Загальні відомості

Снід, або Синдром набутого імунодефіциту — важке інфекційне захворювання, спричинене вірусом імунодефіциту людини (віл), яке пошкоджує імунну систему людини, І таким чином знижує опірність організму проти будь-якого захворювання
Червона стрічка символ солідарності із віч-позитивними та хворими на снід

Скачати 77.84 Kb.

Дата конвертації 18.04.2016 Розмір 77.84 Kb. СНІД, або Синдром набутого імунодефіциту — важке інфекційне захворювання, спричинене вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), яке пошкоджує імунну систему людини, і таким чином знижує опірність організму проти будь-якого захворювання.

Червона стрічка — символ солідарності із ВІЧ-позитивними та хворими на СНІД

Під егідою Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я діє міжнародна медична організація AIDS Care Education and Training з метою профілактики і турботи про людей хворих на СНІД у різних країнах Європи, Африки, Азії, Америки й Австралії.

Загальні відомості

Синдром набутого імунодефіциту вперше було зафіксовано в США у 1983 році. Протягом двох місяців хворий помер. Сьогодні за добу у світі чотириста тисяч чоловік заражується цією хворобою. Збудником є вірус, що має вигляд спіральки у трикутній серцевині. Він носить назву ВІЛ (вірус імунодефіциту людини) і має три типи: ВІЛ 1 та ВІЛ 2, що є дуже поширеними у Західній Європі, та ВІЛ 3, на який страждають переважно американці та африканці. Вірус вражає Т-лімфоцити, що служать для його розмноження, та макрофаги, що розносять його по організму. Сам по собі СНІД не є смертельною хворобою, але функціонування його вірусу у організмі впливає на імунну систему так, що навіть проста нежить може призвести до смерті людини. ВІЛ руйнує Т-лімфоцити, і це призводить до втрати організмом захисних реакцій, в наслідок чого активізується так звана умовно-патогенна флора організму і різко підвищується ймовірність смертельних запалювань, уражень нервової системи, розвитку онкологічних захворювань. Джерелом інфекції є безпосередній носій ВІЛ. Зараження можливе лише при статевому контакті з інфікованим чи при кровообміні з ним. Якщо ВІЛ-інфікована жінка народжує дитину, то за останніми дослідженнями, ця дитина зовсім не обов’язково має бути носієм вірусу. При проведенні антиретровірусної терапії ризик передати вірус від матері до дитини знижується аж до 6 відсотків.

Інкубаційний період — від двох місяців до 10 років.
Симптоми — збільшення лімфовузлів, лихоманка, втрата 10% ваги тіла протягом двох місяців, слабкість.
Діагностика СНІД
Оскільки ранній період ВІЛ-інфекції часто є безсимптомним, лікарі та інший медичний персонал можуть виявити його лише за допомогою дослідження крові пацієнта на наявність у ній антитіл (протеїнів, за допомогою яких організм бореться з хворобою) до компонентів ВІЛ. Кількість антитіл у крові піднімається до рівня, який вдається зареєструвати за допомогою наявних сьогодні методів дослідження, приблизно за 1 — 3 місяці після зараження, а до рівня, здатного давати позитивний результат в обстеженнях за допомогою стандартних тестових систем, лише за 6 місяців. Людей, що мають контакт з вірусом, потрібно обстежувати на наявність ВІЛ-інфекції, як тільки пройде час, необхідний для нагромадження в крові противірусних антитіл. Завдяки ранній діагностиці вони можуть отримати адекватне лікування у період, коли їхня імунна система найбільше спроможна боротися з ВІЛ, і таким чином запобігти розвитку деяких опортуністичних інфекцій .Крім того, своєчасне виявлення інфекції спонукає пацієнтів утримуватися від вчинків, які могли б стати причиною зараження інших осіб. Для діагностики ВІЛ-інфікування лікарі користуються тестовими наборами двох типів: ELISA та Western Blot. Якщо ймовірність наявності інфекції в організмі велика, а обидва тести дають негативний результат, лікарі можуть вдатися до пошуків у крові власне віруса або порадити пацієнтові повторно пройти тести пізніше, коли існуватиме вища вірогідність накопичення необхідної кількості антитіл у крові. Діти, що народжуються від ВІЛ-інфікованих матерів, теж можуть бути вражені вірусом, але можуть бути і неінфікованими, проте у будь-якому випадку протягом перших кількох місяців життя мають у крові антитіла, отримані від матері. За відсутності симптоматики вірогідний діагноз ВІЛ-інфекції за допомогою стандартних тест-систем може бути поставлений лише у дітей віком понад 15 місяців. У цьому віці наявність антитіл матері у крові дитини є малоймовірною, проте у випадку інфікування організм починає виробляти власні антитіла. Нові технології виявлення самого вірусу використовуються для діагностики ВІЛ-інфекції у дітей віком від 3 до 15 місяців. Нині проводяться випробування кількох тест-систем діагностики ВІЛ-інфекції у дітей віком до 3 місяців.

Профілактика хвороби

Оскільки вакцини проти СНІД не існує, єдиним способом запобігти інфекції є уникнення ситуацій, що несуть ризик зараження, таких як спільне використання голок та шприців або практикування небезпечених статевих відносин.

Багато людей, інфікованих вірусом імунодефіциту, не мають симптомів захворювання. Отже, неможливо знати напевно, що статевий партнер ВІЛ-неінфікований, якщо немає повторних негативних результатів його перевірки на інфікованість. Це, звичайно, за умови, що за час, який минув з моменту останнього обстеження, він не вступав у потенційно небезпечний статевий контакт.
Варто або зовсім не вступати у статеві зносини, або користуватися презервативами з латексу, які забезпечують лише частковий захист під час орального, анального чи вагінального статевого акту. Слід використовувати лише латексні презервативи, для змащування яких застосовуються змазки на основі води.
Хоча деякі лабораторні дослідження і свідчать про те, що сперматоцидні засоби можуть знищувати вірус імунодефіциту, не встановлено, що ці препарати здатні запобігати зараженню.
Ризик передачі інфекції від матері до майбутньої дитини значно зменшується, якщо вона під час вагітності та пологів приймає AZT, а її дитина отримує цей препарат протягом перших шести тижнів життя.
Міри профілактики. Основна умова — Ваша поведінка.

  1. Статеві контакти — найбільш розповсюджений шлях передачі вірусу. Тому надійний спосіб запобігти зараження — уникати випадкових статевих контактів, використання презерватива.

  1. Внутрівенно вживання наркотиків не тільки шкідливо для здоров’я, але і значно підвищує можливість зараження вірусом. Як правило, ті хто вводять внутрішньовенні наркотики, використовують загальні голки і шприци без їхньої стерилізації.

  1. Використання будь-якого інструментарію (шприци, системи для переливання крові) як у медичних установах, так і в побуті при різний маніпуляціях (манікюр, педикюр, татуювання, гоління тощо) де може міститися кров людини, зараженого ВІЛ, потрібно їхня стерилізація. Вірус СНІД не стійкий, гине при кип’ятінні миттєво, при 56С градусах протягом 10 хвилин. Можуть бути використані і спеціальні дезрозчини. Спирт не знищує ВІЛ.

  1. Перевірка донорської крові обов’язкова.

Сорок два мільйони чоловіків, жінок і дітей інфіковані в даний час вірусом імунодефіциту людини, що викликає СНІД. Щодня заражається ще більш 6 тисяч чоловік і якщо не вживати термінових заходів, до кінця десятиріччя число інфікованих досягне 110 мільйонів.

СНІД в Україні

Україна, де за оцінками експертів показник поширеності ВІЛ складає 1,4%, залишається найбільш постраждалою від ВІЛ/СНІД країною Європи. Епідемія швидко поширюється та виходить за кордони східних і південних регіонів, де до цього моменту було зареєстровано понад двох третин всіх випадків ВІЛ. Зростають темпи поширення епідемії в регіонах, які раніше вважалися найменш ураженими.

Щомісяця через мережу спеціалізованих лікувально-профілактичних закладів виявляється більше 1 000 нових випадків ВІЛ, кожного дня 49 осіб інфікується ВІЛ, а 5 – помирає від СНІД. Найбільша кількість ВІЛ-позитивних людей належить до вікової групи 20-39 років; крім того, постійно зростає частка підлітків 15-17 років.

За останній рік кількість хворих на ВІЛ/СНІД зросла у порівнянні з 2000 роком більше ніж у 4 рази, смертність – у 3,8 рази. Середня тривалість життя людини, що живе з ВІЛ, в Україні складає 5-8 років, зі СНІД – 1-2 роки, на відміну від того, що спостерігається в країнах західної Європи, де ці строки складають відповідно 10-12 років і 2-3 роки.

Однією з особливостей епідемії ВІЛ/СНІД в Україні є зростання частки жінок, у тому числі вагітних, серед людей, які живуть з ВІЛ. Так, у 2004 році серед людей з ВІЛ-позитивним статусом питома вага жінок складала 42,0 %; з них близько 85% жінок віком 15-49 років, серед яких 60% — 20-29 років. Водночас, доступ до медико-соціальних послуг значної кількості ВІЛ-позитивних жінок обмежено. Вони часто не отримують належної інформаційної та консультативної допомоги, оскільки у спеціалізованих установах, які надають послуги людям, що живуть з ВІЛ/СНІД, спостерігається брак персоналу з відповідним рівнем кваліфікації та досвідом. Особливо актуальною залишається проблема обмеженого доступу до лікування та догляду ВІЛ-позитивних вагітних жінок, які проживають у периферійних районах. Установи, які надають медико-соціальні послуги ВІЛ-позитивним людям, розташовані, здебільшого, в обласних центрах, внаслідок чого особи, що проживають у інших населених пунктах, фактично не отримують спеціалізованої консультативної допомоги. Водночас, медична допомога також надається їм у незадовільному обсязі. Ситуація ускладнюється тим, що зараз в Україні відсутня державна система соціального супроводу дітей, які живуть з ВІЛ, та їх родин; програми місцевого рівня у цій сфері реалізуються лише за ініціативою окремих організацій.

Прогнози щодо подальшого поширення ВІЛ/СНІД в Україні невтішні. До 2010 року експерти прогнозують 43-95 тис. смертей українців внаслідок СНІД, а кількість дітей-сиріт, батьки яких померли від СНІД, становитиме 47-77 тис. Окрім того,очікується зростання кількості дітей, які внаслідок СНІД втратили одного з батьків: з 6,5–11,2 тис. у 2005-му до 23,1–37,5 тис. у 2014 році. У 2014 році СНІД може спричинити 1/3 всіх смертей серед чоловіків та майже 60% всіх смертей серед жінок.

За результатами дослідження, проведенного Міністерством охорони здоров’я України спільно з Світовим банком (за фінансової підтримки Міжнародного альянсу з ВІЛ/СНІД в Україні, Глобального фонду боротьби зі СНІД, туберкульозом і малярією та за технічної допомоги ЮНЕЙДС), точна кількість ВІЛ-інфікованих в Україні не відома.

За результатами дослідження, до 2014 року загальна кількість ВІЛ-інфікованих за оптимістичним прогнозом може скласти 479 тис. осіб (1,9% населення віком 15-49 років).

2014 року загальна кількість ВІЛ-інфікованих становитиме 479 тис. осіб за оптимістичним сценарієм, який передбачає доступність антиретровірусної терапії для 50% тих, хто її потребує, а також за умови успішного виконання Національної програми протидії ВІЛ/СНІД.
В той же час, за песимістичним сценарієм, антиретровірусна терапія буде доступна лише для 5% тих, хто потребує. За прогнозами, 2014 року це дасть 820 тис. ВІЛ-інфікованих, що становитиме 3,5% дорослого населення.

Дослідження

Вчені за сприяння Національного інституту алергії та інфекційних хвороб (NIAID) проводять величезну кількість досліджень з вивчення ВІЛ-інфекції, спрямованих зокрема на отримання вакцини проти ВІЛ та нових препаратів для лікування самої хвороби і пов’язаної з нею патології. Нині випробовується на людях 29 зразків противірусної вакцини, розробляється або проходить стадію клінічного тестування велика кількість препаратів проти СНІД та СНІД-асоційованих інфекцій. Вчені з’ясовують також точні механізми ушкодження вірусом імунної системи. Ці дослідження дають змогу краще визначити мішені для дії противірусних ліків і вакцин. NIAID підтримує також роботи з вивчення особливостей перебігу захворювання у людей різної расової та етнічної належності. Вчені провадять також аналіз та випробування хімічних бар’єрів, таких як місцеві мікробіциди, які людина може вводити у піхву або у пряму кишку, аби уникнути зараження під час статевих відносин. Вони шукають також інші шляхи профілактики поширення інфекції, виявляючи та лікуючи венеричні хвороби, агітуючи за безпечний стосовно зараження ВІЛ стиль життя, а також запобігаючи інфікуванню дітей від матерів. Для попередження українців про наслідки СНІД запрошували зірок, які могли якось на це повлинути, це були і Queen,і Пол Маккартні.

Зав відділом

КУТОР “Центр здоров’я”

Харченко Н.М.

База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка
Інформація Автореферат Анализ Диплом Додаток Доклад Задача Закон Занятие Звіт Инструкция

Рейтинг
( Пока оценок нет )
Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий