Скачати 0.83 Mb.
1 2 3
Забезпечення високої якості освіти й відповідності її потребам особистості та суспільства — головне завдання системи загальної середньої освіти району.
Організація діяльності РМК упродовж 2009-2014 років здійснювалася на основі річного, місячного планів роботи, щорічного наказу відділу освіти «Про організацію методичної роботи РМК з педагогічними кадрами району». Центральне місце в цій роботі посідає науково-методичне забезпечення професійного розвитку педагогічних та керівних кадрів.
Упродовж 2009-2014 років методисти районного методичного кабінету працювали над проблемою «Підвищення професійного рівня педагогів у системі методичної роботи в умовах модернізації освіти району», яка реалізовувалася через:
— аналітико-прогностичну діяльність;
— впровадження освітніх інноваційних, інформаційних технологій;
— створення умов для розвитку обдарованих дітей та молоді;
— навчання резерву керівних кадрів;
— виявлення, вивчення і поширення перспективного педагогічного досвіду;
— психолого-педагогічне та науково-методичне консультування;
— роботу постійно діючих семінарів керівників ЗНЗ;
— залучення учителів до інноваційної, дослідно-експериментальної діяльності.
Одним із основних документів, які спрямовують спільну діяльність РМК та навчальних закладів району, є Закон України про освіту та Державний стандарт початкової, базової і повної загальної середньої освіти.
З метою виконання поставлених завдань районним методичним кабінетом було організовано діяльність районних методичних об’єднань учителів з базових дисциплін, працювали школи перспективного педагогічного досвіду, творчі групи, методична майстерня заступника директора, школа навчання резерву керівників шкіл, школа молодого керівника, школи молодого педагога з предметів. Щороку організовувалися семінари-практикуми для вчителів-предметників, практичних психологів, шкільних бібліотекарів та семінари-практикуми з питань розв’язування олімпіадних завдань, для вчителів, які читають в 11 кл., з питань проведення ЗНО).
З метою підвищення фахової компетентності педагогів у районі широко впроваджувалися у практику інноваційні технології, суть яких полягає в тому, що навчання відбувається шляхом взаємодії всіх, хто навчається. З кожним роком нові інформаційні технології на уроках та в позакласній роботі впроваджує все більша кількість педагогів району. Такі зміни засвідчують заходи, проведені вчителями під час проведення семінарів, засідань МО, майстер-класів (вчителів початкових класів Бондарчук Р.Г. (ЗОШ І-ІІ ст. с. В`язівне) з теми «Впровадження здоров`язбережних технологій у навчально-виховний процес початкової школи» (в т.ч. за досвідом роботи Дівакової І.І.), Семенюк Н.О. (ЗОШ І-ІІІ ст. с.Бірки) з теми «Розвиток творчих здібностей молодших школярів засобами літератури і мистецтва»; завідувача Судченським ДНЗ Токарчук О.А., вихователя Цирського ДНЗ Качули Л.Г. з проблеми «Розвиток творчих здібностей дітей засобами українського народного мистецтва»); було проведено майстер-клас Корець В.В. (вч. історії ЗОШ с. Шлапань). Майстер-класи в рамках роботи МО проводили вчителі іноземних мов (СороколетЛ.Ф., Бущик Г.М., Токарчук О.П.), української мови та літератури (Шеметило О.Г.), світової літератури (Нестерук Н.Ф.). Ефективними були і такі методичні заходи:
— презентація кращого досвіду вчителів початкових класів «Калейдоскоп педагогічних надбань. Парад особистостей»;
— педагогічні читання (за матеріалами В.Сухомлинського (щороку), В.Вернадського, Я.А.Коменського);
— конференція («Актуальні питання формування здорового способу життя та профілактики шкідливих звичок дітей і підлітків: підсумки реалізації проектів за підтримки Глобального фонду та Європейського Союзу» за впровадженням курсу «Захисти себе від ВІЛ»), спільно з працівниками НПП «Прип’ять-Стохід» на базі ЗОШ І-ІІІ ст. с.Люб`язь відбулася науково-практична конференція «Екологічне виховання школярів шляхом створення живого куточка природи»;
— методична майстерня заступника директора ЗОШ І-ІІІ ст. с. Люб`язь Олішкевич В.П. з теми «Управління професійним зростанням педагогів у системі методичної роботи в закладі освіти»;
— педагогічна майстерня вчителя світової літератури ЗОШ с.Березичі Ковальчук В.П.;
— на базі ЗОШ с.Седлище діє клас заочної Школи гуманної педагогіки Ш.Амонашвілі;
— консультаційний пункт при РМК «Школа психологічних знань для класних керівників».
Традиційні засідання МО мають теж інноваційний характер: під час уроків, методичних та виховних заходів використовуються інноваційні технології, які, на думку вчителів, є найбільш ефективними.
Методичну роботу у районі зосереджено у 7 освітніх округах: Любешівському, Залізницькому, Малоглушанському, Седлищенському, Великокурінському, Ветлівському, Бихівському. Суб’єктами кожного округу є ЗНЗ, ДНЗ, ПНЗ, ФАПи, РБК (сільські клуби).
На сьогодні одним із основних напрямків у галузі освіти стала її безперервність, а тому великого значення набуває наступність у роботі двох перших ланок освіти — початкової і середньої. Для забезпечення ефективності наступності у 2013-2014 н.р. на базі МО вчителів початкових класів НВК селища Любешів відбулися районні семінари вчителів української мови та математики. У ЗОШ І-ІІІ ст. с. Седлище та НВК смт Любешів для здійснення дієвої наступності у колективах ЗНЗ та ДНЗ складено план дій, в основі якого – конкретні завдання спільної роботи, спрямовані на вдосконалення змісту і методів навчально-виховного процесу в обох закладах освіти. Один із розділів плану передбачає організацію спільної роботи дитячих колективів, тобто участь старших дошкільників у святах першокласників (н-д, презентація дитячих збірок В. Штинько, поезію якої читали старші дошкільники ДНЗ №3 смт Любешова та першокласники НВК селища); шефська робота учнів початкової школи і дітей дошкільного закладу (школярі початкових класів із ЗОШ І-ІІІ ст. с. Седлище проводять заняття гуртка «Оригамі» у ДНЗ «Ромашка»).
З метою забезпечення виконання Державної цільової програми впровадження у навчально-виховний процес ЗНЗ інформаційно-комунікаційних технологій «Сто відсотків» на період до 2015 року, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України, та на виконання наказу Міністерства освіти відділ освіти та керівники ЗНЗ працюють на забезпечення використання в навчально-виховному процесі програмних засобів навчального призначення, комп’ютеризацією установ та закладів освіти, зміцнення матеріальної бази, придбання навчально-комп’ютерних комплексів та комп’ютерної техніки для організації навчально-виховного процесу та управлінням закладом.
На сьогодні усі загальноосвітні школи I–ІІІ, І–ІІ ст., НВК забезпечені навчально-комп’ютерними комплексами. А ЗОШ I–ІІІ ст. с.Бірки, с. Великий Курінь, НВК с. Залізниця та НВК смт Любешів мають їх по два.
Чотири ЗНЗ (НВК смт Любешів, Залізниця, ЗНЗ с. Великий Курінь, с.Ветли) забезпечені мультимедійними комплексами.
Варто відзначити, що використання інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ) під час викладання предметів шкільного курсу на високому рівні здійснюється у ЗОШ I–ІІІ ст. Великий Курінь, Ветли, НВК с.Залізниця, смт Любешів. Всього у навчальних закладах є 305 програмних засобів навчання, зокрема з природничо-математичного циклу – 173, гуманітарного циклу — 132. Упродовж 2011 року закуплено 50 програмних засобів навчання природничо-математичного циклу (фізика, біологія, математика).
Сьогодні поряд з іншими інноваційними методами в загальнотехнологічному контексті компетентісно орієнтованої освіти як її системний компонент розглядається метод проектів, в тому числі і соціальних проектів.
Усі 15 ЗНЗ І-ІІІ ст. району стали учасниками двох проектів всеукраїнського рівня: перший – на виконання «Загальнодержавної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД», другий проект – «Чесна гра», орієнтований на популяризацію здорового способу життя серед дітей та молоді, запобігання поширенню ВІЛ/СНІДу через заняття спортом. Підсумком роботи над даною ділянкою роботи є проведена районна конференція з участю наукового співробітника ВІППО Поліщук Н.А. з теми «Актуальні питання формування здорового способу життя та профілактики шкідливих звичок дітей і підлітків: підсумки реалізації проектів за підтримки Глобального фонду та Європейського Союзу».
Під керівництвом науково-дослідної лабораторії освітніх інновацій ВІППО Залізницький НВК вже вдруге бере участь у дослідно-експериментальній роботі. У рамках даної роботи впроваджуються й елементи здоров`язбережувальної методики Володимира Базарного (використовується офтальмологічний тренажер, кольоротерапія і т.д.).
Результатом росту професійної майстерності і результатом співпраці працівників РМК та ЗНЗ є участь учителів у педагогічних конкурсах та виставках обласного рівня. Так, у конкурсі «Вчитель року — 2014» взяли участь 5 педагогів, з них: Ковалик С.В. (вчитель трудового навчання Залізницького НВК) є лауреатом обласного конкурсу, вчитель світової літератури Люб`язівської школи Клімчук І.Ф. визнана «Креативним учителем світової літератури», директор Березичівської школи Капець В.П. є номінантом «Директор-методист». Учасниками обласного конкурсу є і Пасевич Л.В. (вчитель початкових класів Любешівського НВК) та ЯрмолюкВ.Г. (вчитель географії ЗОШ І-ІІІ ст. с.Ветли).
У 2013-2014 н.р. 6 методичних розробок педагогів району відзначені грамотою або подякою обласного управління освіти. Це роботи АндрусикС.І. (вчителя світової літератури ЗОШ І-ІІІ ст. с. Бихів), Кузьмич Н.В. (заступника директора з виховної роботи ЗОШ І-ІІІ ст. с.Гірки), МахецькоїЛ.В. (вчителя української мови та літератури ЗОШ І-ІІІ ст. с.Седлище, методиста РМК), Бущик Г.М. та Сороколет Л.Ф. (вчителів німецької мови НВК смт Любешів), Будько Л.І. та Мартинюк С.С. (вчителів англійської мови НВК смт Любешів), Приступи Т.М. (шкільного бібліотекаря ЗОШ І-ІІІ ст. с.М.Глуша). Методична робота району була представлена і під час обласних заходів. Крисько Т.Г. (вчитель початкових класів Любешівського НВК) стала учасником педагогічних читань за спадщиною В.Сухомлинського і Всеукраїнського зльоту керівників шкільних лісництв. Пасевич Л.В. (вчитель початкових класів цього ж навчального закладу) була учасником обласної конференції з питань наступності у роботі між дошкільною та початковою освітою. Крім того, Бас М.П., вчитель Залізницького НВК, є членом обласної творчої групи вчителів історії. Сороколет Л.Ф., вчитель іноземної мови Любешівського НВК, є членом Асоціації українських германістів та брала участь в обласних засіданнях круглого столу вчителів німецької мови. Методична робота, організована РМК з педагогічними працівниками району, була представлена під час участі завідувача РМК Радкевич Л.А. у Всеукраїнській конференції (тема виступу «Підвищення професійного рівня педагогів у системі районної методичної роботи») та під час обласного етапу Всеукраїнського турніру «Моє покликання — методист». За підсумками обласного турніру ІІІ місце має Махецька Л. В., методист РМК, ІІ місце – Радкевич Л.А. – завідувач РМК.
У 2013-2014н.р.було проведено 4 обласні семінари: методистів із початкового навчання, методистів з виховної роботи, семінар керівників шкіл області та семінар керівників дослідно-експериментальних закладів. Це сприяло оптимізації діяльності ЗНЗ та поширенню досвіду кращих педагогів району на обласному рівні.
Одним із важливих показників професійного росту є публікації робіт учителів. Упродовж останніх років через видавництва «Основа», «Шкільний світ», а також «Учительський журнал он-лайн», «Методичний портал» (в Інтернеті) було опубліковано близько п`ятдесяти робіт.
Працівниками РМК упродовж навчального року також здійснювалася видавнича діяльність:
Радкевич Л.А.:
- «Коротко про внутрішкільний контроль. На допомогу сучасному керівникові школи» (2014р.),
- «Від минулого до сьогодення» (матеріали педчитань за педагогічною спадщиною Яна Амоса Коменського та В.Вернадського) (2014р.),
- «Стосується кожного» (за матеріалами проекту за курсом «Захисти себе від ВІЛ») (2014р.) (спільно з Бринчук Г.П.).
Бринчук Г.П.:
- «Правове та превентивне виховання (з досвіду роботи педагогів району)», 2014р.
З метою поширення творчих учительських надбань було організовано виставку педагогічних ідей та знахідок «Крок до успіху», яка проходила під час атестації педпрацівників.
Гуманізація навчального процесу сприяє прагненню школярів до самостійної роботи, творчого пошуку, задовольняє запити талановитих та обдарованих дітей, виводить їх за межі програми тих предметів, до вивчення яких вони мають інтерес та здібності. Реалізація завдань інтелектуального виховання відбувається через організацію та проведення тижнів наук, участь школярів району у Всеукраїнських інтерактивних конкурсах «Кришталева сова», «Соняшник», «Кенгуру», «Колосок», «Лелека», «Грінвіч», «Русский медвежонок», «Лукоморье», районного конкурсу-гри «Інтелектуальний олімп», районного конкурсу юних декламаторів поезії рідного краю, поезії Т.Шевченка, Лесі Українки, О.Теліги, щороку відбувається зустріч з волинськими поетами. Традиційною є участь школярів району в обласних та всеукраїнських мистецьких конкурсах, спортивних змаганнях, турнірах. Результати такої співпраці – 88 перемог у різноманітних конкурсах змаганнях, з них – 18 в обласних олімпіадах. Двоє школярів вибороли ІІ та ІІІ місця під час захисту науково-дослідницьких робіт при МАН.
З метою підвищення фахового рівня педагогічних працівників навчальних закладів району щороку організовується їх курсова перепідготовка при ВІППО. За 2013 рік із запланованих 207 пройшли курсову перепідготовку 207 педпрацівників (100%). На 2014 рік заплановано проходження курсової перепідготовки для 262 чол. Станом на 25.08.2014 р. курсовою перепідготовкою забезпечено 152 педпрацівники.
Стимулюючи працю педагогів району, восьмий рік поспіль районна рада та районна державна адміністрація вручили премії педагогічним працівникам за заслуги в галузі освіти. У 2014 році премію було вручено 2 педагогам: Радкевич Л.А. (завідувачеві РМК), Кутинцеві С.Г. (директорові Залізницького НВК).
Таким чином на сьогодні методична робота у районі становить цілісну систему взаємопов’язаних дій і заходів, спрямованих на всебічне підвищення професійного рівня всіх педагогічних колективів, на розвиток ініціативи і творчості кожного учителя зокрема і загалом – на підвищення результативності навчально-виховного процесу, досягнення оптимальних результатів у навчанні та вихованні.
Під час засідання методичної РМК було проаналізовано роботу РМК над методичним питанням «Підвищення професійного рівня педагогів у системі методичної роботи в умовах модернізації освіти району» за п’ятирічний період. Упродовж наступних п’яти років РМК працюватиме над методичною темою «Сприяння самореалізації і самовдосконаленню вчителя шляхом впровадження інновацій у системі особистісно орієнтованої освіти».
Відповідно до цього сплановано подальшу роботу районного методичного кабінету, яка базується на:
- аналізі результатів попередньої методичної роботи, запитів і потреб педагогічних працівників;
- опрацюванні інструктивно-методичних матеріалів Міністерства освіти, науки, спорту і молоді України;
- визначенні мети та завдань методичної роботи;
- організації освітньої та культурно-просвітницької діяльності;
- вивченні досягнень психолого-педагогічної науки, передового педагогічного досвіду району, області, країни;
- створенні умов для поширення передового педагогічного досвіду, впровадження досягнень психолого-педагогічної науки;
- організації проектної та дослідно-експериментальної діяльності.
Пріоритетні напрямки діяльності районного методичного кабінету
- Забезпечення змісту освіти у відповідності до Державних стандартів загальної середньої освіти України, впровадження сучасних педагогічних технологій, підвищення якості знань учнів.
- Організація комп’ютеризації загальноосвітніх шкіл району.
- Формування і підтримка в педагогічних колективах здорового морально-психологічного мікроклімату.
- Забезпечення дошкільної та позашкільної освіти у відповідності до потреб та попиту дітей і батьків. Забезпечення умов для змістовного дозвілля та зайнятості молоді в позаурочний час, попередження і профілактика злочинності серед підлітків.
- Поліпшення становища дітей-сиріт та дітей без батьківського піклування, посилення уваги до дітей з багатодітних та функціонально неспроможних сімей.
- Удосконалення роботи секцій в рамках МАН та поглиблення зв’язку з науково-методичними установами області.
- Розширення структури психологічної служби в районі.
- Продовження роботи щодо організації дитячих, підліткових, юнацьких об’єднань, організацій з формування національно-патріотичних почуттів, загальнолюдських цінностей.
- Організація роботи з профорієнтації, працевлаштування та поінформованості учнів.
- Забезпечення виконання рішень сесій обласної та районної рад, розпоряджень обласної та районної адміністрацій; реформування діяльності освітніх закладів району згідно нових нормативних документів Міністерства освіти, науки, молоді і спорту України.
ІІ. Організація роботи методичного кабінету
2-й тиждень
4-й тиждень
3-й тиждень
Деркач В.Т.
4-а п`ятниця місяця
Графік роботи працівників районного методичного кабінету:
понеділок – четвер: 09.00 – 18.15; 08.00 – 17.15;
п’ятниця: 09.00 – 17.00; 08.00 – 16.00;
обідня перерва: 13.00 – 14.00.
ІІІ. Вивчення стану навчально-виховного процесу, методичної роботи. Моніторинг якості освіти
у 2014-2015 н.р.
Махецька Л.В.
Блеянюк В.Т.
Шукалович Н.У.
Махецька Л.В.
Блеянюк В.Т.
І-ІІ ст. с.Хоцунь, Погулянка, Шлапань
інформація
1 2 3
База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації
Інформація Автореферат Анализ Диплом Додаток Доклад Задача Закон Занятие Звіт Инструкция