Це потрібно І корисно знати! Технології оздоровлення дітей дошкільного віку шановні педагоги та батьки!

Сьогодні велику увагу необхідно приділяти впровадженню в дошкільних навчальних закладах здоров’язбережувальних та здоров’яформуючих технологій
Це потрібно І корисно знати! Технології оздоровлення дітей дошкільного віку шановні педагоги та батьки!

Скачати 201.84 Kb.

Дата конвертації 22.04.2016 Розмір 201.84 Kb. Це потрібно і корисно знати!
ТЕХНОЛОГІЇ ОЗДОРОВЛЕННЯ ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ
Шановні педагоги та батьки!
Сьогодні велику увагу необхідно приділяти впровадженню в дошкільних навчальних закладах здоров’язбережувальних та здоров’яформуючих технологій.
Технології оздоровлення дітей, що використовуються в дошкільних навчальних закладах:
Технології навчання здоров’я:
 • гігієнічне навчання;
 • формування життєвих навичок (керування емоціями, вирішення конфліктів тощо);
 • профілактика травматизму;
 • статеве виховання.

Інноваційні оздоровчі технології:

 • елементи художньої гімнастики;
 • пальчикова гімнастика;
 • дихальна та звукова гімнастика;
 • гідроаеробіка (в закладах з басейнами);
 • психогімнастика;
 • фітболгімнастика.

Профілактично-лікувальні технології:

 • фітотерапія ( полоскання ротової порожнини розчином часнику; вживання відварів, водних настоїв лікарських трав для профілактики різних захворювань верхніх дихальних шляхів, сечової системи, шлунково-кишкового тракту; оздоровчі напої та чаї з шипшини; вітамінні коктейлі з ромашки, календули, деревію, спориша; фітомішечки);
 • аромотерапія;
 • електроаерозольна терапія (розбризкування ефірної олії шипшини, обліпихи, м’яти, меліси, лаванди);
 • вітамінотерапія (полівітаміни, аскорбінова кислота, вітамінізація страв).

З появою в дошкільних закладах посади практичних психологів з’явилася можливість впровадження оздоровчих технологій терапевтичного спрямування таких, як:

 • арт-терапія;
 • піскова терапія;
 • казкотерапія;
 • сміхотерапія;
 • музична терапія;
 • кольоротерапія;
 • ігрова терапія.

ПАЛЬЧИКОВА ГІМНАСТИКА
Серед різноманітних рухливо-оздоровчих технологій, що впроваджують на фізкультурних заняттях, особливе місце належить тим, які пов’язані з розвитком дрібної моторики руки. Ці технології мають важливе значения для загального фізичного і психічного розвитку дитини упродовж усього дошкільного віку.

Рівень сформованості дрібної моторики в багатьох випадках визначає успішність засвоєння мистецьких, музично-виконавчих, конструктивних і трудових умінь, оволодіння рідною мовою, розвиток початкових навичок письма тощо.

На заняттях з фізичного виховання потрібно намагатися, щоб діти не тільки створювали і відтворювали шляхом рухів власних рук ті чи інші образи, але й емоційно вживалися в них. Для початку необхідно запропонувати дітям, починаючи з п’ятого року життя, ряд найпростіших вправ, завдань та ігор («Пальчики вітаються», «Слоненя», «Коріння дерев»), для дітей старшого дошкільного віку — більш складні вправи («Зустріч друзів», «Угадай, що намальовано» тощо). Ці вправи вимагають від дитини мінімальної фантазії і усвідомленості під час побудови відповідних рухів. Їх можна використовувати не тільки на фізкультурних заняттях, але й практично на всіх інших.

ДИХАЛЬНА ГІМНАСТИКА
Значне місце в оздоровчій та відновлювальній роботі посідають дихальні вправи. В умовах дошкільного навчального закладу дітей треба вчити правильно дихати. Під час виконання дихальних вправ, потрбно обов’язково дихати носом, а видихати ротом, що сприяє розвитку дихальної мускулатури, особливо м’язів, які забезпечують глибокий видих. Це дозволить не лише швидко ліквідувати кисневий голод, який утворюється внаслідок інтенсивної роботи, але й загартовувати організм.

Практичний досвід переконує, що діти легко оволодівають дихальним оздоровчим комплексом, що є підготовчим етапом оздоровлювальної системи, який сприятливо впливає на загальний стан організму, зміцнює здоров’я, розвиває силу і спритність, допомагає боротися з недугами, посилює опірність організму застудним захворюванням, розвиває гнучкість, пластичність, координацію рухів. Інтерес дітей стимулюють імітаційним характером вправ.

Комплекс дихально-оздоровлювальних вправ доцільно зробити змістом ранкової гімнастики, ввести його до заняття фізичної культури.

ЗВУКОВА ГІМНАСТИКА

Позитивний ефект спостерігають при використанні на заняттях звукової гімнастики. Під час вимовляння звуків вібрація голосових зв’язок передається на легені, трахею, бронхи, а від них – на грудну клітку. Такий вібромасаж розслабляє м’яку мускулатуру бронхів. Звуки вимовляють максимально довго. Тривалість видиху повинна регулювати сама дитина, щоб не сприяти перевантаженню та появі кашлю. Дихальні вправи у поєднанні з вимовлянням звуків підвищують емоційний тонус усього організму дитини.

ГІДРОАЕРОБІКА
Одна з альтернативних технологій фізкультурно-оздоровчої роботи в дошкільному навчальному закладі — гідроаеробіка. Це один з нетрадиційних видів ритмічної гімнастики, яка виконується у водному середовищі: басейні або водоймі з рівним піщаним дном. Гідроаеробіка розширює спектр загальнофізіологічної дії гімнастичних вправ завдяки підвищенню опору водного середовища та впливу його температури на шкіру й судини та механізми терморегуляції. Темп виконання гімнастичних вправ у воді обмежений, тоді як ступінь м’язового напруження пропорційно підвищується. Знижується також об’єм та кількість повторень вправ порівняно зі звичайними умовами. Водне середовище полегшує м’язову релаксацію та формує специфічну систему управління рухами з більш вираженою та більш тривалою фазою розслаблення м’язів кінцівок після фази динамічного напруження.

ПСИХОГІМНАСТИКА

Психогімнастика це спеціальні заняття (вправи, етюди, ігри), спрямовані на розвиток та корекцію пізнавальної та емоційно-особистісної сфери дитини.

На фізкультурних заняттях фізичні вправи можна використовувати не тільки для фізичного удосконалення, а й для розвитку пам’яті, уваги, волі, уяви, творчих здібностей. Використання психогімнастики допомагає створити на занятгях позитивний емоційний настрій. зняти втому, подолати скутість. За допомогою цих методів у дітей розвиваються навички концентрації уваги, пластика, координація рухів. Вправи супроводжуються різними текстами, які допомагають дітям уявити той чи іншнй образ.

ФІТБОЛГІМНАСТИКА
Проведення фітболгімнастики як інноваційної технології пропонується методичними рекомендаціями «Фізичний розвиток дітей в умовах дошкільного навчального закладу» (лист Міністерства освіти і наук України від 16.08.2010 р. № 1/9 — 563). Така гімнастика включає виконання вправ на великих надувних еластичних м’ячах різного розміру. При доборі м’ячів варто звернути увагу на їхній колір, оскільки кольорова гама  по-різному може впливати на психічний стан і фізіологічні функції організму дитини. Теплий колір (червоний, жовтогарячий) підвищує активність, підсилює збудження центральної нервової системи. Холодний колір (синій, фіолетовий) навпаки заспокоює. Жовтий і зелений кольори сприяють прояву витривалості.  Вправи на фітболах варто виконувати у поєднанні із читанням казки. На шостому році життя можна вводити музичний супровід, оскільки діти можуть вже свої дії співвідносити з музикою. Ігри з фітболами можна використовувати як на фізкультурних заняттях, так і в повсякденній роботі (прогулянка, самостійні ігри дітей, розваги, індивідуальні заняття). Фітболгімнастика не тільки позитивно впливає на поставу, м’язи спини, живота, шиї, але й приносить дітям велике задоволення, за умови відсутності протипоказань.

ФІТОТЕРАПІЯ
Фітотерапія – це давній спосіб лікування травами. Захворювання органів дихання у дітей посідають перше місце. Вчені радять використовувати фітотерапію у поєднанні з аромотерапією у період адаптації до умов дошкільного закладу, під час збільшення застудних та грипозних захворювань, для дітей, які часто хворіють. У дошкільних навчальних закладах лікарські рослини можна застосовувати у формі водних екстрактів. Настої готують гарячим способом. Рослинну сировину заливають окропом і кип’ятять від 10 до 30 хв, потім повністю охолоджують. Фітотерапію застосовують після фізкультурних занять.

АРОМОТЕРАПІЯ
Аромотерапія — зцілення за допомогою застосування натуральних ефірних масел, які вводяться в організм людини через дихальні шляхи та шкіру (масаж, ванна, компрес). Аромотерапію слід використовувати під час адаптації дітей до умов дошкільного закладу, при збільшенні частоти застудних захворювань, для дітей, які часто хворіють, для зняття втоми після проведення занять з фізичної культури або трудової діяльності, для розвитку гостроти нюху (вдихання пахощів садових, польових і лісових квітів, трав — конвалії, ромашки, шавлії, чебрецю, м’яти тощо). Для профілактики гострих респіраторних захворювань (ГРЗ) рекомендовано виготовляти для дітей «пахуче намисто» з очищених зубчиків часнику. Використання подушечок з певними травами допомагає регулювати стан дитини. Рекомендують використовувати хвою, шишки хмелю, лаванду, розмарин, руту, м’яту. Такі подушечки кладуть біля дитини, коли вона грається, спить, навчається.

Важливо пам’ятати, що цілющі аромати добирають індивідуально.
АРТ-ТЕРАПІЯ

Арт-терапія – лікування мистецтвом. Арт-терапія є досить новий метод психотерапії, який широко використовується в роботі з дошкільнятами. Головна мета її полягає в розвитку самопізнання та самовираження дитини, подолання бар’єрів у спілкуванні, розвитку уяви, зняття психічного напруження, страхів. Арт-терапія поєднує використання різних видів образотворчості: малюнка, живопису, мозаїки, колажу, ліплення тощо. Переваги цього методу – відносна простота в застосуванні, багатство матеріалів, можливість поєднувати його з будь-якими іншими методами, серед яких: музикотерапія, танцювальна терапія, казкотерапія, кольоротерапія, пісочна терапія. Показниками для проведення арт-терапії є: труднощі в емоційному розвитку, стрес, депресія, зниження емоційного тонусу, переживання дитиною емоційної відстороненості та почуття одинокості; наявність конфліктних міжособистісних відносин, підвищена тривожність, страхи, фобії; низька самооцінка тощо.
ПІСКОВА ТЕРАПІЯ

Пісок і вода – найулюбленіші матеріали для ігор і занять дітей. Пісок «поглинає» негативну енергію, «очищує» енергетику людини, стабілізує її емоційний стан.

Роботу з піском доцільно починати з ігор на розвиток тактильно-кінестетичної чутливості і дрібної моторики рук. Тактильно-кінестетичні відчуття – це відчуття, які ми отримуємо через рецептори на шкірі. Вони тісно пов’язані з розумовими операціями, з їх допомогою ми пізнаємо світ.

Можна запропонувати дошкільникам:

 • «походити» дольками по піску, залишаючи свої сліди;
 • виконати долоньками і ребром долонь зигзагоподібні та колові рухи;
 • складеними пальцями зобразити на піску сліди загадкових, казкових птахів, тварин (фантазуємо);
 • створити відбитками долонь, кулачків різноманітні малюнки (квіти, дерева, сонечко, дощ).

КАЗКОТЕРАПІЯ
Читання казок — не новий вид роботи в дошкільному закладі, але казкотерапію дослідники радять використовувати не тільки як окремий вид роботи з дітьми, а й у поєднанні з фізичними вправами і навіть в роботі з фітболгімнастикою. Адже фітбол-казка є самостійним заняттям з дітьми молодшого дошкільного віку; а для старших дошкільників — як гімнастика пробудження після денного сну, коли педагог розповідає казку супроводжуючи її вивченими раніше рухами.

Можна використовувати в роботі з дітьми бібліоказкотерапію – читання казок, гумористичних розповідей, гуморесок. Бібліотерапія – це лікування книгою, тобто читання. Тому для гіперактивних дітей варто читати заспокійливу літературу, а для гіпоактивних – літературу, яка стимулює емоційні переживання. Читання казок, оповідань перед сном сприяє швидкому засинанню та міцному сну, після виконання фізичних вправ, лежачи на килимку під спокійну музику – відновленню організму та приводить його в спокійний стан.

СМІХОТЕРАПІЯ
Сьогодні сміхотерапія практикується в усьому світі. Сміх – це здоров’я, він допомагає зняти стрес, підняти настрій, сприяє виділенню потрібних гормонів, задіює м’язи обличчя та тіла людини. Сміх як важливий засіб дихання дає легеням можливість повністю звільнитися від повітря. Він також знижує частоту ритму серця, нормалізує артеріальний тиск, сприяє виробленню життєво необхідних гормонів радості. Реакція імунної системи на сміх прямо протилежна реакції на стрес. Навіть саме промовляння «хі-хі», «хо-хо», «ха-ха» дає клітинам імунної системи команду атакувати чужорідні тіла – віруси, злоякісні клітини тощо. Тому сміх рівнозначний прогулянці по лісу чи кисневому коктейлю.

Щоб діти росли здоровими, веселими, слід впроваджувати в освітньо-виховний процес «хвилинки-смішинки», розваги, гуморини, що викликають позитивні емоції.

МУЗИКОТЕРАПІЯ
Музикотерапія — лікування музикою. Музика надає великий простір щодо прояву творчих здібностей дитини. Під час занять, які насичені емоційно привабливими музичними творами, у замкнутих дітей поліпшується комунікабельність, формуються навички спілкування; у сором’язливих з’являється впевненість в собі, підвищується самооцінка; агресивні діти привчаються стримувати імпульсивні прояви. Музика – найсильніший засіб профілактики нервово-психічних розладів. Приємні емоції, які викликає музика, поліпшують настрій, активізують уважність, підвищують працездатність.
КОЛЬОРОТЕРАПІЯ
Кольротерапію використовувують для профілактики втоми очей. Зосередження зору на зеленому, блакитному, жовтому кольорах, м’яких іграшках, кольорових пейзажах тощо, сприяє гармонізації почуттів та думок. Постійне спілкування з природою знімає втому, бадьорить, покращує настрій. Кольоротерапію можна використовувати в оформленні інтер’єру групової кімнати, вітальні, фізкультурної зали тощо. Зазначеними засобами кольорового оформлення можна сприяти ефективному руховому розвитку дитини, зміцненню її психічних функцій, формуванню особистості.

На заняттях за допомогою кольору можна вирішити завдання стабілізації фізіологічних функцій дтей. Наприклад: для стабілізації дихання домінуючим буде блакитний колір та його відтінки, а для підвищення моторної діяльності, дітям слід дати м’ячі , прапорці або стрічки насиченого червоного кольору.

ЕСТЕТОТЕРАПІЯ
Естетотерапія — використання впливу різних видів мистецтва. До її складу належать арт-терапія, музикотерапія, кінезотерапія тощо. Кінезотерапія є одним з видів естетотерапії, в основі якої покладено оздоровлення дітей за допомогою різних рухів. Танці позитивно впливають не тільки на психічне самопочуття дітей, покращують настрій, сприяють зміцненню постави, запобігають появі плоскостопості.
РЕФЛЕКСОТЕРАПІЯ
Після виконання фізичних вправ для зняття втоми, а також при напруженні м’язів рекомендується робити масаж та самомасаж, а саме пальцевий масаж та самомасаж — рефлексотерапію. Це масаж активних точок на пальцях, стопах ніг, обличчі. Найкраще було б навчити дітей виконувати декілька простих масажних рухів після виконання вправ, до та після денного сну, у кінці дня.

Візьміть до уваги!
Аналіз існуючих технологій фізичного виховання в роботі з дітьми дошкільного віку, їх ефективності, легкості застосування в роботі з дітьми дає змогу стверджувати, що тільки в комплексі, поєднуючи їх між собою, можна позитивно впливати на фізичний розвиток дітей дошкільного віку, зміцнення їх здоров’я, самопочуття, настрій.

База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка
Інформація Автореферат Анализ Диплом Додаток Доклад Задача Закон Занятие Звіт Инструкция

Рейтинг
( Пока оценок нет )
Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий