Будова і функції сечовидільної системи

Очікувані результати: учні називають органи та функції сечовидільної системи; розпізнають органи сечовидільної системи на малюнках; характеризують будову і функції нирок, нефрона, будову і функції сечових шляхів
Будова і функції сечовидільної системи

Скачати 111.7 Kb.

Дата конвертації 18.04.2016 Розмір 111.7 Kb. Біологія 9 клас

Тема уроку: Будова і функції сечовидільної системи

Мета уроку: ознайомити учнів з будовою сечовидільної системи людини; розкрити особливості будови нирок, сечоводів, сечового міхура та сечівника у зв’язку з функціями, які вони виконують; розвивати вміння порівнювати будову та функції органів людини, які беруть участь у виділенні продуктів обміну; удосконалювати вміння логічно мислити та робити відповідні висновки; виховувати бережливе ставлення до власного організму та усвідомлення необхідності дотримання здорового способу життя.

Очікувані результати: учні називають органи та функції сечовидільної системи; розпізнають органи сечовидільної системи на малюнках; характеризують будову і функції нирок, нефрона, будову і функції сечових шляхів.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку

1. Організаційний етап

Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку. Налаштування на робочий настрій.

2. Перевірка домашнього завдання й актуалізація опорних знань учнів

Вправа «Коло ідей».

— Чому людина в сауні може витримувати температуру до 100 ºС?

— Лікарі-дерматологи стверджують, що «ніяких шкірних хвороб немає, а є тільки загальне захворювання, яке розпочинається на шкірі». Пухирі, висипки, виразки — це немовби «шкірна проба», показник загального стану організму. Розшифруйте це твердження.

3. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя

Щоб жити, організм повинен не лише харчуватися, але й очищатися від продуктів розпаду, що постійно утворюються,— вуглекислого газу, надлишку води, азотистих сполук: сечовини, аміаку, сечової кислоти.

«Охоронцями» чистоти нашого внутрішнього середовища є різні органи виділення. Їхня спільна функція — видаляти з організму продукти обміну, підтримуючи гомеостаз — постійний склад внутрішнього середовища. Важливу роль у процесі виділення відіграє сечовидільна система.

Повідомлення теми уроку. Спільне з учнями визначення мети і завдань уроку.

4. Засвоєння нового матеріалу

1. Органи виділення та їхні функції. Розповідь учителя.

Виділення — процес виведення з організму кінцевих продуктів, що утворилися в ході обміну речовин у клітинах тіла при розщепленні органічних речовин. Цю функцію виконують як спеціалізовані видільні органи, так і інші органи чи системи, для яких видільна функція може бути побічною, другорядною.

• Які органи належать до органів виділення?

• Що вони видаляють з організму?

Учитель коригує і узагальнює відповіді учнів

До органів виділення відносять:

ЛЕГЕНІ — сприяють виділенню в навколишнє середовище вуглекислого газу (СО2 ) і води у вигляді пари (близько 400 мл на добу — 15 %).

ШЛУНКОВО-КИШКОВИЙ ТРАКТ — виділяє незначну кількість води (6 %), жовчних кислот, пігментів, холестерину, деякі лікарські рослини і неперетравлені залишки їжі у вигляді калових мас.

ШКІРА — виконує екскреторну функцію за рахунок наявності потових і сальних залоз. Потові залози виділяють піт, до складу якого входить вода (20 %), солі, сечовина, сечова кислота тощо.

НИРКИ — виділяють разом із сечею до 50 % води.

Основним органом виділення є нирки, які виводять із сечею велику кількість кінцевих продуктів обміну, головним чином тих, які містять азот (сечовину, аміак, креатинін). Участь у цьому процесі шкіри, травного каналу та їхніх залоз недостатня. Саме тому за недостатності видільної функції нирок організм страждає від уремії — підвищеної концентрації в крові продуктів азотистого обміну. Тільки нирки можуть довго і в найрізноманітніших умовах підтримувати параметри водно-сольового гомеостазу організму.

Процес утворення і виділення сечі з організму називається діурезом.

2. Будова і функції нирок.

Запитання

• Пригадайте, які органи утворювали сечовидільну систему ссавців? (Відповідь: учнів.)

Розповідь учителя

Сечовидільну систему людини складають такі органи:

1. Нирки — функція сечоутворення і сечовиділення.

2. Сечоводи — функція сечовиведення.

3. Сечовий міхур — сечонакопичення.

4. Сечівник — сечовідведення сечі назовні.

Проекція зображення на екран або використання таблиці «Сечовидільна система»

Завдання учням

• Розгляньте зображення сечовидільної системи та визначте особливості розташування (топографії) нирок в організмі людини.

• Чи на однаковому рівні розміщуються обидві нирки?

• Як ви гадаєте, з якими органами межують нирки?

Учитель вислуховує відповіді учнів та коригує їх.

Нирки розміщуються в позачеревному просторі, по обидва боки хребта. Права нирка розміщується на рівні ХІІ грудного — ІІІ поперекового хребців. Ліва нирка розміщуються на рівні XI грудного — ІІ поперекового хребців.

Межують нирки з такими органами:

• ззаду — із поперековою частиною діафрагми, поперековим м’язом;

• спереду правої нирки розміщуються такі органи: права доля печінки, правий згин товстої кишки, дванадцятипала кишка;

• спереду лівої нирки розміщуються такі органи: шлунок, хвіст підшлункової залози, селезінка, лівий згин обвідної кишки;

• вище нирок розміщується надниркові залози — парний орган ендокринної системи.

Розповідь учителя

Нирка (ren — латин. назва; nephros — грецька назва) — парний орган; є права і ліва нирка, бобовидної форми, темно-червоного кольору, поверхня гладенька.

Розміри: довжина 10–12 см ширина 5–6 см товщина 4 см ,маса 120–200 г

На нирці розрізняють: Поверхні: 1) передня; 2) задня.

Два краї: 1) опуклий — латеральний; 2) ввігнутий — медіальний.

Два кінці (або полюси): 1) верхній; 2) нижній.

На ввігнутому краю нирки, приблизно посередині: є заглибина, яку називають воротами нирки, через які проходять ниркова артерія, нерви, лімфатичні судини, ниркова вена, сечовід.

Нирки — це паренхіматозний орган, що складається з речовини, або паренхіми, яка, у свою чергу, складається з двох шарів.

Самостійна робота з підручником

• Які шари розрізняють у нирках? Які особливості їх будови?

1. Кіркова речовина темного кольору розміщується суцільним шаром.

2. Мозкова речовина — світлого кольору — міститься всередині, представлена 12–15 нирковими пірамідами, основи яких примикають до кіркової речовини, а верхівки спрямовані в ниркову миску — резервуар, у якому збирається сеча перед надходженням у сечовід.

Розповідь учителя, складання опорного конспекту

Основною структурною і функціональною одиницею нирки є нефрон. Нирка містить близько 1 млн нефронів.

Проксимальний звивистий каналець — каналець першого порядку, дистальний — другого порядку.

Будова нефрону:

• складається з ниркового тільця і системи звивистих канальців;

• до складу ниркового тільця входить капсула у вигляді бокалоподібної двошарової чаші, у якій міститься клубочок капілярів;

• від капсули відходить звивистий каналець першого порядку, який іде до мозкового шару і, вигинаючись, звужується та утворює петлю Генле;

• петля повертається в кірковий шар і там утворює звивистий каналець другого порядку, який впадає у збірну трубочку;

• сумарна довжина всіх канальців становить близько 100 км.

Це цікаво

• Після видалення однієї нирки (наприклад унаслідок злоякісної пухлини) або в разі припинення її функціонування через тяжке ураження в людини вже через декілька тижнів збільшується маса другої нирки — настає її компенсаторна гіпертрофія. Одна нирка, якщо вона здорова, може забезпечити нормальне сечоутворення, виведення непотрібних речовин та збереження гомеостазу.

Самостійна робота з підручником

• Які особливості будови сечового міхура, сечоводів, сечівника?

Сечовий міхур — це вмістище для скупчення сечі, яка періодично виводиться через сечівник. Місткість сечового міхура в середньому 500–700 мл і схильна до великих індивідуальних коливань. Стінки сечового міхура мають здатність розтягуватися і скорочуватися. При максимальному заповненні сечового міхура людина відчуває гостре бажання спорожнитися.

Сечовід є трубкою близько 30 см завдовжки. Діаметр його дорівнює 4–7 мм. Від ниркової миски сечовід безпосередньо за очеревиною йде вниз у малий таз, там він прямує до сечового міхура, стінку якого пронизує в косому напрямі. У жінки сечовід коротший на 2–3 см.

Сечівник — трубчастий орган сечової системи, через який здійснюється виведення сечі із сечового міхура назовні.

Запитання до учнів

• Які функції виконують нирки?

Учитель після відповідей учнів та обговорень рекомендує звернутись до підручника і перевірити правильність своїх припущень.

Складання опорного конспекту

Функції нирок

1. Головна функція нирок — видільна (екскреторна). Вони виділяють з організму продукти розпаду, залишки води, солей, шкідливі речовини і деякі лікарські препарати.

2. Беруть участь у підтриманні і збереженні на відносно постійному рівні внутрішнього середовища (гомеостаза):

• регулюють величину осмотичного тиску в організмі;

• регулюють постійність реакції крові, йонного складу крові.

3. Синтезуюча функція. Беруть участь у синтезі деяких речовин, наприклад є спеціальний фермент ренін, який бере участь у регуляції рівня артеріального тиску.

4. Обмінна функція. Беруть участь у водно-сольовому (мінеральному) обміні, а також установлено, що нирки беруть участь у ліпідному, білковому і вуглеводному обміні.

5. Узагальнення і закріплення знань

6. Підбиття підсумків уроку

«Закінчи речення»

До органів сечовиділення належать … (нирки, сечовий міхур, сечоводи, сечівник).

Маса кожної нирки в дорослої людини становить … (120–200 г).

Зовні нирки вкриті … (сполучно-тканинною оболонкою).

Ниркова миска — це … (резервуар, у якому збирається сеча перед надходженням у сечовід).

Кожна нирка складається з величезної кількості (понад 1 млн) складних утворень … (нефронів).

Початковий відділ нефрону … (ниркове тільце).

Кожне ниркове тільце складається з … (клубочку капілярів та капсули нефрону).

Від капсули відходить … (звивистий каналець першого порядку).

Відкривається у збірну трубочку … (звивистий каналець другого порядку).

Стінки звивистих канальців утворені … (одним шаром епітеліальних клітин).

Сечоводи відкриваються у … (сечовий міхур).

Об’єм сечового міхура в дорослої людини становить … (500–700 мл).

Нижній відділ сечового міхура утворює… (сечівник).

7. Домашнє завдання

Індивідуальні та творчі завдання.

Самостійно скласти кросворд, використовуючи терміни, вивчені на уроці.

Біологія 9 клас

Тема. Механізм утворення та виведення сечі.
Мета: ознайомити учнів з особливостями процесів фільтрації та реабсорбції; розвивати інтерес до предмету, навички самоосвіти та саморозвитку; здійснювати валеологічне виховання.
Обладнання: Таблиця «Видільна система »

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань.
Тестова робота

1. Структурною і функціональною одиницею нирок є:

А. Нейрон; Б. Міозит;
В. Нефрон; Г. Еритроцит.
2. Парні органи, що беруть участь у процесі виділення називають:
А. Легенями; Б. Сечоводами;
В. Нирками Г. Пірамідками.
3. Якою є маса нирок:
А. 50г, Б. 100г, В. 150г, Г. 250г, Д. 300г.
4. Звідки починається сечовід: 
А. з ниркової чашечки, 
Б. з коркової речовини;
В. з мозкової речовини;
Г. з ниркової миски.
5. Яку частину кисню споживає нирка в процесі діяльності:
А. до 5%. Б. до 10%. В. до 20%. Г. до 40%.
6. Що розміщується між звивистими канальцями першого та другого порядків:
А. ниркове тільце; Б. порожнина капсули;
В. петля нефрона; Г. збірні канальні.
7. Що входить до нирки через ворота:
А. сечівник; Б. сечовід; В. лімфатичні судини Г. нерви.
8. Які елементи сечовидільної системи є першими:
А. нирка; Б. сечівник; В. сечовід; Г. сечовий міхур.
9. З чого складається ниркове тільце: А. мальпігієвого клубочка; Б. збірної трубочки; В. петлі Генле; Г. капсули Шумлянського-Боумена; Д. звичайного канальця.
10. Розташуйте органи сечовидільної системи по порядку їх розміщення в напрямку від зовнішнього середовища: А. нирка; Б. сечовий міхур; В. сечовід; Г. сечівник.
11. Які органи організму беруть участь у процесах виділення?

12. Чому при порушенні функціонування нирок відбувається самоотруювання організму?

Мотивація: Чому нирку можна назвати складним біологічним фільтром?
Повідомлення теми та мети уроку.
По закінченню уроку ви повинні пояснювати утворення первинної та вторинної сечі, рефлекторний характер виведення сечі та роль нирок у здійсненні водно сольового обміну, підтримання гомеостазу.
ІІ. Вивчення нової теми
1. Як утворюється сеча – (пояснення вчителя).

2. Вправа «Творча лабораторія» 

(Учні в парах працюють з текстом підручника вивчаючи матеріал визначений вчителем).
1. Як відбувається сечовипускання.
2. У чому полягає рефлекторний характер виведення сечі.
ІІІ. Узагальнення та систематизація. Гра «Ланцюжок»
Учні по черзі ставлять один одному запитання щодо вивченої на уроці теми. Якщо учень, якому поставили запитання не дає відповіді, то ланцюжок розвивається і відповідь на запитання дає той, хто його поставив.
IV. Самостійна робота у зошитах з друкованою основою.
V. Підбиття підсумків.
VІ. Домашнє завдання: 1. Опрацювати §44. 2. Дати відповіді на запитання в кінці параграфу. 3. Виконати завдання у зошиті. Підготувати доповіді про хвороби сечовидільної системи – 1.Нефрити. 2.Камені в нирках. 3.Цистит та уретрит.

База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка
Інформація Автореферат Анализ Диплом Додаток Доклад Задача Закон Занятие Звіт Инструкция

Рейтинг
( Пока оценок нет )
Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий