Будова і розвиток кісток. З’єднання кісток

Освітня: навчитися визначати види кісток та їх місце розміщення у зв’язку з виконуваними функціями; з’ясувати особливості будови кісток, їх росту та розвитку; розглянути способи з’єднання кісток та їх зв'язок з виконуваними функціями
Будова і розвиток кісток. З’єднання кісток

Скачати 82.11 Kb.

Дата конвертації 21.04.2016 Розмір 82.11 Kb. Розробка уроку:

Будова і розвиток кісток.

З’єднання кісток.

9 клас
Вчитель біології

Чернега І. В.

Заваллівська загальноосвітня

школа І – ІІІ ступенів

Гайворонського району

Кіровоградської області

2015

Тема: Будова і розвиток кісток. З’єднання кісток.

Мета:

Освітня: навчитися визначати види кісток та їх місце розміщення у зв’язку з виконуваними функціями; з’ясувати особливості будови кісток, їх росту та розвитку; розглянути способи з’єднання кісток та їх зв’язок з виконуваними функціями;

Розвиваюча: формувати вміння порівнювати, логічно мислити, робити висновки, складати схеми, працювати з підручником, додатковою літературою; розвивати творчу активність учнів, їх пізнавальні інтереси, уміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки;

Виховна: продовжувати виховувати гігієнічні навички, виховувати толерантне ставлення один до одного під час роботи в колективі та групах, уміння тактовно аналізувати відповіді однокласників.

Тип уроку: комбінований

Місце уроку в навчальній темі: поточний

Міжпредметні зв`язки: історія, зоологія, медицина,хімія, фізкультура.

Поняття та терміни: шов, суглоб, напіврухоме з’єднання кісток, суглоб, суглобова сумка, акромегалія.

Обладнання: таблиці «Скелет людини», «З’єднання кісток», моделі скелета людини, мікроскопи, мікропрепарати тканин, зошити, підручники, роздатковий матеріал, моделі різних видів кісток людини.

Хід уроку

 1. Організаційний момент.

— перевірка присутніх,

— налаштування учнів до уроку.

 1. Перевірка домашнього завдання.
 • Біологічний диктант.
 1. Опорно –рухова система складається з ( кісток,їх сполучень, мязів)
 2. Функція опорно-рухової системи…..(захисна, опорна, руху)
 3. Основний білок кісток… (осеїн)
 4. Гнучкості і пружності кісткам надають… (органічні речовини)
 5. Твердості і міцності кісткам надають… (неорганічні речовини)
 6. За міцність і твердість кісток відповідають солі… (кальцію і магнію)
 7. Клітини зірчастої форми, не здатні до поділу… (остеоцити)
 8. Клітини овальної форми, що становлять основу хряща… (хондроцити)
 9. Існує три види хряща…
 10. Основне волокно гіалінового хряща… (колагенове)
 11. Зверху кістка покрита… (окістям)
 12. Зверху хрящ покритий… (охрястям)
 1. Актуалізація опорних знань.

Постановка проблемного запитаня.

 • Чому в разі захворювання крові роблять пересадку кісткового мозку?

 1. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель: Давайте з вами скористаємось нашою постійною рубрикою «Біологічні цікавинки»

 • Скелет новонародженого містить близько 270 кісток; у дорослої людини кількість кісток зменшується приблизно до 206 — за рахунок зрощення ряду дрібних кісток. Щоб скелет людини працював злагоджено, кістки мають надійно з’єднуватись між собою

 • Стегнова кістка упродовж життя витримує вантаж 1500 кг (легковий автомобіль). Чому вона при цьому не ламається?

Відповіді на ці та ще багато інших питань ви знайдете на сьогоднішньому уроці.

Отож сьогодні на уроці ми з вами продовжимо вивчати будову опорно – рухової системи, а саме будемо працювати над темою: «Будова і розвиток кісток. З’єднання кісток.». Ми дізнаємося про те, як побудовані кістки, як вони розвиваються, як з’єднуються.

 1. Вивчення нового матеріалу.

 • Класифікація кісток

(Демонстрація схеми)

Учитель: Довга (трубчаста) кістка має подовжену середню частину, циліндричної або тригранної форми — тіло кістки, або діафіз, і стовщені кінці — епіфізи. Кожний епіфіз має суглобну поверхню, вкриту суглобним хрящем, що служить для з’єднання із сусідніми кістками. Трубчасті кістки утворюють скелет кінцівок і виконують функції важелів. Серед трубчастих кісток є кістки довгі (плечова, стегнова, кістки передпліччя та гомілки) та короткі (п’ясткові, плюснові, фаланги пальців).

Коротка (губчаста) кістка має форму неправильного куба або багатогранника. Такі кістки розташовані в тих ділянках скелета, де міцність кісток має поєднуватися з рухливістю — у з’єднаннях між кістками (кістки зап’ястка, передплюсна).

Плоскі (широкі) кістки беруть участь в утворенні порожнин тіла,
виконують функцію захисту, є великими поверхнями для прикріплення
м’язів.       

Змішані кістки мають складну будову й різноманітну форму. Наприклад, тіло хребця за формою та будовою належить до губчастих кісток, а дуга й відростки — до плоских.

 • Будова кісток

Пояснення вчителя, аналіз малюнка на таблиці та в підручнику, розгляд розпилів кісток, замальовування схеми «Будова кістки».

Пояснення вчителя: Кістка складається з щільного компактного і губчастої речовини. Тіло довгих кісток утворено компактним речовиною, під шаром якого в коротких і плоских кістках, а також на кінцях довгих кісток перебуває губчаста речовина. Воно складається з кісткових пластинок, розташованих у напрямку дії сили тиску і розтягування.

Порожнина між перегородками губчастої речовини заповнена червоним кістковим мозком – тканиною, що утворює клітини крові.(Обговорення проблемного питання на початку уроку) Відповідь: Тому що кістковий мозок, бере участь у процесах кровотворення.

Зверху кістка вкрита окістям – з’єднувачів -тканинної платівкою, зрослої з кістковим речовиною. Вона пронизана нервами і кровоносними судинами, що забезпечують живлення кістки і її зростання в товщину. У молодому віці між кінцями і тілом довгих кісток зберігаються хрящові прошарки, за рахунок чого кістка росте в довжину. Повне окостеніння настає до 20-25 років.

До складу кістки входить органічна речовина – Остеїн, що надає їй еластичність і пружність; твердість кістка набуває завдяки накопиченню в ній мінеральних речовин (кальцію, фосфору). У кістках дітей більше органічних речовин, тому вони дуже пружні, піддаються викривленню і менш ломки. У дорослої людини на 2/3 мінеральних речовин припадає 1/3 органічних, тому до старості кістки стають крихкими і частіше схильні до переломів.

 • Ріст і розвиток кісток.

Пояснення вчителя: Утворення будь-якої кістки відбувається за рахунок молодих клітин — остеобластів, які виробляють міжклітинну кісткову речовину. Кіст­ки можуть розвиватися на основі хрящової тканини. З переходом хрящової моделі кістки в кісткову охрястя стає окістям.
(Запис схеми в зошит)

Повідомлення учня «Фактори, що впливають на ріст та розвиток кісток»

На ріст і розвиток кісток людини також впливає соматотропний гормон гіпофіза. Цей гормон впливає на поділ клітин організму, сприяючи росту гіпофізарного хряща, обумовлює ріст хряща у довжину. Нестача цього гормону викликає у людини карликовість, а надмірне виділення у молодому віці викликає гігантизм, у старшому – розростання частин тіла (збільшення кінцівок, носа, язика, нижньої щелепи, потовщення шкіри, кисті рук і стопи ніг стають широкими; результат – швидке старіння, порушення функцій інших залоз і смерть). Це захворювання має назву акромегалія.

 • Типи з’єднання кісток.

Демонстрація та пояснення вчителя схеми «Типи з`єднання кісток»

Вчитель: Кістки з’єднуються по-різному, розрізняють нерухомі, напіврухомі та рухомі (суглоби) з’єднання кісток.

Нерухомо з’єднані, наприклад, кістки черепа. Це досягається завдяки такому з’єднанню кісток, як шов (мал.1,1), коли численні виступи однієї кістки входять у відповідні заглибини іншої.

Мал.1. Типи з’єднання кісток: 1 — нерухоме (шов); 2 — напіврухоме; 3 — рухоме (суглоб)

Напіврухомі з’єднання утворені хрящовими проміжками. Так з’єднані між собою хребці (мал.1,2). Завдяки здатності хрящових проміжків стискуватися і розтягуватися забезпечується певна рухливість хребта. Під час стрибків, ходіння хрящі діють як амортизатори, тобто пом’якшують різкі поштовхи, оберігаючи тіло від струсу.

Рухоме з’єднання кісток — це суглоб (мал.1,3). У суглоба опуклість (головка) однієї кістки входить у западину другої. Поверхні, що дотикаються, вкриті гладеньким (гіаліновим) хрящем, який значно зменшує тертя між кістками і полегшує рухи.

Кожний суглоб зовні оточений суглобовою сумкою, що утворена міцною сполучною тканиною. До сумки прикріплені зв’язки і м’язи.

У суглобовій сумці є рідина, яка виділяється в порожнину суглоба і діє як мастило, зменшуючи тертя в суглобах.

Розрізняють суглоби одно-, двох- і трьохосьові.

Одноосьові суглоби (мал.2,1) (наприклад, ліктьовий) здійснюють рухи в одному напрямку.

Двохосьові (мал.2,2) (наприклад, колінний) — у двох напрямках.

Трьохосьові (мал.2,3) (наприклад, кульшовий) — у трьох напрямках.

Мал.2. Види суглобів: 1 — одноосьовий; 2 — двохосьовий; 3 – трьохосьовий

 1. Узагальнення та систематизація опорних знань

(Робота в групах над творчими завданнями).

І група. Учені вважають, що людині щодня потрібно споживати тверді сири та морські продукти, особливо рибу. Обґрунтуйте правильність такого твердження.

ІІ група. Чому довгі кістки легше піддаються переломам у поперечному напрямі, ніж у поздовжньому?

ІІІ група. У молодого півня видалили всю стегнову кістку, але зберегли її окістя. Через певний час кістка відновилася. Які висновки можна зробити із цього досліду?

ІV група. У скелеті людини є 206 кісток. Маса скелета у новонародженого становить 10-11% маси тіла. Коли дитина росте, маса її скелета поступово збільшується і у дорослої людини може досягти 20% маси тіла. Чому відрізняються співвідношення маси кісток у новонародженого і дорослої людини? Із чим це пов’язано?

 1. Підведення підсумків уроку, виставлення оцінок.

Вчитель підбиває підсумки роботи учнів на уроці, звертає увагу на позитивні і негативні моменти уроку, виставляє та аргументує оцінки за активність на уроці.

 1. Надання та пояснення домашнього завдання

Опрацювати § 11, записати основні терміни теми у словник, повторити будову скелета ссавців.

База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка
Інформація Автореферат Анализ Диплом Додаток Доклад Задача Закон Занятие Звіт Инструкция

Рейтинг
( Пока оценок нет )
Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий