку води також проходить лісонасадженнями по берегах річки, яке здійснює Державне підприємство «Васильківський лісгосп».

Умови життя в річці залежать від швидкості течії та мінералізації води. Васильківка розташована в середній течії річки Вовчі, тому екологічні умови сприятливі для життя риб: окуня, коропа, карася, щуки, трапляються соми, багато раків.

В прибережних очеретах снують ондатри, нутрії, вужі, восени в пошуках їжі прибігають руді лисиці, взимку — вовки.

Різноманітний пташиний світ – дикі гуси, качки, кулики, в очеретах можна зустріти сіру чаплю. Пролітають махаон, каптурниця блискуча, кроншнеп великий — занесені до Червоної книги України.

Гніздо синиці ремез Пташині базари в очеретах

Навколо нас ще існують чарівні осередки дикої природи, може не такі вже й первісні – але вони єдині, які є в нас, — і це наш безцінний скарб, наше надбання і гордість. І ці осередки дикої природи, які зустрічаються на берегах нашої красуні Вовчі, треба оберігати.

Річка Вовча

База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка
Інформація Автореферат Анализ Диплом Додаток Доклад Задача Закон Занятие Звіт Инструкция

Рейтинг
( Пока оценок нет )
Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий